Вісники НТУ "ХПІ"

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/2494


З 1961 р. у ХПІ видається збірник наукових праць "Вісник Харківського політехнічного інституту".
Згідно до наказу ректора № 158-1 від 07.05.2001 року "Про упорядкування видання вісника НТУ "ХПІ", збірник був перейменований у Вісник Національного Технічного Університету "ХПІ".
Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" включено до переліку спеціалізованих видань ВАК України і виходить по серіях, що відображають наукові напрямки діяльності вчених університету та потенційних здобувачів вчених ступенів та звань.
Зараз налічується 30 діючих тематичних редколегій. Вісник друкує статті як співробітників НТУ "ХПІ", так і статті авторів інших наукових закладів України та зарубіжжя, які представлені у даному розділі.

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 11
  • Ескіз
    Документ
    Методи моделювання динамічної поведінки, визначення міцності та оцінки конструкційної стійкості композиційних лопаток роторних машин
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2024) Мартиненко, Володимир Геннадійович
    Робота розглядає методи кріплення та аналізу композиційних лопаток роторних машин, а саме варіанти з’єднання металевих та композиційних частин, підходи до створення розрахункової моделі та моделювання статичної і динамічної механічної поведінки композиційних лопаток та способи визначення їхньої міцності за різними критеріями з урахуванням особливостей з’єднань. З цією метою проведений детальний огляд наявних в літературі застосувань композиційних лопаток в роторних машинах різного призначення, а також наведені варіанти поєднання композиційних та металевих частин для визначення найбільш оптимального підходу до створення міцної лопатки, що складається з таких частин. Спосіб побудови розрахункової моделі включає в себе особливості кріплення, проілюстровані на прикладі композиційної лопатки ротора, яка містить сталевий хвостовик та композиційний аеродинамічний профіль із шарами різної товщини та ребрами жорсткості, що з’єднують дві бокові поверхні профілю та проходять вздовж радіального напрямку ротора від кореневого до периферійного перерізів профілю лопатки для забезпечення його міцності та конструкційної стійкості. Аналіз міцності композиційної лопатки виконується на основі критеріїв, спеціально розроблених для композиційних матеріалів, зокрема критерію Хашина. Конструкційну стійкість композиційного профілю лопатки запропоновано аналізувати під дією аеродинамічного тиску потоку для визначення його критичного значення, при якому може статись втрата стійкості за визначеними формами. Динамічні характеристики профілю знаходяться у вигляді власних частот та власних форм коливань з урахуванням переднапруженого стану від відцентрових сил та аеродинамічного тиску потоку. Ідентифікацію властивостей композиційного матеріалу аеродинамічного профілю лопатки пропонується проводити за допомогою чисельних експериментів та натурних експериментальних досліджень, а адекватність моделювання його механічної поведінки та міцності може бути перевірена на основі розглянутого у роботі стенду.
  • Ескіз
    Документ
    Some physical-chemical features the solid phases hydraulicity
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2024) Nahornyi, M. A.; Nagorniy, A. O.
    The most widely used in composite materials industry are concrete installations bonded with different binders. Higher energy consumption and several ecological problems make their manufacture to become more and more expensive. The growing market of construction works and constant extension of real estate property increases the demand for cheap and new materials with desired features. As a result of many years intensive scientific researches there is now a practical possibility to offer an alternative and unique products technology of manufacture based on binding suspension (bricks, wall, heat insulating and refractory materials and other) – all of them of desired size and shape. The experience of the composite materials technology development shows that in comparison with traditional the microhardness of materials with an ultradispersive structure increases several times and the specific surface increases by an order contributing to a decrease in the sintering temperature. The longevity of similar material is essentially increasing provided structure is forming under conditions of the service site. Thus, building industry will obtain improved service life and performance from binding suspensions as field installations will continue to move toward adopting and utilizing practices based on technology described herein, rather than on cement technology. Індустрія композиційних матеріалів найбільш широко використовує бетонні конструкції на різноманітних в’яжучих матеріалах. Високе енергоспоживання та деякі екологічні проблеми роблять їх виробництво все дорожчим. Зростаючий ринок будівельних робіт і постійне розширення об’єктів нерухомості збільшує попит на дешеві та нові матеріали з бажаними характеристиками. В результаті багаторічних інтенсивних наукових досліджень з’явилася практична можливість запропонувати альтернативну і унікальну технологію виробництва продуктів на основі в’яжучих суспензій (цегла, стінові, теплоізоляційні та вогнетривкі матеріали тощо) – усі вони бажаного розміру та форми. Досвід розвитку технології композиційних матеріалів свідчить про те, що у порівнянні з традиційними, у матеріалів з ультрадисперсною структурою у декілька разів збільшується мікротвердість, а питома поверхня на порядок, що сприяє зниженню температури спікання порошків. Довговічність такого матеріалу суттєво зростає, якщо його структура формується в умовах експлуатації. Запропонована технологія виробництва матеріалів широкого призначення відкриває один з перспективних напрямків у розвитку нанотехнологій – створення надтвердих і надміцних матеріалів для індустрії композитів.
  • Ескіз
