Вісник № 40

Постійне посилання зібрання

Переглянути

Нові надходження

Зараз показуємо 1 - 20 з 21
  • Документ
    "Історія одного трикутничка"
    (НТУ "ХПІ", 2016) Красіков, Михайло Михайлович
  • Документ
    Первые военно-спортивные игры "Зарево"
    (НТУ "ХПИ", 2016) Колесниченко, Андрей Александрович
  • Документ
    Проблема интенсификации научно-исследовательского процесса фундаментальных и прикладных исследований в космологии
    (НТУ "ХПИ", 2016) Владленова, Илиана Викторовна
    Специфика изучения Вселенной обусловлена рядом причин. Высокоточные измерения в космологии могут поставить пределы для различных физических теорий, например, альтернативных теорий гравитации. Однако в случае космологии достоверность обусловливается не только экспериментом, но и согласованностью теоретических положений, «красотой» математики, в которой реализуется творческая деятельность ученого. Для успешного познания необходимо, чтобы эмпиризм и рационализм объединили свои усилия и, начиная с воспринимаемых фактов и универсалий через случайные и необходимые суждения, пришли к обоснованным утверждениям.
  • Документ
    Имплицитные формы предпосылок научного знания
    (НТУ "ХПИ", 2016) Смоляга, Марина Витальевна; Старикова, Галина Геньевна
    Статья посвящена проблеме предпосылочных компонентов научного знания. Рассматривается история исследования проблемы, особое внимание при этом уделяется постпозитивистским моделям развития науки. В частности, анализируется выдвинутое современными исследователями требование признать равноправным со специально-научным также мировоззренческое предпосылочное знание, обладающее своими собственными формами и средствами. Предпосылочное знание рассматривается также как очевидное, имплицитное знание, которое не поддается вербализации. Проанализирована роль нерефлектируемых, неэксплицируемых философских предпосылок в научном познании.
  • Документ
    Поняття джерел моралі та права
    (НТУ "ХПІ", 2016) Сємко, Михайло Олександрович; Шаблевська, Ірина Юріївна
    Розглянуто та проаналізовано взаємний зв’язок та взаємний вплив понять моралі та права. Доведено первісність моральних принципів, як основи для створення правового механізму у суспільстві. Досліджено механізм перетворення моральних засад у правові норми. Стверджена думка, про набуття сили правом лише у випадку, коли його норми містять у собі мораль, моральні цінності. Розкрита проблема принципу моральності права та пошуку засобів забезпечення дії цього принципу у суспільстві. Проаналізовані ступені регулятивної функції моралі та права у взаємовідносинах між людьми у суспільстві. Приведені елементи схожості та різниці між поняттями права та закону. Також, виявлено невідповідність між принципами моралі та права у сучасному законодавстві держави.
  • Документ
    Особливості політичної культури сучасної України
    (НТУ "ХПІ", 2016) Семке, Ніна Миколаївна
    У статті розглянуті функції, які політична культура виконує в суспільстві; її структурні елементи: політичний досвід, політична свідомість, політична поведінка. Виділені основні типи політичної культури та особливості їх прояву в Україні. Проаналізовані такі ознаки політичної культури сучасного українського суспільства як регіоналізм, фрагментарність, неорганічність та амбівалентність. Вказані чинники, що обумовлюють наявність проблем формування демократичної політичної культури в Україні.
  • Документ
    Визуальная культура: у истоков формирования в инженерно-педагогической деятельности
    (НТУ "ХПИ", 2016) Петутина, Елена Александровна
    В статье дается определение понятия визуальной культуры, рассмотрены ее структура и основные функции, обосновано ее зарождение в культурной жизни общества второй половины ХІХ ст. Основное внимание уделяется проблеме становления визуальной культуры в трудах и педагогической практике ученых-преподавателей Харьковского Технологического института конца ХІХ – начала ХХ ст. Обоснована важность формирования визуального мышления у студентов современного технического университета.
  • Документ
    Суспільно-політична активність української молоді в умовах формування громадянського суспільства
    (НТУ "ХПІ", 2016) Перевалова, Людмила Вікторівна
    У статті розглядається демографічний стан сучасної української молоді, її цінності та орієнтири. Автор на підставі багатьох соціологічних досліджень аналізує відношення української молоді до економічних, політичних, соціальних проблем, з якими стикається Україна сьогодні. Молодь – особлива соціальна група, яка найбільш гостро реагує на зміни, що відбуваються у суспільстві, тому її соціально-політична активність характеризується і складністю, і суперечливістю. В мінливих умовах сучасного світу молодь шукає власні способи участі у суспільно-політичному житті, взаємовідносин з владою. Держава, політичні партії, громадські організації повинні враховувати особливості проявів суспільно-політичної активності молоді при розробці та практичній реалізації державної молодіжної політики.
