Вісники НТУ "ХПІ"

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/2494


З 1961 р. у ХПІ видається збірник наукових праць "Вісник Харківського політехнічного інституту".
Згідно до наказу ректора № 158-1 від 07.05.2001 року "Про упорядкування видання вісника НТУ "ХПІ", збірник був перейменований у Вісник Національного Технічного Університету "ХПІ".
Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" включено до переліку спеціалізованих видань ВАК України і виходить по серіях, що відображають наукові напрямки діяльності вчених університету та потенційних здобувачів вчених ступенів та звань.
Зараз налічується 30 діючих тематичних редколегій. Вісник друкує статті як співробітників НТУ "ХПІ", так і статті авторів інших наукових закладів України та зарубіжжя, які представлені у даному розділі.

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 13
  • Ескіз
    Документ
    Історія розвитку комерційної освіти в Україні (др. пол. XIX – поч. XX ст.: історіографія проблеми)
    (НТУ "ХПІ", 2014) Олійник, Ю. О.
    Науковий фундамент вітчизняної економічної освіти був закладений в другій половині XIX – на початку XX століття. У статті проаналізовано досвід дослідження процесу формування економічної освіти, представлений аналіз дореволюційної, радянської та пострадянської літератури з теми, яка досліджується і суміжних із нею проблем. В основу періодизації та класифікації використаних джерел та літератури покладено два основні критерії: по-перше, основні етапи суспільно-політичного та соціально-економічного розвитку нашої країни спочатку у складі Російської імперії, пізніше СРСР та після проголошення її незалежності. По-друге, рівень та стан розвитку вітчизняної історичної, педагогічної та економічної науки.
  • Ескіз
    Документ
    Історіографія досліджень розвитку Львівського політехнічного інституту (1960-80-ті роки)
    (НТУ "ХПІ", 2014) Гелеш, А. В.
    У статті розглянуті окремі літературні джерела, які підлягають історіографічному аналізу наукових і публіцистичних праць, що відносяться до історії розвитку Львівського політехнічного інституту протягом 1960-80-х років. Аналіз розвитку наукової діяльності у досліджуваний період, що описані в літературних джерелах різними авторами, дало можливість простежити процеси організації науково-дослідної роботи у ЛПІ.
  • Ескіз
    Документ
    Селянський рух 1917–1921 рр. на Харківщині у вітчизняній історіографії
    (НТУ "ХПІ", 2014) Мотенко, Ярослав Володимирович
    У статті проаналізовано результати наукових досліджень, присвячених проблемі становлення і розвитку селянського руху у Харківській губернії протягом 1917–1921 рр. Автор вважає, що ідеологічний терор, який супроводжував перетворення УРСР на складову частину тоталітарної держави, змусив наукову громадськість поступитися принципом об'єктивності при вивченні тематики селянського руху. Для радянської історіографії були властивими прагнення довести керівну роль більшовиків у суспільно-політичному житті аграрного населення Харківщини, визначення заможного селянства як соціальної бази "націоналістичної контрреволюції" і однозначно негативна оцінка селянських антибільшовицьких виступів. Українська пострадянська історіографія відзначає позитивну роль заможного селянства у розвитку економіки регіону і негативно оцінює спроби більшовиків реалізувати комуністичну доктрину в українському селі.
  • Ескіз
    Документ
    Дослідження проблеми становлення й розвитку органів внутрішніх справ в 1920-х рр. у вітчизняній історіографії
    (НТУ "ХПІ", 2014) Чернуха, О. В.
    У статті автор здійснює аналіз праць, присвячених різноманітним аспектам становлення системи органів внутрішніх справ як в УСРР, так і на Харківщині протягом 1920-х рр. Історіографію проблеми можна поділити на радянський та пострадянський етапи, які вирізнялися різними методологічними підходами та принципами. Автор зазначає, що незважаючи на чималу кількість публікацій з історії радянської міліції, вивченню питань формування та діяльності органів внутрішніх справ Харківщини в період непу не було приділено достатньо уваги.
