Кафедра "Соціологія і публічне управління"

Постійне посилання зібрання

Офіційний сайт кафедри http://web.kpi.kharkov.ua/sp

Від квітня 2021 року кафедра має назву "Соціологія і публічне управління", попередня назва – кафедра "Соціологія і політологія" (від вересня 1992 року), первісна – кафедра наукового комунізму (заснована в 1964 році).

Кафедра входить до складу Навчально-наукового інституту соціально-гуманітарних технологій Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут".

У складі науково-педагогічного колективу кафедри працюють: 3 доктора соціологічних наук, 3 доктора наук з державного управління, 2 кандидата соціологічних, 1 – філософських наук; 4 співробітника мають звання професора, 5 – доцента.

Переглянути

Нові надходження

Зараз показуємо 1 - 20 з 302
  • Документ
    Економічне відновлення України на основі принципів сталого розвитку
    (Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2024) Круглов, Віталій Вікторович
  • Документ
    Методичні вказівки з написання курсової роботи з курсу "Сучасні соціологічні теорії"
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Ляшенко, Наталія Олександрівна; Григор'єва, Світлана Василівна
    Курсова робота з курсу «Сучасні соціологічні теорії» підводить підсумок вивченню цієї навчальної дисципліни в четвертому семестрі другого курсу, сприяє закріпленню отриманих знань, допомагає набути необхідні навички роботи з першоджерелами та літературою, їх аналізу та викладення матеріалу за темою.
  • Документ
    Методичні вказівки з написання курсової роботи з курсу "Загальна соціологія"
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Ляшенко, Наталія Олександрівна; Григор'єва, Світлана Василівна
    Курсова робота з предмета «Загальна соціологія» виконується на І-му курсі. Вона ставить своєю метою : - поглиблене вивчання однієї з тем курсу, - аналіз освітленості теми в наукової літературі; - опис особливостей дослідження з цієї теми в нашій країні та за кордоном; - навчання аналізу суспільних змін, які торкаються теми курсового дослідження, їх причин та наслідків, трансформаційних процесів в суспільстві; - виявлення практичної значущості соціологічних досліджень з цієї теми.
  • Документ
    Потреби українців в умовах війни
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Ляшенко, Наталія Олександрівна
  • Документ
    Застосування теорій комунікації ХХ ст. в сучасних умовах російсько-української війни
    (Видавничий дім "Гельветика", 2023) Ляшенко, Наталія Олександрівна; Болотова, Вікторія Олександрівна
    У статті вказано, що в процесі аналізу комунікації доцільно звернутися до наукової спадщини вчених ХХ ст., окреслити актуальні положення та визначити доповнення до теорій, яких вимагають комунікаційні практики сучасності. Показано, що чинником, який актуалізує потребу в окресленні працюючих положень цих теорій є війна в результаті агресії РФ. Розглянуто теорію символічного інтеракціонізму як таку, яка підкреслювала символічність характеру комунікації, вказано на необхідність доповнити теорію Міда у зв’язку з тим, що в рази збільшився обсяг зовнішніх імпульсів, значущі жести стає складніше інтерпретувати, процес прийняття ролі ускладнено. Зазначається, що з’являються нові та переосмислюються старі вісі соціальної диференціації, що викликає нові вимоги щодо здійснення комунікації представників різних груп. Підкреслено актуальність положень Ч. Кулі, зазначено, що формування соціальної складової людини дійсно здійснюється, в першу чергу, під впливом первинних груп, але в сучасному суспільстві в цих групах відбулися зміни: сім’я стає меншою за розміром, не стабільною, сусіди зменшили свій вплив на особистість, особливо в містах, коло друзів зараз може з’явитися не тільки завдяки реальному, але й віртуальному спілкуванню. Вказано на актуальність ідей Гофмана, коли під впливом активної діяльності російської пропаганди, яка усвідомлено використовує фабрикацію в свідомості користувачів медіа формуються оцінки, вигідні для представників політичної влади РФ. Розглянуто ідеї Франкфуртської школи щодо нових технологій впливу на свідомість людини, завдяки яким формуються такі цінності та ухвалюється така поведінка, які найбільш вигідні правлячій еліті. Показана актуальність теорій пропаганди Гарольда Лассвела (щодо поступової підготовки людей до прийняття нових ідей завдяки детально розробленої стратегії розповсюдження та культивації нових символів і сильних емоцій) та «лідерів думок» Поля Лазарсфельда. Робиться висновок, що певні положення теорій комунікації XX ст. можуть потребувати актуалізації у зв’язку зі змінами умов, ситуації або акторів взає-модії, проте, чим більш базові речі пояснює теорія, тим менше вона вимагає перегляду та переосмислення. Втім останнє не є показником слабкості теоретичної моделі, а скоріше показує наявність можливостей її подальшого розвитку.
