Вісники НТУ "ХПІ"

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/2494


З 1961 р. у ХПІ видається збірник наукових праць "Вісник Харківського політехнічного інституту".
Згідно до наказу ректора № 158-1 від 07.05.2001 року "Про упорядкування видання вісника НТУ "ХПІ", збірник був перейменований у Вісник Національного Технічного Університету "ХПІ".
Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" включено до переліку спеціалізованих видань ВАК України і виходить по серіях, що відображають наукові напрямки діяльності вчених університету та потенційних здобувачів вчених ступенів та звань.
Зараз налічується 30 діючих тематичних редколегій. Вісник друкує статті як співробітників НТУ "ХПІ", так і статті авторів інших наукових закладів України та зарубіжжя, які представлені у даному розділі.

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 8 з 8
  • Ескіз
    Документ
    Уточнення субсолідусної будови чотирикомпонентної системи MgO - CaO - Al₂O₃ - Cr₂O₃ з урахуванням сполуки Сa₆Al₄Cr₂O₁₅
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2022) Корогодська, Алла Миколаївна; Шабанова, Галина Миколаївна; Дев'ятова, Наталя Борисівна; Волобуєв, Максим Миколайович
    Наведені результати теоретичних розрахунків субсолідусної будови чотирикомпонентної системи MgO – CaO – Al₂O₃ – Cr₂O₃ з урахуванням трикомпонентної сполуки Сa₆Al₄Cr₂O₁₅. Для встановлення стабільних конод у зазначеній системі застосовували термодинамічний та геометро-топологічний методи аналізів. При розбитті концентраційного тетраедра MgO – CaO – Al₂O₃ – Cr₂O₃ на елементарні із залученням геометро-топологічного аналізу можна зробити однозначне замикання до елементарного тетраедру граней з інцидентними ребрами (коннодами) через загальну вершину. Застосування цього методу дозволяє мінімізувати кількість необхідних термодинамічних розрахунків. Тетраедрація системи MgO – CaO – Al₂O₃ – Cr₂O₃ з урахуванням стабільних фаз обумовлена наявністю трьох «внутрішніх» конод, що проходять у тривимірному просторі концентраційного тетраедра: Сa₆Al₄Cr₂O₁₅ – MgO; MgCa₃Al₄O₁₀ – CaCr₂O₄, CaCr₂O₄ – MgAl₂O₄, що обумовлюють наявність 14 елементарних тетраедрів у субсолідусній області. Довжини конод та обсяги елементарних тетраедрів розраховані з урахуванням барицентричних координат та елементів евклідової геометрії. Фази, що входять до складу тетраедру з найбільшим відносним обсягом та найменшою асиметрією CaCr₂O₄ – СaAl₂O₄ –MgAl₂O₄ – MgO (185,6 ‰ та 2,55 відповідно) мають найбільшу ймовірність існування в системі, що дозволить розробити стійку технологію створення композиційних матеріалів на основі кальцієвого алюмохромітного цементу, з периклазом як заповнювачем, без спеціальних прийомів дозування вихідних компонентів. При цьому у разі порушення технологічного процесу у складі неформованого матеріалу синтезуватиметься магнійалюмінатна шпинель, що не призведе до погіршення експлуатаційних характеристик композиту, що використовується. Слід зазначити, що елементарні тетраедри з високим ступенем асиметрії, що вимагають відповідної точності дозування при прогнозуванні фазового складу синтезованих композиційних матеріалів, розташовані в областях системи, що не є технологічно вигідними з точки зору отримання неформованих вогнетривів на основі спеціальних в'яжучих матеріалів, і становлять інтерес для матеріалознавців керамічної та вогнетривкої галузей.
  • Ескіз
    Документ
    Оцінка ефективності дії захисного покриття на корозійну стійкість бетону
    (НТУ "ХПІ", 2016) Гивлюд, Микола Миколайович; Дума, Володимир Орестович; Сидор, Назар Ігорович; Новицький, Юрій Леонідович
    Визначено технологічні властивості вихідних композицій для захисних покриттів, на основі поліметилфенілсилоксану, наповненого алюмінію та цинку оксидами, способи нанесення на поверхню бетону. Досліджено вплив добавок Na₂SiF₆ та каолінового волокна на показники водопоглинання, корозійної та біологічної стійкості обробленого бетону. Експериментально підтверджено підвищення корозійної стійкості обробленого бетону до дії іонів Mg²⁺ та SO₄²ˉ відповідно на 20-35 % та 18-21 %.