  • Ескіз
    Документ
    Розвиток пострадянської історичної науки в Україні та Російській Федерації: визначальні тенденції
    (НТУ "ХПІ", 2012) Мотенко, Ярослав Володимирович; Шишкіна, Євгенія Костянтинівна
    У статті аналізуються дослідження російських і українських науковців пострадянської доби, пов'язані з проблемою формування національної історичної концепції. Окреслено визначальні тенденції розвитку української і російської історичної науки наприкінці ХХ - на початку ХХІ ст.
  • Ескіз
    Документ
    Іноземні капітали та підприємства у промисловому розвитку металоообробної, електротехнічної, електроенергетичної галузей Донецько-Криворізького басейну на початку XX ст.
    (НТУ "ХПІ", 2012) Хряпін, Е. О.
    На основі широкого кола архівних та друкованих джерел, у статті робиться спроба систематизувати наявні дані щодо ходу, структури та динаміки іноземних інвестицій у металообробну, електротехнічну, електроенергетичну галузі промисловості Донецько-Криворізького басейну у 1900 – 1914 рр.
  • Ескіз
    Документ
    Пошуки голки в скирді, або як знайти купецьку родину у вітчизняній історичній літературі
    (НТУ "ХПІ", 2012) Харченко, Артем Вікторович
    У статті автор досліджує історіографічну ситуацію вивчення купецької родини Харківської губернії у вітчизняній історіографії. Проблема має тривалу традицію вивчення, тим не менш, доволі складно скласти її цілісну картину. Кожен з окреслених хронологічних періодів вивчення історії родини гільдійців мав свої особливості і потребує ретельного аналізу, що дозволить з’ясувати можливі напрямки подальших розвідок.
  • Ескіз
    Документ
    В. Н. Каразін як електротехнік: дискусійне питання історіографічного образу
    (НТУ "ХПІ", 2014) Вовк, О. І.
    У статті проведено історіографічне дослідження наукового доробку визначного українського вченого В. Н. Каразіна (1773–1842) у галузі електротехніки. Розкрито історію розвитку його ідеї стосовно можливості акумуляції електричної енергії з верхніх шарів атмосфери. Проаналізовано відображення цього проекту в науковій літературі та його значення для подальшого розвитку електротехніки. Зроблено висновки відносно специфіки трансляції історіографічного образу В. Н. Каразіна з середини ХІХ до початку ХХІ ст.
  • Ескіз
    Документ
    Историография науки и техники как метанаука
    (НТУ "ХПИ", 2012) Ермолов, П. П.
    Обосновывается целесообразность введения понятия «метанаука» при разработке порталов научных знаний в историографии науки и техники (по аналогии с понятиями, в которых первая часть термина используется для обозначения систем, служащих для исследования или описания других систем: метаязык, метафайл и др.). Введение термина обусловлено наличием противоречия, связанного с необходимостью определения классов, отношений и доменов как в исследуемом объекте, которым является область науки или техники, так и в историографическом инструментарии, которым исследуется объект. С целью упрощения и формализации процедуры создания порталов научных знаний развивается подход к историографии науки и техники с позиций информационно-кибернетических моделей, в соответствии с которым наука представляется как процесс обнаружения избыточности внешнего мира и фиксации в системе научного знания его инвариантных характеристик.
  • Ескіз
    Документ
    Джерела для вивчення поміщицького господарства Харківської губернії другої половини XIX – початку XX ст.
    (НТУ "ХПІ", 2013) Горбаньов, В. В.
    У статті проаналізовано джерельну базу для вивчення проблеми становища й розвитку поміщицького господарства Харківської губернії. Представлені джерела класифіковано та поділено на групи. Зроблено висновок про те, що дане питання ще недостатньо висвітлено, зокрема, необхідно проаналізувати з залученням нових історичних джерел, кількісний, становий та національний склад поміщиків.