Вісники НТУ "ХПІ"

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/2494


З 1961 р. у ХПІ видається збірник наукових праць "Вісник Харківського політехнічного інституту".
Згідно до наказу ректора № 158-1 від 07.05.2001 року "Про упорядкування видання вісника НТУ "ХПІ", збірник був перейменований у Вісник Національного Технічного Університету "ХПІ".
Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" включено до переліку спеціалізованих видань ВАК України і виходить по серіях, що відображають наукові напрямки діяльності вчених університету та потенційних здобувачів вчених ступенів та звань.
Зараз налічується 30 діючих тематичних редколегій. Вісник друкує статті як співробітників НТУ "ХПІ", так і статті авторів інших наукових закладів України та зарубіжжя, які представлені у даному розділі.

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 4 з 4
  • Ескіз
    Документ
    Взаємозв'язок типів окремих форм логіко-лінгвістичних моделей та видів речень природної мови
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2021) Вавіленкова, Анастасія Ігорівна
    Запропоновано апарат логіко-лінгвістичного моделювання для вилучення знань з електронних текстових документів. Виокремлено різні типи форм логіко-лінгвістичних моделей для формалізованого представлення складних речень природної мови. Сформульовано правила та здійснено класифікацію окремих форм логіко-лінгвістичних моделей залежно від синтаксичних конструкцій речень природної мови.
  • Ескіз
    Документ
    Технологія визначення інформаційного порядку денного в потоках новинних даних
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2021) Петрасова, Світлана Валентинівна; Хайрова, Ніна Феліксівна; Колесник, Анастасія Сергіївна
    З кожним днем обсяг потоків новинних даних зростає, що збільшує інтерес до систем, які дозволяють автоматизувати обробку великих потоків даних. Визначення смислової подібності текстової інформації на основі використання інтелектуальних засобів обробки даних дозволить виділяти спільні інформаційні простори новин. У статті проаналізовані сучасні статистичні метрики для визначення зв’язних фрагментів, зокрема, новинних текстів, що відображають порядок денний (agenda), вказані основні переваги та недоліки. Пропонується інформаційна технологія виявлення спільного інформаційного простору актуальних новин в потоці даних за певний період часу. Технологія включає логіко-лінгвістичну і дистрибутивно-статистичну модель ідентифікації колокацій. Модель дистрибутивної семантики МІ застосовується на етапі вилучення потенційних колокацій. При цьому регулярні вирази, розроблені відповідно до граматики англійської мови, дозволяють виявляти граматично правильні конструкції. Перевагою розробленої логіко-лінгвістичної моделі формалізації семантико-граматичних характеристик колокацій на основі використання алгебро-предикатних операцій і предиката семантичної еквівалентності, є врахування аналізу як граматичної структури мови, так і смислу слів (колокатів). Тезаурус WordNet застосовується на етапі визначення відношення синонімії між головними і залежними компонентами колокацій. На основі досліджуваного корпусу новинних текстів служб CNN і BBC проведена оцінка ефективності розробленої технології. Аналіз показав, що коефіцієнт точності precision дорівнює 0,96. Застосування запропонованої технології дозволить поліпшити якість обробки потоків новинних повідомлень. Вирішення завдання автоматичного визначення смислової близькості може застосовуватися при виявленні текстів однієї тематики, актуальної інформації, добуванні фактів і усунення смислової неоднозначності та ін.
  • Ескіз
    Документ
    Застосування темпоральної логіки при побудові формальних моделей електронних текстів
    (НТУ "ХПІ", 2017) Вавіленкова, Анастасія Ігорівна
    Змістовний аналіз електронних текстових документів передбачає виявлення та встановлення логічних зв’язків між формальними моделями, якими описується зміст окремих частин – речень природної мови. Тому у статті проаналізовано засоби опису впорядкованості подій у часі, що базуються на темпоральній логіці, та запропоновано формальні правила та шаблони для автоматичного визначення часових рамок електронного текстового документу за рахунок відстеження ланцюжків тем і рем, тобто послідовності розгортання думки.
  • Ескіз
    Документ
    Моделі логічної конверсії як основа пошуку синонімічних конструкцій в електронних документах
    (НТУ "ХПІ", 2015) Вавіленкова, Анастасія Ігорівна
    Проаналізовано основні способи появи дублікатів серед електронних документів. Запропоновано формальний апарат, що базується на лексичних засобах перефразування як основного джерела виникнення дублікатів. Формалізовано опис тотожних синтаксичних конструкцій залежно від їх лексичних функцій. Проаналізовано зв’язки між компонентами логіко-лінгвістичних моделей двох речень природної мови за наявності у їх складі тотожних синтаксичних конструкцій. Розроблено базові моделі логічної конверсії та описано правила утворення інваріантних форм логіко-лінгвістичних моделей.