Вісники НТУ "ХПІ"

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/2494


З 1961 р. у ХПІ видається збірник наукових праць "Вісник Харківського політехнічного інституту".
Згідно до наказу ректора № 158-1 від 07.05.2001 року "Про упорядкування видання вісника НТУ "ХПІ", збірник був перейменований у Вісник Національного Технічного Університету "ХПІ".
Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" включено до переліку спеціалізованих видань ВАК України і виходить по серіях, що відображають наукові напрямки діяльності вчених університету та потенційних здобувачів вчених ступенів та звань.
Зараз налічується 30 діючих тематичних редколегій. Вісник друкує статті як співробітників НТУ "ХПІ", так і статті авторів інших наукових закладів України та зарубіжжя, які представлені у даному розділі.

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 15
  • Ескіз
    Документ
    Математичне моделювання нестаціонарних теплових процесів в ґрунтовій теплонасосній системі
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Денисова, Алла Євсіївна; Іванов, Павло Олександрович
    В роботі виконано аналітичне дослідження ефективності роботи теплових насосів з використанням енергії ґрунту для систем теплопостачання з урахуванням кліматичних умов регіону експлуатації, що відповідає завданням енергозбереження і дозволяє зменшити викиди шкідливих речовин у навколишнє середовище. Основна увага приділяється підвищенню ефективності утилізації технічного потенціалу ґрунтового джерела енергії теплонасосною системою з використанням вертикальних ґрунтових теплообмінників. Запропоновано методику, яка базується на використанні апарату математичного моделювання як науково обґрунтованого інструментарію розрахунку нестаціонарних теплових процесів, здатного забезпечити стабільність і надійність роботи ґрунтової теплонасосної системи у короткостроковій і довгостроковій перспективі. Розроблений інструментарій розрахунку та аналізу процесів теплообміну дозволяє визначати потужність теплового потоку, що відводиться від ґрунту, з урахуванням зміни кліматичних факторів, розподілу температур у ґрунті навколо ґрунтової трубки і по її довжині протягом часу, схемно-конструктивних особливостей ґрунтових трубок для подальшої оптимізації параметрів теплонасосної системи. Встановлено, що потужність теплового потоку, який поступає до випарника теплового насосу від вертикальних ґрунтових трубок, залежить від ряду впливових факторів: режиму течії робочого тіла, що циркулює в ґрунтовому контурі; фізичних властивостей робочого тіла; кількості ґрунтових теплообмінників; розподілу температур в ґрунті навколо ґрунтової трубки во всій її довжині, що суттєво змінюється при довготривалій експлуатації системи, впливаючи на перебіг процесів теплообміну в елементах системи. Запропонована методика дозволяє виконувати числове моделювання теплових процесів в елементах теплового насосу, визначати енергетичну ефективність ґрунтової теплонасосної системи, яка здатна надійно забезпечувати споживачів теплотою протягом довготривалого періоду роботи.
  • Ескіз
    Документ
    Підвищення ефективності теплонасосної утилізації циркуляційної води електростанцій
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Денисова, Алла Євсіївна; Жайворон, Оксана Сергіївна
    В роботі виконано аналітичні дослідження ефективності роботи теплових насосів у теплових схемах теплових та атомних електростанцій для систем централізованого опалення та гарячого водозабезпечення з урахуванням кліматичних умов України, що відповідає завданням енергозбереження і дозволяє зменшити викиди шкідливих речовин у навколишнє середовище. Основна увага приділяється підвищенню ефективності теплонасосної системи енергопостачання, до якої інтегрується альтернативне джерело енергії. Виконано аналіз ексергетичних параметрів циклів теплових насосів, що дозволив встановити, що найбільш ефективним робочим тілом циклу є фреон R152a, при якому досягається найбільший коефіцієнт перетворення теплового насоса, і найменший показник потужності компресора. Запропоновано шляхи та методи, що призводять до зменшення коефіцієнта недовиробітку електроенергії турбоустановкою та збільшення коефіцієнта корисної дії паротурбінного циклу. Показано, що ефективність системи найбільше впливають втрати у випарнику, тому ефективності цього елемента теплового насоса необхідно приділяти найбільшу увагу при використанні енергії циркуляційної води. Додатковий аспект новизни запропонованого методу полягає у можливості подальшої оптимізації техніко економічних параметрів енергосистеми. Запропоновано методологію, яка базується на використанні ексергетичного методу аналізу для обґрунтування умов раціонального використання теплових насосів для електростанцій при утилізації низькопотенційної теплоти циркуляційної води охолодження конденсаторів турбін, що можна вважати інноваційним підходом до аналізу перспектив розвитку теплонасосного теплопостачання.
  • Ескіз
    Документ
