Вісники НТУ "ХПІ"

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/2494


З 1961 р. у ХПІ видається збірник наукових праць "Вісник Харківського політехнічного інституту".
Згідно до наказу ректора № 158-1 від 07.05.2001 року "Про упорядкування видання вісника НТУ "ХПІ", збірник був перейменований у Вісник Національного Технічного Університету "ХПІ".
Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" включено до переліку спеціалізованих видань ВАК України і виходить по серіях, що відображають наукові напрямки діяльності вчених університету та потенційних здобувачів вчених ступенів та звань.
Зараз налічується 30 діючих тематичних редколегій. Вісник друкує статті як співробітників НТУ "ХПІ", так і статті авторів інших наукових закладів України та зарубіжжя, які представлені у даному розділі.

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 12
  • Ескіз
    Документ
    Побудова можливісних причинно-наслідкових залежностей між класами еквівалентності даних в інтелектуальній інформаційній системі
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2024) Чалий, Сергій Федорович; Лещинський, Володимир Олександрович
    Предметом дослідження є процеси формування пояснень щодо прийняття рішень в системі штучного інтелекту. Пояснення в таких системах дають можливість зробити прозорим та зрозумілим процес формування рішень для користувача і, як наслідок, підвищити довіру користувача до отриманих результатів. Мета роботи полягає у розробці підходу до побудови ймовірнісної каузальної моделі пояснення з урахуванням класів еквівалентності вхідних, проміжних і результуючих даних. Вирішення цієї задачі створює умови для побудови пояснень у формі причинно-наслідкових залежностей на основі доступної інформації про властивості вхідних даних, а також про властивості отриманих у системі штучного інтелекту результатів. Для досягнення мети вирішуються такі задачі: розробка моделі каузальної залежності між класами еквівалентності вхідних та вихідних даних; розробка методів побудови класів еквівалентності даних процесу прийняття рішень та методу побудови причинно-наслідкового представлення пояснення. Запропоновано ймовірнісну модель каузальної залежності, що містить причиннонаслідковий зв’язок між класами еквівалентності вхідних або проміжних та результуючих даних, отриманих у процесі прийняття рішень в системі штучного інтелекту. Цей зв’язок враховує оцінки можливості і необхідності такої залежності. Модель створює умови для пояснення можливих причин отриманого рішення. Запропоновано комплекс методів побудови класів еквівалентності даних процесу прийняття рішень та побудови причинно-наслідкового представлення пояснення, що встановлює каузальний зв’язок між класами еквівалентності. При побудові класів еквівалентності встановлюються відношення обов’язкового і необов’язкового уточнення даних, вимоги або виключення даних, а також кон’юнкції даних. При побудові причинно-наслідкового представлення пояснення розраховується можливість та обмеження необхідності такої залежності, що дає можливість побудувати пояснення на основі доступної інформації про отримані рішення та вхідні і проміжні дані, які були використані для формування цих рішень.
  • Ескіз
    Документ
    Екстерналізація неявних знань в ментальній моделі користувача системи штучного інтелекту
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2024) Чалий, Сергій Федорович; Лещинська, Ірина Олександрівна
    Предметом дослідження є процеси формування ментальної моделі користувача в системах штучного інтелекту. Побудова такої моделі пов'язана з вирішенням проблеми непрозорості та незрозумілості процесу прийняття рішень в таких системах для кінцевих користувачів. Щоб вирішити цю проблему, користувач системи має отримати пояснення щодо отриманого рішення. Пояснення повинно враховувати сприйняття рішення та процесу його прийняття користувачем, що формалізується в рамках ментальної моделі користувача. Ментальна модель враховує використання користувачем явних та неявних знань, останні з яких зазвичай не мають формального представлення. Екстерналізація таких знань забезпечує їх перетворення у формальну форму. Метою роботи є розробка підходу до екстерналізації неявних знань на основі виділення патернів та каузальних залежностей для процесу прийняття рішень в інтелектуальній системі при побудові ментальної моделі користувача. Для досягнення мети вирішуються такі завдання: розробка ментальної моделі користувача системи штучного інтелекту, яка враховує як явні, так і неявні знання, та розробка підходу до екстерналізації неявних знань користувача системи штучного інтелекту. Запропоновано ментальну модель користувача системи штучного інтелекту, яка враховує як явні, так і неявні знання користувача. Модель враховує зв'язки між явними та неявними знаннями користувача щодо системи штучного інтелекту, процесу прийняття рішень, способу використання рішень та загальної концепції інтелектуальної системи. Це створює умови для екстерналізації неявних знань користувача та подальшого використання цих знань при формуванні пояснень щодо процесу прийняття рішень у системі штучного інтелекту. Запропоновано підхід до екстерналізації знань зі статистичного та семантичного шарів ментальної моделі користувача. У практичному плані підхід дозволяє перевести в явну форму умови та обмеження щодо формування та використання рішень у системі штучного інтелекту.
  • Ескіз
    Документ
    Методологія прийняття рішень на основі сукупної достовірності та інтепретованості рекомендації штучного інтелекту
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Білобородова, Т. О.; Скарга-Бандурова, І. С.