  • Документ
    Тримання в дисциплінарному батальйоні як один з правових засобів виправлення військовослужбовців
    (НТУ "ХПІ", 2016) Муренко, Олена Леонідівна; Гаряєва, Ганна Михайлівна
    У статті приводяться думки різних вчених та власні розмірковування автора щодо доцільності застосування специфічного покарання до військовослужбовців строкової служби, а також, існування в Збройних Силах України - спеціальних військово-виправних установ - дисциплінарних батальйонів й окремих дисциплінарних рот. Автор обґрунтовує направлення військовослужбовців, які скоїли злочини, для відбування покарання в спеціальні військово-виправні установи, як таке кримінальне покарання, що є досить обмеженим і можливе тільки по відношенню до рядового і сержантського складу строкової служби, коли суд, з огляду на обставини справи й особистість засудженого, вважатиме доцільним замість позбавлення волі на термін до двох років застосувати направлення до дисциплінарного батальйону.
  • Документ
    Мультикультуралізм як потенційна складова культурної політики України
    (НТУ "ХПІ", 2016) Маліков, Василь Володимирович
    У цій статті автор осмислює мультикультуралізм як концепцію і політику та розглядає переваги його реалізації для України. Дослідження зосереджується на ідеологічній підґрунті та концептуальному розумінні мультикультуралізму в сучасному українському та світовому наукових дискурсах. Автор робить висновок про те, що мультикультуралізм як потенційна частина культурної політики може бути корисним у багатьох відношеннях. Він матиме позитивний вплив на добробут і стабільний розвиток місцевих спільнот, регіональне зростання і соціально-економічне пожвавлення, піднесення міського життя і розвиток туризму.
  • Документ
    Проблемы формирования социальной ответственности у граждан Украины
    (НТУ "ХПИ", 2016) Ляшенко, Наталья Александровна
    В статье описана сущность социальной ответственности, её основные элементы, субъекты и объекты. Дана характеристика внешних и внутренних регуляторов социальной ответственности и условий ее наступления. Очерчены основные виды социальной ответственности: нравственную и юридическую, ситуативную и ролевую, ответственность перед собой и другими, явную и скрытую, внешнюю и внутреннюю. Особо выделены проблемы, мешающие её формированию у граждан Украины.
  • Документ
    Вік кримінальної відповідальності як проблема юридичної науки і практики
    (НТУ "ХПІ", 2016) Кузьменко, Олександр Васильович
    У статті аналізується сучасний стан вивчення проблеми залежності між віковими особливостями дитини та її здатністю нести кримінальну відповідальність. Здійснюється огляд відповідних теоретичних та експериментальних досліджень вітчизняних і зарубіжних вчених в галузі правознавства, психології, педагогіки. Використовуються матеріали судової практики і дані правової статистики. Наводяться доводи на користь доцільності зниження в Україні початкового віку кримінальної відповідальності.
  • Документ
    Особливості процесів соціальної стратифікації на тимчасово окупованій території Донбасу
    (НТУ "ХПІ", 2016) Клименко, Олена Юріївна
    У статті проаналізовано особливості процесів соціальної стратифікації на окремих територіях Сходу України, утворених в результаті збройного конфлікту в рамках проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях. Автор висвітлює передумови економічного, політичного, культурного, демографічного та ідеологічного характеру в результаті виникнення яких відбулася соціальна диферен- ціація в тій частині українського суспільства, яка залишилась на тимчасово окупованих територіях.
  • Документ
    "Человек-машина": тождество и / или различие
    (НТУ "ХПИ", 2016) Городыская, Ольга Николаевна
    Проанализировано понятие «техника» и влияние этого феномена на человека. Подчеркивается решающее значение технического для формирования человеческого в человеке, взаимное влияние и даже отождествление человека и технического. Использован интегративный подход для исследования всех возможных проявлений в конструкте «человек -машина». Подчеркивается значение антропотехники для формирования человека в поле повседневности, для чего были использованы работы по проблемам «жизненного мира» и повседневности.
