Вісники НТУ "ХПІ"

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/2494


З 1961 р. у ХПІ видається збірник наукових праць "Вісник Харківського політехнічного інституту".
Згідно до наказу ректора № 158-1 від 07.05.2001 року "Про упорядкування видання вісника НТУ "ХПІ", збірник був перейменований у Вісник Національного Технічного Університету "ХПІ".
Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" включено до переліку спеціалізованих видань ВАК України і виходить по серіях, що відображають наукові напрямки діяльності вчених університету та потенційних здобувачів вчених ступенів та звань.
Зараз налічується 30 діючих тематичних редколегій. Вісник друкує статті як співробітників НТУ "ХПІ", так і статті авторів інших наукових закладів України та зарубіжжя, які представлені у даному розділі.

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 11
  • Ескіз
    Документ
    Розробка бази знань з інтеграції методологій управління проєктами
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Харута, Віталій Сергійович; Карун, Олег В.
    В умовах глобальних потрясінь, що зумовлені пандемією, масштабними збройними конфліктами та іншими деструктивними чинниками, економічна галузь вимагає переосмислення парадигм, застосування нових підходів та інструментів до управління проєктами. Управління ризиками, як компонент системи управління, трансформується в умовах перманентної невизначеності та турбулентності. Методологія управління проєктами, як засіб досягнення визначених цілей, не може будуватися лише на передбачуваних атрибутах та має забезпечувати гнучкість у відповідь на динамічну зміну зовнішнього та внутрішнього середовища. Значні темпи цифрової трансформації формують нове уявлення про цифровий простір, його наповнення, інструменти автоматизації та інформаційного забезпечення. Стрімкий розвиток інформаційних технологій на базі штучного інтелекту, інтенсивна міграція виробничих та управлінських процесів у дистанційну форму – покликані пристосувати бізнес до нових умов та мають бути ефективно застосовані проєктним менеджером. Інформаційне поле перевантажене різноманітними методологіями з управління проєктами, великою кількістю похідної та вторинної інформації, що характеризується відсутністю чіткої структури та низькою прикладною цінністю. Невпинна трансформація сучасного середовища потребує наукового пошуку шляхів розвитку та адаптації гнучких та гібридних підходів проєктного управління, шляхом застосування сучасних інформаційних систем. Метою статті є розробка концепції інтеграції методологій управління проєктами засобами корпоративної бази знань. У статті проведено дослідження сучасних відомостей з методології управління проєктами засобами генезису та аналізу взаємозв’язків документів, що дозволяє виявити залежності та потенційний синергічний ефект таких методологій. Проаналізовано, розкрито та доповнено методи інтеграції окремих методологій та компонентів таких методологій задля ефективного управління проєктами. Розроблено концепцію забезпечення креативного підходу до управління проєктами засобами інтерактивної системи накопичення, структуризації, впровадження, подальшої ретроспективи та адаптації накопичених знань з підходів до управління проєктами на підприємстві. Сформовані принципи побудови корпоративної бази знань з методологій управління проєктами та розглянуті підходи до застосування накопичених знань. Запропонований інструмент реалізується при підтримці сучасних інформаційних систем, що дозволяє застосовувати адаптивні, валідні та ефективні засоби управління проєктами, узгоджено з індивідуальними вимогами проєкту. Зроблений висновок про те, що запропонована концепція корпоративної бази знань у поєднанні з наявними методами інтеграції методологій управління проєктами є перспективним базовим інструментом реалізації креативного та проактивного підходу до управління проєктами.
  • Ескіз
    Документ
    Мультиагентні системи управління та підтримки прийняття рішень
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2019) Коноваленко, Ольга Євгенівна; Брусенцев, Віталій Олександрович
    Розглядаються питання практичного використання багатоагентних технологій. Наводиться опис специфічних властивостей багатоагентних систем, що визначають області їх практичного застосування, а також приклади успішного використання багатоагентного підходу для вирішення важливих практичних завдань. Основна увага приділяється проблемі взаємодії агентів з зовнішнім середовищем. У зв'язку з цим наводиться опис прикладів зовнішнього середовища декількох багатоагентних систем. Також міститься опис моделі віртуальної реальності та віртуального простору, які відображають повний життєвий цикл прикладних багатоагентних систем. З урахуванням спрямованості статті основна увага при описі середовища також приділяється опису пропонованих у ній рішень, використаних для реалізації механізмів взаємодії агентів з зовнішнім середовищем.
