Вісники НТУ "ХПІ"

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/2494


З 1961 р. у ХПІ видається збірник наукових праць "Вісник Харківського політехнічного інституту".
Згідно до наказу ректора № 158-1 від 07.05.2001 року "Про упорядкування видання вісника НТУ "ХПІ", збірник був перейменований у Вісник Національного Технічного Університету "ХПІ".
Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" включено до переліку спеціалізованих видань ВАК України і виходить по серіях, що відображають наукові напрямки діяльності вчених університету та потенційних здобувачів вчених ступенів та звань.
Зараз налічується 30 діючих тематичних редколегій. Вісник друкує статті як співробітників НТУ "ХПІ", так і статті авторів інших наукових закладів України та зарубіжжя, які представлені у даному розділі.

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 2 з 2
  • Ескіз
    Документ
    Особливості плівкової течії рідини по вертикальній поверхні у поперечному магнітному полі
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Мамедов, Асіман Нізамі Огли; Стась, Сергій Васильович; Лаврухін, Єгор Валерійович
    Однією з актуальних проблем магнітної гідродинаміки є проблема течії електропровідних рідин у тонких шарах рідин за наявності поперечного магнітного поля. На жаль, й досі дослідження даних проблем магнітної гідродинаміки слід вважати суттєво недостатніми. Вплив поперечного магнітного поля може позначатися на низку чинників: зміна в'язкості потоку з допомогою впливу магнітного поля на фізико-хімічні властивості середовища; прояв ефекту гальмування потоку, який може суттєво позначатися в гідродинамічних рідинних плівках у процесах тепломасообміну. У роботі зроблено спробу розглянути вплив постійного магнітного поля на формування тонкого шару рідини на вертикальній поверхні під дією пондеромоторних сил. Як відомо, пондеромоторні сили в даному випадку можуть призвести до цілого ряду ефектів, пов'язаних зі зміною в'язкості та гальмуванням потоку. Більшою мірою це може виявлятися в тонких рідинних шарах залежно від співвідношення гравітаційних сил, сил інерції та сил, що мають магнітну природу. Аналіз впливу даного явища у випадку тонких рідинних шарів, як показано в роботі, істотно впливає на довжину гідродинамічної початкової ділянки, товщину рідинного шару і гасіння хвильового руху в зоні стабілізованої течії. Рекомендації щодо розрахунку даних характеристик представлені в цій статті, в якій велика увага приділяється визначенню рідинного шару залежно від співвідношення між силами інерції та силами, що мають магнітну природу. Також було отримано вираз визначення розподілу швидкостей рідинного шару у зоні стабілізованої плівкової течії в поперечному магнітному полі. Таким чином, зіставляючи вираз визначення розподілу швидкостей рідинного шару в плівці без впливу магнітного поля з виразом за наявності магнітного поля, можна оцінити вплив пондеромотороних сил протягом рідинної плівки.
  • Ескіз
    Документ
    Особенности распределения скорости и давления водяной струи на выходе из пожарного ствола или насадки
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2020) Стась, Сергей Васильевич; Яхно, Олег Михайлович; Лаврухин, Егор Валериевич
    Важнейшими элементами систем генерирования огнетушащих потоков являются устройства формирования струй – пожарные стволы (либо насадки). Управлять струями за пределами пожарных стволов не представляется возможным. Поэтому особое внимание инженеров-конструкторов должно быть обращено на создание таких устройств, которые бы позволили наилучшим образом обеспечивать получение нужных характеристик огнетушащих струй в зоне очага пожара еще на этапе их формирования в стволах. Определяющими характеристиками устройств формирования струй в этом случае есть их геометрические конструктивные параметры, а также расход жидкости, давления на входе и выходе ствола, вид получаемой струи, ее дальность, особенности используемых жидкостей. На начальное разрушение водяных струй существенное влияние оказывают вихри, которые образуются вследствие турбулентности. Также разрушение водяных струй может быть следствием изменения средних скоростей в пограничных слоях вдоль поверхностей при движении струй в газах. Водяная струя на выходе из ствола не имеет твердых границ, в ней формируется гидродинамический начальный участок за счет перераспределения скоростей от максимального в ядре струи до минимального на поверхности струи. При определенных условиях можно утверждать о некоем подобии гидродинамических начальных участков во входной зоне ствола и на его выходе. Длина гидродинамического начального участка за пределами пожарного ствола может быть определена подобно длине гидродинамического начального участка во входной зоне ствола. Фактически можно получить описание для поля скоростей движения жидкости по всей длине струеформирующего канала внутри пожарного ствола и за его пределами в компактной части струи. Качество проектирования пожарных стволов и насадок с круговым профилем поперечного сечения внутреннего струеформирующего канала непосредственно зависит от точности определения длины гидродинамического начального участка, что позволяет получить устойчивое течение жидкости на выходе из пожарного ствола без колебаний и пульсаций скорости и давления.