Вісники НТУ "ХПІ"

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/2494


З 1961 р. у ХПІ видається збірник наукових праць "Вісник Харківського політехнічного інституту".
Згідно до наказу ректора № 158-1 від 07.05.2001 року "Про упорядкування видання вісника НТУ "ХПІ", збірник був перейменований у Вісник Національного Технічного Університету "ХПІ".
Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" включено до переліку спеціалізованих видань ВАК України і виходить по серіях, що відображають наукові напрямки діяльності вчених університету та потенційних здобувачів вчених ступенів та звань.
Зараз налічується 30 діючих тематичних редколегій. Вісник друкує статті як співробітників НТУ "ХПІ", так і статті авторів інших наукових закладів України та зарубіжжя, які представлені у даному розділі.

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 11
  • Ескіз
    Документ
    Розробка ресурсозберігаючої технології пористо-пустотілих керамічних каменів
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2021) Щукіна, Людмила Павлівна; Гамова, Ольга Олександрівна; Герасьов, Максим Юрійович
    Розроблена ресурсозберігаюча технологія поризованих керамічних матеріалів з використанням неспікливого супіску низької технологічної якості як базової сировини. На основі аналізу пластичних властивостей двокомпонентних і трикомпонентних керамічних мас, складених із супіску, керамзитової глини та паливного шлаку у різних співвідношеннях встановлено, що необхідний рівень їх пластичності забезпечуватиме основна сировина в наступних межах (мас. %): паливний шлак − 15 − 20; супісок − 50 − 65; керамзитова глина − 20 − 30. Методом планування експерименту проведено обґрунтування раціонального складу трикомпонентної керамічної маси, що містить: 62,5 мас. % супіску, 20 мас. % середньоспікливої пластичної глини як пластифікатора маси та 17, 5 мас. % паливного шлаку ТЕС як поризатора. Для розробленої маси були досліджені основні технологічні властивості, що дозволило рекомендувати режим сушки сирцю – 60 годин, оптимальну температуру випалу – 950 С, які забезпечують отримання зразків без сушильних тріщин та ознак деформації. Спроектований раціональний режим випалу високопустотних напівфабрикатів на основі результатів дилатометричного аналізу маси, який передбачає 44-годинний випал і зниження швидкостей нагріву на ділянках дегідратації глинистих мінералів, прямого кварцового переходу та інтенсивного спікання маси, а також зниження швидкості охолодженні на ділянці зворотного кварцового переходу. Запропонований режим випалу забезпечує необхідний для керамічного матеріалу ступінь спікання та властивості. На основі розробленої маси за рекомендованими режимами сушки та випалу отримані поризовані керамічні матеріали з уявною густиною 1,48 г/см3 , межею міцності при стиску 18,2 МПа і морозостійкістю 30 циклів, які відносяться до групи умовно ефективних, а за умови організації 50 % пустотності – можуть бути віднесені до групи ефективних.
  • Ескіз
    Документ
    Прогнозна оцінка теплозахисних і механічних властивостей конструкційно–теплоізоляційних керамічних матеріалів
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2021) Щукіна, Людмила Павлівна; Галушка, Ярослав Олегович; Ященко, Лариса Олександрівна; Лігезін, Станіслав Леонідович
    Пропонується комплексний підхід до визначення раціональної конструкції виробів стінової кераміки на основі моделювання їх поведінки в умовах експлуатації, який використано при розробці технології поризованої конструкційно–теплоізоляційної будівельної кераміки для енергозберігаючого будівництва. Для двох моделей пористо–пустотілих керамічних виробів з поризованим каркасом (40% пустот) і щільним каркасом (60% пустот) проведена прогнозна оцінка їх теплозахисних і механічних властивостей. Розрахунками еквівалентного коефіцієнту теплопровідності моделей на основі закону Фур‘є встановлено, що при зменшенні пустотності виробів з поризованою стінкою коефіцієнт їх теплопровідності знижується на 12%, що покращує теплозахисні властивості. За результатами комп‘ютерно–імітаційного 3D–моделювання поведінки моделей під дією статичних силових навантажень визначено, що поризація керамічного каркасу виробів за їх меншої пустотності приводить до деградації механічної міцності майже пропорційно зниженню пустотності. Проаналізовано напружено–деформований стан 3D–моделей керамічних структур з різною геометрією пор (сферичні, глобулярні, еліпсоїдні) і показано, що напруги концентруються в контактних зонах керамічної матриці з порами, а найбільш міцною є структурна модель зі сферичними порами. Показана доцільність організації такої структури, необхідність зміцнення керамічної матриці матеріалів та локальних зон, оточуючих пори як найбільш уразливих структурних ділянок. Результати прогнозних розрахунків експериментально підтверджені при розробці технології конструкційно–теплоізоляційних керамічних матеріалів композиційного типу на основі легкотопкого суглинку та зольних мікросфер, які забезпечували задану структурну картину керамічного матеріалу.
  • Ескіз
    Документ
    Використання вторинного ресурсного потенціалу фармацевтичних відходів зі скла у виробництві керамічної плитки
    (НТУ "ХПІ", 2018) Самойленко, Наталія Миколаївна; Щукіна, Людмила Павлівна; Баранова, Антоніна Олегівна
