Кафедра "Електричні машини"

Постійне посилання зібрання

Офіційний сайт кафедри http://web.kpi.kharkov.ua/elmash

Кафедра “Електричні машини” була створена в 1921 році одночасно з першим в Україні електротехнічним факультетом у Харківському технологічному інституті. Засновником факультету і кафедри був видатний вчений електротехнік професор Павло Петрович Копняєв. Перший випуск студентів кафедри відбувся у 1924 році. У подальшому, за понад сторіччя, підготовлено понад 3000 інженерів для України та зарубіжжя.

Кафедра входить до складу Навчально-наукового інституту енергетики, електроніки та електромеханіки Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут".

У складі науково-педагогічного колективу кафедри працюють: 2 доктора технічних наук, 5 кандидатів технічних наук, 1 доктор філософії; 1 співробітник має звання професора, 5 – доцентів.

Переглянути

Нові надходження

Зараз показуємо 1 - 20 з 877
  • Документ
    Анализ систем возбуждения линейных импульсных индукционных двигателей
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2004) Болюх, Владимир Федорович; Марков, Александр Михайлович; Лучук, Владимир Феодосьевич; Щукин, Игорь Сергеевич
    Проведен анализ и предложена классификация систем возбуждения линейных импульсных индукционных электродвигателей, содержащих емкостные и индуктивные накопители энергии и источники постоянного напряжения. Предложены параметры по оценке эффективности электродвигателей при использовании различных типов систем возбуждения. Установлены общие закономерности и различия рабочих характеристик и параметров электродвигателей, использующих различные типы систем возбуждения.
  • Документ
    Проєктування трифазних асинхронних двигунів з короткозамкненою обмоткою ротора
    (ФОП Панов А. М., 2023) Мілих, Володимир Іванович
    Надано методику проєктування трифазних асинхронних двигунів загального промислового призначення з висотою осі обертання до 160 мм. Розглянуто питання визначення головних розмірів двигунів, проєктування їхніх статора і ротора. Поданий перевірний розрахунок, до якого входять: розрахунок магнітного кола, визначення активних і індуктивних опорів обмоток, надано порядок виконання розрахунків режимів неробочого ходу і номінального навантаження, розрахунки робочих і механічних характеристик. Наведено спрощені методики теплового і вентиляційного розрахунків, є механічний розрахунок вала, вибираються вальниці, визначається маса двигуна. У додатку є параметри і конструкції сучасних двигунів. Призначено для студентів спеціальності «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка».
  • Документ
    Численно-полевой расчет моментной угловой характеристики трехфазного индуктора магнитного поля электромагнитного перемешивателя для обработки разнородных смесей
    (Institute of Power Engineering, 2019) Милых, Владимир Иванович; Шилкова, Лариса Васильевна
    Оценка возможности применения электромагнитных перемешивателей разнородных смесей в различных технологических процессах требует исследования их работы под нагрузкой. Рабочий режим перемешивателей обеспечивается ферромагнитными элементами игольчатого типа, движущимися внутри цилиндрической рабочей камеры под воздействием вращающегося магнитного поля. Это поле возбуждается трехфазным индуктором, эффективность работы которого может прогнозироваться путем анализа величины и характера изменения электромагнитного момента, под воздействием которого происходит перемешивание смесей внутри рабочей камеры. Магнитное поле обеспечивает и упорядоченность ферромагнитных элементов в рабочей камере индуктора, поэтому магнитная проницаемость в ней по продольной и поперечной осям становится разной. Благодаря анизотропии магнитных свойств композитной среды в рабочей камере возникают силовые воздействия на эту среду, и они основываются на силах магнитного натяжения, действующих на ферромагнитные элементы. Целью данной работы является представление методики расчета электромагнитного момента и определение его зависимости от углового смещения вращающегося магнитного поля индуктора. Решение задачи анализа работы индуктора в режиме нагрузки достигается численными расчетами магнитных полей. Проводится сравнение распределения магнитной индукции внутри рабочей камеры в режиме холостого хода и под нагрузкой, представлены картины распределения силовых линий магнитного поля в этих режимах, изложены принципы расчета моментной угловой характеристики трехфазного индуктора магнитного поля. Предложенная методика базируется на многопозиционных численных расчетах магнитных полей в программном пакете FEMM методом конечных элементов. Построение физико-геометрических расчетных моделей индуктора, расчеты магнитных полей и получение угловой моментной характеристики автоматизированы с использованием созданного скрипта Lua, встроенного в программу FEMM. Сравнительные расчеты моментных угловых характеристик сделаны при различных магнитных проницаемостях композитной среды в рабочей камере по взаимноперпендикулярным осям. Варьирование магнитных свойств среды позволяет оценить возможность использования электромагнитного перемешивателя для разных технологических операций.
