Кафедра "Технічна електрохімія"

Постійне посилання зібрання

p>Офіційний сайт кафедри https://web.kpi.kharkov.ua/dte

Кафедра "Технічна електрохімія" була заснована в 1930 році в Харківському хіміко-технологічному інституті. У 1931 році її очолив М. А. Рабінович.

Кафедра технології електрохімічних виробництв почала самостійно функціонувати з 1926 року під керівництвом А. В. Терещенка, але офіційно була затверджена лише в 1930 році.

Кафедра входить до складу Навчально-наукового інституту хімічних технологій та інженерії Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут".

У складі науково-педагогічного колективу кафедри працюють: 2 доктора та 7 кандидатів технічних наук; 1 співробітник має звання професора, 6 – доцента 1 – старшого дослідника.

Переглянути

Нові надходження

Зараз показуємо 1 - 20 з 501
  • Документ
    Дослідження стабільності та біологічної активності препарату на основі наночасток золота для використання у стоматології
    (Scientific Publishing Center "Sci-conf.com.ua", 2022) Ніконов, Андрій Юрійович; Смірнова, Ольга Леонідівна; Русанова, В. Г.; Житомирський, А. О.; Мартинович, С. С.
  • Документ
    Імпульсний електроліз хромоксидного покриття на нержавіючий сталі
    (Видавничий дім "Гельветика", 2022) Штефан, Вікторія Володимирівна; Баламут, Наталія Сергіївна; Кануннікова, Надія Олександрівна; Кобзев, О. В.
    Металоксидні матеріали часто використовуються для різних цілей у військовій техніці, що дають цікаві результати, особливо завдяки їх міцності, корозійної стійкості, низькій питомій вазі та іншим властивостям. Так поширеним використання оксидних покриттів є, наприклад, виготовлення ствола автоматичної стрілецької зброї. Основними галузями застосування металоксидних покриттів є машинобудування, хімічна, нафтохімічна, автомобільна, металургійна промисловості, медицина, радіоелектроніка, будівництво тощо. Діапазон застосування цих матеріалів збільшується з кожним днем та можна з певністю заявити, що це матеріали майбутнього. Нержавіюча сталь використовується у всіх сферах діяльності людини, починаючи від важкого машинобудування і закінчуючи електронікою та механікою. Дослідження закономірностей кінетики формування металоксидних покриттів на сталі важливо, оскільки вони мають практичну значимість в таких технологіях, як обробка поверхні матеріалів і електрохімічний захист металів і сплавів від корозії. Відсутність достовірних відомостей про кінетику та механізми формування металоксидних покриттів високолегованих нержавіючих сталей є актуальним, оскільки вони повинні бути в основі про гнозування властивостей покриттів та розробки протикорозійного захисту. Особливо важливі такі дослідження для електрохімічних процесів, в яких склад реакційних мас в ході формування матеріалу змінюється і, відповідно, змінюється його властивості. Імпульсний умови ведення електролізу допо магають зрозуміти фактори впливу режиму процесу на процес формування металоксидної поверхні. В роботі показано вплив параметрів нестаціонарного електролізу, таких як, амплітуда, скважність, тривалість імпульсу та паузі, наявність зворотного імпульсу на структуру на текстуру поверхні хромвмісних покриттів. Експериментально доведено, що величина скважності має домінуючий вплив на осадження суцільного катодного шару. Дослідження морфології показали, що за текстурою осад формується у вигляді глобул, розмір яких залежить від параметрів режиму імпульсного електролізу.
  • Документ
    Теоретична електрохімія
    (ФОП Іванченко І. С., 2022) Тульський, Геннадій Георгійович; Артеменко, Валентина Мефодіївна; Майзеліс, Антоніна Олександрівна; Дерібо, Світлана Германівна
    Практикум містить стисле викладення основних теоретичних положень найбільш важливих розділів теоретичної електрохімії. Подані методичні рекомендації щодо проведення лабораторних та розрахункових робіт з теоретичної електрохімії: хімічна дія електричного струму, нерівноважні явища в розчинах електролітів (електропровідність), електродна рівновага, електродна поляризація і перенапруга, дифузійна перенапруга, електрохімічна перенапруга, кінетика електролітичного виділення водню, кінетика суміщених реакцій. Для студентів спеціальності 161 «Хімічні технології та інженерія».
  • Документ
    Методичні вказівки до практичних занять з теоретичної електрохімії
