Вісник № 68

Постійне посилання зібрання

Переглянути

Нові надходження

Зараз показуємо 1 - 20 з 24
  • Документ
    Інститут проблем машинобудування ім. А. М. Підгорного НАН України: короткий історичний нарис (1972-1990 рр.)
    (НТУ "ХПІ", 2013) Звонкова, Г. Л.
    Показано здобутки вчених академічної установи в галузі теплофізики з часу її створення і до кінця 1980-х рр.
  • Документ
    Формализация структуры портала знаний по истории науки и техники
    (НТУ "ХПИ", 2013) Ермолов, П. П.
    Проведено формализованное описание структуры портала знаний по истории науки и техники. Построена базовая онтология портала, в которую входят 11 классов: "исследователи", "методы исследования", "источники", "события", "организации", "географическое место", "мемориальный объект", "период", "научный результат", "раздел науки" и "объект исследования". Последние три класса представлены как метапонятия предметной онтологии портала. На классах и подклассах определены отношения наследования, включения, отношения "класс — данные", выделены 30 наиболее актуальных ассоциативных отношений. Для упрощения создания онтологии и реализации релевантного поиска предложено деление крупных источников (монографий и обзоров) на более мелкие фрагменты и организация подкласса "цитаты". При проведении формализации использованы аппарат теории множеств и "двухслойная" концепция историографии науки и техники как метанауки.
  • Документ
    Історія авіаційного напрямку освіти й техніки в Київському політехнічному інституті (1914-1933 рр.): загальний огляд
    (НТУ "ХПІ", 2013) Татарчук, В. В.
    В статті подано продовження загального огляду історії авіаційного напрямку освіти і техніки в Київському політехнічному інституті в нових соціально-політичних умовах, а саме діяльність в роки Першої світової війни одного з перших в Україні авіаційних підприємств – авіаційно-автомобільних майстерень, спроби організації в роки Першої світової та Громадянської війн підготовки авіаційних спеціалістів, а також підготовка кадрів для радянської авіаційної промисловості й заснування в 1933 р. на основі авіаційного факультету КПІ Київського авіаційного інституту (зараз – Національний авіаційний університет).
  • Документ
    Процес ліквідації Харківського цементного заводу в 1976–1980 рр.
    (НТУ "ХПІ", 2013) Тарасенко, А. І.
    У даній роботі відтворюється історична картина процесу ліквідації Харківського цементного заводу та досліджуються причини виникнення цієї історичної події.
  • Документ
    Внесок професора Г. Я. Андрєєва в розвиток технології складально-розбиральних процесів із застосуванням індукційного нагріву у 50-х–70-х рр. ХХ ст.
    (НТУ "ХПІ", 2013) Шелкунова, Н. Л.
    У статті розкрито науковий доробок професора Г. Я. Андрєєва в розвиток технології складально-розбиральних процесів у з’єднаннях із натягом. З’ясовано та висвітлено невідомі факти його наукової та трудової діяльності.
  • Документ
    Історія життя і творчості відомого українського мікробіолога Л. Й. Рубенчика
    (НТУ "ХПІ", 2013) Руда, С. П.
    Стаття присвячена Льву Йосиповичу Рубенчику (1896-1988), відомому вітчизняному мікробіологу, член-кореспонденту НАН України, одному з тих, хто стояв у витоків загальної, ґрунтової, водної, геологічної та космічної мікробіології.
  • Документ
    Історія вітчизняної медицини та охорони здоров'я в персоналіях (здобутки років незалежності)
    (НТУ "ХПІ", 2013) Робак, І. Ю.; Демочко, Г. Л.
    У статті міститься історіографічний аналіз медичної історико-біографічної літератури, яка вийшла на теренах України за останні 20 років. Зазначено, що персоналії діячів української охорони здоров’я вивчені не достатньо, хоча за останній час і зроблені певні кроки у відповідному напрямку. Тому студіювання цього аспекту медичної україніки наразі залишається актуальним.
  • Документ
    Роль професора В. Л. Кірпічова в організації Південно-Російського товариства технологів
    (НТУ "ХПІ", 2013) Радогуз, Сергій Анатолійович
    Стаття присвячена організації Південно-Російського товариства технологів. Окреслено передумови та причини виникнення. Особлива увага приділена ролі директора Харківського практичного технологічного інституту – проф. Віктора Львовича Кірпічова щодо створення та розгортання діяльності товариства.
  • Документ
    До 105-річчя Валентина Миколайовича Бакуля
    (НТУ "ХПІ", 2013) Посвятенко, Н. І.
    Проаналізовано діяльність В. М. Бакуля українського вченого в галузі твердих сплавів і синтетичних алмазів. Показано становлення галузі у світі і Україні. Висвітлена організаційна роль В.М. Бакуля при створенні Інституту надтвердих матеріалів, першим директором якого він був у 1960–1977 роках.
  • Документ
    Формування професійної відповідальності майбутнього інженера
    (НТУ "ХПІ", 2013) Пономарьов, Олександр Семенович; Чеботарьов, Микола Корнійович
