Кафедра "Підприємництво, торгівля і логістика"

Постійне посилання колекціїhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/32369

Офіційний сайт кафедри http://web.kpi.kharkov.ua/business

Від 2021 року кафедра перейменована та має назву "Підприємництво, торгівля i логістика" (Наказ 552 ОД від 26.11.2021 року), попередня назва – "Підприємництво, торгівля та експертиза товарів", первісна – кафедра комерційної, торговельної та підприємницької діяльності.

Кафедра комерційної, торговельної та підприємницької діяльності заснована в 2017 році.

Кафедра входить до складу Навчально-наукового інституту економіки, менеджменту і міжнародного бізнесу Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут". Викладачі кафедри є членами Харківського осередку Українського товариства товарознавців і технологів (УТТТ), що входить до Міжнародній асоціації товарознавства, інновацій та сталого розвитку (International Association of Commodity Science, Innovation and Sustainability) IACSIS.

У складі науково-педагогічного колективу кафедри працюють: 3 доктора наук: 2 – економічних, 1 – технічних; 7 кандидатів наук: 4 –економічних, 3 – технічних; 3 співробітника мають звання професора, 6 – доцента.

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 470
  • Ескіз
    Публікація
    Модель аналізу стійкості інвестиційних процесів на прикладі інноваційного стартап-проєкту
    (ТОВ "ДКС Центр", 2024) Сергієнко, Олена Андріанівна; Самусь, Павло Олегович; Соснов, Ігор Ігорович
    У статті досліджено сутність категорії стійкості інвестиційного проєкту в умовах невизначеності зовнішнього середовища. Забезпечення стійкості інвестиційних проєктів є критично важливим завданням в умовах високої невизначеності та мінливості зовнішнього середовища. Здатність проєкту протистояти негативним впливам, адаптуватися до змін та досягати поставлених цілей визначає його успіх та ефективність інвестицій. В наукових працях як вітчизняних, так і зарубіжних фахівців висвітлюються різні аспекти забезпечення стійкості інвестиційних проєктів, зокрема, вплив факторів зовнішнього середовища, методи оцінки ризиків, застосування адаптивних підходів в управлінні проєктами. Проте, питання комплексної оцінки стійкості з урахуванням невизначеності зовнішніх умов потребує подальшого вивчення. Мета даної роботи полягає в узагальненні теоретичних підходів та розробці практичних рекомендацій щодо аналізу і забезпечення стійкості інвестиційних проєктів в нестабільних умовах зовнішнього середовища. Для досягнення поставленої мети передбачається виконання таких завдань: проаналізувати вплив факторів невизначеності зовнішнього середовища на інвестиційні проєкти, розглянути методичні підходи до оцінки стійкості проєктів, сформувати рекомендації щодо вибору стратегій та інструментів забезпечення стійкості на різних етапах реалізації проєктів.
  • Ескіз
    Документ
    Проблеми оцінки збитків від російської агресії в Україні
    (Київський національний університет будівництва і архітектури, 2024-04-18) Гаврись, Микола Олександрович; Гаврись, Олександр Миколайович
    Російська агресія вже завдала і продовжує завдавати величезної, у багатьох випадках непоправної, шкоди Україні. Пошкоджено та знищено тисячі державних та приватних підприємств, об’єктів інфраструктури, житлових будинків, мільйони одиниць різноманітного майна на сотні мільярдів доларів США. Сотні мільярдів гривень доходів і прибутків українських громадян, підприємств і державного бюджету втрачаються щороку через різні причини, прямо чи опосередковано пов’язані з розв’язаною росіянами війною. Але найголовніше те, що загинули щонайменше десятки тисяч наших громадян, як військових, так і цивільних, сотні тисяч отримали поранення, тисячі сімей знищені, величезна кількість українців ніколи не повернеться до своїх домівок або залишиться за кордоном назавжди, а мільйони досі живуть в окупації, часто в нелюдських умовах існування. Враховуючи динаміку масованих обстрілів загарбниками нашої країни, через два роки після початку повномасштабного вторгнення можна говорити про те, що прямі матеріальні збитки наближаються до 200 млрд дол. США, а відновлювальна вартість знищеного майна вже перевищила 500 млрд дол. США тільки на контрольованих українським урядом територіях. Наші розрахунки показують, що спричинене росією зменшення українського ВВП вже на початку 2024 року сягнуло 1 трлн. дол. США, і це без урахування безпосередніх матеріальних втрат. Збитки від забруднення та засмічення водних ресурсів, земель та атмосфери, без урахування втрат від знищення рідкісних рослин і тварин, та збитків, завданих у Чорнобильській зоні відчуження, перевищили 60 млрд дол. США. Витрати на розмінування за консервативними оцінками вже на початку 2024 р. сягають 99,6 млрд дол. США. Розрахунки показують, що після двох років війни постраждалі українці мають право на отримання від росії від 194,8 до 288,6 млрд дол. США компенсацій. В цілому ж з 2014 року росія завдала Україні різноманітних збитків на суму від 1,8 до понад 2 трлн дол. США, і це без врахування шкоди, порахувати яку сьогодні неможливо через те, що злочини відбуваються на тимчасово окупованих територіях. Отже, українська держава має ставити за мету стягнути з агресора щонайменше таку суму, для чого доведеться задіяти усі міжнародні правові інструменти.
