Вісник № 26

Постійне посилання зібрання

Переглянути

Нові надходження

Зараз показуємо 1 - 12 з 12
  • Документ
    Філософія космізму: етичний аспект в українській філософії
    (НТУ "ХПІ", 2009) Железняк, Г. В.
    У статті розглядається проблема становлення системи категорій етики в українській філософії ХVШ-ХІХ століття. Необхідність дослідження цієї проблеми зумовлена значним посиленням впливу людської спільноти на універсум. Автор актуалізує дану проблему через виявлення феномена взаємотрансформацій категорій етики. Акцентується існування різних відтінків трактування поняття «етика», специфіки власне українського менталітету як способу мислення. Актуальність дослідження також полягає у визначенні логіко-гносеологічних та етико-естетичних параметрів у філософській українській літературі.
  • Документ
    Фундаментальні фізичні константи: онтоантропологічний смисл
    (НТУ "ХПІ", 2009) Владленова, Іліана Вікторівна
    Аналізуються проблеми сучасної фізики в світлі нових експериментальних даних, зокрема, можливості зміни деяких фундаментальних постійних з часом. Показано, що онтологічний опис невіддільний від антропологічного чинника, тим паче, що однією з евристичних ідей сучасної науки є думка про включеність, інтегрованість людини в буття.
  • Документ
    Между символизмом и эзотерикой: пророчества М. Волошина о революции в стихотворениях "Голова принцессы Ламбаль" и "Ангел мщенья"
    (НТУ "ХПИ", 2009) Устюжин, И. Б.
    Статья содержит культурологическую интерпретацию стихотворений М. А. Кириенко-Волошина «Голова принцессы Ламбаль» и «Ангел Мщенья» (1906), объединенных автором в мини-цикл о духовных перспективах русской революции. Крайне трудные для объективного анализа, эти тексты дают представление о новом этапе в осмыслении пророческой миссии поэта, связанном с теургическими исканиями русского символизма. На их примере можно увидеть, как культура – в ситуации радикального противодействия механической цивилизации – осваивает области иррационального знания, претендуя на роль проводника в мире религиозных смыслов. Попытка Волошина предостеречь современников и «заклясть» демонов русской истории прочитывается в статье как одна из наиболее последовательных стратегий русских поэтов на поприще мифо- и жизне-творчества.
  • Документ
    Древнегреческая пайдейя: становление образовательных идеалов
    (НТУ "ХПИ", 2009) Мочалова, И. Н.
    В статье анализируются особенности становления и развития греческой пайдейи. Показывается, как автономизация интеллектуальной деятельности приводит к появлению философии как многознания. В дальнейшем представителями этой традиции выступают софисты и риторы. Альтернативный образовательный идеал предлагает и реализует в Академии Платон. Подход Аристотеля и практика Ликея представляют синтез философии как «первой философии», или теологии и филодоксии как «второй философии», или физики, что можно рассматривать как важный этап процесса формирования философии как универсальной науки.
  • Документ
    Проблема часу в логіці історії
    (НТУ "ХПІ", 2009) Мелякова, Ю. В.
    У статті загострюється темпоральна проблематика в кордонах логіки історії. Вона торкається конфронтації між часом події, нарації й сприйняття історичного наративу. Уникнення цієї конфронтації виявляється можливим за допомогою освоєння техніки ігор з часом. Вільний рух знаків, вже не репрезентуючих зміст, а лише відтворюючих жести історії, відбито в деконструктивістській логіці серіацій копій і симулякрів. Стверджується нова, динамічна модель вираження історії, яка не задає смислів, але забезпечує їх народження та відкриття імовірнісних істин в результаті зіткнення численних контрфактів, що відбувається вже за межами цілісного переживання часу.
  • Документ
    Ідеал "досконалої людини" у православ'ї
    (НТУ "ХПІ", 2009) Корольова, І. Є.
    Стаття присвячена аналізу досконалої людини у православ’ї. Розроблена семантика «ідеальної людини», «досконалої людини» та «нової людині» у просторі етико-аксиологічних категорій Нового Заповіту. Використано герменевтичні та концептуально-семантичні методи аналізу релігійно-теологічних текстів християнства. Виявлено зміст морально-етичних категорій в христології.
  • Документ
    Філософія та її роль у формуванні нового екологічного світобачення. Сучасний стан розвитку екологічного знання
    (НТУ "ХПІ", 2009) Годзь, Наталія Борисівна
    У статті досліджено низку поглядів на стан розвитку поглядів на предмет та об’єкт екології як дисципліни, наукової галузі та аналізуються як можливості філософії у аналізі предмету та об’єкту сучасної екології, так і подається аналіз змін в уявленні стосовно самого поняття «Екологія».
  • Документ
    Университетская философия как призвание и профессия
    (НТУ "ХПИ", 2009) Булавина, Виктория Викторовна
    В статье рассматриваются особенности существования университетской философии как социокультурного феномена. Обращаясь к критике университетской философии, автор анализирует специфику существования философии как профессии и возможность ослабления оппозиции «призвание-профессия».
  • Документ
    Концепция "культуромир" и роль искусства в эпоху гипермодерна
    (НТУ "ХПИ", 2009) Беттельгейзе, Д. Д.
    Статья посвящена рассмотрению понятия «культуромир», введенное в научный оборот французским философом, социологом и культурологом Жилем Липовецки в книге «Культуромир. Ответ дезориентированному обществу» и роли искусства в системе культуромира. Даётся анализ причин формирования культуромира и его структурных частей, статуса искусства в начале ХХ века и в последние 20-30 лет.
  • Документ
    Деятельность. Рациональность. Свобода
    (НТУ "ХПИ", 2009) Агеев, В. В.
    Рассматриваются некоторые аспекты соотношения понятий деятельности, рациональности, свободы. В частности соотношение рациональности деятельности и свободы деятельности, свободы и несвободы деятельности. Сделана попытка уточнения существенных определений названных понятий с целью преодоления их неоправданной в философском обиходе многозначности и размытости. Анализируются отдельные спорные моменты внутри данного предметного поля.
  • Документ
    Діалогічна раціональність в сучасній освіті як альтернатива інструментальній раціональності
    (НТУ "ХПІ", 2009) Дольська, Ольга Олексіївна
    Стаття присвячена однієї з актуальних проблем сучасної парадигми освіти – проблемі діалогу. Стара парадигма будувалася навколо моделі "монологічного розуму", що привело до домінування в освіті монологічної моделі співпраці з учнями. Сучасна парадигма спирається на комунікативну раціональність, основною формою якої є діалог. Прикладом активного використання цієї форми є присутність в освіті евристичного діалогу. Активне вживання цієї форми в освітніх практиках сприяє ствердженню в освіті діалогічної раціональності.
  • Документ
    Проблема референции познаваемых объектов в современной культуре
    (НТУ "ХПИ", 2009) Смоляга, Марина Витальевна; Старикова, Г. Г.
    В статье анализируется проблема референтности виртуальных миров, создаваемых современной культурой, наукой, искусством. Особое внимание уделяется постнеклассической науке, в которой соотношение между научной концепцией (виртуальной моделью мира) и реальной действительностью не всегда является очевидным.