Вісник № 09

Постійне посилання зібрання

Переглянути

Нові надходження

Зараз показуємо 1 - 13 з 13
  • Документ
    Японизм и гайрайго: стратегии символического языкового манипулирования национальным / глобализованным говорящим субъектом
    (НТУ "ХПИ", 2009) Ларченко, Виктория Валерьевна
    В статье рассматриваются японизм и гайрайго как феномены взаимопересечения контекстов японского и английского языков, посредством которых происходит символическое манипулирование национальным / глобализованным говорящим субъектом, нацеленное на четкое разграничение Своего / Чужого в лингвокультурном пространстве эпохи глобализации.
  • Документ
    Духовний зміст католицького релігійного лідерства в філософії епохи середньовіччя та раннього відродження
    (НТУ "ХПІ", 2009) Ломачинська, І. М.
    В статті автор аналізує ідеї представників середньовічної філософії та містики, які дають змогу проаналізувати основні підходи до дослідження проблеми релігійного лідерства в католицькій традиції.
  • Документ
    Сучасна наука та раціональність
    (НТУ "ХПІ", 2009) Гусєв, С. О.
    У статті на основі аналізу сучасної науки розглядається поняття раціональності і її видів. Підкреслюється обмежений характер наукової раціональності, її історичний характер. Проводиться думка про те, що тільки в єдності з соціальною та гуманітарною раціональністю, використовуванням інших форм духовного досвіду наука здібна відобразити цілісність оточуючого світу.
  • Документ
    Культурна ідентифікація: за і проти
    (НТУ "ХПІ", 2009) Пилипенко, С. Г.
    Для сучасних глобалізаційних процесів є характерною проблема взаємодії культур, що сприяє не лише руйнуванню певних традиційних уявлень, але й вибудовуванню нових, більш складних і неоднозначних. Культурна ідентифікація пов'язана з пошуком відповіді на питання: до якої культури належить індивід (суспільство), який зміст, емоційне забарвлення, соціально-політичне й економічне значення має для нього приналежність до даної культури? Наднаціональні культури, реалізуючи моделі культурної ідентичності, порушують питання про проблему вибору, тим самим, розширюючи уявлення про існуючі сучасні культурні конфлікти.
  • Документ
    Проблема творчества в философии Н. А. Бердяева
    (НТУ "ХПИ", 2009) Чекер, Н. В.
    В статье рассматривается специфика раскрытия проблемы творчества в философском наследии Н. А. Бердяева. Дается анализ концептуальных особенностей и мыслительных процедур философствования Н. А. Бердяева. В статье использованы материалы 19 литературных источников.
  • Документ
    Философское осмысление психологических теорий эмоций
    (НТУ "ХПИ", 2009) Петрунина, Я. А.
    В статье проанализирован генезис исследований концептуальных наработок психологических теорий эмоций и их значение для социально-философского осмысления эмоций, а также была произведена попытка классифицировать психологические теории эмоций на три подхода (натуралистический (биологический), когнитивный и деятельностный), что позволило проанализировать не только вклад каждой отдельной теории в социально-философское осмысление эмоции, но и увидеть закономерное диалектическое развитие психологического знания об эмоциях.
  • Документ
    Практики конструювання гендерної ідентичності у телесеріалах
    (НТУ "ХПІ", 2009) Ландяк, О. М.
    В статті аналізуються практики конструювання гендерної ідентичності у культових сучасних телесеріалах, що транслюються на українському культурному просторі. При аналізі використовується гендерна теорія, а саме психоаналітичний підхід у межах гендерної кінокритики. Мета статті – дослідити механізми конструювання гендерної ідентичності у телесеріалі, виділити, які саме практики та конструкти використовуються творцями телесеріалів для репрезентації гендерної ідентичності.
  • Документ
    Деякі аспекти формування світогляду традиційних співців Слобідської України
    (НТУ "ХПІ", 2009) Савчук, О. О.
    У статті доводиться актуальність вивчення традиційного світогляду парарелігійних співців Слобідської України (кобзарів, лірників, стихівничих); представлено загальну схему формування традиційного світогляду співців. Показано, що в світогляді кобзарів та лірників існує виразна бінарна опозиція "низкий соціальний статус" – "високий етос". Досліджено чинники, що формують зазначену опозицію. Запропоновано розглядати світогляд як критерій класифікації співоцької культури та як методику дослідження генезису та розвитку традиційного співоцтва.
  • Документ
    Противоречия и рост знания в теории суперструн
    (НТУ "ХПИ", 2009) Владленова, Илиана Викторовна
    В статье проанализированы проблемы роста знания в теории суперструн. Использована методология К. Поппера. Показано, что теория суперструн находится в промежуточном положении между объективными и субъективисткими теориями. Эта теория отражает процессы, которые протекают в постнеклассической науке.
  • Документ
    Историософия Максимилиана Волошина: "Внутренние голоса" в "Anno Mundi Ardentis"
    (НТУ "ХПИ", 2009) Устюжин, И. Б.
    В статье впервые на постсоветском пространстве анализируется программный цикл Крымского поэта и мыслителя Максимилиана Волошина (1877–1932) – "Внутренние голоса". Доказано, что в цикле присутствуют теософские и антропософские тенденции, определявшие в начале 1910-х годов характер жизнетворчества поэта, а сам цикл представляет собой эсхатологическое осмысление поэтом-визионером событий Первой мировой войны и тенденций новейшей истории.
  • Документ
    Политика "языкового императива" античности как образец формирования языковой нормы
    (НТУ "ХПИ", 2009) Пантелеева, И. А.
    В статье автор рассматривает сущность политики "языкового императива" Античности, демонстрирует, что в основе этой политики лежит уникальный социальный феномен – социальная дифференциация по принципу "эллин – варвар". Данная дифференциация характеризуется двувекторностью, которая меняется с внешней на внутреннюю во время проведения административных мероприятий. Принудительная единая норма влияет на языковой дуализм греческого языка, на разрыв между литературным языком и языком простого гражданина.
  • Документ
    Метафізичні основи економічних "технік мислення"
    (НТУ "ХПІ", 2009) Разумовський, С. О.
    У статті розглядаються два напрямки економічного знання: природничо-науковий та історичний, кожний з яких дає специфічне пояснення економічним явищам. Автор звертається до історичного розвитку метафізики Декарта як передумови становлення Новоєвропейського мислення і з’ясовує можливості економічного мислення.
  • Документ
    Критика психоаналітичної методології (до питання про обґрунтування психоаналізу як герменевтики)
    (НТУ "ХПІ", 2009) Міщенко, Марина Миколаївна
    В статті надається аналіз критики психоаналітичної теорії та практики К. Попером, А. Грюнбаумом, П. Рікером та Ю. Габермасом. Ця критика стимулювала пошук нових методологічних засад психоаналізу. На думку автора, сучасному розвитку культури якнайбільше відповідає герменевтичний варіант психоаналізу. Автор стверджує можливість подання психоаналітичної практики, яка має інтерпретативний характер, як особливого роду герменевтичної практики.