  • Документ
    Цивільні українці в контексті терористичної війни
    (Видавничий дім "Гельветика", 2023) Рущенко, Ігор Петрович; Ляшенко, Наталія Олександрівна
    Війна Росії проти України має терористичний та геноцидний характери. Доказом цього є: обстріли мирних мешканців; акустичний терор; знищення цивільної інфраструктури країни; терор цивільних на окупованих територіях. Спираючись на емпіричне дослідження, яке було проведено за участю авторів в липні-серпні 2022 року, наведено результати аналізу реакції цивільних громадян на загрози та ризики війни. Виявлені групи респондентів в залежності від їх очікувань щодо вірогідності початку війни, доказано вплив усвідомлення реальності війни на обсяг та стратегії підготовчих дій до зменшення її загроз. Описано, з яких джерел респонденти дізналися про початок війни та які психологічні стани у них були після цього. Виділено чотири основні групи цивільних громадян за стратегіями виживання в умовах війни. Розглянуто типові причини, що гальмували прийняття рішення про евакуацію. Доведено, що на перше місце вийшли сподівання на те, що війна не на довго, що фронт не встигне дійти до їх населеного пункту. Також це було пов’язано з тим що більшість не вірила в вірогідність війни. Виявлено, що найбільш вагомими причинами при прийнятті рішення про евакуацію в більш безпечне місце була тривога за життя близьких та власне життя, постійні обстріли міста та побоювання окупації. Виділено основні евакуаційні хвилі та транспортні засоби, що використовували українці. Доведено, що необхідно проводити кваліфіковані інформаційні компаній щодо наявних реальних макро- ризиків, замість замовчення цих загроз, щоб цивільні мешканці змогли краще підготуватися до них та розробити план дій. Підкреслено необхідність розробки моделей евакуації населених пунктів різного розміру, з врахуванням маршрутів та транспортних засобів, що використовувалися для евакуації на початку війни. При плануванні заходів цивільної оборони та національної безпеки слід враховувати те, що завжди буде залишатися певна частка населення в «найбільш гарячих точках», та необхідно організувати інформаційну підтримку тим, хто виявив бажання евакуюватися.
  • Документ
    Біженці і внутрішньо-переміщені особи російсько-української війни: соціальні характеристики й практики
    (Видавництво "Грані", 2022) Бірюкова, Марина Василівна; Рущенко, Ігор Петрович; Ляшенко, Наталія Олександрівна; Григор'єва, Світлана Василівна
    Статтю присвячено аналітичному опису соціальних характеристик й практик, що здійснювали біженці й внутрішньо переміщені особи російсько-української війни 2022 року. Висновки, які зазначено в статті, зроблено на основі результатів соціологічного дослідження, яке проводилося у червні-липні 2022 року науковцями кафедри соціології і публічного управління Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». На основі аналізу результатів Інтернет опитування (N=1170 осіб) охарактеризовано біженців і ВПО як стійку соціальну групу й надано оцінку впливу соціального капіталу на вибудовування стратегій і тактик при прийнятті рішення про переміщення, визначення мотивів стримування від'їзду. До консолідуючого фактора, що згуртував опитаних в стійку соціальну групу, було віднесено готовність респондентів ідентифікувати себе українцями, майже з однаковими реакціями на події, що пов’язані з початком воєнної агресії РФ, та схожими соціальними практиками щодо вирішення проблем евакуації незалежно від регіону проживання, віку, освіти й матеріального становища. Встановлено, що більшість з опитаних це представники середнього класу, які мають родину й дітей, опитаних мають вищу освіту, зайняті в різноманітних галузях господарства (велику кагорту становлять освітяни й науковці, представники ІТ-сфери, й сфери послуг), самозайняті й власники бізнесу; мають достатньо добрий рівень економічного капіталу (наявність у власності житла й автомобіля, високий рівень споживацької поведінки). Спонукальним мотивом до скорішої й термінової евакуації стала тривога за життя дітей, онуків, близьких, власне життя. Зафіксовано чотири хвилі евакуації: напередодні воєнної агресії приблизно 3% опитаних, в перший день й на першому тижні воєнної агресії до четверті респондентів; найбільша частина респондентів евакуювалася у березні 2022 року й протягом наступних місяців під впливом подій на фронті.
