Кафедра "Економіка бізнесу і міжнародні економічні відносини"

Постійне посилання зібрання

Офіційний сайт кафедри http://web.kpi.kharkov.ua/bapm

Від 2021 року кафедра має назву "Економіка бізнесу i міжнародні економічні відносини", попередня назва – "Менеджмент інноваційного підприємництва та міжнародних економічних відносин".

Кафедра заснована в 1950 році, первісна назва – кафедра "Економіка промисловості та організації підприємств", у подальшому перейменовувано на: кафедра "Економіка і організація хімічної і приладобудівної промисловості" (1984); кафедра "Організація виробництва та управління персоналом" (1997); кафедра "Менеджмент інноваційного підприємництва та міжнародних економічних відносин"; кафедра "Економіка бізнесу i міжнародні економічні відносини" (2021).

Кафедра входить до складу Навчально-наукового інституту економіки, менеджменту і міжнародного бізнесу Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" . Міжнародні зв’язки кафедри збагачують навчальний процес досягненнями іноземних науковців.

У складі науково-педагогічного колективу кафедри працюють : 6 докторів економічних наук, 19 кандидатів наук: 17 економічних, 2 – технічних; 7 співробітників мають звання професора, 16 – доцента.

Переглянути

Нові надходження

Зараз показуємо 1 - 20 з 4351
  • Документ
    Методичні вказівки до виконання курсового проекту з дисциплін "Бізнес-планування інтелектуального продукту"
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Кучіна, Світлана Едуардівна; Майстро, Руслана Григорівна
    Створення бізнес-плану дозволяє встановити комплекс взаємопов'язаних ключових цілей, пріоритетів та стратегій у бізнесі, оцінити привабливість та прибутковість бізнес-ідеї чи проекту, а також залучити додаткове акціонерне чи позикове фінансування. Курсовий проект «Бізнес-план інтелектуального продукту» є обов'язковим елементом у навчальних планах студентів, які навчаються на програмах бакалаврату 075 «Маркетинг» (напрямок «Маркетинг інтелектуального бізнесу»).
  • Документ
    Цифровізація економіки як фактор ризику на ринку праці
    (Видавництво "Факт", 2024) Ілляшенко, Сергій Миколайович; Шипуліна, Юлія Сергіївна; Ілляшенко, Наталія Сергіївна
    Виконано ідентифікацію і аналіз ризиків суб’єктів ринку праці, спричинених цифровізацією галузей економіки, в системі: сутність ризику, причини виникнення, можливі наслідки реалізації ситуацій ризику. Запропоновано комплекс рекомендацій щодо їх зниження.
  • Документ
    Фріланс як перспективний вид цифрової зайнятості в умовах війни і повоєнного відновлення України
    (ДВНЗ "Український державний хіміко-технологічний університет", 2024) Ілляшенко, Сергій Миколайович
    Проведено дослідження стану і тенденцій розвитку фрілансу в Україні як провідного виду цифрової зайнятості, який сприяє виживанню і розвитку вітчизняної економіки в умовах війни і повоєнного відновлення.
  • Документ
    Фактори ризику на етапах інноваційного процесу: маркетинг і менеджмент інновацій
    (Український державний університет науки і технологій, 2024) Ілляшенко, Сергій Миколайович
    Окреслено і систематизовано фактори ризику на етапах типового інноваційного процесу, що поглиблює засади маркетингу і менеджменту інновацій в частині формування їх інформаційно-аналітичної бази.
  • Документ
    Маркетинг знань в інноваційній діяльності підприємств
    (ScientificWorld-NetAkhatAV, 2024) Ілляшенко, Сергій Миколайович; Ілляшенко, Наталія Сергіївна; Шипуліна, Юлія Сергіївна
    Розкрито роль і завдання маркетингу знань (з урахуванням їх дуалізму) в інноваційній діяльності підприємств в умовах четвертої промислової революції.
  • Документ
    Проблемні моменти розвитку туристичної галузі у часи випробувань
    (Полтавський державний аграрний університет, 2024) Гармаш, Сергій Володимирович
  • Документ
    Методичні вказівки до самостійної роботи з дисципліни "Стратегії та інструменти Європейської регіональної політики"
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Проскурня, Олена Михайлівна
