Вісники НТУ "ХПІ"

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/2494


З 1961 р. у ХПІ видається збірник наукових праць "Вісник Харківського політехнічного інституту".
Згідно до наказу ректора № 158-1 від 07.05.2001 року "Про упорядкування видання вісника НТУ "ХПІ", збірник був перейменований у Вісник Національного Технічного Університету "ХПІ".
Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" включено до переліку спеціалізованих видань ВАК України і виходить по серіях, що відображають наукові напрямки діяльності вчених університету та потенційних здобувачів вчених ступенів та звань.
Зараз налічується 30 діючих тематичних редколегій. Вісник друкує статті як співробітників НТУ "ХПІ", так і статті авторів інших наукових закладів України та зарубіжжя, які представлені у даному розділі.

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 11
  • Ескіз
    Документ
    Біфлуорофори на основі похідних нафталевої кислоти в якості біологічно активних речовин
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2022) Дістанов, Віталій Баламірович; Мироненко, Лілія Сергіївна; Кадочкіна, Владислава Віталіївна; Породнов, Андрій Олексійович; Кібенко, Наталія Юріївна
    На сьогоднішній день відома велика кількість органічних сполук, здатних люмінесціювати під дією різних видів випромінювання. Дані речовини називають люмінофорами. Особливості хімічної структури цих сполук зумовлюють їх люмінесцентні властивості і поведінку молекул конкретного люмінофора в тому чи іншому оточенні. Володіючи рядом спектральних властивостей, люмінофори широко застосо вуються в багатьох сферах діяльності людини. Важливе значення відіграє використання їх в біології та медицині. Число нових методик біо логічних досліджень, розроблених на основі люмінесцентних барвників, росте дуже швидко. Це пояснює потребу в синтезі нових люмінес центних барвників. Яскраві і водорозчинні флуоресцентні барвники , наприклад, важливі для чутливого виявлення ДНК флуоресціюючими зондами.. В даний час пошук нових потенційних противірусних агентів випливає з двох основних стратегій. Одна тенденція стосується син тезу нових похідних вже існуючих противірусних препаратів; хімічний синтез таких сполук орієнтований на створення нового, більш ефек тивного препарату. Іншою тенденцією роботи над новими противірусними препаратами є пошук природних сполук, головним чином рос линного походження, з метою отримання потенційних хіміотерапевтичних засобів. Цікавим об’єктом синтезу є формазани – клас органічних речовин з різноманітною біологічною активністю. Біологічне і промислове застосування формазанів починається від використання їх в якос ті аналітичних реагентів та барвників, і закінчується, насамперед цікавим для нас, застосуванням у фармакології. Вони знайшли широке практичне використання як барвники, індикатори окисно-відновних реакцій та інше. У медицині формазани використовуються за рахунок їх антиоксидантних, противірусних, протимікробних, обезболюючих, антигельмінтних та інших властивостей. Багато формазанів використо вується в медицині в якості індикаторів ракових клітин, засобів проти туберкульозу, грипу, грибкових захворювань. Важливою перевагою в синтезі формазанів є достатньо легкі й дешеві способи їх отримання, доступні вихідні речовини й швидкість процесів синтезу. Окрім цього цікавим напрямком пошуку ефективних речовин є синтез формазанів з люмінесцентними властивостями, які значно розширюють області їх застосування. В нашому випадку такими органічними люмінофорами являються формазанонафталіміди і близькі до них за своєю структу рою формазаноаценафтенхінон.
  • Ескіз
    Документ
    Гідразони і формазани – дослідження і технологія
    (НТУ "ХПІ", 2019) Дістанов, Віталій Баламірович; Мироненко, Лілія Сергіївна; Фалалєєва, Тетяна Василівна; Породнов, Андрій Олексійович; Голубєнко, Євген Андрійович
    Вірусні інфекції — це постійна проблема здоров’я людства. Зростаюча небезпека вірусних інфекцій породжує необхідність пошуку нових противірусних препаратів, які не є токсичними для людини. Створення безпечних та ефективних противірусних препаратів складне, оскільки віруси використовують клітини хазяїна для реплікації. Більш того, основна складність розробки вакцин та противірусних препаратів пов’язана з варіацією вірусу. Одна з тенденцій синтезу нових похідних вже існуючих противірусних препаратів орієнтована на створення нового, більш ефективного препарату. Стаття присвячена синтезу та дослідженню гідразонів і формазанів – потенційних противірусних препаратів. Було досліджено вплив електронної природи замісників і їх місцезнаходження в альдегідній частині молекули формазанів на їхню біологічну активність. Вивчений вплив цих факторів на умови протікання реакції при одержанні гідразонів (температурний режим, рН середовища, час реакції). На підставі цих даних були удосконалені методики отримання гідразонів і формазанів. З використанням програми PASS (Prediction of Activity Spectra for Substances), проведено розрахунок біологічної активності синтезованих формазанів, який показав, що ці сполуки ефективні проти ряду культур (P.aerugеnosa, E.coli, S.aureus, B.subtilis, C.albicans ). Доведена можливість використання синтезованих формазанів у якості біологічно активних речовин, які по своїм характеристикам не поступаються закордонним аналогам. Розроблені принципові і технологічні схеми отримання гідразонів і формазанів при їхньому можливому впровадженні в промислове виробництво. Результати досліджень показали перспективність пошуку нових продуктів в цьому ряду сполук для подальшої рекомендації найбільш ефективної похідної в медичних дослідженнях.