  • Ескіз
    Документ
    Оцінка ефективності теза уруса професійної лексики в онтологіях систем підтримки рішень для керування режимами енергосистем
    (НТУ "ХПІ", 2018) Азарян, А. А.; Котов, Ігор Анатолійович
    Розглянуті основні типи тезаурусів і сфери їх застосування в системах професійних онтологій. Досліджені формальні моделі синтезу онтологій професійних областей, в тому числі, професійної галузі керування режимами енергосистем. Детально досліджена проблема інтегрованого подання знань в експертних системах підтримки рішень оперативного диспетчерського персоналу енергосистем. Поставлено завдання розробки и застосування методів оцінки ефективності тезауруса професійної лексики уніфікованої онтології подання знань. Результатами роботи є дослідження статистичних залежностей ефективності тезауруса професійної лексики від об’єму вибірки і ступеня її спеціалізованості, формальна система подання професійного тезауруса висловлювань галузі управління режимами енергооб'єктів.
  • Ескіз
    Документ
    Розробка представлення знань на основі марківських логічних мереж в системі процесного управління
    (НТУ "ХПІ", 2018) Чала, Оксана Вікторівна
    Досліджено проблему побудови представлення знань в системі процесного управління на основі аналізу поведінки бізнес-процесів, що представлена у вигляді логів подій. Кожна подія характеризує дію бізнес-процесу. Актуальність проблеми визначається тим, що при управлінні складними знання-ємними бізнес-процесами виконавці можуть змінювати послідовність дій з урахуванням додаткових знань про предметну область. В результаті виникає невідповідність між процесом та його моделлю, що створює труднощі для подальшого управління бізнес-процесом. Для усунення вказаної невідповідності потрібно формалізувати ці додаткові знання та використовувати їх при процесному управлінні, що потребує створення відповідного представлення знань. Запропоновано модель представлення знань враховує статичні й динамічні характеристики бізнес-процесу. Статичні характеристики бізнес-процесу задаються фактами та правилами із аргументами, представленими атрибутами подій логу. Факти і правила формуються на основі відповідних шаблонів. Атрибути задають значення властивостей об’єктів, з якими оперує бізнес-процес. Динамічні особливості бізнес-процесу визначаються через поточний розподіл ймовірностей виконання правил з урахуванням атрибутів поточної події логу бізнес-процесу. Запропонована модель відрізняється тим, що вона враховує обмеження на допустимі послідовності виконання дій бізнес-процесу, а також обмеження на основі апріорних знань про предметну область. Такі обмеження дозволить понизити складність задачі пошуку ймовірностей успішного завершення бізнес-процесу шляхом скорочення множини допустимих трас в тому випадку, якщо виконавці змінили послідовність дій. В практичному аспекті модель забезпечує можливість підтримки прийняття рішень з управління знання-ємними бізнес-процесами на основі прогнозування ймовірностей досягнення кінцевого стану процесу з урахуванням атрибутів подій логу.
  • Ескіз
    Документ
    Онтологічний підхід до контролю знань в E-освіті
    (НТУ "ХПІ", 2018) Тихонов, Юрій Леонтійович; Лахно, Валерій Анатолійович
    У даній роботі пропонується онтологічний підхід до перевірки засвоєння знань, виявлення погано засвоюваних розділів навчального курсу. Це дозволяє на основі комп'ютерної онтології побудувати систему автоматизованого синтезу тестових завдань. Онтологічна БЗ забезпечує єдність міждисциплінарного простору знань. Підхід відрізняється застосуванням КО, що забезпечують систематизацію концептів, врахування їх взаємозв'язку. КО використовуються при автоматизації побудови тестів, що передбачають врахування відхилень сформованої в учня структури понять від реального онтографу ЕК, його структуризацію та розбивку на гілки, що відповідають певним фрагментам ЕК. Використовується ієрархічність онтографу (як сформованого в учня, так і реального).
