Вісники НТУ "ХПІ"

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/2494


З 1961 р. у ХПІ видається збірник наукових праць "Вісник Харківського політехнічного інституту".
Згідно до наказу ректора № 158-1 від 07.05.2001 року "Про упорядкування видання вісника НТУ "ХПІ", збірник був перейменований у Вісник Національного Технічного Університету "ХПІ".
Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" включено до переліку спеціалізованих видань ВАК України і виходить по серіях, що відображають наукові напрямки діяльності вчених університету та потенційних здобувачів вчених ступенів та звань.
Зараз налічується 30 діючих тематичних редколегій. Вісник друкує статті як співробітників НТУ "ХПІ", так і статті авторів інших наукових закладів України та зарубіжжя, які представлені у даному розділі.

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 2 з 2
  • Ескіз
    Документ
    Застосування алгоритмів теорії графів у моделюванні 2D сканера для обходу перешкод
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Татарінова, Оксана Андріївна
    Розглядається проблематика розробки та застосування моделі лазерного датчика відстані RPLIDAR A1 для задачі обходу перешкод у рамках функціонування віртуального робота, при цьому акцент зроблено на використанні алгоритмів теорії графів. Проведено аналіз впливу алгоритмів Дейкстри та A* на ефективність процесу ухилення від перешкод за допомогою 2D сканера. Важливість цих алгоритмів у контексті теорії графів підкреслена через їх здатність до оптимізації навігаційних траєкторій ів умовах, які передбачають наявність множинних перешкод. Окрему увагу приділено значенню розглядуваних алгоритмів у сферах автономної навігації, зокрема в їх застосуванні у секторах, як-от безпілотні літальні апарати, аграрний сектор, геодезичні дослідження та сфера пошуково-рятувальних операцій. Надано опис розробленого програмного засобу з інтегрованою графічною складовою та користувацьким інтерфейсом, що забезпечує можливість контролю над процесом сканування та навігації. Наданий опис робочих принципів та моделей виміру, що застосовуються у 2D датчиках, сприяє глибокому розумінню функціональних можливостей та потенціалу використання RPLIDAR A1. Дослідження підтвердило, що включення алгоритмів Дейкстри та A* в систему обходу перешкод значно покращує ефективність та безпеку роботи мобільних роботів. Тестування розробленої моделі виявило значну перевагу інтеграції вказаних алгоритмів у порівнянні з традиційними підходами, відкриваючи нові перспективи для розвитку передових автономних навігаційних систем. Важливість застосування алгоритмів теорії графів у розробці роботизованих систем висвітлена через їх вплив на підвищення якості виявлення та ухилення від перешкод, що сприяє поліпшенню ефективності автономних навігаційних систем у галузях робототехніки та автоматизованого транспорту.
  • Ескіз
    Документ
    Полиномиальный алгоритм поиска гамильтонова цикла на графе
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2021) Прокопенков, Владимир Филиппович
    Предметом исследований является решение задачи поиска гамильтонова цикла на графе, которая в дискретной математике относится к NP классу сложности и по-прежнему сохраняет к себе интерес. Целью работы является разработка нового алгоритма решения этой задачи, гарантирующего нахождение оптимального решения с полиномиальными затратами времени. В работе [1] был выполнен анализ современного состояния проблемы, отмечены недостатки существующих методов решения, изложены новые принципы и метод нахождения решения. Известные методы решения задачи основаны на реализации перебора возможных вариантов решений или на интуитивных эвристиках. Методы с перебором решений неприемлемы по затратам так как характеризуются неполиномиальными затратами времени. Эвристические методы удовлетворительны по времени, но не гарантируют нахождение оптимального решения. Популярность методов перебора объясняется простотой линейного поиска в заранее известном множестве допустимых решений задачи. Но факториальная зависимость мощности множества решений (n-1)! от числа вершин графа n делает невозможным применение таких методов для задач большого размера на практике. Желание существенно снизить временные затраты приводит к попыткам обоснованного редуцирования множества перебора либо к разработке различных эвристик, что фактически свидетельствует о невозможности сформулировать условия нахождения оптимального решения задачи в целом. В данной статье представлены описание условий, определяющих нахождение оптимального решения задачи и полиномиальный алгоритм решения задачи, воплощающий описанный метод. Поиск оптимального решения задачи сводится к поиску замкнутого пути в новом графе кратчайших путей. Граф кратчайших путей строится на основе исходного графа задачи, для чего используется алгоритм Дейкстры. Множество перебора для определения оптимального решения задачи состоит из решений, которые строятся из каждой вершины графа в графе кратчайших путей. Размер этого множества оценивается как n(n -1). Разработанный параллельный алгоритм гарантирует отыскание оптимального решения, значительно сокращает исходное пространство поиска, позволяет находить решение с полиномиальной сложностью. Тестирование программы показало работоспособность разработанного метода и алгоритма решения задачи.