    (2023) Тульський, Геннадій Георгійович; Артеменко, Валентина Мефодіївна; Дерібо, Світлана Германівна
    Теоретична електрохімія є фундаментальною дисципліною освітньо-професійної програми спеціалізації «Технічна електрохімія та хімічні технології рідкісних розсіяних елементів» спеціальності 161 «Хімічні технології та інженерія». Для кращого засвоєння теоретичного матеріалу при вивченні дисципліни «Теоретична електрохімія. Ч.1» передбачено проведення практичних занять. Методичні вказівки містять стисле викладення основних теоретичних положень по найбільш важливим розділам, перелік питань, що розглядаються на практичному занятті, приклади вирішення завдань та задачі для самостійного розв’язування, контрольні запитання.
  • Документ
    Методичні вказівки до виконання лабораторної роботи "Фотолітографія"
    (2023) Лещенко, Сергій Анатолійович; Дерібо, Світлана Германівна
    Фотолітографія – це метод отримання зображення на поверхні матеріалу, який використовується в мікроелектроніці, у виробництві друкованих плат, а також з метою створення рельєфного зображення на металах. Суть процесу фотолітографії полягає в тому, що на поверхню, яка обробляється, наноситься тонка світлочутлива полімерна плівка – фоторезист, яка засвічується через фотошаблон із заданим малюнком. Далі експоновані ділянки видаляються у проявнику. Малюнок на фоторезисті може використовуватись для локального травлення, електрохімічного осадження, вакуумного напилювання тощо. Після цього залишки фоторезисту також видаляються. Відмінність фотолітографії від інших видів літографії полягає в тому, що експонування здійснюється видимим або ультрафіолетовим світлом, тоді як в інших видах літографії для цього використовується рентгенівське випромінювання (рентгенівська літографія), потік електронів (електронно-променева літографія) або іонів (іонно-променева літографія). Актуальність. Якщо темпи розвитку мікроелектроніки не зміняться, то кожні три роки мінімальний розмір елементів буде зменшуватися з коефіцієнтом 0,7. Для досягнення більш високої роздільної здатності потрібні нові технологічні процеси, маскувальні матеріали і оновлення виробничого обладнання, оскільки кожна фотолітографічна установка має обмеження щодо максимально досяжної роздільної здатності. Дослідження властивостей сухих плівкових фоторезистів є актуальним через недостатність даних про їхні технологічні властивості (хімічну стійкість, роздільну здатність процесу тощо). Мета роботи – ознайомлення з процесами локального хімічного і електрохімічного травлення листової міді з використанням як захисної маски сухого плівкового фоторезисту.
  • Документ
    Методичні вказівки до виконання курсової роботи "Розробка технологічного процесу нанесення гальванічного покриття"
    (2023) Лещенко, Сергій Анатолійович; Дерібо, Світлана Германівна
    Курсова робота присвячена вибору технологічної схеми одержання гальванічних покрить, виходячи з характеристики оброблюваних деталей, функціонального призначення покрить та умов подальшої експлуатації кінцевого виробу. Загальні правила та методика виконання та оформлення текстових документів, що застосовуються у навчальному процесі, структура та зміст курсових робіт, присвячених проектуванню гальванічних дільниць, визначаються системою стандартів з організації навчального процесу НТУ «ХПІ».
  • Документ
    Визначення перспективних напрямків вдосконалення матеріалів для індивідуального бронезахисту
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Рябінін, Святослав Олександрович; Захаров, Артем Вячеславович; Майзеліс, Антоніна Олександрівна; Притиченко, Ганна Вікторівна