  • Ескіз
    Документ
    Синтез і дослідження синтонів для отримання вільних стабільних радикалів
    (НТУ "ХПІ", 2008) Дістанов, Віталій Баламірович; Лисова, Інна Вікторівна; Дістанов, В. В.; Фалалєєва, Тетяна Василівна; Аніщенко, А. О.
    Дана робота присвячена синтезу формазанонафталевих ангідридів, які є проміжними продуктами при отриманні стабільних вердазильних радикалів. Відповідні формазанонафталеві ангідриди одержані взаємодією бром формазанів з бромнафталевим ангідридом за реакцією Ульмана. Досліджені спектральні характеристики синтезованих сполук.
  • Ескіз
    Документ
    Дослідження та розробка технології отримання формазанонафталімідів
    (НТУ "ХПІ", 2016) Фалалєєва, Тетяна Василівна; Дістанов, Віталій Баламірович
    В даній статті розглянуті питання синтезу, дослідження і технологія отримання формазанонафталімідів. Синтезовані сполуки можуть застосовуватись в якості органічних люмінофорів жовто-зеленого світіння з підвищеною світлостійкістю. Наведена методика синтезу формазанонафталімідів, що мають у своїй структурі фрагмент з розвиненою хромофорною системою. Описано властивості отриманих сполук. Розглянуті деякі технологічні рішення отримання формазанонафталімідів.
  • Ескіз
    Документ
    Технологія отримання деяких формазанів, похідних нафталевої кислоти
    (НТУ "ХПІ", 2015) Фалалєєва, Тетяна Василівна; Дістанов, Віталій Баламірович
    В даній статті розглянуті питання технологія отримання формазанів, похідних нафталевої кислоти. Синтез формазанів, які випромі­нюють світло, дозволить розширити їх області використання, наприклад, як фотохромних і термохромних матеріалів, а також може при­вести до отримання стабільних вільних радикалів, що мають люмінесценцію з новими можливостями. Наведена методика синтезу формазанів, що мають у своїй структурі фрагмент з розвиненою хромофорною системою. В даній роботі описано синтез формазанів з похідни­ми на фталевого ангідриду. Розглянуті деякі технологічні рішення отримання формазанів, похідних нафталевої кислоти.
  • Ескіз
    Документ
    Синтез та дослідження люмінофорів, похідних 2-феніл-4-циннамоїліденоксазол-5-ону
    (НТУ "ХПІ", 2011) Петров, Сергій Олександрович; Дістанов, Віталій Баламірович; Бєлобров, Анатолій Григорович
    В статті наведені дані про синтез ряду похідних оксазол-5-ону. Приведені результати елементного аналізу на азот, ПМР- і УФ-спектроскопії. Проаналізована залежність між структурою та спектрально-люмінесцентними властивостями. Проведений розрахунок геометричної будови отриманих сполук. Наведені методики синтезу кінцевих і проміжних продуктів.
  • Ескіз
    Документ
    Використання реакції Ульмана в синтезі формазанів
    (НТУ "ХПІ", 2011) Дістанов, Віталій Баламірович; Фалалєєва, Тетяна Василівна; Дістанов, В. В.; Касатікова, С. В.
    Дана робота присвячена синтезу формазанів, які знайшли застосування в якості термо- та фото-хромних матеріалів. Окрім того, якщо в структуру формазану ввести деякі фрагменти, то вони будуть володіти люмінесцентними властивостями. Враховуючи, що створена хромофорна система дозволяє зсунути максимум люмінесценції в довгохвильову область спектру, за реакцією Ульмана були отримані нові похідні формазанонафталевого ангідриду. Досліджені спектрально-люмінесцентні характеристики синтезованих сполук.
  • Ескіз
    Документ
    Синтез та дослідження похідних карбонових кислот – потенційних біологічно активних речовин. 2. Дослідження біологічної активності деяких похідних 4-морфолінонафталіміду в якості флуоресцентних зондів
    (НТУ "ХПІ", 2014) Дістанов, Віталій Баламірович; Рошаль, О. Д.; Дюбко, Т. С.; Фалалєєва, Тетяна Василівна
    В даній статті розглянуті питання можливості використання похідних 4-мофолінонафталевої кислоти в якості флуоресцентних зондів для виявлення деяких захворювань на ранній стадії. Багато яких похідних цієї кислоти мають різноманітну біологічну активність. В залежності від присутності в структурі молекули замісників різної природи (електронодонорні або електроноакцепторні) змінюється вплив на можливу взаємодію речовини з організмом людини. Розглянуті деякі аспекти до цього підходу.
  • Ескіз
    Документ
    Оптимізація умов синтезу похідних оксазолонів
    (НТУ "ХПІ", 2012) Петров, Сергій Олександрович; Дістанов, Віталій Баламірович; Бєлобров, Анатолій Григорович
    У статті надані дані дослідження впливу температурного режиму та часу перебігу реакції на вихід похідних оксазолонів, що можуть бути застосовані в якості флуоресцентних барвників для поліефірних матеріалів. Встановлено залежність виходу кінцевого продукту від температури та часу реакції. Розраховано рівняння, яке описує залежність виходу біс-2-феніл-10-[(Е)-2-фенілетенил]-9Н-оксазоло[5,4-b][1,5]-бен-зодіазепіну від температурного режиму та часу перебігу реакції.
  • Ескіз
    Документ
    Технологія отримання люмінесцентних барвників на основі моно- та бісоксазолонів
    (НТУ "ХПІ", 2012) Петров, Сергій Олександрович; Дістанов, Віталій Баламірович; Бєлобров, А. Г.
    У статті надані дані про синтез ряду нових люмінесцентних барвників для поліефірних матеріалів, похідних моно-і бісоксазол-5-ону. Розглянуто стадії процесу отримання проміжних і кінцевих продуктів. На основі експериментальних та теоретичних даних запропонована принципова схема отримання похідних моно-і бісоксазол-5-ону.