  • Документ
    Текст лекцій з дисципліни "Надійність і діагностика"
    (2023) Шевченко, Валентина Володимирівна
    Надійність ЕМ – це здатність безвідмовно працювати з незмінними технічними характеристиками в період заданого проміжку часу при визначених умовах використання або праці. Надійність ЕМ має для практики має велике значення. Серед всіх характеристик надійності найбільш повною і загально зрозумілою характеристикою є якість, тобто сукупність властивостей виробу, які визначають його здатність задовольняти потреби людини, виробництва тощо.
  • Документ
    Використання концепції інтелектуальних мереж у енергосистемі України
    (Харківський національний технічний університет сільського господарства ім. Петра Василенка, 2016) Немировський, Ілля Абрамович; Федорчук, Станіслав Олегович
    Розглянуто основні принципи та засоби їх реалізації у концепції інтелектуальних мереж. Зроблено висновки щодо перспективності дослідження концепції інтелектуальних мереж та розподіленої генерації.
  • Документ
    Методичні вказівки до виконання розрахункового завдання "Визначення рівня шуму і вібрації електричних машин" та самостійної роботи з навчальної дисципліни "Шум і вібрація електричних машин"
    (2023) Шилкова, Лариса Василівна; Дунєв, Олексій Олександрович; Юр'єва, Олена Юріївна
    Навчальна дисципліна «Шуми та вібрації електричних машин» надає основні відомості з фізичної, фізіологічної та вимірювальної акустики і розрахункові методи аналізу шуму і вібрації електричних машин. Основним завданням і метою викладання дисципліни є підготовка магістрів за профільним блоком «Електричні машини» освітньої програми «Електромеханіка» спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», одержання майбутніми магістрами теоретичних і практичних знань в області використання методів аналізу шумів та вібрацій електричних машин та шляхів їх усунення. Вивчення навчальної дисципліни базується на освітній програмі підготовки бакалаврів. У результаті вивчення навчальної дисципліни студент повинен навчитися визначати джерела шумів і вібрацій електричних машин, розраховувати, виміряти та усувати вібрації електричних машин, набути знань щодо нових досягнень теорії шумів і вібрацій електричних машин. Контроль теоретичної складової робочої програми, яка освоюється під час самостійної роботи студента, проводиться при перевірці конспектів. Семестровий контроль проводиться у формі екзамену по екзаменаційних білетах відповідно до навчального плану в обсязі навчального матеріалу, визначеного навчальною програмою та у терміни, встановлені навчальним планом з урахуванням результатів поточної успішності. Це методичне видання містить програму навчальної дисципліни «Шуми та вібрації електричних машин», контрольні запитання за її розділами, методичні вказівки для виконання розрахункового завдання, а також список джерел інформації, необхідних для її вивчення.
