Вісники НТУ "ХПІ"

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/2494


З 1961 р. у ХПІ видається збірник наукових праць "Вісник Харківського політехнічного інституту".
Згідно до наказу ректора № 158-1 від 07.05.2001 року "Про упорядкування видання вісника НТУ "ХПІ", збірник був перейменований у Вісник Національного Технічного Університету "ХПІ".
Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" включено до переліку спеціалізованих видань ВАК України і виходить по серіях, що відображають наукові напрямки діяльності вчених університету та потенційних здобувачів вчених ступенів та звань.
Зараз налічується 30 діючих тематичних редколегій. Вісник друкує статті як співробітників НТУ "ХПІ", так і статті авторів інших наукових закладів України та зарубіжжя, які представлені у даному розділі.

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 15
  • Ескіз
    Документ
    Особливості технології виготовлення силових високовольтних кабелів з термопластичною полімерною ізоляцією
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2021) Гринишина, Маргарита Володимирівна
    Проблема високовольтних силових кабелів пов’язана зі складними технологічними процесами при їх виготовленні. Одним із головних процесів при виготовленні кабелів є екструзія. Існує величезна кількість параметрів (відомих як параметри процесу) на стадії процесу екструзії, які безпосередньо впливають на експлуатаційні характеристики ізоляції та кабелю в цілому. Показано, що для процесу екструзії важливими параметрами процесу є температура розплаву, швидкість, тиск, швидкість шнека, тип використовуваної матриці та середовище, яке охолоджує, в екструдері. Температура та тиск розплаву є одними з найбільших важливих параметрів в процесі екструзії, які визначають продуктивність процесу. Проаналізовано вплив температури, тиску та коливання цих параметрів на комплекс механічних та електричних характеристик кабелю. Обґрунтовано, що реологічні властивості полімерів схильні до коливань, що викликає проблеми у виробництві кабелів. Складність і велика кількість параметрів процесу, задіяних у виробництві кабелів, ускладнюють процес контролю, що обумовлює появу дефектів у вигляді тріщин, повітряних порожнин і пористості у високовольтній ізоляції. Аргументовано, що застосування силових кабелів з ізоляцією на основі зшитого поліетилену, який є термореактивним ізоляційним матеріалом, обумовлює складність перероблення як на стадії виготовлення, так і в експлуатації. Розвиток технології впровадження термопластичної ізоляції забезпечує вторинну переробку для реалізації проєктів силових високовольтних кабелів змінного та постійного струму. Представлено порівняльний аналіз електричних, механічних та теплових параметрів зшитого поліетилену та термопластичних полімерів в якості альтернативи термореактивної ізоляції. В статті наводяться особливості технологічного режиму екструзії полімерної ізоляції на основі термоеластопластів, зокрема, композицій поліпропілену, що обумовлено меншими значення коефіцієнту теплопровідності таких композицій в порівнянні з поліетиленом.
  • Ескіз
    Документ
    О методике прогнозирования ресурса работы кромок камер сгорания поршней форсированных быстроходных дизелей с учетом модели эксплуатации двигателя
    (Национальный технический университет "Харьковский политехнический институт", 2019) Прокопенко, Николай Викторович; Зинченко, Елена Ивановна
    В работе проанализированы существующие методики прогнозирования длительной прочности поршней быстроходных дизелей с учетом усталости, ползучести и их комплексного влияния. Показано, что на процесс ползучести материала в реальных конструкциях поршней существенное влияние оказывает длительность цикла нагружения материала. Отмечено, что скорость ползучести материала в произвольный момент времени также зависит от ранее накопленной деформации ползучести. параметры нагружения материала от цикла к циклу будут изменяться. Обосновано, что прогнозирование длительной и термоусталостной прочности поршней форсированных быстроходных дизелей следует осуществлять с учетом комплексного влияния усталости и ползучести на процесс накопления повреждений. Разработана методика оценки длительной и термоусталостной прочности поршня с учетом отмеченного комплексного влияния указанных процессов. Проведен анализ влияния истории нагружения поршня быстроходного дизеля на долговечность кромки камеры сгорания. Разработана методика, позволяющая прогнозировать время до разрушения кромки камеры сгорания на начальных стадиях проектирования двигателя с учетом модели его эксплуатации.
  • Ескіз
    Документ
    Нові аспекти фізики термоелектричного охолодження
    (НТУ "ХПІ", 2018) Герасим, Василь Васильович; Охрем, Василь Георгійович
    Запропоновано моделі термоелектричних холодильників Пельтьє, в яких гілки р - і n - провідностей розташовані в лінію і з'єднані між собою встик або за посередництвом мідної перемички. Розраховані температури стиків гілок між собою і між гілками і мідною перемичкою. Розрахунки виконані за допомогою пакета математичних програм MAPLE. Одержані залежності температур Т₁ і Т₂ від густини електричного струму для двох випадків. Проведено оцінку глибини охолодження цих пристроїв. Досліджено також вплив ефекту Томсона на ці температури. Викладені результати розрахунків потребують експериментального підтвердження і поглиблення теоретичних досліджень: необхідно провести більш глибокі дослідження з порушених у статті питань з метою з'ясування механізмів охолодження, підбору термоелектриків, геометричних розмірів структурних елементів холодильників. У статті зроблено аналіз отриманих результатів, надано практичні рекомендації.
