Вісник № 22

Постійне посилання колекціїhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/30673

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 27
  • Ескіз
    Документ
    Кінетична модель для реакції амідування з одночасним гліцеролізом триацилгліцеринів соняшникової олії
    (НТУ "ХПІ", 2009) Жуган, О. А.; Ільїнська, Ольга Ігорівна; Мельник, Анатолій Павлович
    Знайдені константи швидкості реакції взаємодії ТАГ, ДАГ, МАГ, моноамідів (АМАД), ЕДА, при різних температурах молярних відносинах з додаванням гліцерину. З'ясовано, що реакція амідування ТАГ є лімітуючою реакцією з якнайменшою швидкістю реакції. В ряду ТАГ–ДАГ–МАГ константа швидкості амідування зростає на порядок, а у ряді ЕДА–АМАД – падає. Запропоновані рівнянні, які адекватно описують кінетику процесу. На основі кінетичної моделі з'ясовано, що ТАГ в більшості своїй йдуть на глицероліз, а ДАГ на амідування.
  • Ескіз
    Документ
    Пеностекло с ангобным покрытием для массообменных процессов
    (НТУ "ХПИ", 2009) Яценко, А. П.; Корнилович, Б. Ю.; Радченко, П. С.
    В роботі досліджено основні фізичні та хімічні властивості отриманого високопористого скловидного матеріалу, який може бути використано в якості основи для нанесення масообмінних покриттів. Встановлено, що процес отримання піноскла з відкритими порами суттєво залежить від таких параметрів, як температура проведення процесу вспінювання, час витримки, кількість вспінювача. Визначено область оптимуму в температурно-часових залежностях для середнього розміру пор матеріалу та відкритої пористості.
  • Ескіз
    Документ
    Нормирование и контроль содержания сульфидов при отведении сточных вод предприятий в централизованную канализацию
    (НТУ "ХПИ", 2009) Уберман, В. И.; Васюков, А. Е.; Васьковец, Людмила Антоновна
    Нормування вмісту сульфідів, що скидаються у мережу міської каналізації підприємствами, та хімічний контроль цього нормативу зараз здійснюються без обґрунтування форм (розчинених або нерозчинених) знаходження сульфідів у цих водах. Невизначеність щодо нормованих форм у загальнодержавних документах й місцевих правилах приймання стічних вод у каналізацію та протилежні інтереси призводять до спорів між власниками каналізацій та підприємствами-користувачами. На прикладі міського нафтопереробного заводу доведено необхідність хімічних визначень розчинених сульфідів і розділення фазово-дисперсних компонентів стічних вод шляхом пробопідготовки. Розроблено концепцію, структуру та основні компоненти арбітражної методики експертиз зазначених спорів. Наводяться рекомендації з удосконалення нормативних документів щодо водовідведення, способів пробопідготовки та методик виконання вимірювань.
  • Ескіз
    Документ
    Анодна поведінка олова в пірофосфатних розчинах
    (НТУ "ХПІ", 2009) Трубнікова, Лариса Валентинівна; Артеменко, Валентина Мефодіївна; Полевик, І. М.
    У доповіді представлені результати дослідження анодної поведінки олова в пірофосфатних розчинах в діапазоні концентрацій 0,1-1,0 моль/дм³ та рН 4,5-12,5. Виявлено, що густина струму активного розчинення олова найбільша у пірофосфатних розчинах при рН 7,5-8,5 і концентрації К₄Р₂О₇ 1,0 моль/дм³. В лужних розчинах в діапазоні потенціалів (-0,2)-1,2 В олово перебуває в пасивному стані завдяки формуванню оксидної плівки.
  • Ескіз
    Документ
    Условия возникновения стационарного поверхностного реакционного фронта при диффузионном легировании железоуглеродистых сплавов карбидообразователями
    (НТУ "ХПИ", 2009) Товажнянский, Леонид Леонидович; Чуняева, Л. О.; Чуняев, Олег Николаевич
    На підставі системного аналізу процесів дифузійного легування чистого заліза і залізовуглецевих сплавів карбідоутворювачами доведена можливість формування карбідного шару безпосередньо на поверхні сплаву, що легується. Встановлено, що для локалізації хімічної реакції на поверхні, концентрація карбідоутворювача повинна бути меншою за концентрацію, що викликає поліморфне перетворення γ→α залізної матриці.
  • Ескіз
    Документ
    Свойства железо- и оловооксидных покрытий на стекле с модифицирующими добавками сурьмы
    (НТУ "ХПИ", 2009) Сытник, Римма Дмитриевна
    У роботі досліджено властивості стекол з залізооксидними та оловооксидними покриттями, у які введено добавки сурми та показано, що стекла мають підвищену сонцезахищенність і механічні властивості, а також мають рідкісні кольорові відтінки.
  • Ескіз
    Документ
    Исследование химических, физических и технологических свойств пористых гранул биогенного гидроксиапатита
    (НТУ "ХПИ", 2009) Сыч, Е. Е.
    В роботі досліджено основні хімічні, фізичні та технологічні властивості біогенного гідроксиапатиту, який застосовується для отримання композиційних матеріалів медичного призначення. Встановлено, що зменшуючи розмір пористих гранул гідроксиаптиту від 1000 до 160 мкм проявляється здатність порошку до агломерації. Величини питомої поверхні пористих гранул (5-8 м²/г) свідчать про крупність їх пор. Ущільнення матеріалу є максимальним для найдрібніших гранул та залежить від насипної густини та густини утрушування.
  • Ескіз
    Документ
    Синтез и изучение термической деструкции кремнийорганических уретанов
    (НТУ "ХПИ", 2009) Сукачев, В. В.; Буря, А. И.; Сукачев, А. В.
    Здійснено синтез модельних сполук – уретанів на основі кремнійорганічних карбофункціональних α-спиртів і моноізоціанатів та досліджено вплив їх будови на термостійкість уретанових зв’язків, а також запропонований механізм термічної деструкції останніх на основі даних ІЧ-спектроскопії та елементного аналізу.
  • Ескіз
    Документ
    Збагачення плавлених сирів рослинними компонентами
    (НТУ "ХПІ", 2009) Сорокіна, С. В.; Борзило, М. В.; М'ячиков, О. В.
    Наведено результати досліджень по оцінці якості нового виду молочних продуктів, виготовленого на основі плавленого сиру з додаванням овочево-рослинного компоненту з кропу та зародків пшениці. Визначено, що розроблений продукт має більш високу харчову та біологічні цінність ніж його аналоги.
  • Ескіз
    Документ
    Математичне моделювання рецептурного складу сирних виробів
    (НТУ "ХПІ", 2009) Сорокіна, С. В.; Жилюк, Н. О.; Яцуценко, О. О.
    Розроблена математична модель оптимізації для створення рецептурного складу сирних виробів. У результаті представлених розрахунків по математичній моделі оптимізації складу сирних виробів та комплексу проведених досліджень були встановлені концентрації рецептурних компонентів для сирних виробів з біологічно активною добавкою з моркви.