    Методичні вказівки до самостійної роботи та виконання науково-дослідного індивідуального завдання (реферативне завдання) розроблені відповідно до програми і робочої програми дисципліни і призначені для студентів галузі знань 29 Міжнародні відносисни спеціальності 292 Міжнародні економічні відносисни освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр». Вивчення дисципліни «Стратегії та інструменти Європейської регіональної політики» передбачає засвоєння навчального матеріалу у вільний від аудиторних занять час у формі самостійної та індивідуальної роботи (розрахункової роботи), призначеної формувати практичні навички роботи студентів із спеціальною літературою, орієнтувати їх на інтенсивну роботу, критичне осмислення здобутих знань та глибоке вивчення теоретичних і практичних питань. Самостійна робота над засвоєнням навчального матеріалу з дисципліни може виконуватися в бібліотеці, навчальних кабінетах та в домашніх умовах. Згідно з навчальним планом дисципліни «Стратегії та інструменти Європейської регіональної політики» на самостійну роботу студентів відведено 86 години, з них 24 – на виконання індивідуального завдання. Раціональна організація самостійної роботи вимагає від студента умілого розподілу свого часу між аудиторною та поза аудиторною роботою. Виконання завдань із самостійної та індивідуальної роботи є обов'язковим для кожного студента. Методичні вказівки до самостійної роботи студентів включають: загальні рекомендації до організації самостійної роботи з дисципліни, в тому числі щодо організації індивідуального завдання. Фінальною формою самостійної роботи є підготовка до підсумкового контролю знань. Вона базується на систематичному вивченні лекційного матеріалу, питань, що розглянуті на індивідуальних заняттях, а також проблемних питань, досліджених самостійно, та вмінні логічно викладати їх суть.
  • Документ
    Методичні вказівки до практичної роботи з навчальної дисципліни "Стратегії та інструменти Європейської регіональної політики"
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Проскурня, Олена Михайлівна
    Методичні вказівки до практичної роботи та виконання науково-дослідного індивідуального завдання (реферативне завдання) розроблені відповідно до програми і робочої програми дисципліни і призначені для студентів галузі знань 29 Міжнародні відносисни спеціальності 292 Міжнародні економічні відносисни освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр». Вивчення дисципліни «Стратегії та інструменти Європейської регіональної політики» передбачає засвоєння навчального матеріалу при аудиторних занять. Дисципліна «Стратегії та інструменти Європейської регіональної політики» дає можливість окреслити стратегічні аспекти імплементації регіональної політики в країнах Європейського Союзу та перспективи інтеграції України до європейської системи територіальних структур. Розглядаються такі питання як: регіональні порівняльні переваги, стратегічний менеджмент територій; децентралізація влади, місцевий підхід, розміщення традиційних агломерацій (міст і промислових районів) і більш інноваційних відносино-орієнтованих альянсів (кластерів, креативних регіонів), розвиток розумних міст і креативного класу, стимулювання розвитку периферійних регіонів, транскордонне співробітництво та інше. Метою є формування комплексу теоретичних знань з організаційних, правових та процедурних засад регіональної політики, а також ознайомлення з проблемами та практичними методами роботи щодо застосування стратегій та інструментів регіональної політики різними країнами.
  • Документ
    Вплив міжнародної торгівлі на ринок праці
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2024) Погорєлова, Тетяна Олексіївна; Новік, Ірина Олексіївна
    У даному дослідженні аналізується вплив на ринок праці зниження бар’єрів міжнародної торгівлі, тобто збільшення торгівлі як продуктами, так і факторами виробництва з іншими країнами. Для досягнення поставленої мети розглянуті як позитивні, так і нормативні концепції. Підкреслюється, що наслідки розширення міжнародної торгівлі та розподілу виробництва подібні до ефектів технологічних змін, і на практиці дуже важко визначити, яка з цих двох сил насправді спричинила переміщення певної особи. Доведено, що існує безліч інших сил, які також сприяють зміні попиту та пропозиції працівників у динамічній економіці: зміни в доходах, уподобаннях та демографічних характеристиках. Наголошується, хоча зниження бар’єрів для міжнародних операцій призведе до збільшення кількості працівників, чиї робочі місця будуть переміщені, це переміщення відбувається в ширшому контексті змін на ринку праці, які постійно відбуваються з інших причин. Зазначено, що витрати на розширення міжнародної торгівлі та розподіл виробництва не лягають виключно на тих, хто переміщений. Коли сили для змін в економіці збільшуються через технологічний прогрес, більшу відкритість для міжнародних операцій або будь-який інший фактор, працівники, крім тих, хто фактично переміщені, стикаються з більшою