Вісники НТУ "ХПІ"

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/2494


З 1961 р. у ХПІ видається збірник наукових праць "Вісник Харківського політехнічного інституту".
Згідно до наказу ректора № 158-1 від 07.05.2001 року "Про упорядкування видання вісника НТУ "ХПІ", збірник був перейменований у Вісник Національного Технічного Університету "ХПІ".
Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" включено до переліку спеціалізованих видань ВАК України і виходить по серіях, що відображають наукові напрямки діяльності вчених університету та потенційних здобувачів вчених ступенів та звань.
Зараз налічується 30 діючих тематичних редколегій. Вісник друкує статті як співробітників НТУ "ХПІ", так і статті авторів інших наукових закладів України та зарубіжжя, які представлені у даному розділі.

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 9 з 9
  • Ескіз
    Документ
    Функціональний зв'язок умов обробки з параметрами стану поверхні зубів рейок
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Юрчишин, Оксана Ярославівна; Півень, Лариса Володимирівна; Скидан, Наталія Павлівна; Пермяков, Єгор Олександрович; Мироненко, Олег Євгенович; Юр'єва, Марія Віталіївна
    Значна кількість механічних методів, верстатів, інструментів і матеріалів для обробки зубчастих рейок визначає широкі можливості в забезпеченні формування параметрів поверхневого шару останніх і визначає їх експлуатаційні властивості. Тому актуальним є питання забезпечення експлуатаційних властивостей зубчастих рейок в залежності від параметрів стану поверхневого шару рейок. Для успішного вирішення цього завдання розглянуто теоретичні аспекти взаємозв'язку параметрів стану поверхневого шару рейок з процесами їх обробки. На відміну від відомих досліджень, які передбачали виявлення загальних аспектів зв'язку окремих параметрів стану поверхневого шару рейок з умовами їх обробки, авторами запропоновано доцільність розгляду залежності системи параметрів стану поверхневого шару, що визначають експлуатаційні властивості зубчастих рейок з умовами їх обробки. Цей взаємозв'язок виражається в математичних залежностях, які є основою при розробці алгоритмів і програм. Як наслідок, автоматизується вирішення однієї з основних задач розрахунку оптимальних процесів обробки з урахуванням забезпечення необхідних параметрів стану поверхневого шару зубчастих рейок, виходячи з їх експлуатаційних властивостей. На підтвердження даного напрямку розроблені фундаментальні наукові положення теорії геометричного тривимірного моделювання взаємопов'язаних процесів зняття припуску і формоутворення при обробці різанням.
  • Ескіз
    Документ
    НВЧ технологія рідинноскляних теплоізоляційних матеріалів на основі гранульованого продукту
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Римар, Тетяна Ернстівна
    У роботі досліджуються властивості рідинноскляних теплоізоляційних виробів, отриманих на основі гранульованих продуктів під дією НВЧ випромінювання. За рахунок об’ємного тепловиділення у товщі рідинноскляної композиції вдається отримати однорідноструктурні матеріали, застосувавши технологію одночасної поризації з обʼємним розширенням і гранул і звʼязуючого. Завдяки об’ємному нагріву і механізму «нетеплової» дії НВЧ випромінювання на оброблювальні обʼєкти значно знижується тривалість та температура їх нагріву, а також поліпшуються експлуатаційні властивості виробів. Властивості матеріалів, отриманих за такою технологією порівнюються з властивостями матеріалів, отриманих шляхом звʼязування заздалегідь спучених гранул. Було доведено, що одночасне спучення гранул зі зв’язуючим дозволило отримати матеріали монолітної, рівномірнопористої структури з високими фізико-механічними показниками та на порядок меншими показниками водопоглинання і сорбційної вологості завдяки щільній упаковці гранул і рівномірному розподілу звʼязуючого у міжгранульному просторі. Розроблена технологія виробництва композиційних матеріалів у вигляді теплоізоляційних виробів різної конфігурації шляхом одночасної поризації з обʼємним розширенням гранул і зв’язуючого під дією НВЧ випромінювання дозволяє отримати матеріали з кращим комплексом експлуатаційних характеристик ніж у разі звʼязування заздалегідь спучених гранул при більш низьких енергетичних витратах на їх виробництво оскільки виключає стадію окремого спучення гранул. Отримані композиційні теплоізоляційні матеріали не деформуються і мають досить високу міцність для своєї середньої густини. Вони є практично нестискуваними, а це дуже важливий факт, оскільки стискування теплоізоляційних матеріалів з часом призводить до збільшення його теплопровідності та зниження теплозахисних властивостей конструкції.
  • Ескіз
    Документ
    Тонкомолота силікат-брила, як компонент композиційного в’яжучого
    (НТУ "ХПІ", 2007) Невинський, О. Г.