  • Документ
    Діагностика і надійність електромеханічного обладнання промислових підприємств і електростанцій
    (2023) Шевченко, Валентина Володимирівна
    Дисципліна «Надійність і діагностика» вивчає організацію робіт по монтажу, обслуговування, ремонту та діагностиці електричних машин (ЕМ) і трансформаторів. Для вивчення дисципліни необхідні знання загального курсу ЕМ і курсів конструювання, технології виготовлення та діагностики ЕМ і трансформаторів, нормативних документів з обслуговування електрообладнання (ЕО). В процесі вивчення дисципліни розглянуті наступні питання: – вивчення правил експлуатації ЕО і електроустановок; – вивчення правил вибору ЕМ і трансформаторів для заданого навантаження та електроприводу, знати засоби та прийоми забезпечення надійності їх роботи; – вивчення засобів діагностики стану ЕМ і трансформаторів; – вивчення засобів ремонту і наладки ЕМ і трансформаторів. Крім того, в результаті вивчення дисципліни, студент повинен знати правила транспортування та монтажу ЕМ і трансформаторів; правила виконання пуско-налагоджувальних робіт і приймально-здавальних випробувань ЕМ і трансформаторів; вивчення способів контролю роботи ЕМ і трансформаторів в процесі експлуатації. Методичні вказівки містять контрольні питання по розділах курсу, індивідуальні завдання і деякі теоретичні дані, які можна використовувати для виконання цих завдань, а також перелік літературних джерел, необхідних для вивчення дисципліни та виконання робіт.
  • Документ
    Особливості роботи генераторів ВЕС та міні-ГЕС
    (2023) Шевченко, Валентина Володимирівна
    Методичне видання присвячено виконанню дослідницько-розрахункового завдання з дисципліни «Електричні генератори ВЕС та міні-ГЕС» для студентів за фахом 141 – Електроенергетика, електротехніка і електромеханіка за спеціалізацією «Електричні машини». Метою роботи є закріплення теоретичних знань з сучасної відновлювальної електроенергетики і відпрацювання практичних навичок вибору на базі виконання техніко-економічного порівняльного аналізу генераторів різного типу за умови їх використання для вітрових електростанцій (ВЕС) та для міні- та мікрогідроелектростанцій (міні- та мікро-ГЕС). Об’єктами дослідження є електричні генератори різних типів. В результаті виконання цих завдань студент повинен знати: – сучасний рівень розвитку електроенергетики і напрямки вдосконалення установок, які використовують для малої електроенергетики; – досягнення світової науки і практики в створенні генеруючих систем для малої електроенергетики, що працюють від відновлювальних джерел енергії (вітру, води); – знати різні типи електричних машин (ЕМ), вміти порівнювати їхні характеристики при роботі в генераторному режимі; – знати основні конструктивні рішення і особливості генераторів з урахуванням номінальної потужності та умов використання; – знати перспективи створення ЕМ зі збудженням від постійних магнітів, сучасні технології виготовлення постійних магнітів, їх технічні та економічні характеристики, вміти оцінювати переваги і недоліки електричних генераторів з постійними магнітами; – знати досягнення світової науки і практики в створенні генеруючих систем для електроенергетики, що базується на відновлювальних джерелах. Розуміти проблеми, що обмежують підвищення потужності ВЕС, вміти запропонувати шляхи подолання цих проблем. В методичних вказівках сформульовані контрольні питання, вихідні дані до задач, а також методичні вказівки щодо їх розв’язання. Конкретний обсяг робіт уточнює викладач, який веде курс лекцій з дисципліни. Звіт щодо виконання завдання є підсумковим документом роботи студента в семестрі. До заліку звіт повинен бути повністю оформлений і захищений. У кінці звіту необхідно наводиться список джерел інформації (книги, наукові статті, сайти із Інтернету…), які студент використовував в процесі роботи. Зверніть увагу, що серед вказаних джерел інформації повинні бути джерела останніх 2-3 років. Звіт про розрахункову роботу починається з титульного листа, зразок оформлення якого наведено в додатку А. При оформленні звіту треба наводити постановку завдання, вказувати порядок його виконання, додавати необхідні схеми і графіки. Завдання може виконуватися на український або англійський мовах. При виконанні завдань додавайте необхідні ілюстрації, схеми і графіки, а також використовувати тільки систему одиниць і позначень електричних, магнітних, енергетичних, механічних величин, яка відповідає Міжнародній системі одиниць (СІ) та державним стандартам.
