Вісники НТУ "ХПІ"

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/2494


З 1961 р. у ХПІ видається збірник наукових праць "Вісник Харківського політехнічного інституту".
Згідно до наказу ректора № 158-1 від 07.05.2001 року "Про упорядкування видання вісника НТУ "ХПІ", збірник був перейменований у Вісник Національного Технічного Університету "ХПІ".
Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" включено до переліку спеціалізованих видань ВАК України і виходить по серіях, що відображають наукові напрямки діяльності вчених університету та потенційних здобувачів вчених ступенів та звань.
Зараз налічується 30 діючих тематичних редколегій. Вісник друкує статті як співробітників НТУ "ХПІ", так і статті авторів інших наукових закладів України та зарубіжжя, які представлені у даному розділі.

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 9 з 9
  • Ескіз
    Документ
    Сучасний стан поводження з твердими побутовими відходами та перспективи екологічно спрямованого розвитку регіону
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2021) Маслак, Ольга Іванівна; Гришко, Наталя Євгеніївна; Дубовик, Ольга Ігорівна; Савєлова, Анна Дмитрівна; Матвієць, Вікторія Вікторівна
    У статті досліджуються актуальні питання сучасного стану поводження з твердими побутовими відходами промислових регіонів України та визначені перспективи їх екологічно спрямованого розвитку. Стверджується, що є доцільним привернути увагу до оптимізації переробки та утилізації ТПВ із врахуванням особливостей регіональної політики з питань модернізації системи переробки твердих побутових відходів на вже існуючих та нових полігонах. Зазначено, що невід’ємними складовими реалізації стратегії регіонального розвитку є діагностика стану поводження із твердими побутовими відходами у містах на території України, пошук оптимальних шляхів перероблення відходів, що є альтернативним джерелом енергії, а також постачальником додаткової сировини та матеріалів для національної економіки. Висвітлено наслідки нераціональної політики щодо зберігання, захоронення, переробки та утилізації ТПВ на тлі проблем, пов`язаних із низьким рівнем добробуту населення країни. Встановлено, що основними бар’єрами на шляху підвищення ефективності системи поводження з ТПВ є відсутність установлених норм щодо права власності на відходи та чіткого визначення відповідальності за їх утилізацію або переробку. Проведене дослідження підтверджує, що кількісні та якісні характеристики утворення ТПВ в Україні все ще відрізняються від показників розвинених країн, але ці розбіжності швидко зменшуються.
  • Ескіз
    Документ
    Анализ процессов ударно-волновой регенерации твердых сплавов
    (НТУ "ХПІ", 2018) Шаповал, Александр Александрович; Драгобецкий, Владимир Вячеславович; Савченко, Юрий Владимирович
    Проведен сравнительный экономический анализ технологий регенерации металлокерамических сплавов. Показана принципиальная возможность использования ударно-волновой обработки, как фактора, стимулирующего процессы разрушения порошковых изделий любой конфигурации, с целью получения высококачественного порошка для дальнейшей формовки, спекания и производства инструмента различного назначения, предложена экологически чистая технология переработки сверхтвёрдых материалов, металлокерамических составляющих устаревшей военной техники и различных видов боеприпасов. Промышленные испытания партий породоразрушающего инструмента, волок-заготовок для волочения труб из цветных металлов и оправок-заготовок при оценке их эффективности подтвердили высокое качество и целесообразность разработанной технологии. Продукция конкурентоспособна на мировом рынке. В качестве методики исследования в настоящей работе рассмотрен анализ существующих методов регенерации отходов вольфрамом кобальтовых твердых сплавов: пиро- и гидрометаллургический, химический (хлорный, цинковый), термохимический и с применением энергии взрыва бризантных взрывчатых веществ. Металлокерамические твердые сплавы относятся к гетерогенным смесям, в среде которых есть поверхности, на которых происходят разрывы любых микроскопических параметров. Добыча полезных ископаемых и образующиеся при этом отходы являются одним из главных источников загрязнения окружающей среды. Промышленное освоение разработанной технологии позволяет решить проблемы: утилизацию лома сверхтвердых материалов и сплавов с их последующим восстановлением и соответственно значительной экономией стратегического сырья; использование новой технологии с исключением употребления малоэффективных способов переработки дефицитного сырья и выпуск продукции мирового уровня качества; постепенный отказ от импорта в сторону твердосплавного металлокерамического инструмента; уменьшение, а затем и отказ от экспорта за пределы Украины лома стратегических материалов и сплавов, с переходом к экспорту готовых изделий – порошков и инструмента, что значительно увеличит валютные поступления в страну.