невизначеністю щодо свого майбутнього. Вони також можуть відчувати значні коливання своїх доходів з часом. Тут повинні вступати в дію принципи компенсації, запропоновані нормативною економікою. В статті надано їх характеристики, описано переваги і недоліки. Багато європейських країн пропонують ряд «Політик активного ринку праці», згідно з якими працівники, переміщені з будь-яких причин, є передбачуваними бенефіціарами субсидій на навчання та працевлаштування. Хоча ця європейська політика не є універсальною, вона справді представляє спроби плавного переходу до широкого набору економічних сил. Зроблено висновок, що зменшення бар’єрів для міжнародних операцій посилило вплив на ринок праці інших факторів, таких як технологічні зміни, у підвищенні відносного попиту на кваліфікованих працівників. Працівники з вищим рівнем когнітивних навичок зможуть претендувати на більш різноманітні роботи, а також зможуть з більшою легкістю (і, отже, з меншими витратами) освоювати нові навички. Надання молоді ширшого доступу до високоякісної освіти є, мабуть, найважливішою програмою, яку уряд може розпочати, щоб допомогти своїм працівникам впоратися зі змінами в попиті на робочу силу, пов’язаними із розширенням міжнародних операцій.
  • Документ
    Маркетингові детермінанти працівників з обмеженими можливостями в системі економічної безпеки підприємства
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2024) Перерва, Петро Григорович; Косенко, Олександра Петрівна; Кучинський, Володимир Анатолійович
    В статті доведено, що працевлаштування є одним із найважливіших завдань соціальної реабілітації осіб з обмеженими можливостями, насамперед – представників дитячої та молодіжної вікових груп. Працевлаштування як предмет наукового аналізу і як практичне рішення має мультидисциплінарний характер, тому що включає різні компоненти, пов'язані з медициною, психологією та з іншими науками. Для маркетингового супроводу ефективного використання трудового потенціалу осіб з обмеженими можливостями сформовано дві моделі соціальної допомоги такого роду працівникам: а) інтеграційна модель маркетингу з обов’язковою адресною системою допомоги; б) компенсаційна модель маркетингу із розширеною системою пільг. Запропоновано всіх осіб з обмеженими можливостями за маркетинговими детермінантами соціальної поведінки розділити на чотири характерні групи. 1. Самореабілітована, соціально активна особа з обмеженими можливостями (підвищена соціальна активність, прагнення обов'язково здобути професійну освіту та роботу відповідно до своїх інтересів). 2. Малоактивна, частково реабілітована особа з обмеженими можливостями (мають можливості самостійно пересуватися територією підприємства, мають навички самообслуговування). 3. Соціально пасивна, нереабілітована особа з обмеженими можливостями (це непрацюючі особи, які не мають навичок самообслуговування, із явно вираженими утриманськими звичками. Типовими представниками цієї групи є молоді особи з обмеженими можливостями, які виросли в сім'ях в умовах гіперопіки та гіперуваги з боку батьків, які іноді випрошують для своїх дітей матеріальну допомогу на придбання дорогих технічних засобів реабілітації, обов'язково необхідних для їх соціальної реабілітації). 4. Латентна особа з обмеженими можливостями (групу складають люди з невираженою зовнішньо інвалідністю, з високим рівнем фізичної мобільності). Доведено, що для соціальних підприємств зазначені вище проблеми осіб з обмеженими можливостями є практично не актуальними, так як вони спеціально створювалися для масового працевлаштування осіб з обмеженими можливостями, причому працівниками основного виробництва, яке організовано з урахуванням їх можливостей та потреб шляхом створення спеціальних умов для їх комфортного перебування на території підприємств. На звичайних підприємствах спеціальні умови праці для інваліда найчастіше відсутні, і зазначені вище проблеми вимагають оперативного вирішення.
  • Документ
    Встановлення верхньої межі ціни на інноваційну продукцію
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2024) Климентова, Марія Віталіївна; Кобєлєва, Тетяна Олександрівна