    Проведено аналіз світового досвіду у напрямку сучасних розробок високоміцних алюмосилікатних склокристалічних матеріалів, зокрема, при створенні полегшеної броні. Визначені тенденції та сучасний стан ринку склокераміки з 2019 до 2023 роки та встановлено збільшення попиту на склокристалічні матеріали технічного призначення. Визначено, що спрямованість світового ринку склокераміки до фрагментації дозволить вітчизняним виробникам зменшити імпортозалежність та підвищити конкурентоспроможнісь вітчизняних склокерамічних матеріалів на світовому ринку. Встановлено перспективність використання високоміцних люмосилікатних склокристалічних матеріалів як основи при одержані елементів бронезахисту. Обрано критерії синтезу високоміцних бронеситалів. Обґрунтовано вибір оксидних систем для одержання захисних склокристалічних матеріалів, синтезовано модельні стекла та визначено технологічні параметри одержання ударостійких ситалів, які включають варку, формування, відпал та термічну обробку. Синтезовано модельні стекла та досліджено їх структуру в умовах термічної обробки у взаємозв’язку з фізико-хімічними властивостями матеріалів на їх основі. Встановлено, що розроблені склокристалічні матеріали на основі дисилікату літію характеризуються високими експлуатаційними властивостями і можуть бути використані при створенні сучасної броні. Встановлено, що розроблені високоміцні сподуменові склокристалічні матеріали в умовах низькотемпературної двостадійної термічної обробки характеризуються високими експлуатаційними властивостями та можуть бути використані як основа при розробці композиційного елементу індивідуального бронезахисту. Порівняльна оцінка експлуатаційних властивостей та техніко-економічних показників відомих керамічних та склокерамічних матеріалів для бронезахисту дозволила встановити конкурентоспроможність розроблених вітчизняних сподуменвмісних матеріалів як елементів індивідуального захисту.
  • Документ
    Електрохімічний синтез чутливого елемента для амперометричного сенсору на основі оксиду ніобію
    (Національний університет цивільного захисту України, 2021) Тульский, Геннадій Георгійович; Ляшок, Лариса Василівна; Гомозов, Валерій Павлович; Васильченко, О. В.; Mykhailova, Larysa
  • Документ
    Формування нанопористої матриці на основі оксиду алюмінію для напівпровідникових газових сенсорів
    (Національний університет цивільного захисту України, 2021) Тульський, Геннадій Георгійович; Ляшок, Лариса Василівна; Шевченко, Г. С.; Васильченко, О. В.; Скатков, Леонід
  • Документ
    Електрохімічне формування оксидних плівок на титановому сплаві Ti6Al4V у етиленгліколь-водних електролітах для одержання біоінертних покриттів та підвищення корозійної стійкості медичних імплантатів
    (Національний університет цивільного захисту України, 2021) Тарахно, Олена Віталіївна; Смірнова, Ольга Леонідівна; Ніконов, Андрій Юрійович; Житомирський, А. О.; Мухіна, Ю. В.; Пилипенко, О. І.
  • Документ
    Тіокарбамідно-цитратні електроліти як альтернатива ціанідним електролітам у вирішенні проблем захисту довкілля і запобігання надзвичайним ситуаціям
    (Національний університет цивільного захисту України, 2021) Смірнова, Ольга Леонідівна; Ніконов, Андрій Юрійович; Пилипенко, О. І.; Бровін, Олександр Юрійович; Мухін, З. С.
  • Документ
    Influence of Electrolyte Composition on the Electrochemical Synthesis of Peroxylactic Acid
    (Київський національний університет технологій та дизайну, 2020) Vodolazhenko, S. A.; Deribo, S. G.; Chahine, I. H.; Pavlov, B. V.
  • Документ
    The Differential Voltametry Method for Studying the Combined Cathodic Processes in Aqueous NaCl Solution
    (Київський національний університет технологій та дизайну, 2020) Rutkovska, K. S.; Tulsky, G. G.; Tulska, A. G.; Homozov, V. P.
  • Документ
    Combined Cathode Processes in the Electrochemical Synthesis of Sodium Hypochlorite
    (Київський національний університет технологій та дизайну, 2019) Rutkovska, K. S.; Tulskyi, G. G.; Chahine, I. H.; Tulska, A. G.
  • Документ
    Вплив термообробки і складу штучної морської води на локальну корозію труб зі сталі 08Х18Н10Т
    (Київський національний університет технологій та дизайну, 2019) Бухіник, Ольга Олексіївна; Пилипенко, Олексій Іванович
    The effect of heat treatment and the composition of artificial sea water on local and local corrosion of steel is investigated. It is shown that heat treatment ambiguously affects the structure of alloy steel. Investigations of thin sections made it possible to establish the presence of groove, twin, and stepped metal structures in the samples. It was established that the introduction of sodium hydroxide into artificial seawater causes a decrease in the tendency of steel to local and local corrosion. The introduction of 10 g∙L⁻¹ NaOH in the composition of water causes the disappearance of pitting corrosion.
  • Документ