  • Ескіз
    Документ
    Оцінка соціально-економічних наслідків пандемії і війни в Україні та інвестиційних проектів з їх подолання
    (ФОП Панов А. М., 2023) Гаврись, Петро Олександрович; Гаврись, Олександр Миколайович; Гаврись, Микола Олександрович
    Метою дослідження є вивчення гостроактуальної теми соціально-економічних наслідків пандемії Ковід-19, а також проблеми економічної оцінки інвестиційних проектів, спрямованих на усунення наслідків пандемії та воєнних дій на території України. Вивчаються питання визначення небезпечності вірусу SARS-CoV-2. Зокрема, визначено, що для оцінки об’єктивної небезпечності вірусу більш точним показником є не його летальність, а кількість втрачених якісно скоригованих років життя у певній популяції. Оцінено економічні наслідки від впровадження у різних країнах таких заходів нефармацевтичного втручання як локдауни. Проаналізовано ефективність локдаунів і встановлено, що у довгостроковій перспективі локдауни мають практично нульову ефективність відносно зниження надлишкової смертності і при цьому мають велику кількість негативних наслідків. На основі досвіду інших країн робиться висновок, що найбільш ефективним підходом є точкова адаптація політики у сфері охорони здоров’я та обмежене впровадження заходів нефармацевтичного втручання при відмові від локдаунів. Серед таких прийнятних заходів можна виділити впровадження заходів профілактики та раннього лікування Ковід-19, дотримання соціальної дистанції, збільшення кількості ліжок інтенсивної терапії у лікарнях, посилення заходів безпеки у будинках для літніх людей, створення роздільних режимів роботи громадського транспорту та закладів у залежності від віднесення до групи ризику, розширення застосування дистанційної роботи тощо. З’ясовано, що обмеження конституційних прав громадян, спричинені війною, призводять до соціально-економічних наслідків, подібних до наслідків пандемії Ковід-19. Запропонована методика економічної оцінки інвестиційних проектів відбудови України, що дозволить спростити та прискорити процеси відбору таких проектів, а також зробити їх більш ефективними, економлячи кошти донорів, державного бюджету, приватні інвестиції та фонд репараційних виплат росії.
  • Ескіз
    Документ
    Методичні вказівки до виконання практичних занять з дисципліни "Митний контроль та експертиза товарів"
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2024) Мащенко, Марина Анатоліївна; Лісна, Ірина Федорівна
    На сьогодні головним вектором розвитку зовнішньоекономічної політики України є шлях у Європейський союз. Цей вибір зумовлений прагненням державної незалежності, економічної безпеки, політичної стабільності, соціально-економічного розвитку та наукового прогресу. Таким чином, в умовах активного розвитку зовнішньоекономічної діяльності та розширення зовнішньоторгових зв’язків між країнами, актуальними є задачі підвищення ефективності митного контролю та експертизи товарів, що переміщуються через державний кордон. Метою викладання навчальної дисципліни «Митний контроль та експертиза товарів» є формування у студентів теоретичних знань і практичних навичок щодо організації, планування та методики здійснення експертизи товарів під час митного та податкового контролю. Ефективним засобом підготовки здобувачів вищої освіти до майбутньої, успішної професійної діяльності є практичні заняття. Вони сприяють активізації пізнавальної діяльності, формуванню самостійності суджень, умінню аргументовано відстоювати власні думки. Заняття практичного характеру сприяють оволодінню фундаментальними знаннями, допомагають розвивати логічне мислення, формувати власний світогляд, що позитивно впливає на становлення здобувача вищої освіти як особистості. Дані методичні вказівки спрямовані на розв’язання студентами практичних завдань з навчальної дисципліни «Митний контроль та експертиза товарів», яка належить до циклу дисциплін вільного вибору професійної підготовки бакалаврів із спеціальності «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» і є вибірковою навчальною дисципліною та вивчається згідно з навчальним планом підготовки фахівців спеціальності 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» першого (бакалаврського) рівня всіх форм навчання. У процесі підготовки до практичних занять студентам необхідно ознайомитися з матеріалами презентацій, конспектами лекцій і рекомендованою літературою. Під час занять студент має бути готовий до обговорення основних термінів за кожною темою, дискусійних та винесених на заняття питань, виконання практичних, розрахункових і ситуаційних завдань.