  • Документ
    Розвиток державно-приватного партнерства в Україні: механізми державного регулювання
    (Видавництво ХарРІ НАДУ "Магістр", 2019) Круглов, Віталій Вікторович
    У монографії розглянуто теоретико-методологічні основи формування механізмів державного регулювання розвитку державно-приватного партнерства в Україні, охарактеризовано його сучасний стан та проблеми розвитку в умовах реформування суспільних відносин, визначено шляхи вдосконалення механізмів державного регулювання державно-приватного партнерства та підвищення його дієвості в процесі децентралізації. Досліджено сутність і соціально-економічну та правову природу ДПП в умовах сучасних суспільних відносин, узагальнено його основні принципи та моделі на основі аналізу світового досвіду. ДПП виявляє себе як перспективний інструмент трансформації інвестицій різних форм власності в суспільно важливі об’єкти, послуги та якісні зміни, досягаючи за результатами реалізації відповідних проєктів позитивного впливу на зростання конкурентоспроможності держави, посилюючи функції держави, спрямовані на регулювання безпеки, освіти, охорони здоров’я, захисту довкілля, логістичної діяльності та ін. Визначено механізми регулювання ДПП, виділено та класифіковано ризики держави та приватного власника у проєктах ДПП, розроблено методичні підходи до визначення його ефективності, проаналізовано розподіл ризиків держави та приватного власника. Обґрунтовано підходи до політики формування та розвитку ДПП. Виявлено умови розвитку системи ДПП в секторі безпеки та в системі міжмуніципального співробітництва в умовах децентралізації влади. Досліджено правові механізми реалізації проєктів розбудови інфраструктури шляхом ДПП. Розроблено концептуальні підходи до державного регулювання розвитку організаційного механізму ДПП. Запропоновано шляхи вдосконалення правового механізму державного регулювання ДПП. Визначено напрями підвищення дієвості державного регулювання ДПП.
  • Документ
    Социальная информация как социологическая и философская категория
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2016) Козлова, Елена Аркадиевна
  • Документ
    Mechanisms of state management of personnel development of the health care system
    (2024) Khanina, Olena; Hladchenko, Anatolii; Lavrentii, Dmytro; Kuzmenko, Hanna; Kruhlov, Vitalii; Kryzyna, Olena
    Administrative, managerial, and socioeconomic transformations within the framework of prioritized vectors for integration into the European community necessitate the revision of democratic principles. This involves the formulation of an innovative conceptualization of public administration in the healthcare sector and the enhancement of mechanisms facilitating human resource development in alignment with international norms and standards. The objective of this investigation is to furnish a comprehensive analysis of the mechanisms governing the public administration of human resources development in the healthcare sector in Ukraine. The study employed general scientifi methods of cognition, including logical and structural analysis, comparison, abstraction, induction and deduction, specifiation, generalization, and formalization. The paper delineates the theoretical underpinnings of the state administrative policy regarding staffi within the medical domain and elucidates current trends in its evolution. The investigation has cultivated the conviction that the enhancement of human resource management in the healthcare sector constitutes a primary focus for the transformation of the national medical system. The study affis that human resources serve as the foundational element for resource provision within the examined industry. It is established that the presence of personnel, coupled with their appropriate qualifiations and distribution system, delineates the requisite standard for the delivery of medical services. The primary factors inflencing the formation and execution of state personnel policy are identifid. The imperative for the high-quality professional training of specialists within the industry is substantiated. Throughout the investigation, it was determined that strategic alterations in the paradigm of public health management serve as a prerequisite for enhancing the overall level of health and well-being among the population. The primary trajectories for the establishment of state policy in the domain of medical care in Ukraine in the future have been delineated. The practical signifiance of the research fidings lies in their potential utility within the context of shaping and implementing an effctive personnel policy aimed at ameliorating performance within the studied fild.
  • Документ
    The strategic role of the state in stimulating and supporting economic growth: tools, policies and influence on the modern economic paradigm
    (2023) Kruhlov, Vitalii; Dzhyhora, Olha; Trubakov, Yevhen; Kotsur, Vitalii; Buryk, Zoriana
    The article examines issues related to the state’s role in economic growth stimulation in the context of the dynamics of global economic and technological development. Even though measures for state regulation of the economy are intended to create favourable conditions for accelerating economic growth, this process is closely related to numerous factors that can have both positive and negative effcts on the results of stimulating and supporting economic growth. Also, the article touches on international models in the fild of government regulation of the national economy, examines their main features, as well attmpts to outline the peculiarities and uniqueness of economic development and the government’s role in the economy in the era of information society.