  • Ескіз
    Документ
    Пориста теплоізоляція на основі глинозему
    (НТУ "ХПІ", 2017) Шумська, Любов Петрівна
    Запропоновано детальний опис способу отримання пористого теплоізоляційного матеріалу на основі глинозему методом низькотемпературної поризації легкоплавкої сировини при мінімальних енергетичних затратах. У роботі досліджені основні теплофізичні процеси, що протікають в сировинній суміші при її нагріванні і спучуванні, завдяки чому можна прогнозувати основні структурні показники готового теплоізоляційного матеріалу, а також передбачити його теплофізичні властивості. Новий пористий теплоізоляційний матеріал можна використовувати для теплового захисту поверхонь у широкому діапазоні температур і вологості.
  • Ескіз
    Документ
    Дослідження можливості підвищення фізико-механічних властивостей плазмових порошкових теплозахисних покриттів з ZrО₂–7%Y₂О₃ передрекристалізаційної термічної обробки
    (НТУ "ХПІ", 2017) Дубовий, Олександр Миколайович; Карпеченко, Антон Анатолійович; Шкурат, Сергій Іванович; Бобров, Максим Миколайович; Неделько, Євгеній Юрійович
    У роботі досліджена можливість підвищення фізико-механічних властивостей плазмових порошкових теплозахисних покриттів з ZrО₂–7%Y₂О₃ передрекристалізаційною термічною обробкою та встановлені її оптимальні температурно-часові параметри, що забезпечують підвищення твердості на 13% та зниження теплопровідності керамічного шару на 15% у порівнянні зі станом після напилення за рахунок субструктурних змін. Проведений аналіз мікроструктури та фазового складу покриттів.
  • Ескіз
    Документ
    Дослідження теплового захисту будівель при утепленні пористими теплоізоляційними матеріалами
    (НТУ "ХПІ", 2016) Шумська, Любов Петрівна
    В статті розглядаються результати досліджень, які проводились експериментально в лабораторних умовах та в діючих будівлях. Досліджувалися зразки нових пористих матеріалів на основі спучених гідро розчинних силікатів та кремнезему. На основі отриманих даних аналізувалися методи утеплення огороджуючи конструкцій, перебіг теплових і вологісних процесів, що відбуваються в огороджувальних конструкціях не утеплених та утеплених будівель. Отриману інформацію закладено в основу методики розрахунку параметрів мікроклімату в приміщеннях.
  • Ескіз
    Документ
    Композиційна високопориста теплова ізоляція з ефективними параметрами пористості
    (НТУ "ХПІ", 2016) Павленко, Анатолій Михайлович; Чейлитко, Андрій Олександрович; Носов, Максим Андрійович
    Виконано емпіричні дослідження композиційного матеріалу, складовими частинами якого є вогнетривка вата вкрита тонким шаром алюмінію та алюмінієва фольга. Для покращення теплофізичних властивостей композиційного матеріалу в ваті були зроблені комірки параболоїдної форми після чого на деформовану поверхню нанесено тонкий шар алюмінію. Загальна ширина експериментальних зразків складала 5 мм. За допомогою методу планування експерименту знайдено оптимальні геометричні розміри комірок, при яких досягається коефіцієнт теплопровідність 0,226 Вт/(м∙К).
  • Ескіз
    Документ
    Исследование температурного режима работы зарядного блока электроразрядных погружных устройств
    (НТУ "ХПИ", 2016) Хвощан, Олег Вильямович
    С использованием программных продуктов MathCAD и Femlab проведен теоретический расчет температурного поля зарядного блока высоковольтных электроразрядных погружных устройств с выходной мощностью 1 кВА и промежуточным преобразованием энергии на частоте 15 кГц. Определены критические к перегреву элементы конструкции зарядного блока, включающего инвертор напряжения, высоковольтный трансформатор и высоковольтный выпрямитель. Проведено сравнение результатов теоретических расчетов с экспериментальными данными. Предложены варианты решений для снижения температур перегрева элементов.
  • Ескіз
    Документ
    Идентификация граничных условий теплообмена турбины по результатам испытаний
    (НТУ "ХПИ", 2015) Марценюк, Евгений Викторович; Зелёный, Юрий Алексеевич; Резник, Сергей Борисович; Климик, Ростислав Ростиславович; Кулик, Тамара Васильевна
    Решена задача по определению граничных условий конвективного теплообмена для корпуса турбины на основе результатов испытаний авиационного двигателя. Достигнуто повышение точности расчетов граничных условий 3-го рода по удельному тепловому потоку при сложном характере течения окружающей среды. Для этого введена поправка к расчетному значению коэффициентов теплоотдачи, учитывающая теплообмен внутри детали посредством теплопроводности материала. Выполнено сравнение восстановленного поля температур корпуса турбины с экспериментальными данными.
  • Ескіз
    Документ
    Требования к контактным материалам коммутационных устройств
    (НТУ "ХПИ", 2015) Волкова, Ольга Григорьевна
    Предложено перейти от использования в конструкциях сильноточных электрических аппаратов медных сплавов в качестве электроконтактных материалов на порошковые материалы. Представлен анализ состава порошкового материала и даны рекомендации по количественному составу легирующих компонентов в структуре медной матрицы. Отмечено, что сложное легирование медной порошковой матрицы проявляется эффектом синергетики, обусловленной каркасной структурой из легирующих компонентов, что придает образованным твердым растворам при достаточной пластичности более высокую прочность.