Видання НТУ "ХПІ"

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/62886

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 6 з 6
  • Ескіз
    Документ
    Енергозбереження при переробці залізних руд
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2022) Сокур, М. І.; Равінська, В. О.
    Описані енергозберігаючі методи подрібнення залізних руд з використанням магнітних полів. Викладені технологічні принципи економії ресурсів при збагаченні магнетитових руд та нова технологія комбінованого подрібнення руд на Інгулецькому ГЗК. Показано, що ресурсозберігаюча технологія дозволяє суттєво підвищити якість залізорудного концентрату і зменшити питомі витрати електроенергії при рудопідготовці.
  • Ескіз
    Документ
    Управління портфелями проектів енергозбереження на основі теорії Марковіца
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2021) Кійко, С. Г.; Дейнега, Л. Ю.; Басанець, М. І.; Камєнський, Д. В.; Діденко, А. Є.
    Метою роботи було: виявити, дослідити та порівняти методи управління портфелями проектів енергозбереження та розробити програмне забезпечення для оптимізації портфельних інвестицій за допомогою декількох методів. Розглянуто ключові елементи та стратегії створення ефективного інвестиційного портфелю: диверсифікація, ребалансування, активне управління портфелем, пасивне управління портфелем. Враховуючи основні принципи інвестиційної теорії, задачею портфельного інвестування є формування інвестиційного портфелю з відомими частками певних активів для максимізації віддачі та мінімізації ризику. Для вирішення даної проблеми було обрано методику Гарі Марковіца, відомої як сучасна портфельна теорія. Це теорія фінансових інвестицій, у межах якої за допомогою статистичних методів здійснюють якомога вигідніший розподіл ризику портфеля цінних паперів і оцінювання доходу, складовими елементами її є оцінювання активів, прийняття інвестиційних рішень, оптимізація портфеля, оцінювання отриманих результатів. З математичної точки зору задача з формування оптимального портфеля є задачею оптимізації квадратичної функції (пошук мінімуму) при лінійних обмеженнях аргументів функції. Проаналізовані методи оптимізації портфелів проектів енергозбереження з врахуванням специфіки предметної області. За результатами аналізу обрано методи пошуку максимального коефіцієнта Шарпа та мінімальної волатильності з випадково згенерованих портфелів. Розроблено програмний застосунок, що дозволяє завантажити дані, згенерувати випадкові портфелі та оптимізувати їх обраними методами. Реалізовано також графічне відображення результатів оптимізації портфелів. Програма була протестована на даних про акції енергозберігаючих компаній. Побудовані програмою графіки дозволяють оператору краще оцінити створений портфель проекту енергозбереження.
  • Ескіз
    Документ
    Порівняння варіантів виконання розподільної теплової мережі мікрорайону
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2021) Алексахін, Олександр Олексійович; Єна, Світлана Василівна; Гордієнко, Олена Петрівна; Новіков, В. В.; Цемох, Д. О.
    На прикладі житлового мікрорайону м. Харкова проведено порівняння втрат теплоти трубопроводами розгалуженої мікрорайонної системи опалення для двох варіантів виконання розподільної мережі. Запропонований варіант конфігурації теплопроводів відрізняється від існуючого («базового») законом зміни витрат теплоносія по довжині теплопроводу, для якого характерний підвищений рівень витрат мережної води через відгалуження на початкових ділянках гілки. Фактичний розподіл витрат теплоносія апроксимований ступеневим законом. Відмінність законів зміни витрат враховано величиною показника ступеня. Обчислення теплових втрат проведено для умов підземної прокладки трубопроводів у непрохідних каналах. Температуру мережної води прийнято відповідно до розрахункової для опалення температурі зовнішнього повітря за температурним графіком теплової мережі. Питомі втрати теплоти трубопроводами на ділянках мережі прийнято на рівні нормативних значень для вказаного способу прокладки. Температуру ґрунту на глибині вісі теплопроводу прийнято рівною 5 оС. Втрати теплоти конструктивними елементами мереж враховано коефіцієнтом 1,15. Обчислення проведено з урахуванням зміни витрат і температури мережної води на розрахункових ділянках. Витрати мережної води на ділянках мережі визначено за проектними тепловими навантаженнями приєднаних будівель. Показано, що при виборі конфігурації розподільної мережі системи опалення групи будівель перевагу слід надавати варіанту з меншим значенням показника ступеня у рівнянні зміни витрат теплоносія по довжині головної гілки мережі. В умовах розгалужених теплових мереж це досягається приєднанням якомога більшої кількості будівель до найближчих до центрального теплового пункту ділянок розподільної теплової мережі. Збільшення витрат мережної води через відгалуження на початкових ділянках гілки забезпечує зменшення теплових втрат трубопроводами мережі. Для розглянутого фрагменту житлового мікрорайону зменшення втрат теплоти при розрахунковій для опалення температурі зовнішнього повітря становить приблизно 5,5 %.