  • Ескіз
    Документ
    Онтологічний підхід до оперативного планування
    (НТУ "ХПІ", 2018) Тихонов, Юрій Леонтійович; Лахно, Валерій Анатолійович
    У даній роботі пропонується онтологізований опис об'єктів, що потребують планування заходів. Це дозволяє згрупувати і об'єднати всі необхідні дані в одному документі для вирішення різних завдань, зокрема для планування оперативних дій. Підхід відрізняється застосуванням КО, що забезпечують систематизацію концептів, врахування їх взаємозв'язку та дає можливість створення інструментарію планування дій. Подібний підхід можна використовувати в різних галузях. В роботи наведені приклади застосування для планування заходів щодо захисту даних та планування випуску електронних курсів.
  • Ескіз
    Документ
    Підхід до виявлення аномальної поведінки процесів в системах процесного управління на основі аналізу логів
    (НТУ "ХПІ", 2017) Левикін, Віктор Макарович; Чала, Оксана Вікторівна
    В роботі запропоновано підхід до виявлення аномалій поведінки знання-ємних бізнес-процесів на основі порівняльного аналізу трас у складі журналів реєстрації подій. Підхід враховує темпоральному і об’єктний аспекти виконання бізнес-процесу. Темпоральний аспект визначає послідовність подій, що відображають виконання дій бізнес-процесу. Обєктний визначає характеристики об’єктів, що використовуютья бізнес-процесом при виконанні цих дій. При пошуку аномальних фрагментів обчислюється відстань між трасами у просторі атрибутів подій. В якості ознак початку та закінчення аномального фрагменту використовується кут відхилення між трасами. Підхід визначає множину атрибутів об’єктів, пов’язаних з виконанням аномального фрагменту, а також значень цих атрибутів, що в подальшому може бути використано для удосконалення бізнес-процесу.
  • Ескіз
    Документ
    Технологія для автоматизації створення контенту систем комп’ютерного навчання
    (НТУ "ХПІ", 2017) Ліскін, Вячеслав Олегович
    Проведено класифікацію систем комп’ютерного навчання. Досліджено поняття "онтологічного інжинірингу". Доведено актуальність розробки засобів автоматизації створення контенту. В роботі запропоновано метаонтологію навчальної дисципліни та модель тестового запитання. Модель тестового запитання дозволяє розробити алгоритми автоматичного генерування тестових запитань і контрольних робіт. Розроблену технологію узгоджено з таксономією Блюма та психологічними теоріями сприйняття навчального контенту. Експериментальне дослідження виявило кореляцію між розробленими методами автоматизованої перевірки знань з традиційними методами.
  • Ескіз
    Документ
    Розвиток елементів КСУП на базі результатів реалізації процесів управління проектом
    (НТУ "ХПІ", 2016) Зацерковний, Віталій Іванович; Оберемок, Іван Іванович; Оберемок, Наталія Василівна; Хлевна, Юлія Леонідівна
    Корпоративна система управління проектами є необхідною частиною системи управління будь-якої компанії. Ключовою умовою її ефективної роботи є її здатність забезпечувати реалізацію проектів компанії. Для підтримки ефективної роботи системи необхідно її безперервно розвивати. Інструментом розвитку корпоративної системи управління проектами компанії є результати реалізації процесів управління проектом. Проводячи аналіз результатів процесів управління в рамках реалізації процесів завершення команда управління формує рекомендації до поліпшення елементів корпоративної системи управління проектами.
  • Ескіз
    Документ
    Етапи компоновки підсистеми функціональних вузлів РЕА
    (НТУ "ХПІ", 2012) Лазуткін, М. І.
    Розширення номенклатури вузлів РЕА, що випускаються, і часта зміна технології їх виготовлення вимагає підвищення живучості створюваних і використовуваних САВР. Актуальність цього питання виявляється на етапі компоновки функціональних вузлів РЕА, в які входять: розробка алгоритмів підсистеми, управління процесом компоновки і її ітераціональний метод компоновки. Показані критерії оптимізації при ітераціональній методиці компоновки.