  • Документ
    Infrastructural development of smart cities as the background of digital transformation of territorial units
    (University of Zulia, 2022) Gryshchenko, Iryna; Kruhlov, Vitalii; Lypchuk, Oksana; Lomaka, Ivanna; Kobets, Yuliia
    The Interoperability, continuous data and technology flw are core requirements of a proper smart city. Smart cities take on the characteristics of innovative, competitive and attractive megalopolises, which is strategically important for residents and investors. The aim of the article was to identify the current state and current issues of the Smart City concept implementation in Ukraine in the context of the experience of developed countries. The main methodological tools included the observation, statistical and comparative analysis. The study found that the effctive development of digital transformation of territorial units in Ukraine requires focusing on certain factors during the implementation of the Smart City concept. Such factors conditionally include: technology-based infrastructure; environmental comments; constructive level of public transport; progressive city plans; opportunities for citizens to use appropriate resources. It was found reasonable to introduce infrastructural development of smart cities in Ukraine as a foundation of digital transformation of territorial units. Smart Infrastructural Development of Smart Cities as the Background of Digital Transformation of Territorial Units Cities were substantiated as an important tool for effctive prevention and control of the pandemic without the introduction of restriction policies. A comparative analysis of the practice of Ukraine and developed countries in the implementation of infrastructural development of Smart Cities is a promising area of further research.
  • Документ
    Development of a method for selected financing of scientific and educational institutions through targeted capital investment in the development of innovative technologies
    (Технологічний центр, 2021) Levchenko, Iaroslava; Dmytriieva, Oksana; Shevchenko, Inna; Britchenko, Igor; Kruhlov, Vitalii; Avanesova, Nina; Kudriavtseva, Oksana; Solodovnik, Olesia
    The problem of supporting scientific and educational institutions is considered. A method of selective financing of scientific and educational institutions that create innovative technologies taking into account their investment in innovative developments is proposed. On the basis of statistical data on the indicators for assessing the activities of scientific and educational institutions and the indicator of the innovative potential of a scientific and educational institution from the production of innovations (PNn), their rating was calculated. The essence of PNn is to compare the indicators of the volumes of income of the special fund Dsfn and the volume of expenditures of the scientific and educational institution Vn. In order to stimulate scientific and educational institutions to create innovative technologies, it was proposed to introduce targeted investments. The problem of quantifying the rate of premium on the basis of an integrated approach in terms of indicators of innovative potential from the production of innovations and the rating of a scientific and educational institution for 2 institutions (namely: K and H) has been solved. Institution K will receive a large increase, and institution N will receive a smaller increase, the value of which will be 56.23 % and 43.76 %, respectively. The results showed the independence of the indicator of the innovative potential of a scientific and educational institution from the production of innovations from the previous rating of a scientific and educational institution, or vice versa. The proposed methodology has been tested by an experimental method, targeted investments have been determined based on an integrated approach in terms of indicators of innovative potential and the rating of a scientific and educational institution. This study is of practical interest to government authorities and grantors when allocating funds according to the vector of selective financing of scientific and educational institutions through targeted investments in the development of innovative technologies, and theoretically – to researchers dealing with issues of financial security, protectionism and public administration.
  • Документ
    Public-private partnership as tool for developing regional labor potential
    (ВД "Академперіодика", 2019) Кruhlov, V. V.; Tereshchenko, D. A.
    Introduction. The modern direction of infrastructure development is the attraction of the private owner by the state under public-private partnership (PPP) agreements. Problem Statement. Analysis of the possibilities of PPP for the development of labor potential in the modern labor market, taking into account the peculiarities of interaction between public and private capital and on the basis of their economic and social objectives, is an important issue of our time. Purpose. Justification of the objectives and directions of public-private partnership as a tool for the development of labor potential, taking into account the main objectives of the implementation of infrastructure projects. Materials and Methods. Method of theoretical generalization and systematization (to determine the specific features of forming PPP and labor potential in the modern labor market); monographs (a review of scientific ideas about the problem of developing PPP, and the sphere of education); statistical method (to present the key figures that characterize PPP and labor potential); the analytical method (to identify factors that influence implementation of PPP projects as a tool for labor potential development). Results. The implementation of PPP projects has been found to stimulate the labor market and to enhance labor capacity. In case of successful implementation of PPP projects, social problems will be solved due to improved quality of services in the field of education, healthcare, culture, etc. Implementation of the innovation projects of public-private partnership in education and science shapes actually the prerequisites for an increase in figures that characterize labor potential as a whole, and involves staff in specific projects where the key approach is satisfaction of the need for highly qualified specialists. Conclusions. The state policies of PPP development, innovational development of the economy and strengthening labor potential should be aimed at establishing a legislative basis for the institutional environment; introduction of effective economic mechanisms; establishing up-to-date standards which apply to the key development paths of knowledge-based economy.