    Обґрунтовано необхідність посилення відповідальності інженера за свої професійні рішення й дії та їх можливі наслідки. Наведено педагогічні умови і засоби прищеплення студентам почуття особистої відповідальності за характер дій та бездіяльності, висловлювань і взаємовідносин з людьми. Показано місце відповідальності в загальній системі професійної і соціальної компетентності інженера.
  • Документ
    Розвиток природно-правової доктрини: історія та сучасність
    (НТУ "ХПІ", 2013) Перевалова, Людмила Вікторівна
    У статті розглядається розвиток основних концепцій природничо-правової доктрини, починаючи з часів Давньої Греції і до теперішнього часу. Особливу увагу приділяється відродженню природничого права у ХХ столітті.
  • Документ
    Діяльність лабораторії штучного осіменіння сільськогосподарських тварин інституту тваринництва НААН
    (НТУ "ХПІ", 2013) Кунець, В. В.
    Розглянуто діяльність інституту та тематику наукових дослідження з питань штучного осіменіння під час евакуації та повоєнної відбудови сільського господарства України.
  • Документ
    Будівництво Харківського тракторного заводу – завдяки чи всупереч радянському плануванню? (про що свідчать архівні матеріали)
    (НТУ "ХПІ", 2013) Кривоконь, О. Г.
    У статті розглянуто період планування та будівництва Харківського тракторного заводу (далі – ХТЗ). Проведено ретельний аналіз статистичних матеріалів та звітів про проблеми та труднощі спорудження заводу. Зроблено висновок про розходження декларативних (пропагандистських) заяв того часу щодо створення ХТЗ у цей період та його справжнього стану. В основу статті покладено архівні матеріали, що вперше вводяться до наукового обігу.
  • Документ
    Роль інституту проблем реєстрації інформації НАН України в інформатизації України
    (НТУ "ХПІ", 2013) Колтачихіна, О. Ю.
    У статті розглянуто значення Інституту проблем реєстрації інформації НАН України в інформатизації України. Зокрема, приділено увагу створенню та значенню автоматизованої системи масового розповсюдження комп’ютерної інформації та "Електронній комп’ютерній газеті "Все–Всім".
  • Документ
    Популяризація космології: віхи історії (до 170–річчя Каміля Фламмаріона)
    (НТУ "ХПІ", 2013) Колтачихіна, О. Ю.
    Стаття присвячена 170–річчю з дня народження маловідомого в україномовній науковій літературі популяризатора та історика космології та астрономії, дослідника–астронома Каміля Фламмаріона. Велику увагу приділено його працям, що стосуються історії та популяризації космології.
  • Документ
    Історія становлення і розвитку кафедри парогенераторобудування НТУ "ХПІ" з кінця ХІХ сторіччя до 1990 років ХХ сторіччя
    (НТУ "ХПІ", 2013) Горбатенко, В. Я.; Єфімов, Олександр В'ячеславович; Тютюник, Лариса Іванівна
    Статтю присвячено історії виникнення та розвитку однієї з перших кафедр НТУ "ХПІ", кафедрі парогенераторобудування. Досліджено, як із одного курсу "Парові котли", який почали викладати у 1888 році в Харківському практичному технологічному інституті виникла найпотужніша кафедра парогенераторобудування в Україні.
  • Документ
    Актуальні проблеми ортопедії та травматології в дослідженнях Інституту ім. проф. М. І. Ситенка (1907–1991 рр.)
    (НТУ "ХПІ", 2013) Голубєва, І. В.
    В статті розглянуті основні етапи наукових досліджень, які проводились в Інституті ім. проф. М. І. Ситенка, з найбільш актуальних проблем травматології та ортопедії, зокрема лікування переломів, уродженого вивиху стегна, захворювань і ушкоджень хребта тощо, показані найбільш вагомі наукові досягнення інституту.
  • Документ
    Застосування кібернетики в медицині
    (НТУ "ХПІ", 2013) Геза, А. В.
    Високий рівень абстракції дозволяє кібернетиці знаходити загальні методи підходу до вивчення систем якісно різної природи, наприклад технічних, біологічних і навіть соціальних. Основним методом пізнання в медичній кібернетиці є метод моделювання, який засновано на глибокому аналізі процесу чи системи, що вивчається. У медичній кібернетиці широко застосовується метод, який носить назву "чорний ящик" з його макро- та мікропідходами.
  • Документ
    Осягнення реалій оточуючого світу та перші проблиски наукової думки у Давньому Китаї
    (НТУ "ХПІ", 2013) Гамалія, К. М.
    З глибокої давнини в Китаї накопичувалися практичні знання, які згодом увійшли до арсеналу науки. Донаукові досягнення Давнього Китаю належали до математичної, геометричної та астрономічної галузей, але здебільшого до медичної. Деякі технічні винаходи того часу (компас, сейсмограф, водяний млин) існують і донині.
  • Документ
    Дослідження з історії науки і техніки як вагомий чинник розвитку науки
    (НТУ "ХПІ", 2013) Бреславський, Дмитро Васильович
    У статті надано спробу показати ті можливості практичної користі для функціонування та розвитку фізико-математичних, природничих та технічних наук, які існують у теперішній час для дослідника історії науки та техніки