Вісники НТУ "ХПІ"

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/2494


З 1961 р. у ХПІ видається збірник наукових праць "Вісник Харківського політехнічного інституту".
Згідно до наказу ректора № 158-1 від 07.05.2001 року "Про упорядкування видання вісника НТУ "ХПІ", збірник був перейменований у Вісник Національного Технічного Університету "ХПІ".
Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" включено до переліку спеціалізованих видань ВАК України і виходить по серіях, що відображають наукові напрямки діяльності вчених університету та потенційних здобувачів вчених ступенів та звань.
Зараз налічується 30 діючих тематичних редколегій. Вісник друкує статті як співробітників НТУ "ХПІ", так і статті авторів інших наукових закладів України та зарубіжжя, які представлені у даному розділі.

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 11
  • Ескіз
    Документ
    Передгідролізні зміни водопоглинання яловичих черев під впливом кислотної обробки
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2024) Онищенко, В'ячеслав Миколайович; Янчева, Марина Олександрівна; Онищенко, Артем В'ячеславович; Інжиянц, Самвел Тігранович
    Показано перспективність розвитку інновацій з прямого використання залишків кишкової сировини, як знов створених склеєних ковбасних оболонок, ємностей та багатофункціональних харчових плівок для іншої продукції, що відповідає принципам Lean production, зокрема ідентифікації та усуненні технологічних та інших втрат протягом життєвого циклу продукції. Розглянуто доцільність використання харчових кислот (молочної, оцтової, лимонної) для передгідролізної обробки кишкових плівок як попередньої підготовки перед дубленням задля ефективнішого забезпечення формування міцності їх когезійного шву. Акцентовано увагу, що ступінь передгідролізних змін може бути підтверджено зростанням водопоглинання кишкових плівок, основною складовою яких є колаген, як результат їх кислотної обробки. Набрякання, здебільшого, експериментально визначають за зміною об’єму або маси білку, або ж за зміною кількості рідини. Встановлено, що обробка водними розчинами молочної, лимонної та оцтової кислот (С% = 1,0–5,0 %) дозволяє збільшити водопоглинання фабрикатів яловичих черев у 1,23–2,45 рази залежно від обраних кислот та їх концентрацій. Інтенсивність прояву змін водопоглинання фабрикатів кишкових плівок пов’язана із концентрацією та рН кислотних розчинів. Ефективне підвищення водопоглинання характерне здебільшого у діапазоні рН 2,05–2,63. Висока активність нарощування значень водопоглинання характерна для перших 4–6 год. Зміни концентрації кислотних розчинів відчутніше впливають на збільшення водопоглинання в інтервалі 1,0–3,0 %. Відмічено, що до визначальних чинників раціонального вибору харчової кислоти, поряд із наведеними, належить економічна складова. На підставі одержаних даних та їх аналізу показано, що зміни водопоглинання фабрикатів яловичих черев під впливом обробки харчовими кислотами пов’язані з передгідролізними перетвореннями у їх колагеново-еластиновій структурі. Це є передумовою обґрунтування параметрів фізико-хімічної дії їх розпущення та доступності з метою реалізації локального дублення як способу досягнення необоротності процесу склеювання-розшарування та збільшення міцності зв’язку між шарами склеєних кишкових плівок багатофункціонального призначення.
  • Ескіз
    Документ
    Інтенсифікація процесу спікання керамічних матеріалів на основі системи BaO – Al₂O₃ – SiO₂
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2022) Лісачук, Георгій Вікторович; Кривобок, Руслан Вікторович; Волощук, Валентина Василівна
    У статті розглянуто вплив добавок на інтенсифікацію процесу спікання керамічних матеріалів на основі системи BaO – Al₂O₃ – SiO₂. Враховуючи різні механізми взаємодії добавок з основною матрицею для досліджень було обрано модифікатори – MgO, Cr₂O₃, ZrSiO₄, TiO₂ та мінералізатори – CaCO₃, B₂O₃, MoO₃, SnO₂ : Li₂O. На підставі проведеного комплексу досліджень встановлено, що найбільш перспективним інтенсифікатором для процесу спікання цельзіану є евтектична добавка SnO₂ : Li₂O у кількості 1 мас.% з наступними характеристиками: водопоглинання – 5,1%, пористість – 13,4%, уявна щільність – 2,62 г/см³. Результати рентгенофазового аналізу свідчать про повне протікання реакції синтезу цельзіану за температури синтезу 1200 °С, що є підтвердженням зниження температури синтезу фази на 100 °С. Отримана цельзіанова кераміка відповідає вимогам, що висуваються до радіопрозорих матеріалів, та може використовуватись для виготовлення окремих деталей в авіакосмічній промисловості.