  • Ескіз
    Документ
    Исследование свойств рентгеноконтрастного кальцийбарийалюмосиликатного цемента
    (НТУ "ХПИ", 2014) Цапко, Наталия Сергеевна
    Статья посвящена проблеме разработки отечественного рентгеноконтрастного цемента для нужд стоматологии. Рассмотрена возможность получения такого цемента на основе алюмината кальция и дисиликата бария. Представлены основные этапы синтеза кальцийбарийалюмосиликатного цемента. Подобран рациональный режим помола стеклокристаллического клинкера, для чего было проведено измерение микротвердости по отпечатку алмазной пирамидки на образце – шлифе клинкера. Представлены основные физико-механические и технические свойства разработанного цемента, а также приведены данные специфических стоматологических испытаний. Установлено, что полученный кальцийбарийалюмисиликатный цемент полностью соответствует требованиям, предъявляемым к стоматологическим пломбировочным эндодонтическим материалам.
  • Ескіз
    Документ
    Исследование процессов минералообразования барийсодержащих цементов на основе моноалюмината и гексаферрита бария
    (НТУ "ХПИ", 2014) Иващенко, М. Ю.; Шабанова, Галина Николаевна; Ворожбиян, М. И.; Костыркин, О. В.; Цапко, Наталия Сергеевна
    Исследованы процессы фазообразования барийсодержащих цементов на основе композиций системы ВаО – Аl₂О₃ – Fе₂О₃. В полученных образцах определили наличие свободного оксида бария, что дало возможность рассчитать степень превращения вещества и определить константу скорости реакции минералообразования для каждой температуры. С привлечением рентгенофазового анализа установлена последовательность образования фаз в сырьевой смеси. Полученные результаты позволяют осуществлять целенаправленный синтез фаз в системе ВаО – Аl₂О₃ – Fе₂О₃ и дают возможность технологического регулирования соотношения фаз при синтезе барийсодержащих цементов на основе моноалюмината и гексаферрита бария.
  • Ескіз
    Документ
    Внесок вчених-силікатників Харківського політехнічного інституту в розвиток регіонального науково-виробничого осередку цементної галузі України на етапі науково-технічної революції (1950-і – 1980-і роки)
    (НТУ "ХПІ", 2014) Тарасенко (Панасенко), Ірина Анатоліївна
    У даній статті надається загальна оцінка роботі вчених-силікатників Харківського політехнічного інституту на етапі НТР у контексті зміцнення наукового потенціалу регіонального науково-виробничого осередку цементної галузі України, а також відтворюється хронологія становлення і розвитку відповідного творчого наукового колективу
  • Ескіз
    Документ
    Будівельний сектор Українскої РСР на етапі ліквідації повоєнної руїни (1943–1952 рр.)
    (НТУ "ХПІ", 2012) Лісачук, Георгій Вікторович; Аннєнков, І. О.; Аннєнкова, Наталія Георгіївна; Тарасенко (Панасенко), Ірина Анатоліївна
    У даній праці надається узагальнена оцінка ефективності державного директивного способу управління будівельним сектором УРСР в умовах повоєнної відбудови.
  • Ескіз
    Документ
    Исследование цемента из доломитового отсева
    (НТУ "ХПИ", 2013) Рязанов, А. Н.; Винниченко, В. И.; Щеблыкин, С. В.; Телятникова, Н. И.
    Осуществлен обжиг доломитового щебня и отсева доломита в муфельной и вращающейся печи. Установлено, что отсев доломита пригоден для получения доломитового клинкера. Исследованы качественные характеристики цементов при затворении их бишофитом и хлористым магнием шестиводным. Показано, что при использовании в качестве затворителя бишофита, качество доломитового цемента повышается.
  • Ескіз
    Документ
    Започаткування Балаклійського цементного заводу
    (НТУ "ХПІ", 2013) Тарасенко (Панасенко), Ірина Анатоліївна
    У даній роботі, шляхом відновлення та аналізу перебігу подій стосовно створення Балаклійського цементного заводу, здійснено спробу встановити основні фактори формування меж потенційних можливостей цього підприємства, що пов’язані з процесом його фундації.