  • Ескіз
    Документ
    Використання фінансових інструментів на основі криптовалютного ринку для розвитку стартапів кібербезпеки енергетичної галузі
    (Інститут проблем моделювання в енергетиці ім. Г. Є. Пухова, 2024) Застьола, Євген Олексійович; Сергієнко, Олена Андріанівна
  • Ескіз
    Публікація
    Синергія між освітніми технологіями та криптовалютними інвестиціями: шляхи до успіху в епоху цифрового розвитку
    (Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2024) Застьола, Євген Олексійович; Соснов, Ігор Ігорович
  • Ескіз
    Документ
    Криптовалютні ринки: від торгівлі до інвестування. Перспективи для українських підприємців
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2024) Застьола, Євген Олексійович; Сергієнко, Олена Андріанівна
  • Ескіз
    Публікація
    State regulation of economic activity of the countries of the world in the field of electricity: experience and prospects
    (Global Scientific Trends, 2024) Bilotserkivskyi, Oleksandr ; Sosnov, Ihor
    The article is devoted to researching of the experience and prospectsof state regulation of economic activity of the countries of the world in the field of electricity. The authors show that the leading state body responsible for the processes of development and coordination of foreign economic activity in the field of electric power in the countries of the European Union at the current stage is the General Directorate for Energy. In most countries of the European Union, the functions ofelectricity transmission and management of power system regimes are organizationally united and implemented through system operators, which are currently united within the European network of transmission system operators for electricity (ENTSO-E), which performs the functions of planning and coordinating the functioning of energy systems operating in parallel, at the pan-European level. The authors conclude that in Europe and America, the “Single Buyer” model and the model “Liberalized “Single Buyer” are used. In China, the electricity market functions according to the “Single Buyer” model. In India, at the current stage, the “Model of Regulated Access to Power Transmission Networks” is used. In Brazil and South Korea, the presence of the electricity pool model is observed. The authors note that, according to forecasts of the International Energy Agency, by 2035, slightly more than 30% of the world's electricity will be produced from renewable energy sources. EU countries are recognized as the main leaders in the development of renewable energy sources.
  • Ескіз
    Документ
    Аналіз факторів, що впливають на цифрову трансформацію економіки України
    (Національний університет "Львівська політехніка", 2024) Бірюкова, Кристина Юріївна
    Цифрова економіка є основою Четвертої промислової революції та третьої хвилі глобалізації. Її характерною рисою є зв‘язок із економікою за вимогою (on-demand economy), яка передбачає не продаж товарів та послуг, а отримання доступу до них саме в той момент, коли це потрібно. Тому розглянуто ключові фактори, які сприяють цифровій трансформації економіки України: 1) підтримка керівництва, 2) ініціатива у проведенні процесу цифрової трансформації повинна виходити з одного центру; 3) організаційна підтримка процесу змін; 4) поступовий «м‘який» перехід до змін; 5) система стимулів для переходу до нових умов праці; 6) прийняття моделей управління, що поступово переходять до нових умов; 7) створення нової технологічної бази, яка відповідає новим викликам. Зроблено висновок, що цифровізація суспільства, управління та економіки – це перспективна реальність, яка є комплексною інтегрованою системою гнучких технологій та зв‘язків інтелектуального суспільства, що забезпечує вирішення нагальних завдань розвитку суспільства, які сучасна держава прагне реалізувати. Головною стратегією розвитку цифрової економіки в Україні має бути «цифрова трансформація» країни, формування внутрішнього ринку інформаційно-комунікаційних технологій, мотивацій та потреб у «цифрових технологіях» серед споживачів.
  • Ескіз
    Документ
    Програма наскрізної практики
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2024) Мащенко, Марина Анатоліївна; Замула, Олексій Олександрович; Лісна, Ірина Федорівна
    Подано програму і тематичний план проходження наскрізної практики студентів. Наведено методичні рекомендації до проходження усіх видів практик: виробничої, переддипломної. Розкрито основні вимоги до підготовки, написання та захисту звітів з практики. Рекомендовано для студентів спеціальності 076 "Підприємництво та торгівля" першого (бакалаврського) рівня.