    Документ
    Дослідження впливу інгредієнтів на електрофізичні властивості наномодифікованих пожежобезпечних полімерних композицій з дигідратами оксиду магнію
    (НТУ "ХПІ", 2019) Чулєєва, Олена Володимирівна; Золотарьов, Володимир Михайлович
    Метою статті є визначення впливу фізико-хімічних властивостей та концентрації модифікаторів, типу і дисперсності дигідратів оксиду магнію та полімерної матриці на електрофізичні властивості пожежобезпечних композиційних матеріалів кополімеру етилену з вінілацетатом. Досліджували композиції кополімеру з показником плинності розплаву 2,5 г/10 хв та 5 г/10 хв., дигідрати оксиду магнію з середнім медіаннім діаметром часточок 3 мкм та 3,7 мкм, аміносилани з динамічною в’язкістю 2 МПа ∙ с та 2,5 МПа ∙ с. Для проведення досліджень використовували методи визначення електричної міцності, об’ємного електричного опору, тангенсу кута діелектричних втрат, діелектричної проникності. Для цього використовували апарат випробування ізоляції, вимірювач електричного опору ізоляції, міст змінного струму. З метою порівняння для кожної полімерної композиції будували графіки залежності цих показників від вмісту інгредієнтів. Отримано електрофізичні характеристики, які дозволяють визначити склад, що забезпечує оптимальні значення для ізоляційних матеріалів з підвищеними вимогами пожежної безпеки. Вперше використано методи електрофізичних досліджень з метою визначення впливу властивостей інгредієнтів полімерних композицій на електричну міцність, питомий об’ємний електричний опір, тангенс кута діелектричних втрат, діелектричну проникність.
  • Ескіз
    Документ
    Дослідження впливу різних армуючих матеріалів на властивості препрега
    (НТУ "ХПІ", 2006) Солнцева, І. Л.; Хмелевська, І. О.; Луковенко, О. О.; Чернов, Є. І.; Гришко, Є. К.; Близнюк, Олександр Вікторович
    У роботі наведені результати дослідження пружно-міцностних властивостей поліефірних препрегів після твердіння, в залежності від застосування різних армуючих матеріалів, таких як склотканини, вуглетканини та поліамідні тканини. Встановлено, що застосування гібридних армуючих систем з чергуванням шарів різної природи дозволяє створювати матеріали з заданим комплексом пружно- міцностних властивостей.
  • Ескіз
    Документ
    Вплив обробки поверхні поліетилену коронним розрядом на його властивості
    (НТУ "ХПІ", 2008) Тихомирова, Тетяна Сергіївна; Рассоха, Олексій Миколайович
    В статье изучено влияние обработки поверхности полиэтилена высокой и низкой плотности коронным разрядом на технологические, реологические и эксплуатационные свойства данного материала, который используется в составе трехслойных полимерных защитных покрытий. Доказано, что коронный разряд не оказывает существенного влияния на реологические свойства полиэтилена.
  • Ескіз
    Документ
    Визначення залежності ступеня подрібнення вторинної вольфрамвмісної сировини від способу їх термообробки
    (НТУ "ХПІ", 2008) Резніченко, Вячеслав Володимирович; Бутенко, Анатолій Миколайович; Тітарчук, Ю. В.; Лобойко, Олексій Якович
    У відповідності із гіпотезою про взаємозв’язок між наявністю мікротріщин і здібністю матеріалу до подрібнення, зокрема вторинної вольфрамвісної сировини, експериментально встановлено, що здібність її до подрібнення покращується завдяки одноразовій попередній термообробці при 1023 К впродовж 30 хвилин з подальшим різким охолодженням.
  • Ескіз
    Документ
    Експлуатаційні властивості захисних покриттів на основі кремнійорганічного полімеру та дисперсного наповнювача
    (НТУ "ХПІ", 2010) Круглицька, В. Я.; Пахомова, В. М.; Осьмаков, О. Г.
    Показана можливість використовування модифікованого клиноптилоліту як загусника кремнійорганічного лаку, при чому кількість наповнювача можна довести до високих ступенів наповнення,не погіршивши при цьому фізико-механічних характеристик композиції. Розглянуто взаємозв'язок реологічних характеристик вивчених композицій та ступінь структурованості цих систем.
  • Ескіз
    Документ
    Ранжування інформативних ознак при нейруйнівному контролі композиційних матеріалів
    (НТУ "ХПІ", 2010) Єременко, В. С.; Переїденко, А. В.; Піколенко, Є. О.
    Описано спосіб ранжирування за інформативністю діагностичних ознак при багатопараметровому контролі. Наведено результати застосування даного способу для відбору ознак при контролі композиційних матеріалів методом низькошвидкісного удару.
  • Ескіз
    Документ
    Аналіз напрямків розробки біоактивних композиційних покриттів по титану для дентальної імплантології
    (НТУ "ХПІ", 2015) Саввова, Оксана Вікторівна; Фесенко, Олексій Ігорович; Бабіч, Олена Вікторівна
    Розглянуто основні види існуючих матеріалів для дентальних імплантатів та визначено актуальні напрямки розробок інноваційних матеріалів для зубопротезування. Встановлено перспективність використання композиційних матеріалів для заміни втрачених зубів з експлуатаційними властивостями наближеними до природної кістки. На основі діючих стандартів сформульовані вимоги до склокристалічних покриттів по титану для дентальної імплантології, обрано систему і склади модельних стекол та розраховано основні їх структурні показники. Визначено, що використання склокристалічних покриттів по титану як біоактивної складової при одержанні дентальних імплантатів дозволить скоротити термін зрощування та підвищити механічні властивості системи "імплантат–кістка".
  • Ескіз
    Документ
    Вплив поверхнево-активних речовин на пластифікацію алюмінаткальцієвого цементу
    (НТУ "ХПІ", 2011) Пісчанська, Вікторія Вікторівна; Наумов, О. С.; Голуб, І. В.; Макарова, Г. С.; Пітак, Ярослав Миколайович
    Досліджено вплив індивідуальних і комплексних добавок поверхнево-активних речовин, що мають значну різницю в будові молекул, на змінення властивостей їх водних розчинів і показник розтікання цементного тіста. Встановлено ефекти синергізму і антагонізму дії комплексних добавок на пластифікацію алюмінаткальцієвого цементу.