    Вдосконалений метод розрахунку параметрів кінетики контактного обміну
    (Київський національний університет технологій та дизайну, 2019) Майзеліс, Антоніна Олександрівна
    An improved method of determining the parameters of the contact exchange kinetics is proposed. It uses nonlinear polarization curves of the coupled processes of negative metal dissolution and positive metal deposition. It is shown, that the maximum value of the current density of contact exchange between zinc anodes of the working pyrophosphate-citrate bath and its low-concentrated solution is 0.4 mA/cm2 and it is reached in a few seconds. It corresponds to the region of potentials of active dissolution of the zinc anode and deposition of a compact Ni layer. After that the contact exchange current reduces and stabilizes at a value of 0.27 mA/cm2. .
  • Документ
    Обґрунтування вибору робочих концентрацій молочної кислоти для електрохімічного синтезу надмолочної кислоти
    (Київський національний університет технологій та дизайну, 2019) Водолажченко, Сергій Олександрович; Дерібо, Світлана Германівна; Шахин, Иссам Х.; Павлов, Богдан Володимирович
    Disadvantages of traditional methods of peroxolactic acid synthesis stimulate the search of new technological solutions which meet the requirements of modern production. A high-purity peroxolactic acid may be produced by electrochemical method. The aim of this work was to determine the nature of the substances involved in the combined processes on the platinum anode in a wide range of concentrations of lactic acid and the potential of the anode. The choice of staging of electrochemical synthesis of peroxolactic acid is substantiated. The E − pH diagram of the CH3CH(OH)COOH − Н2О system is constructed. It has been shown that the peroxo group can be formed by both the oxidation of the acetate ion at the anode-electrolyte interface and the action of the peroxo compound synthesized on the anode surface on lactic acid molecule. Anodic processes in the solutions of lactic acid in the con centration range of 0,5…8 mol/dm3 have been investigated by the voltammetry method on a platinum electrode. It has been shown that increasing the lactic acid concentration up to 6 mol/dm3 shifts the equilibrium potential on the platinum electrode in the positive direction which is caused by the increasing adsorption of organic compounds. It has been established that the working concentration of lactic acid at which the maximum current effi- ciency are in the range of 3…4 mol/dm3 .
  • Документ
    Исследование физико-химических свойств пористого оксида ниобия
    (Київський національний університет технологій та дизайну, 2019) Ляшок, Лариса Васильевна; Водолажченко, Сергей Александрович; Дерибо, Светлана Германовна; Гомозов, Валерий Павлович
    Self-organization of porous structures during electrochemical processing is most pronounced during the formation of porous anodic metal oxides (aluminum, titanium, tungsten, niobium, tantalum). Niobium foil with a thickness of 0.1 mm and a purity of 99.99 % was used as a working electrode. For the formation of niobium oxides, 1 M H2SO4 solutions with the addition of HF (0.1 M; 0.25 M; 0.5 M; 1 M) Polarization studies were carried out on a P-45X potentiostat. in potentiodynamic mode. The reference electrode is saturated silver chloride. The magnitudes of the potentials are given relative to the normal hydrogen electrode. The morphology of the obtained coatings was studied using scanning electron microscopy using a JSM-7001F microscope. It is shown that the use of fluoride ion activator and electrolytes of different nature allows at the initial stage of anodizing to provide conditions for the formation of a anodic oxide film with different surface morphology.
  • Документ
    Контактний обмін в системі "вуглецева сталь – пірофосфатно-аміакатний електроліт міднення"
    (Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2014) Зайцева, В. Ю.; Майзеліс, Антоніна Олександрівна; Майзеліс, Захар Олександрович
  • Документ
    Дослідження впливу селеніт-іону на електричну ємність оксидно-нікелевої активної маси
    (Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2014) Лагдан, Інна Володимирівна; Пилипенко, Олексій Іванович; Байрачний, Борис Іванович