    Охарактеризовані екологічні особливості фармацевтичних відходів зі скла (ФВС), основною складовою яких є використані ампули (ВА). Визначена екологічна необхідність вилучення та знешкодження залишків фармацевтичних речовин з ВА при їх утилізації. Проаналізовані ресурсні можливості використання ВА у якості вторинної сировини при виробництві керамічної плитки. Для обґрунтування екологічної доцільності та ресурсної цінності використання ВА в процесі виробництва керамічної плитки експериментально визначений хімічний склад та фізико - хімічні характеристики відходів.
  • Ескіз
    Документ
    Технологічна якість пегматитів ДП «Шпат» як флюсуючої сировини для виробництва керамограніту
    (НТУ "ХПІ", 2017) Щукіна, Людмила Павлівна; Богданова, Катерина Борисівна; Пилипчатін, Олександр Вікторович; Колесник, Євгенія Володимирівна; Тихомирова, Марина Володимирівна
    Досліджена можливість використання пегматитової сировини родовища «Гірне» Житомирської області як флюсуючого компоненту керамогранітних мас. Визначена відповідність хімічного складу пегматитів вимогам діючого стандарту на кварц-польовошпатову сировину і встановлено, що за показниками калієвого модулю і вмісту оксиду феруму вони є некондиційними. Проаналізовані кількісні показники плавкос- ті дослідних порід: температури повного топлення, поверхневого натягу і в’язкості розплавів, коефіцієнтів, які характеризують активність їх взаємодії з твердою речовиною. Встановлено можливість використання пегматитів як плавнів в енергозберігаючій технології щільноспеченої будівельної кераміки з температурою випалу не вище 1150 °C.
  • Ескіз
    Документ
    Розробка складів матеріалів для футеровки пічних вагонеток тунельних печей
    (НТУ "ХПІ", 2006) Чурілова, Ю. В.; Щукіна, Людмила Павлівна; Томах, Б. Ю.
    Стаття присвячена розробці складів матеріалів для футеровки пічних вагонеток тунельних печей. Досліджено властивості матеріалів для виготовлення бортових каменів пічних вагонеток в залежності від складу шихт та зв’язуючих компонентів. Проаналізовано фазовий склад матеріалів та рекомендовано склади для подальшого впровадження у виробництво.
  • Ескіз
    Документ
    Мінералогічна і технологічна характеристика глинистої сировини північної частини Донецької області
    (НТУ "ХПІ", 2008) Щукіна, Людмила Павлівна; Федоренко, Олена Юріївна; Рищенко, Михайло Іванович; Міхеєнко (Ященко), Лариса Олександрівна; Стрельнікова, О. О.; Пермяков, Юрій Вячеславович
    В статті наведено результати комплексних досліджень хіміко-мінерального складу та кераміко-технологічних властивостей глин, які відносяться до нових сировинних ділянок Центрального Донського родовища. Надано рекомендації щодо промислової здобичі сировини та напрямків її можливого використання в керамічних технологіях.
  • Ескіз
    Документ
    Підвищення ефективності використання низькосортної сировини у виробництві теплоефективної будівельної кераміки
    (НТУ "ХПІ", 2010) Щукіна, Людмила Павлівна; Цовма, Віталій Віталійович; Білостоцька, Любов Олександрівна; Трусова, Юлія Дмитрівна; Набоков, В. П.
    Наведені результати досліджень по встановленню впливу поверхнево-активних речовин на структурно-реологічні властивості керамічних мас на основі спісненої глинистої сировини, призначених для виробництва високопустотної будівельної кераміки. Показана перспективність використання поверхнево-активних добавок для покращення структурної міцності і формувальних властивостей спіснених керамічних мас.
  • Ескіз
    Документ
    Технологічні параметри отримання легкого керамзиту методом екструзії
    (НТУ "ХПІ", 2015) Щукіна, Людмила Павлівна; Рищенко, Михайло Іванович; Міхеєнко (Ященко), Лариса Олександрівна; Цовма, Віталій Віталійович; Безугла, Катерина Сергіївна
    Розроблені технологічні параметри отримання легкого керамзиту на основі cлабоспучуваної глинистої породи. Визначений вплив зусилля формування на характеристики спучування керамзитових гранул, отриманих екструзійним методом при пластичному способі переробки маси. Встановлений оптимальний режим випалу керамзитових гранул з нормативними показниками технічних властивостей. Отримано дуже легкий керамзит однорідної форми і різних розмірів для його застосування як заповнювача керамзитобетонів та у вигляді теплоізоляційних засипок, використовуваних в енергоефективному будівництві.
  • Ескіз
    Документ
    Ресурсозаощаджуюча технологія фасадної кераміки із застосуванням тонких відходів вуглезбагачення
    (НТУ "ХПІ", 2014) Цовма, Віталій Віталійович; Щукіна, Людмила Павлівна; Лісачук, Георгій Вікторович
    Досліджена можливість зниження температури випалу фасадної кераміки з високим вмістом відходів флотації вугілля за рахунок регулювання параметрів напівсухого пресування мас. Побудовані компресійні криві ущільнення прес-порошків на основі термічно оброблених відходів вуглезбагачення. Встановлена можливість отримання лицьової цегли за ресурсозаощаджуючою технологією при температурі випалу 970 С. Запропонована технологічна схема отримання лицьової цегли з високим ступенем утилізації відходів флотації вугілля.
  • Ескіз
    Документ
    Вплив органічних та неорганічних поризаторів на властивості пористо-пустотілої будівельної кераміки
    (НТУ "ХПІ", 2012) Щукіна, Людмила Павлівна; Пилипчатін, Олександр Вікторович; Галушка, Ярослав Олегович; Міхеєнко (Ященко), Лариса Олександрівна
    Здійснено технологічну оцінку органічних і неорганічних поризуючих добавок, що можуть використовуватися у виробництві пористо-пустотілої кераміки. Досліджено фізичні і технологічні властивості поризаторів. Визначено вплив виду і кількості поризаторів на середню щільність, механічну міцність і коефіцієнт конструктивної якості керамічних матеріалів. Надано рекомендації щодо промислового використання комбінованих поризуючих добавок.