  • Ескіз
    Документ
    Обгрунтування можливості використання термомодифікованого шпону у середовищі з підвищеною вологою
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2021) Горбачова, Олександра Юріївна
    Термічно модифікована деревина широко застосовується в деревообробній промисловості, оскільки володіє підвищеною стійкістю до чинників зовнішнього середовища(вологість, температура). Вплив високої температури на деревину спричиняє зменшення адсорбції води за рахунок зменшення доступних вільних гідроксильних груп вуглеводів. Зменшення гігроскопічності сприяє стабільності розмірів обробленого матеріалу, оскільки набрякання та всихання в основному пов’язані з явищами поглинання та десорбції води. Дослідження природного вивітрювання завжди займає багато років.Тому для дослідження стійкості термомодифікованої деревини до впливу середовища застосовують штучне вивітрювання – моделювання зовнішніх факторів (циклічна зміна УФ-світла та вологи). Встановлено ефективність використання термомодифікованого шпону у якості личкувального шару фасадів меблевих виробів, що експлуатуються за різних температурно-вологісних умов середовища. Визначено величини волого- та водопоглинання на зразках дубового шпону, що попередньо пройшли процес термооброблення. Виявлено, що найбільше вологи із середовища зразки дубового шпону набрали у перші дві доби. У немодифікованого шпону маса збільшилася на 0,06 г, аналогічні результати показав шпон модифікований за температур 160 та190 °С. У двічі менше за перші дві доби набрав термомодифікований шпон за температури 250 °С. До кінця експерименту (наступні 11 діб) зразки шпону звичайного та модифікованого за всіх температур увібрали стільки ж вологи. Немодифікований шпон і термомодифікований за температур 160 і220 °С увібрали 50-66 % своєї початкової маси, а модифіковані за 250 °С – 20-36 %. Контрольні зразки шпону під час визначення водопоглинання набрали 98 % від початкової маси. Зразки модифіковані за 160 °С – 10, 20, 30 хв показали кращий результат – зменшення до 94 %, 93 % та 91 %. Спостерігається незначне покращення водопоглинання після впливу температури 220 °С упродовж 10, 20, 30 хв – 91 %, 91 % та 90 %. Значення на рівні 90 %, 89 % та 86 % зафіксовано у зразків шпону модифікованих за 250 °С.
  • Ескіз
    Документ
    Development technology of electrical conductance ceramics
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2020) Lisachuk, Georgiy Viktorovych; Ved, Maryna Vitaliivna; Kryvobok, Ruslan Viktorovych; Zakharov, Artem Viacheslavovych; Voloshchuk, Valentyna Vasylivna; Maistat, Mykyta Serhiiovych
    The article considers the influence of the technological parameters of the composite ceramics production on the specific volume resistivity of the composition and, consequently, on the protective properties against the effects of electromagnetic radiation. The technological parameters included the preparation method, the averaging time of the raw materials, both the pressing and second calcination pressure. Based on the complex of studies carried out, the following technological parameters of production were established: duration of grinding – 60 minutes; the moisture content of the press powder is 6.2%; pressing pressure – 25 MPa; first calcination temperature – 1060 °С; temperature of the second calcination – 1060 °C. The developed technology can be applicated at enterprises that produce ceramic tiles according to high-speed calcination. The resulting material can to protect biological and technical objects from the action of electromagnetic radiation. Further research at selecting a glaze coating for the developed ceramics is aimed.
  • Ескіз
    Документ
    Керамічні маси для виробництва клінкерної цегли з використанням сировинних матеріалів Східної України
    (НТУ "ХПІ", 2008) Цибулько, Е. С.; Колєда, В. В.; Алексєєв, Є. В.; Михайлюта, О. С.