  • Документ
    Розрахунок характеристик електрообладнання промислових підприємств та електростанцій
    (2023) Шевченко, Валентина Володимирівна; Юр'єва, Олена Юріївна; Єгоров, Андрій Володимирович
    Методичне видання присвячено виконанню розрахункового завдання з дисципліни «Електропостачання промислових підприємств» для студентів спеціальності «Електроенергетика, електротехніка і електромеханіка». Метою роботи є закріплення теоретичних знань і відпрацювання практичних навичок розрахунку характеристик, практичного вибору трансформаторів та електричних машин (ЕМ) змінного струму в системах електропостачання промислових підприємств (ЕППП). Тобто об’єктами дослідження є класичні електротехнічні пристрої – трансформатори та ЕМ, які є основою електроенергетики та електропривода різних виробництв. В результаті виконання цих завдань студент повинен знати типи, конструкції, основні складові елементи, принцип дії, характеристики електрообладнання (ЕО) електростанцій та промислових підприємств (трансформаторів та ЕМ), особливості пуску та визначення номінальних параметрів після проведення ремонтних робіт. Студент повинен вміти оцінювати технічний стан ЕМ і трансформаторів, нові серії ЕО та враховувати не тільки технічні, але й економічні вимоги. В цьому методичному виданні наведено три завдання. В кожному розділі сформульовані контрольні питання та варіанти вихідних даних до задач, а також методичні вказівки щодо їх розв’язання. Конкретний обсяг робіт уточнює викладач, який веде курс лекцій з дисципліни. Розрахункові завдання є підсумковим документом роботи студента. До екзамену розрахункові завдання повинні бути повністю оформлені і захищені. У кінці звіту наводиться список джерел інформації, які студент використовував в процесі роботи. Варіант завдання вибирають за вказівкою викладача або за номером у списку журналу академічної групи. Звіт починається з титульного листа, зразок оформлення якого наведено в Додатку А. При оформленні звіту слід записати завдання, вказати чисельні дані обраного варіанту. При виконанні розрахунків спочатку слід написати формулу, а потім повторити її, але вже з числами. Схеми і графіки повинні мати номер і назву, на осях графіків позначте стандартні літерні позначення величин і одиниць їх вимірювання. В даному виданні застосована сучасна оновлена система позначень електричних, магнітних, енергетичних, механічних величин, яка відповідає державним стандартам.
  • Документ
    Програма переддипломної практики студентів, що навчаються за освітньою програмою "Електромеханіка" першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 141 "Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка"
    (2023) Єгоров, Андрій Володимирович; Чепелюк, Олександр Олександрович; Юр'єва, Олена Юріївна; Якунін, Дмитро Ігорович
    Переддипломна практика є заключним етапом підготовки здобувачів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти перед виконанням дипломного проєкту. Під час проходження цієї практики студент не тільки поглиблює теоретичні знання зі спеціальності, а й збирає фактичний матеріал для виконання дипломного проєкту. Переддипломна практика може бути організована та проведена на підприємствах, в установах та організаціях усіх організаційно-правових форм і форм власності (базах практики), або у структурних підрозділах закладу фахової вищої освіти, що забезпечують відповідну підготовку. На студентів, які проходять практику на підприємстві (організації, установі), поширюється законодавство України про працю та правила внутрішнього трудового розпорядку підприємства (організації, установи). Студент під час переддипломної практики має можливість формувати та розвивати свої професійні компетентності, вивчити реальні виробничі ситуації та практично перевірити отримані під час навчання знання. Він може самостійно приймати рішення, обґрунтовуючи правильність своїх висновків перед керівником практики. Майбутній спеціаліст навчається роботі в колективі, отримує навички професійного спілкування. Необхідність підготовки студентів спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» для різних підприємств потребує розширення їхніх знань в царині експлуатації, сервісного обслуговування та ремонту електрообладнання та виробів, що його містять, а також їх проєктування та розрахунку з застосуванням прикладних пакетів комп’ютерних програм й інформаційних технологій. Це методичне видання містить програму переддипломної практики студентів, що навчаються за освітньою програмою «Електромеханіка» першого (бакалаврського) рівня вищої освіти спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», вказівки для виконання звіту з практики, а також перелік джерел інформації, необхідних для розширення знань в галузі електромеханіки.