  • Ескіз
    Документ
    Некоторые особенности проектирования и эксплуатации теплонасосных систем теплохладоснабжения. Часть 3. Уровень энергопотребления зданий и конкурентоспособность теплонасосных технологий
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2011) Чиркин, Н. Б.; Шерстов, Е. В.; Клепанда, А. С.; Несвитайло, В. А.
    Демонстрационное строительство в ряде стран показало, что современный уровень технологий и строительных материалов позволяет сооружать здания почти с нулевым потреблением первичной энергии инженерными системами жизнеобеспечения. Насколько вложенные средства в термомодернизацию зданий старой постройки, находящихся в эксплуатации, соотносятся с эффективностью энергосбережения, и как это сказывается на конкурентоспособности применения тепловых насосов в качестве генераторов коммунальной теплоты, рассматривается в данной статье на конкретном примере.
  • Ескіз
    Документ
    Пінч-інтеграційна оптимізація теплообмінної мережі процесу концентрування гідролізної сірчаної кислоти
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2022) Ведь, Валерій Євгенович; Миронов, Антон Миколайович; Ільченко, Марія Володимирівна; Горбунов, Костянтин Олександрович; Пономаренко, Ганна Володимирівна; Скляров, І. С.
    У роботі розглядається питання можливості збереження теплової енергії на промисловому підприємстві. У якості засобу оптимізації енергоспоживання використаний один з методів інтеграції хіміко-технологічних процесів – пінч-аналіз. Встановлено, що проблеми значного споживання енергії є актуальними для дослідників та промисловців в усьому світі, а їх вирішення науковці бачать перш за усе у розвитку альтернативних джерел енергетики та сучасних способах енергозаощадження з добре прогнозованими результатами. Вказано, що цільові функції при цьому можуть бути комбінованими: фінансово-енергетичними та енерго-екологічними, оскільки саме такі результати забезпечуються самою сутністю енергоресурозбереження, яке застосовується до промислового процесу. На початковому етапі дослідження проведено аналіз структури споживання теплової енергії апаратами у процесі концентрування гідролізної сірчаної кислоти. За його результатами встановлено, що наявна мінімальна різниця температур у системі є далекою від оптимального та технічно досяжного значення. З огляду на підтверджений енергозберігаючий потенціал було оцінено його величину. Для цього розрахунковим шляхом встановлено значення присутньої у системі рекуперації тепла, а також визначено обсяг енергії, яка поступає від зовнішніх теплоносіїв та холодоагентів. За результатами обчислень побудовано сіткову діаграму та складові криві вказаного технологічного процесу. На другому етапі проведені оптимізаційні заходи, які почалися з вибору нового, меншого значення мінімальної різниці температур для усієї теплообмінної мережі цієї промислової установки. Для згаданого значення побудовано зрушені складові криві та розроблено оновлену сіткову діаграму. У інтегрованій мережі теплообміну присутні три додаткові рекуперативні теплообмінники та переглянуті режими роботи тих апаратів, які було прийнято рішення залишити. За результатами оптимізації спроектовано технологічну схему процесу концентрування гідролізної сірчаної кислоти зі збереженням ключових елементів виробничої технології. Підсумком роботи є оптимізована теплообмінна мережа відділення промислового підприємства, яка дозволяє підвищити рекуперацію теплової енергії на 32,7 %, при цьому зменшивши витрату зовнішніх гарячих теплоносіїв на 30,3 %, а також зовнішніх холодоагентів – на 50,1 %. Отримані результати свідчать про дуже високу економічну ефективність та перспективність запровадження означеного проекту до виробництва.
  • Ескіз
    Документ
    Альтернативні способи підвищення енергоефективності діючих теплових електростанцій
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2022) Дунаєвська, Наталія Іванівна; Євтухов, Володимир Якович; Євтухов, Данило Володимирович
    У цій статті обґрунтовується необхідність проведення комплексного енергетичного аудиту ТЕС, як альтернативі іншим підходам щодо покращення техніко-економічних показників. Оцінюючи стан української теплової енергетики, автори відзначають, що упродовж останніх двох десятиріч нові потужності фактично не запускалися в експлуатацію, а існуючі - ретельно не досліджувалися (принаймні, відкрито та публічно). В статті узагальнюється досвід проведення енергетичного аудиту енергогосподарств промислових підприємств та інфраструктурних об'єктів. Доводиться, що в умовах обмежених фінансових ресурсів на модернізацію промислових об’єктів, зовнішнє комплексне обстеження (аудит) є одним з системних, контрольованих, дієвих способів подовження /термінів експлуатації енергетичного обладнання або його обґрунтованої заміни За відсутності регламентованих правил на ринку послуг з енергоаудиту ТЕС, вигоди від результатів такої діяльності можливі лише за умов прозорих дій Замовника й Виконавця. На підставі практичного досвіду визначено вимоги щодо Замовників та Виконавців енергоаудиту ТЕС, представлені загальні методологічні підходи та порядок енергетичного аудитування, а також припускається, що успішна модернізація українських ТЕС може бути реалізована лише за умов прозорості та демонополізації у галузі.