Вісники НТУ "ХПІ"

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/2494


З 1961 р. у ХПІ видається збірник наукових праць "Вісник Харківського політехнічного інституту".
Згідно до наказу ректора № 158-1 від 07.05.2001 року "Про упорядкування видання вісника НТУ "ХПІ", збірник був перейменований у Вісник Національного Технічного Університету "ХПІ".
Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" включено до переліку спеціалізованих видань ВАК України і виходить по серіях, що відображають наукові напрямки діяльності вчених університету та потенційних здобувачів вчених ступенів та звань.
Зараз налічується 30 діючих тематичних редколегій. Вісник друкує статті як співробітників НТУ "ХПІ", так і статті авторів інших наукових закладів України та зарубіжжя, які представлені у даному розділі.

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 5 з 5
  • Ескіз
    Документ
    Підвищення екологічної безпеки стічних вод харчових виробництв озонуванням шляхом очищення (знезараження)
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2021) Гетта, Оксана Сергіївна
    Розглядається сучасний метод знезараження бактерій стічних вод виробництва картопляних чіпсів озонуванням, для повторного використання стічних вод. У стічні води під час миття овочів, а також після – під час очищення, нарізки та підготовки до переробки, потрапляють соки овочів, які переробляються. Це призводить до підвищення БСК та ХСК стічної води, що потребую очищення. Якщо вода потрапляє в каналізацію, то показники ХСК та БСК повинні відповідати встановленим нормам до водовідведення. Інакше виникає ситуація, коли розкладання органічних речовин. Очищення від органічних домішок на міських спорудах здійснюється з використанням біологічних методів очищення, що практично неможливо використати на території діючого промислового підприємства. У статті розглянутий аналіз літературних даних та відомостей про метод озонування. Дослідження виконувались на модельних стічних водах, які містили завислі речовини, БПК (біологічне споживання кисню), ХСК (хімічне споживання кисню) та ЗМЧ (загальне мікробне число) в кількості, яка відповідала усередненому вмісту цих показників у реальних стічних водах на підприємствах після миття овочів. Для вторинного використання стічної води у виробництві необхідно не тільки її очистити від завислих часток до стану прозорої води, але й передбачити можливість розвитку небажаних мікробіологічних процесів внаслідок біологічного розкладання розчинних органічних речовин. Наслідки забруднення можуть бути дуже різноманітними для здоров'я людини Це обумовлює необхідність пошуку методів ефективного знезараження очищеної циркулюючої води. І як результат досліджень виявив що озонування потрібно застосовувати для знезараження бактерій.
  • Ескіз
    Документ
    Влияние некоторых экзогенных веществ на пролиферативную активность продуцентов в биотехнологии
    (НТУ "ХПИ", 2018) Белых, Ирина Анатольевна; Самойленко, Сергей Иванович; Варанкина, Александра Александровна; Ларинцева, Надежда Викторовна; Высеканцев, Игорь Павлович
    В данной работе было изучено сочетанное влияние озонида (озонированная среда) и антибиотиков на бактерии Escherichia coli, и Staphylococcus aureus. В эксперименте использовали антибиотики различных классов (канамицин, эритромицин, бензилпенициллин, цефтриаксон и цефазолин), имеющих разные механизмы повреждающего действия на бактериальные клетки. Интерес к изучению сочетанного влияния озонида и антибиотиков на бактерии основывался на данных литературы и собственных результатах, полученных ранее. Для этой серии экспериментов мы выбрали концентрацию озонида, не вызывающую гибель бактериальных клеток – 0,35-0,57 мкг/мл. Концентрация антибиотиков составляла 10⁻⁴–10⁻² г/мл. При инкубировании с озонидом минимальная бактериальная концентрация антибиотиков повышалась, соответственно от 10⁻³ до 10⁻¹ г/мл. При изучении сочетанного воздействия антибиотиков и озонида на бактерии, установлено, что озонид частично инактивирует антибиотики, при этом минимальная бактерицидная концентрация антибиотиков повышается в среднем на один порядок.
  • Ескіз
    Документ
    Дослідження реакції озону з метилфенілкарбінолом в оцтовій кислоті
    (НТУ "ХПІ", 2014) Бушуєв, А. С.; Колбасюк, О. О.; Галстян, Г. А.
    Досліджено реакцію озону з метилфенілкарбінолом – напівпродуктом реакції окиснення етилбензену. Показано, що при температурі 15оС озон реагує переважно по бічному ланцюгу з утворенням ацетофенону (95%) і лише ~5% метилфенілкарбінолу руйнується за ароматичним кільцем. З підвищенням температури кількість ацетофенону зменшується, переважно за рахунок його подальшого окиснення до бензойної кислоти. Вивчена макрокінетика процесу, запропонована хімічна схема перетворень, яка задовільно пояснює одержані експериментальні дані.
  • Ескіз
    Документ
    Исследование реакции изомерных ацетиламинотолуолов с озоном в жидкой фазе в присутствии марганецбромидного катализатора
    (НТУ "ХПИ", 2012) Галстян, А. Г.
    Изучена кинетика реакции озона с ацетиламинотолуолами в среде уксусного ангидрида в присутствии серной кислоты и смешанного марганецбромидного катализатора. Показано, что основными продуктами окисления в этих условиях являются соответствующие ацетиламино-бензилидендиацетати(56-67%), в продуктах реакции также обнаружены ацетиламинобензилацетаты(18-20%). Рассмотрен механизм катализа, объясняющий полученные экспериментальные данные.
  • Ескіз
    Документ
    Спосіб отримання 4-амінобензойної кислоти – напівпродукту для синтезу анестезуючих препаратів
    (НТУ "ХПІ", 2014) Галстян, А. Г.
    Вивчено реакцію окиснення 4-амінотолуену озоном в оцтовій кислоті. Показано, що після попереднього ацилювання субстрату та в присутності каталізатора окиснення перебігає в основному за метильною групою з утворенням 4-ацетиламінобензойної кислоти з виходом 75%. Запропоновано механізм каталітичного озонування, який відповідає експериментальним даним.