  • Документ
    Introduction to Specialty. Introductory Practice
    (2023) Yuryeva, O. Yu.
    The educational and professional program "Electromechanics" is an integral part of the specialty "Electric power engineering, electrical engineering and electromechanics". Specialists in electromechanics solve technical problems in the research, development, production, operation, testing and maintenance of various electromechanical devices, which include electric machines and transformers. The educational and professional program "Electromechanics" studies electrical machines and transformers, which are used in all areas of human life. The discipline "Introduction to Specialty" helps first-year students familiarize themselves with the field of activity of their future specialty. The discipline "Introduction to Specialty" for electrical machines studies the basic laws of electrical engineering, the letter designations of quantities, the main phenomena of the electromagnetic field, and introduces the variety of electric machines and transformers that ensure the operation of modern mechanisms. The curriculum of the discipline envisages familiarizing students with the structure of the university and its divisions, the history of the development of the university and the Electrical Machines Department, and the rules for using the library. The main task and goal of the discipline is the study of the history of knowledge and development of electricity, the basic laws of electric and magnetic phenomena, the history of the development of electric machines and transformers, This methodical edition contains the program of the course "Introduction to Specialty", control questions for the sections of the course, methodological instructions for performing control tasks, as well as a list of sources of information necessary for studying the discipline.
  • Документ
    Інноваційна компетентність педагога як інструмент зміни парадигми навчання
    (Харківський регіональний інститут проблем охорони громадського здоров'я, 2022) Шевченко, Олександр Сергійович; Шевченко, Валентина Володимирівна
  • Документ
    Formation of valeological competence in conditions of classroom and distance learning
    (Харківськии̮ національнии̮ університет ім. В. Н. Каразіна, 2022) Shevchenko, A. S.; Kucherenko, Serhii; Komyshan, Anatolii; Shevchenko, V. V.; Kucherenko, Nataliia
    Formulation of the problem. The article considers the problem of valeological (health saving) competence formation in non-medical students. Health saving competencies are based on a healthy lifestyle, safe behavior practices and the ability to provide emergency pre-hospital care to victims in critical situations. The formation of valeological competence in non-medical takes place during the study of valeological disciplines (including “Fundamentals of Medical Knowledge”, “Health Pedagogy” and others) in higher education institutions (HEI). Since the spring of 2019, the teaching of these disciplines is forced to take place in distance form.
  • Документ
    Disciplines of higher education institutions that form valeological competence
    (2022) Shevchenko, A. S.; Shevchenko, V. V.
    Health saving issues are included in most state education standards of Ukraine. But for the full formation of valeological competence, special valeological disciplines are necessary ("Valeology", "Fundamentals of Life Safety", "Fundamentals of Medical Knowledge and Health Saving", "Health Pedagogy"). Related disciplines ("Ecology", "Occupational Safety") only partially form competence.
  • Документ
    Improvement of turbogenerators as a technical basis for ensuring the energy independence of Ukraine
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2021) Shevchenko, V. V.; Minko, A. N.; Dimov, Milen
    The paper defines the directions of improving turbogenerators as the basis for ensuring the energy independence of Ukraine. The analysis of the state, problems and prospects for the development of modern electric power industry. Goal of the work is to identify promising directions for sustainable development of the national electric power industry in order to ensure energy security of Ukraine, to conduct a comparative analysis of electricity sources, to confirm the need to improve the main sources – turbogenerators. Methodology. During the research, an analytical analysis of the electricity sources, which are installed at power plants in Ukraine and the world, was carried out, taking into account the growth of the planet's population and its energy activity. Cyclic theory was chosen as the theoretical basis for forecasting. On the basis of this theory, global development trends, advantages and disadvantages of currently used sources of electricity - thermal (including nuclear) power plants and stations that operate from renewable energy sources - have been established. A review of literary sources on the methods of the energy sector forecasting the development, including the development of the energy sector in Ukraine, has been carried out. Originality. It has been established that due to the active growth of the planet's population, with the increase in its energy activity, obtaining electricity from renewable energy sources is not enough, that for the next 20-30 years nuclear power plants will be the main sources of electricity. The internal and external threats to the energy security of Ukraine, directions of development of turbogenerator construction, ways to improve turbogenerators, to increase their energy efficiency, power per unit of performance, to increase the readiness and maneuverability factors, and overload capacity have been identified. Practical significance. The need to continue the modernization and improvement of the turbogenerators of nuclear power plant units, as the main sources of electricity, has been proved. The directions of their improvement are established: increasing the power in the established sizes, making changes to the design of the turbogenerators inactive elements, replacing the cooling agent to keep Ukrainian turbogenerators at the world level, improving auxiliary systems, improving and increasing the reliability of the excitation system, introduction of automatic systems for monitoring the state turbogenerators. Possible limits of use, advantages, disadvantages and problems of using renewable energy sources for Ukraine have been established.