    У статті розглядається перехід у медичній діагностиці від традиційних клініцистських методологій до доказових підходів із використанням штучного інтелекту (ШІ). Основною метою дослідження є розробка методології прийняття рішень, заснованої на інтеграції людських рішень і рекомендацій на основі ШІ, а також можливості інтерпретації результатів ШІ. Запропонована методологія передбачає формування рішень на основі людського інтелекту (ЛI) та ШІ, оцінку корисності рекомендацій та генерацію спільного рішення на основі кумулятивної ймовірності. Практичне застосування методики було продемонстровано шляхом експерименту з класифікації немедичних зображень. Результати дослідження підкреслюють важливість прозорості, інтерпретації та довіри до результатів ШІ для успішного використання ШІ в охороні здоров'я.
  • Ескіз
    Документ
    Дослідження впливу компетентностей членів проєктної команди на ефективність проєкту в галузі інформаційних технологій
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2020) Прокопенко, Тетяна Олександрівна; Ободовський, Богдан Петрович
    Пропонується дослідження та обґрунтування впливу компетентностей членів проєктної команди на ефективність ІТ проєкту, що забезпечить підтримку та прийняття ефективних управлінських рішень при відборі претендентів в команду ІТ проєкту. Представлено дослідження взаємозв’язку між ефективністю ІТ проєкту та компетентностями членів проєктної команди з точки зору виконання всіх процесів в проекті, що залежать від компетентностей, а також визначення ризику невиконання процесу в проєкті. Ефективне управління ІТ проєктом залежить від організації та формування проєктної команди, де компетентнісний підхід забезпечить можливості високої продуктивності менеджменту. Розглянута узагальнена функція бажаності Харрінгтона забезпечує можливості порівняння результатів виконання проєкту, які безпосередньо залежать від сукупної оцінки компетентностей членів проєктної команди та впливають на ефективність проєкту. Зроблено висновки про можливість застосування проведених досліджень при розробці інтелектуальної інформаційної системи оцінювання компетентностей членів проєктної команди, що надасть можливості більш ретельного відбору претендентів в команду ІТ проєкту та підвищення продуктивності менеджменту.
  • Ескіз
    Документ
    Технология построения баз знаний на основе распределенных когнитивных ресурсов
    (НТУ "ХПИ", 2010) Краснопрошин, В. В.; Коновалов, О. Л.; Вальвачев, А. Н.
    Рассмотрена задача построения баз знаний на основе распределенных когнитивныхресурсов для систем поддержки принятия решений. Выделены подзадачи: создание виртуальной организации для доступа к ресурсам, построение модели знаний, обогащение модели за счет знаний ресурсов и формирование базы знаний. Предложено решение на основе синтеза элементов теории организации и многоагентного подхода.
  • Ескіз
    Документ
    Информационная поддержка диагностико-лечебных мероприятий в медицине
    (НТУ "ХПИ", 2016) Поворознюк, Анатолий Иванович; Поворознюк, Оксана Анатольевна
    Формализованы этапы диагностико-лечебных мероприятий при разработке компьютерных систем поддержки принятия решений в медицине. Для комплексной оценки этапов диагностико-лечебного процесса с целью минимизации рисков врачебных ошибок выполняется переход из традиционного пространства диагностических признаков в пространство врачебных действий. Анализ диагнозов в пространстве врачебных действий позволил разработать метод иерархической кластеризации диагнозов в пространстве врачебных действий и коррекцию порогов в диагностическом решающем правиле.
  • Ескіз
    Документ
    Model and method for synthesis of project management methodology with fuzzy input data
    (НТУ "ХПІ", 2016) Kononenko, Igor Vladimirovich; Aghaee, Ahmad
    Literature analysis concerning the selection or creation a project management methodology is performed. Creating a "complete" methodology is proposed which can be applied for managing projects with any complexity, various degrees of responsibility for results and different predictability of the requirements. For the formation of a "complete" methodology, it is proposed to take the PMBOK standard as the basis, which would be supplemented by processes of the most demanding plan driven and flexible Agile Methodologies. For each knowledge area of the PMBOK standard, the following groups of processes should be provided: initiation, planning, execution, reporting and forecasting, controlling, analysis, decision making and closing. The method for generating a methodology for the specific project is presented. The multiple criteria mathematical model and method are developed for synthesis of methodology when initial data about the project and its environment are fuzzy.
  • Ескіз
    Документ
    Концепция построения экспертной системы поддержки принятия решений по управлению учебным процессом в вузе
    (НТУ "ХПИ", 2011) Ризун, Н. О.
    Предложена концепция построения модульной структуры экспертной системы поддержки принятия решений по управлению учебным процесса в ВУЗе на базе развития методологий совершенствования теории тестирования и распределения учебной нагрузки с использованием инструментов системного анализа и проектирования SADT. Ил.: 5. Библиогр.: 11 назв.
  • Ескіз
    Документ
    Система поддержки принятия решений при проведении лечебно-диагностических мероприятий
    (НТУ "ХПИ", 2014) Поворознюк, Анатолий Иванович
    Формализованы этапы лечебно-диагностического процесса при разработке компьютерных систем поддержки принятия решений в медицине. Для комплексной оценки этапов лечебно-диагностического процесса с целью минимизации рисков врачебных ошибок разработан метод кластеризации диагнозов в пространстве фармакологических действий и коррекции порогов в диагностическом решающем правиле. Архитектура программного обеспечения системы позволяет легко адаптироваться к различным предметным областям медицины.
  • Ескіз
    Документ
    Обмеження вибору в процесі прийняття управлінського рішення
    (НТУ "ХПІ", 2013) Курятник, Наталія Олегівна
    В статті описані основні підходи до визначення обмежень, надана класифікація обмежень за чинниками, що впливають на звуження кола альтернатив. Описані основні обмеження на кожному з етапів процесу прийняття раціонального рішення.