    Аналіз методів визначення верхніх меж ціни на науково-технічну продукцію є важливою складовою стратегії ціноутворення в галузі високих технологій. Розглядаючи зовнішні та внутрішні фактори, дослідження виявляє взаємозв'язок між економічними умовами, конкурентоспроможністю та вартістю виробництва наукових інновацій. На тлі відсутності наукових підходів до ціноутворення, спрямованих на унікальність та унікальні особливості науково-технічної продукції, виокремлюються проблеми та потреба у нових методиках. Аналіз ринкових умов і вимог споживачів стає ключовим визначником верхніх меж ціни, де враховуються фактори, такі як попит, платоспроможність та конкурентність. Взаємодія внутрішніх факторів, таких як собівартість і прибуток, із зовнішніми, включаючи ринкову кон'юнктуру та стратегії конкурентів, визначає баланс у ціноутворенні. Дослідження підкреслює необхідність розробки цінових стратегій, що адаптовані до особливостей високотехнологічних інновацій, для забезпечення ефективного функціонування галузі. У роботі було проаналізовано методи визначення верхньої межі ціни для нової продукції, з урахуванням економічних інтересів споживача. Ці методи базуються на ціні базової техніки, яка скоригована за допомогою коефіцієнтів еквівалентності. В роботі було проведено порівняння практично використовуваного та запропонованих методів розрахунку верхньої межі ціни для науково-технічної продукції. Визначення верхньої межі дає можливість визначення оптимального обсягу виробництва нової продукції. Проведений аналізрозрахунків верхньої межі цін для нової продукції дозволяє визначити оптимальний обсяг продажів. Запропоновані методи визначення комплексного показника верхньої межі ціни, дають можливість відносно достовірно визначити показник вартості нової продукції.
  • Документ
    Транспортно-логістична система України: до та під час війни
    (Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, 2023) Сисоєв, Володимир Вікторович; Ткач, Л. С.
  • Документ
    Управління знаннями в інноваційному процесі у сфері високих технологій
    (Полтавський університет економіки і торгівлі, 2024) Ілляшенко, Сергій Миколайович; Ілляшенко, Наталія Сергіївна
    Систематизовано процедури управління знаннями на етапах основних стадій інноваційного процесу в сфері високих технологій. Окреслено джерела і напрямки використання знань, а також супутні ризики.
  • Документ
    Управління ризиками у сфері електронної комерції
    (Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2023) Сусліков, Станіслав Вячеславович
  • Документ
    Development of electronic commerce in modern conditions
    (Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2023) Novik, I. O.; Obyeshchenko, Bohdan
  • Документ
    Вплив на економіку України закордонних ТНК
    (Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ, 2023) Синіговець, Ольга Миколаївна; Буракова, Д. О.
  • Документ
    Комерційна таємниця як одна зі складових успіху економічної безпеки бізнесу
    (Сумський державний університет, 2023) Новік, Ірина Олексіївна; Андрощук, Ірина Олексіївна
  • Документ
    Впровадження інновацій як фактор підвищення підприємницької активності
    (Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ, 2022) Новік, Ірина Олексіївна; Чирвон, А. С.
  • Документ
    Моделі оптимізації розміру замовлення та вибору постачальника в системі логістики підприємства
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2018) Бутенко, Є.; Сергієнко, Олена Андріанівна
  • Документ
    Методичні вказівки до самостійної роботи студента з дисципліни "Міжнародний кредит та банківська справа"
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2022) Новік, Ірина Олексіївна
    Дисципліна “Міжнародний кредит та банківська справа” належить до провідних теоретичних дисциплін із підготовки фахівців економічного й фінансового профілю. У сучасному житті гроші пов’язують між собою всіх суб’єктів економічних відносин. У ринковій економіці вся інформація подається в грошовій формі. За допомогою грошей оцінюється потужність економіки в цілому, а також вимірюються та зіставляються абсолютно непорівнянні іншим чином її сфери. Гроші знаходяться в основі бухгалтерського обліку, податкових систем, бюджету. З урахуванням закономірностей функціонування грошової та кредитної систем здійснюється державне регулювання всіх сфер суспільного життя. Усе це визначає важливість місця дисципліни ““Міжнародний кредит та банківська справа” в загальноекономічній підготовці економістів вищої кваліфікації, особливо фахівців з банківської справи, фінансів, бухгалтерського обліку та аудиту, закладає науково-теоретичну і методологічну основу для формування системи знань із прикладних економічних і фінансових дисциплін, які розкривають сутність фінансових відносин держави й підприємств, основи функціонування підприємств та ефективності господарювання на мікро - та макрорівні.