  • Документ
    Calculation of the transformers and electric machines characteristics
    (2021) Shevchenko, V. V.; Domochka, L. V.
    This edition is dedicated to the implementation of calculation task "Calculation of the transformers and electric machines characteristics" on the discipline "Electric machines". The purpose of this discipline is to consolidate theoretical knowledge and develop practical skills for calculating the characteristics of transformers, alternation current (AC) electric machines and direct current (DC) electric machines. The objects of study are transformers and electric machines, which are the basis of electric power in various industries. The subject of this discipline are the electric machines, which are used in practice to convert one form of energy into another: mechanical energy to electrical (the generators), electrical energy to mechanical (the engines), and power transformers, which are used to convert the meanings of alternating current and voltage. After training, the student must know the structure, basic elements of the transformers and electric machines, there operation principle and characteristics, peculiarities of motors starting, the ways of rotation frequency control and braking. The student should be able to evaluate new electrical equipment, take into account technical and economic requirements. This assignment consists of five tasks. For each part, control questions and tasks are formulated, recommendations for their solution are given. Calculation tasks are the student’s final document to complete the discipline. The report on the done work must be finished in written form and defended by the examination date. The tasks and the volume of the work must be agreed by the lecturer of this discipline. The report should begin with a cover page, the sample of which is given in Appendix A. When drawing up a report, it is necessary to formulate the task, show the procedure for performing calculations: write down a formula, and then put numbers in this formula and show the result of the calculation. The report should contain the necessary diagrams and graphs. At the end of the report student has to give the list of information sources used in the work. Graphs and diagrams should be built on graph paper, indicating the scale and dimension of the physical quantity on the axes. If the graph was built on a regular sheet of paper, then a uniform "grid" should be drawn on the graph field. Students choose the number of a variant for the work according to the number in the academic group list. New modern notation symbol system of electrical, magnetic, mechanical and energy values, which correspond to the state standards, are used in this study course.
  • Документ
    Розрахунок характеристик трансформаторів і електричних машин
    (2021) Шевченко, Валентина Володимирівна; Юр'єва, Олена Юріївна; Єгоров, Андрій Володимирович
    Методичне видання присвячено виконанню розрахункового завдання з дисципліни "Електричні машини" за темою "Розрахунок характеристик трансформаторів і електричних машин". Метою роботи є закріплення теоретичних знань і відпрацювання практичних навичок розрахунку характеристик трансформаторів та електричних машин змінного та постійного струму. Тобто об’єктами дослідження є класичні електротехнічні пристрої – трансформатори та електричні машини, які є основою електроенергетики та електропривода різних виробництв. Предметом вивчення даного курсу є електричні машини, які використовують на практиці для перетворення одного виду енергії в інший, зокрема, механічної на електричну (генератори), або електричної на механічну (двигуни), і трансформатори, які використовують для перетворення параметрів змінних струму і напруги. В результаті виконання цих завдань студент повинен знати типи, конструкції, основні складові елементи, принцип дії, характеристики трансформаторів та електричних машин, особливості їх пуску, знати, як регулювати частоту обертання і як здійснюється гальмування; вміти аргументовано вибирати потужність, тип