    Представлено результати досліджень сировинних матеріалів Східної України з метою розробки на їх основі складів мас для виготовлення клінкерних виробів. Одержані в результаті роботи керамічні маси після традиційних технологічних операцій – підготовки, пластичного формування та випалу при 1180 оС забезпечують високі значення експлуатаційних показників керамічного матеріалу, тобто, водопоглинання до 4% та механічну міцність при стисканні більше 40 МПа.
  • Ескіз
    Документ
    Оцінка ефективності дії захисного покриття на корозійну стійкість бетону
    (НТУ "ХПІ", 2016) Гивлюд, Микола Миколайович; Дума, Володимир Орестович; Сидор, Назар Ігорович; Новицький, Юрій Леонідович
    Визначено технологічні властивості вихідних композицій для захисних покриттів, на основі поліметилфенілсилоксану, наповненого алюмінію та цинку оксидами, способи нанесення на поверхню бетону. Досліджено вплив добавок Na₂SiF₆ та каолінового волокна на показники водопоглинання, корозійної та біологічної стійкості обробленого бетону. Експериментально підтверджено підвищення корозійної стійкості обробленого бетону до дії іонів Mg²⁺ та SO₄²ˉ відповідно на 20-35 % та 18-21 %.
  • Ескіз
    Документ
    Оптимізація складу захисного покриття та його вплив на водо- і морозостійкість керамічної цегли
    (НТУ "ХПІ", 2016) Гивлюд, Микола Миколайович; Семенів, Роксолана Михайлівна; Коцій, Ярослав Йосипович
    У статті обґрунтовано та визначено компонентний склад та технологічний режим формування захисного покриття на поверхні керамічної цегли. Визначено технологічні властивості вихідних композицій та фізико-механічні показники покриттів на їх основі. Встановлено вплив складу вихідної композиції на водостійкість та морозостійкість модифікованої керамічної цегли. Підтверджено можливість використання розроблених складів захисних покриттів для підвищення довговічності керамічної цегли та виробів на їх основі для підвищення довговічності будівель, які експлуатуються в умовах підвищеної вологості.
  • Ескіз
    Документ
    Рoзробка мас для отримання клінкерної кераміки широкої кольорової гами
    (НТУ "ХПІ", 2016) Федоренко, Олена Юріївна; Рищенко, Михайло Іванович; Присяжна, Лариса Василівна
    В роботі представлені результати досліджень, спрямовані на розробку і оптимізацію складів мас для виготовлення клінкерної керамічної цегли з використанням техногенних матеріалів. Визначено раціональне співвідношення компонентів сировинних сумішей, яке забезпечує формування щільноспеченої структури матеріалів без ознак високотемпературної деформації та отримання високоміцних виробів широкої кольорової гами при температурі 1100 °С.
  • Ескіз
    Документ
    Вплив тиску формування за екструзії на фізико-мехнічні властивості дерево-полімерних композитів
    (НТУ "ХПІ", 2015) Савчук, Петро Петрович; Гребенчак, Юлія Миколаївна; Ткачук, Іванна Миколаївна; Гусачук, Дмитро Анатолійович
    Досліджено вплив тиску формування на фізико-механічні властивості дерево-полімерного композиту. Результати показали значне покращення фізико-механічних властивостей таких як міцність за згину твердість, густина при збільшенні тиску формування. Встановлено суттєве зниження показників водопоглинання за збільшення тиску формування. Зроблено висновки, що покращення фізико-механічних властивостей відбувається за рахунок кращого проникнення полімеру в глибину наповнювача.
  • Ескіз
    Документ
    Утилізація електровакуумного скла відпрацьованих кінескопів в силікатній суміші для виготовлення силікатної цегли
    (НТУ "ХПІ", 2016) Завгородня, Наталія Ігорівна; Півоваров, Олександр Андрійович; Носенко, Олександр Васильвич
    Визначена можливість заміни 10 мас. % кварцового піску склобоєм електровакуумного скла в силікатній суміші для виготовлення силікатної цегли. Наведена методика експерименту. Визначено вологопоглинання та щільність експериментальних зразків силікатної цегли. Випробувано експериментальні зразки на зміну межі міцності при стиску та щільність від тривалості ізотермічної витримки. Досягнуто скорочення на 0,5 години часу автоклавування силікатної суміші за рахунок часткової заміни кварцового піску склобоєм електровакуумного скла.