    Запропонована технологія одержання композитного матеріалу, у якому використовується як основний компонент в’яжучого − тонкомолота силікат-брила (ТСБ). Технологія дозволяє одержувати матеріали з підвищеними експлуатаційними властивостями по спрощеній технологічній схемі, що забезпечує інтенсифікацію і механізацію виробничого процесу, зниження працевтрат і підвищення якості продукції.
  • Ескіз
    Документ
    Вивчення кінетики спікання керамічних мас на основі гранітоїдних порід вітчизняних родовищ
    (НТУ "ХПІ", 2007) Федоренко, Олена Юріївна; Фірсов, К. М.; Набоков, В. П.
    В статті викладаються результати досліджень кінетики спікання керамічних мас на основі гранітів та граносієнітів центрального Приазов’я, визначено основні кінетичні параметри, що характеризують механізми та обумовлюють інтенсивність спікання матеріалів. Показана перспективність використання нетрадиційних видів кварц-польовошпатової сировини для отримання щільноспечених виробів з комплексом високих експлуатаційних властивостей.
  • Ескіз
    Документ
    Полімерні матеріали, що використовуються при виготовленні ортезів для сидіння для реабілітації пацієнтів з важкими порушеннями опорно-рухових функцій
    (НТУ "ХПІ", 2008) Салєєва, А. Д.; Солнцева, І. Л.; Гришко, Є. К.; Чернов, Є. І.; Борисов, М. О.; Близнюк, Олександр Вікторович
    Проведено дослідження різних полімерних матеріалів з метою застосування їх для виготовлення індивідуального ортеза для сидіння найбільш простої конструкції, що складається із твердого каркаса й зм'якшуючого елемента. Установлено, що для виготовлення твердого каркаса необхідно використати ВТТП із міцністю при вигині 30-35 МПа, модулем пружності 780-1100 МПа й високою ударною в’язкістю. Такий комплекс властивостей має ТермоЛин марки Т95 і його вітчизняний аналог ЛМТ. Найкращі зм'якшуючі й експлуатаційні властивості, необхідні для зм’якшуючого елемента, а саме: напруга при стиску до 40% 37-43 КПа, залишкова деформація при статичному стиску не більше 4%, мали вітчизняні поролони марок EL 2842, ST 3542, HR 3535.
  • Ескіз
    Документ
    Аналіз запатентованих конструктивних рішень колісного рушія щодо зменшення впливу його пошкодження на динаміку руху
    (НТУ "ХПІ", 2009) Бойко, О. Д.
    В статті проаналізовані та узагальнені патентні джерела інформації стосовно особливостей конструкцій та можливості використання цих рішень для вітчизняних військових колісних транспортних засобів. Проведена систематизація, класифікація, аналіз напрямків робіт та визначені основні завдання подальших досліджень.
  • Ескіз
    Документ
    Реставрація поверхонь шипів хрестовин карданних валів автомобілів за допомогою електроіскрового нарощування
    (НТУ "ХПІ", 2015) Богатчук, І. М.; Прунько, І. Б.
    Обґрунтовано доцільність використання електроіскрового нарощування для відновлення розмірних параметрів і експлуатаційних властивостей шипів хрестовин карданних валів. Розроблено оправку для мікроскопічних досліджень шару, отриманого методом електроіскрового нарощування на циліндричну поверхню. Проведено замірювання твердості отриманого шару і зроблено висновки щодо експлуатаційних властивостей реставрованої поверхні. Запропоновано спосіб відновлення і зміцнення зношених робочих поверхонь шипів хрестовин карданних валів, придатний для застосування в умовах авторемонтних майстерень підприємств нафтогазового технологічного транспорту.
  • Ескіз
    Документ
    Розробка технологій та устаткування для нанесення комбінованих зносостійких покриттів на деталі типу валу
    (НТУ "ХПІ", 2014) Бородій, Ю. П.
    Стаття присвячена розробці технологій поверхневого зміцнення деталей машин типу валів шляхом створення комбінованих багатошарових зносостійких покриттів з заданими властивостями. Отримані результати представляють практичний інтерес для технологічних розробок, що забезпечують формування покриттів з необхідними експлуатаційними властивостями для різних умов роботи деталей машин, а також інформацію про можливість зміни властивостей покриттів. Нанесення електроіскрових покриттів збільшує експлуатаційну стійкість деталей машин в 3-6 разів
  • Ескіз
    Документ
    Ходова лабораторія для дослідження експлуатаційних властивостей автомобіля
    (НТУ "ХПІ", 2014) Туренко, А. М.; Клименко, В. І.; Сараєв, О. В.
    Представлена сучасна ходова лабораторія для виміру експлуатаційних властивостей автомобіля, яка розроблена на кафедрі автомобілів Харківського національного автомобільно-дорожнього університету (ХНАДУ). Особливістю даної ходової лабораторії є можливість отримання необхідної інформації одночасно по всіх вимірювальних каналах, які відповідають за дослідження основних експлуатаційних властивостей автомобіля. Це дозволяє наочно спостерігати картину протікання, наприклад, такого багатогранного і складного процесу, як гальмування автомобіля не тільки за параметрами гальмівної ефективності, але й з урахуванням динаміки гальмівного привода, зміни зусилля на гальмівної педалі, зміни курсової стійкості і появою коливань від нерівностей дороги.