трансформатора або електричної машини. Студент повинен вміти оцінювати технічний стан електричних машин і трансформаторів, вміти оцінювати нові серії електрообладнання та враховувати не тільки технічні, але й економічні вимоги. В цьому виданні наведено п’ять завдань з п’яті розділів дисципліни. В кожному розділі сформульовані контрольні питання та варіанти вихідних даних до задач, а також методичні вказівки щодо їх розв’язання. Конкретний обсяг робіт уточнює викладач, який веде курс лекцій з вказаної дисципліни. Розрахункові завдання є підсумковим документом роботи студента по дисципліні. До екзамену звіт повинен бути повністю оформлений і захищений. У кінці звіту наводиться список джерел інформації, яку студент використовував в процесі роботи. Схеми і графіки слід будувати з позначенням на осях стандартних літерних позначень величин і одиниць вимірювання. Варіант завдання вибирають за двома останніми цифрами залікової книжки або за номером у списку журналу академічної групи. Звіт про розрахункову роботу повинен бути акуратно оформленим. Він починається з титульного листа, зразок оформлення якого наведено в додатку А. При оформленні звіту треба наводити постановку завдання, вказувати вхідні числові дані, необхідні схеми, порядок проведення розрахунків в літерному, а потім в чисельному вигляді, додавати необхідні схеми і графіки. В даному виданні застосована сучасна оновлена система позначень електричних, магнітних, енергетичних, механічних величин, яка відповідає державним стандартам.
  • Документ
    Перспективи застосування високотемпературних надпровідників в електротехнічному обладнанні
    (2021) Шевченко, Валентина Володимирівна; Шайда, Віктор Петрович; Шилкова, Лариса Василівна
    Дисципліна "Перспективи застосування надпровідності в електромеханіці" дозволяє студентам-магістрантам одержати теоретичні знання в галузі надпровідності (НП), теоретичні та практичні знання в області використання низько- та високотемпературних НП для електротехнічного обладнання (електричних машин і трансформаторів). Для вивчення дисципліни необхідні знання з загальних курсів фізики, теоретичних основ електротехніки, електричних машин, технології виготовлення та діагностики електричних машин і трансформаторів, нормативних документів з обслуговування електрообладнання (ЕО). Під час вивчення дисципліни розглядаються основні положення теорії надпровідності, типи та технологія виготовлення НП; теорій, що пояснюють механізм надпровідності; досягнення світової науки і практики в створенні НП різних типів; технології виготовлення НП; області використання НП різних типів в електромеханіці; основні конструктивні рішення і особливості надпровідникових елементів електрообладнання, турбогенераторів (ТГ) та інших типів електричних машин. Методичні вказівки містять контрольні питання до розділів курсу "Перспективи застосування надпровідності в електромеханіці", назви тем індивідуальних завдань, методичні вказівки і теоретичні дані, які можна використовувати для виконання цих завдань, а також перелік літературних джерел, необхідних для вивчення дисципліни та виконання роботи. У методичних вказівках та в контрольних завданнях використовуються скорочення: ЕМ – електрична машина; ЕО – електрообладнання; НП – надпровідник; НТНП – низькотемпературний надпровідник; ВТНП – високотемпературний над-провідник; БКШ – теорія надпровідності Бардіна – Купера – Шріффера (теорія куперівських пар); ТГ – турбогенератор. Навчальним планом дисципліни "Перспективи застосування надпровідності в електромеханіці" передбачені лекції та самостійна робота з виконання індивідуального завдання. Вивчення курсу закінчується заліком. При виконанні контрольного завдання з дисципліни "Перспективи застосування надпровідності в електромеханіці" потрібно в письмовому вигляді виконати завдання відповідно до варіанта, який для студентів денного навчання слід вибрати за номером у списку журналу академічної групи, а для студентів заочної форми – згідно шифру з залікової книжки. Приклад оформлення титульного аркуша завдань наведено в Додатку А.
