Please use this identifier to cite or link to this item: http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/54256
Title: Сучасний стан та перспективи використання відходів каменевидобування і каменеобробки в силікатних галузях (огляд)
Authors: Брагіна, Людмила Лазарівна
Рябінін, Святослав Олександрович
Федоренко, Олена Юріївна
Дегурко, О. П.
Мельник, С. О.
Keywords: гірнича справа; утилізація; корисні копалини; виробництво цементу; кам'яне литво; керамічні матеріали
Issue Date: 2020
Publisher: АТ "Український науково-дослідний інститут вогнетривів ім. А. С. Бережного"
Citation: Сучасний стан та перспективи використання відходів каменевидобування і каменеобробки в силікатних галузях (огляд) / Л. Л. Брагіна [та ін.] // Наукові дослідження з вогнетривів та технічної кераміки : зб. наук. пр. = Scientic research on refractories and technical ceramics : coll. of sci. papers / гол. ред. В. В. Мартиненко. – Харків : УкрНДІВ ім. А. С. Бережного, 2020. – № 120. – С. 196-210.
Abstract: В останні роки в силікатних галузях спостерігається величезний попит на невідновлювальні матеріали, такі як камені, дрібний заповнювач, великий заповнювач, що призводить до експоненціального зростання видобутку корисних копалин. У гірничодобувній галузі суттєве місце займає саме каменевидобування. За інформацією індійських фахівців, в КНР щорічно видобувають 20,82 млн тонн каменю, в Італії — 11,93; в Індії — 9,64; в Іспанії — 7,95; в Ірані — 6,36; в Туреччині — 3,77; в Португалії — 3,48; в США — 3,29; в Південній Африці — 2 млн тонн. Згідно з іншими джерелами, наприклад, щорічний видобуток каменю в різних країнах складає, %: у Китаї — 34, Італії — 19, в Індії — 16, в Ірані — 10, в США — 5, в Південній Африці — 3. Останні дані стосуються переважно граніту, мармуру, вапняку та азбесту. В Україні щорічно видобувають понад десяти мільйонів тон твердих корисних копалин. Однак після попередньої переробки видобутої сировини, зокрема габаритного каменю, утворюється величезна кількість відходів у твердій, порошковій та рідкій (шлами) формах. Значною мірою це пов’язано зі специфікою технологічних процесів отримання кам’яних виробів, оскільки видобуток і обробка природного каменю мають багатоступінчастий характер, де послідовно виконується кілька операцій: різання блоків, відкол, розпилювання, шліфування та полірування. Так, тільки у процесі різання гранітних блоків утворюються пиловидні відходи у кількості понад 30 % від загальної первинної маси. Необхідність та актуальність невідкладного вирішення вказаної проблеми в Україні, де каменевидобування та каменеобробка дуже значні, визначили виконання даного огляду, мету якого склали аналіз основних досягнень та виявлення головних перспективних напрямків у цій галузі.
DOI: doi.org/10.35857/2663-3566.120.19
URI: http://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/54256
Appears in Collections:Кафедра "Технологія кераміки, вогнетривів, скла та емалей"

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
NDVTK_2020_120_Brahina_Suchasnyi_stan.pdf196,71 kBAdobe PDFView/Open
Show full item record  Google ScholarItems in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.