  • Документ
    Перспективы исследования экологической футурологии: про иллюзию и предвидение как человеческие способности
    (НТУ "ХПИ", 2016) Годзь, Наталья Борисовна
    В статье исследуется феномен экологической футурологии. В рамках статьи рассматривается не только феномен предвидения, прогнозирования, но и феномен и действие (как позитивное, так и негативное) иллюзии. Вводится понятие «иллюзорное представление» как отдельный участок механизма конструирования и функционирования механизмов футурологического знания. Исследованием акцентируем и раскрываем необходимость восприятия предвидения не только как «эффекта мгновенности», но и как механизма «мгновенного инсайта», который возникает как следствие длительного интеллектуального труда на научное, ментальное, интеллектуальное постижение потребностей человечества, в том числе и потребностей выживания и развития.
  • Документ
    Становлення і розвиток міжнародного трудового права
    (НТУ "ХПІ", 2016) Гаєвая, Олександра Валентинівна
    У статті досліджуються джерела зародження міжнародного трудового права. Відстежується дисбаланс на ринку праці і тяжке становище промислових робітників. На прикладі діяльності роботодавців 19 ст. Р. Оуена і Д. Леграна розкривається людяність і гуманність підходу до працівників. Ілюструється, як встановлювалися і виборювалися міжнародні трудові стандарти працюючих, які були засновані на гуманності, соціальному і економічному рівні життя.
  • Документ
    Соціокультурна обумовленість викладання філософії
    (НТУ "ХПІ", 2016) Дольська, Ольга Олексіївна
    Питання викладання філософії, особливо в технічних університетах, зіштовхується з проблемою змін в навчальних планах, що тягне за собою проблему її змістовної компоненти. ХХІ століття вперше дає можливість посилити навчальний план з філософії такими напрямками, як філософія техносфери, філософія техніки, філософія сучасного суспільства та ін. Ці напрямки ставлять наголос на більш прикладному характері філософії, тому потребують особливого характеру викладання – міждисциплінарного. Це є відповіддю на сучасні соціокультурні виклики суспільства. Воно потребує фахівців, які поєднують в собі фах інженера, філософа, аналітика і які спроможні на комплексну гуманітарну експертизу.
  • Документ
    Формування мотиваційної складової у виборі стратегії соціальної дії мешканцями Донбасу
    (НТУ "ХПІ", 2016) Доля, Ірина Миколаївна
    У статті розглянуті процеси зміни соціальної структури українського суспільстві, що формуються під впливом триваючого військово-політичного конфлікту на Донбасі. Автором досліджуються мотиви жителів окупованих територій при виборі ними стратегії дії в сучасних трансформаційних умовах. Також проаналізовані загальні соціально-економічні фактори, які в цілому негативно впливають на статус нової соціальної групи для українського суспільства - тимчасово переміщених осіб. Проблеми росту рівня безробіття й низький рівень доходів у масштабах України, є визначальними мотивами для тієї частини громадян, що на початку конфлікту змушена була виїхати з окупованих територій, але в результаті їхньої соціальної незахищеності на територіях підконтрольних українській владі, люди повернулися в окупацію.
  • Документ
    Этническая ксенофобия харьковчан: результаты социологического исследования
    (НТУ "ХПИ", 2016) Болотова, Виктория Александровна; Байдак, Татьяна Михайловна
    Статья посвящена анализу результатов эмпирического социологического исследования этнической ксенофобии (этнофобии) жителей г. Харькова. Исследование показало, что этнофобия воспринимается харьковчанами как проблема по сравнению с другими видами ксенофобии. Основными ее проявлениями является вербальная агрессия и игнорирование, от которого чаще всего страдают цыгане, арабы и кавказские этносы. Наибольший уровень толерантности харьковчане проявляют к славянским этносом, что объясняется историческим опытом совместного проживания. Основными характеристиками горожан, влияющими на их этнофобные установки, являются пол, возраст, уровень образования.
  • Документ
    Цілепокладання як основа соціального проектування: праксеологічний підхід
    (НТУ "ХПІ", 2016) Бірюкова, Марина Василівна
    У статті досліджуються базові складові соціального проектування, заснованого на праксеологічних засадах. Особливу увагу приділяється цілепокладанню, під час якого обирається мета та завдання проекту. Праксеологічні засади соціального проектування дозволяють висунути соціальну гармонію як мету, а нарощування соціального капіталу як завдання. В структурі соціального капіталу введено новий його різновид, а саме технологічний капітал.