  • Документ
    Applıcation of Paragraphs Vectors Model for Semantic Text Analysis
    (2020) Gruzdo, Irina; Kyrychenko, Iryna; Tereshchenko, Glib; Cherednichenko, Olga
    The paper examined a model of paragraph vectors, as well as its methods of distributed memory and distributed bag of words. The peculiarity of this model lies in the definition of the objective functions of individual sentences and their representation in the form of some local vectors, on the basis of which a global vector is constructed, which determines the semantic component of the text as a whole. Various aspects of the application of distributed memory and distributed bag of words methods were considered, as well as the sets of algorithms of the underlying distributed memory and distributed bag of words methods, which allow obtaining distributed vectors of text parts to solve the problem of determining similar articles, where the search will be carried out key words, annotations, and articles of various sizes. It was experimentally established that Doc2Vec and its Bag-of-Words method, the most complete, allows you to determine borrowing and analogues depending on the structural elements of the text, in accordance with the review and the task. Also Bag-of-Words allows the user to make an exact picture of the lexical meaning of a word and its semantic relations in language and texts.
  • Документ
    Інновації в системі державного управління
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Круглов, Віталій Вікторович; Терещенко, Діна Акрамівна
    У статті розглядаються сучасні підходи до впровадження інновацій у системі державного управління. В умовах швидких технологічних змін та глобалізації, інновації є ключовим фактором адаптації системи державного управління до складних викликів. Метою статті є аналіз та вивчення сучасних підходів у галузі інновацій державного управління. Дослідження тематики показує зростаючий інтерес науковців до питань інновацій у державному управлінні. Водночас залишаються проблеми, пов’язані з безпекою та особливостями впровадження інноваційних стратегій у вказаній сфері. Розглянуто різні форми інновацій, зокрема технологічні (впровадження цифрових технологій, штучного інтелекту, інформаційних систем тощо), соціальні (нові підходи у взаємодії зі споживачами публічних послуг та державою), інновації в управлінських процесах і наданні послуг, що передбачає підвищення якості та ефективності державного управління. Огляд практичного досвіду засвідчує, що провідну роль в інноваціях державного управління відіграє цифрова трансформація – розвиток електронного урядування, відкритих даних, інтегрованих платформ надання адміністративних послуг. Виокремлено ключові інновації електронного урядування: електронні податки, документообіг, платежі, портали надання адміністративних послуг. Проаналізовано переваги використання відкритих даних. Розглянуто інтегровані багатофункціональні центри обслуговування громадян та концепцію "держави як платформи" з єдиною екосистемою даних та сервісів. Окремо виділено підходи до класифікації інновацій за сферами: сервісні, технологічні, управлінські, системні, соціальні. Проаналізовано інноваційні моделі державного управління: класичну бюрократичну модель, новий публічний менеджмент, мережеве управління, неовеберіанську модель. Розглянуто перспективи застосування штучного інтелекту та забезпечення кібербезпеки як пріоритетні напрями в контексті цифрової трансформації. Впровадження інновацій у державному управлінні є комплексним стратегічним завданням, яке потребує системних зусиль щодо модернізації як організаційних структур, так і кваліфікації державних службовців.
  • Документ
    Перспективи ринку праці повоєнного періоду України
    (Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2023) Круглов, В. В.
  • Документ
    Соціальна робота та соціальна допомога ветеранам бойових дій
    (Харківський національний університет будівництва та архітектури, 2021) Григор'єва, Світлана Василівна; Прокопенко, Андрій Сергійович
  • Документ
    Формування навичків планування та реалізації професійної кар'єри на заняттях соціальнополітичних дисциплін
    (Харківський національний університет будівництва та архітектури, 2021) Калагін, Юрій Аркадійович
  • Документ
    Думка роботодавців щодо частки відповідальності окремих суб'єктів за реформування системи забезпечення якості вищої освіти
    (Харківський національний університет будівництва та архітектури, 2021) Мороз, Володимир Михайлович; Мороз, Світлана Анатоліївна