  • Ескіз
    Документ
    Синергетичні процеси утилізації-модифікації полімерної частки твердих побутових відходів
    (НТУ "ХПІ", 2017) Бухкало, Світлана Іванівна
    В статті наведені можливості постановки та вирішення сучасних високоефективних науково-обгрунтованих задач теорії для процесів утилізації-модифікації поліолефінів як полімерної частки твердих побутових відходів. Дослідження спрямовані на вивчення таких питань, як виявлення механізмів ідентифікації синергетичних процесів, їх наукового обґрунтування та розробка синергетичних моделей утилізації-модифікації значної полімерної частки твердих побутових відходів. При цьому враховувалися фактори зміни фізико-хімічних, фізико-механічних, молекулярних та інших властивостей поліолефінів у процесі їх первинної експлуатації. Розроблені методи ідентифікації-класифікації сировини – полімерної частки твердих побутових відходів, а також методи контролю властивостей вторинних полімерів з метою вибору науково-обгрунтованих методів переробки та утилізації-модифікації вторинних полімерів; розробки необхідних технологічних схем для різновидів вторинних полімерів і устаткування для переробки полімерних відходів у вироби нового асортименту; вибору підприємств для реалізації утилізації полімерів і виду енергетичних ресурсів для втілення цих проектних рішень.
  • Ескіз
    Документ
    Енергетичний тиждень ЄС 2016 в НТУ "ХПІ"
    (НТУ "ХПІ", 2016) Бухкало, Світлана Іванівна; Ольховська, Оксана Ігорівна; Зіпунніков, Микола Миколайович; Іглін, Сергій Петрович; Соловей, Валентин Миколайович; Колобродова, Дар’я Вікторівна; Мамонтова, Марина Сергіївна
    В статті наведені можливості вирішення деяких задач навчання студентів НТУ "ХПІ" у межах енергетичного тижня ЄС з метою підвищення ефективності використання ТПВ та відходів різних галузей промисловості на комплексному підприємстві, яке може забезпечувати усі свої енергетичні потреби самостійно. Дослідження спрямовані на вивчення таких питань як організація збирання і транспортування відходів, їх ідентифікація та методи контролю якості; вибір науково-обгрунтованих методів переробки та утилізації полімерів як частки ТПВ; розробка необхідних технологічних схем та обладнання для переробки відходів; вибір підприємств для утилізації полімерів і виду енергетичних ресурсів для реалізації цих проектних рішень.
  • Ескіз
    Документ
    Низькотоксичний флюс для обробки Al-Si сплавів, отриманих рециклінгом лому та відходів
    (НТУ "ХПІ", 2015) Скуйбіда, О. Л.
    Розглянуті еколого-економічні аспекти використання вторинної сировини для виробництва алюмінієвих сплавів. Розроблено флюс для рафінування та часткового модифікування Al-Si сплавів, отриманих шляхом рециклінгу. Встановлено, що використання даного флюсу дозволяє отримати щільні відливки, сприятливу дрібнодисперсну структуру та порівняно високий рівень механічних властивостей вторинного силуміну АК9М2. Показано, що розроблений флюс є низькотоксичним препаратом
  • Ескіз
    Документ
    Шляхи розвитку сфери переробки твердих побутових відходів
    (НТУ "ХПІ", 2014) Берлетова, К. Д.
    Проведено аналіз методів переробки твердих побутових відходів, їх переваг, недоліків та умов впровадження в Україні. Визначений пріоритетний напрямок поводження з твердими побутовими відходами в Україні. Виявленi особливостi сучасного стану і тенденцій розвитку сфери переробки відходів шляхом аналізу статистичних даних та розроблено рекомендації економіко-правового забезпечення підвищення рівня використання відходів в Україні. Застосування запропонованих заходів сприятиме створенню умов для підвищення рівня інвестиційної привабливості сфери переробки відходів в Україні.
  • Ескіз
    Документ
    Особливості функціонування автотракторної техніки: екологічні проблеми та шляхи їх подолання
    (НТУ "ХПІ", 2011) Кривоконь, О. Г.
    Дана стаття показує негативний вплив на навколишнє середовище, пов'язаний з розвитком автортракторної техніки, розглядає шляхи зменшення відходів при переробці зношенних шин та містить пропозиції щодо корисного використання всіх продуктів переробки.
  • Ескіз
    Документ
    Рафинирование ниобия из техногенных отходов
    (НТУ "ХПИ", 2012) Ляшок, Лариса Васильевна; Токарева, Ирина Анатольевна; Дмитровская, И. А.; Юдина, А. В.
    В статье рассмотрены технологии рафинирования металлических отходов ниобия с использованием методов кислотного выщелачивания и рафинирования в ионных расплавах. Показаны преимущества электрорафинирования в солевом расплаве, позволяющего получать металлический ниобий в виде порошка.
  • Ескіз
    Документ
    Методи підвищення паливної економічності та екологічної безпеки автомобілів з дизельними двигунами
    (НТУ "ХПІ", 2013) Абляскін, Олег Ібрагимович; Курило, Є. В.
    В процесі виконання роботи було обрано комплекс шляхів удосконалення робочих процесів для покращення екологічних показників і підвищення паливної економічності автомобільних дизелів.