  • Документ
    Розрахунок характеристик трансформаторів, електричних машин та апаратів
    (2021) Шевченко, Валентина Володимирівна; Дунєв, Олексій Олександрович
    Методичні вказівки містять матеріали для виконання студентами розрахункового завдання "Розрахунок характеристик трансформаторів, електричних машин та апаратів" з дисципліни "Електричні машини і апарати". Метою роботи є закріплення теоретичних знань та відпрацювання практичних навичок розрахунку характеристик трансформаторів, електричних машин і апаратів. Тобто об’єктами дослідження є трансформатори і електричні машини – основне електрообладнання всіх енергетичних систем (електростанцій, підстанцій, систем електропостачання) і електроприводів промислових і сільськогосподарських виробництв, побутової, медичної техніки, транспорту. Предметом вивчення даного курсу є електричні машини різних видів (генератори і двигуни), трансформатори та основні електричні апарати. В результаті виконання завдань студент повинен знати конструкції, основні елементи, принцип дії та характеристики електричних машин, трансформаторів та електричних апаратів, особливості пуску електродвигунів, способи регулювання їх частоти обертання, реверсу і гальмування, особливості роботи апаратів. Студент повинен вміти оцінювати технічні та економічні показники вказаного електрообладнання. Розрахункові завдання є підсумковим документом роботи студента з дисципліни. У цьому виданні наведені завдання по кожному розділу та методичні вказівки щодо розв’язання задач. До іспиту звіт про роботу повинен бути повністю оформлений і захищений. Конкретний обсяг робіт уточнює викладач, який веде курс лекцій за вказаною дисципліни. Звіт щодо виконання розрахункового завдання починається з титульного аркуша, зразок оформлення якого наведено в додатку А. Кожний розділ має теоретичну частину і розрахункове завдання. Рішення слід виконувати докладно, за формою, наведеною в методичних вказівках. Спочатку слід описати, що розраховується, записати формулу в буквеному, а потім в числовому вигляді. Обов’язково слід вказувати розмірності отриманих величин. Схеми, векторні діаграми і графіки слід будувати на міліметрівці або на папері в клітинку.
  • Документ
    Експериментальне дослідження генераторного режиму роботи безщіткового двигуна постійного струму при підвищеній частоті обертання
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2021) Кортунов, Вячеслав Іванович; Маслєнніков, Андрій Михайлович; Єгоров, Андрій Володимирович; Дунєв, Олексій Олександрович
    У статті розглядається конструкція безщіткового двигуна постійного струму, що серійно випускається, з прямим приводом в генераторному режимі роботи при частоті обертання вище номінальної. У проведених експериментах підвищення частоти обертання виконувалось за допомогою трифазного асинхронного двигуна номінальною потужністю 5,5 кВт та частотою обертання 2920 об/хв, яка надалі збільшувалася за рахунок пасового двоступінчастого редуктора зі зміною коефіцієнта редукції від 0,16-1,6. Однак, зі зростанням частоти обертання зростають і магнітні втрати, які в свою чергу, збільшують необхідне значення механічної потужності, що підводиться, і призводять до теплового навантаження безщіткової машини постійного струму. Збільшення частоти обертання генератора призводить до зростання ЕРС і при тому ж значенні струму статора призводить до зростання потужності, що віддається до навантаження. В ході експерименту напруга випрямлялась за допомогою трифазного діодного мосту і згладжувалась конденсатором, після чого підключався реостат навантаження. Подані розрахунки магнітних втрат потужності для різних марок електротехнічної сталі наочно показують нелінійну залежність між частотою магнітного поля та їх величиною. Експериментальні дослідження проводились при різних частотах обертання безщіткової машини постійного струму в широкому діапазоні від 140 об/хв до 5228 об/хв, при цьому були отримані значення вихідної потужності в залежності від частоти обертання. Встановлено, що під час роботи машини у генераторному режимі необхідно враховувати особливість експлуатації генераторів у вітроелектроустановках, автономних джерелах живлення чи гібридних силових установках. В одному випадку, варто обмежувати частоту обертання від привідного механізму, а в іншому, режим роботи при підвищеній частоті обертання може бути необхідний для часткового форсування і віддачі більшої потужності при короткочасному використанні.