Сучасні інформаційні системи

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/62915

Офіційний сайт http://ais.khpi.edu.ua/

У журналі публікуються результати досліджень з експлуатації та розробки сучасних інформаційних систем у різних проблемних галузях.

Рік заснування: 2017. Періодичність: 4 рази на рік. ISSN 2522-9052 (Print)

Новини

Включений до "Переліку наукових фахових видань України, в яких можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора і кандидата наук" (технічні науки) наказом Міністерства освіти і науки України від 04.04.2018 № 326 (додаток 9, п. 56).

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 1 з 1
  • Ескіз
    Документ
    Обчислення результатів основних арифметичних дій з кватерніонами, визначеними в інтервальній формі
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Гадецька, Світлана Вікторівна; Дубницький, Валерій Юрійович; Кушнерук, Юрій Іонович; Ходирєв, Олександр Іванович
    Мета дослідження. Створення EXCEL-орієнтованого калькулятора для визначення результатів основних арифметичних дій з кватерніонами, які задані гіперболічними інтервальними числами. Предмет дослідження. Множина кватерніонів і арифметичні дії, які визначені на цій множині. Метод дослідження. Алгоритмічний і чисельний аналіз процедур виконання основних арифметичних дій з кватерніонами, заданими гіперболічними інтервальними числами. Результати дослідження. Наведено визначення кватерніону, коефіцієнти при ортах якого є інтервальними числами. Отримано співвідношення для визначення в інтервальній формі таких характеристик, як: норма кватерніону, модуль кватерніону, модуль векторної частини кватерніону, аргумент кватерніону, знак кватерніону. Отримано співвідношення для визначення в інтервальній формі основних арифметичних дій: суми кватерніонів, різниці кватерніонів, множення сталої величини на кватерніон, скалярного добутку кватерніонів, добутку векторних частин кватерніонів, добутку кватерніонів, векторного добутку кватерніонів, лівостороннього та правостороннього ділення кватерніонів. Отримано співвідношення для обчислення визначників другого порядку, елементи яких визначено в інтервальній формі. Отримано співвідношення для наближеного обчислення визначників довільного порядку, елементи яких визначено в інтервальній формі. Показано, що операції множення (ділення) інтервальних чисел та піднесення їх до цілочисельного степеня доцільно виконувати, коли вони мають гіперболічну форму. Операцію додавання (віднімання) доцільно виконувати з інтервальними числами, поданими в класичній формі або в системі ЦЕНТР-РАДІУС. Останню форму бажано використовувати у випадку визначення коефіцієнтів ортів кватерніону за результатами технологічних розрахунків. Наведено скрін-копії формул для визначення векторного добутку кватерніонів за умови, що коефіцієнти при їх ортах представлено інтервальними числами.