    Эффективность грунтовых аккумуляторов гелиосистем
    (Национальный технический университет "Харьковский политехнический институт", 2019) Высочин, Виктор Васильевич; Никульшин, Владимир Русланович; Денисова, Алла Евсеевна; Белоусова, Надежда Георгиевна
    Исследованы нестационарные процессы теплообмена в гелиосистеме с тепловым насосом и сезонным аккумулятором тепла с 9 грунтовыми вертикальными теплообменниками в процессе периодической, с суточными циклами, зарядки аккумулятора в летний период и разрядки в зимний для различных регионов Украины. Метод исследования – численный. Итерационным методом подбирались условия полного автономного теплоснабжения потребителя по отопительной нагрузке. Обоснована возможность повышения эффективности аккумулятора путем выбора рационального шага куста и температуры теплоносителя в грунтовом теплообменнике. Показано, что при кустовом способе организации сезонного аккумулятора рециркуляция теплоносителя в теплообменниках в период отсутствия солнечной радиации (в пассивной фазе) способствует повышению эффективности закачки тепла в грунт. Граничная скорость теплоносителя на входе в теплообменник в пассивной фазе составляет 0,8 м/с. Такие условия позволяют достичь повышения энтальпии грунта и уменьшения необходимой площади солнечных коллекторов. Этому также способствует рациональная величина температуры теплоносителя на входе в грунтовые теплообменники, которую можно рекомендовать на уровне 50 °С. Рациональные значения шага куста зондов в основном являются функцией теплофизических свойств грунта и могут быть определены по полученной зависимости.
  • Ескіз
    Документ
    Поглиблений ексергетичний аналіз теплонасосної установки з проміжним теплообмінником утилізації енергії стічних вод
    (НТУ "ХПІ", 2018) Волощук, Володимир Анатолійович
    В роботі наведені результати поглибленого ексергетичного аналізу теплонасосної установки, у складі якої використовується теплообмінник проміжного контуру для утилізації енергії стічних вод. Система призначена для теплозабезпечення будинку з урахуванням сезонних коливань потреб енергії та температури низькопотенційного джерела. Показано, що у прийнятих умовах найбільшу частку деструкції ексергії у дросельному вентилі та компресорі можна позбутися за рахунок зменшення необоротностей в інших елементах системи. Деструкція ексергії, яку можна уникнути у конденсаторі, випарнику та теплообміннику проміжного контуру, обумовлена, в основному, необоротностями у цих же компонентах.
  • Ескіз
    Документ
    Комплексне моделювання газотурбінної когенераційної системи на біогазовому паливі
    (НТУ "ХПІ", 2018) Чайковська, Євгенія Євстафіївна
    Запропонована інтегрована система пілтримки температури мережевої води при вимірюванні температури зворотної води та температури газів. Розряд-заряд біогазової установки, відвантаження збродженого сусла та завантаження свіжого матеріалу з використанням теплового насосу, для якого низкькопотенційним джерелом енергії є зброджене сусло, підтримують заряд-розряд газо-турбінної когенераційної системи. Прийняття рішень на зміну кількості пластин теплоутилізатора щодо забезпечення підігріву мережевої води підтримує співвідношення виробництва електричної енергії та теплоти, що при підвищенні товарності біогазової установки до 15 % дозволяє знизити собівартість виробництва енергії до (20-30) %.
  • Ескіз
    Документ
    Оптимальні характеристики грунтових теплообмінників для теплонасосних систем опалення
    (НТУ "ХПІ", 2017) Безродний, Михайло Костянтинович; Притула, Наталя Олександрівна
    Визначено раціональні співвідношення між характеристиками горизонтального/вертикального ґрунтового теплообмінника (ГТО/ВГТО), таких як довжина труби одного контуру/глибина свердловини, діаметра труби, швидкості руху теплоносія в нижньому контурі теплонасосної системи (ТНС) в залежності від умов роботи ГТО/ВГТО та ТНС. Дані характеристики повинні забезпечити оптимальну швидкість теплоносія в нижньому контурі ТНС, що дозволить отримати мінімальні питомі затрати електроенергії на ТНС теплопостачання в цілому.
  • Ескіз
    Документ
    Heat pump at subsoil water for heat and potable water supply
    (НТУ "ХПІ", 2017) Denysova, Alla Evseevna; Mazurenko, Anton Stanislavovych; Denysova, Anastasiia Sergiivna
    Removal of groundwater with further use of it for potable water supply and heat supply with the use of heat pump is an important problem. A new revolutionary approach to the decision of energy and water saving that provides rational accommodation of groundwater boreholes ensuring the required flow rate of water through the heat pump evaporator with simultaneously high intensity of heat exchange process is proposed. The method of calculation which allows determining the necessary depth of borehole, quantity of boreholes, in consideration of flow rate and temperature of subsoil water determining capacity of heat pump installation is worked out. Realization and algorithm of calculation of subsoil water heat pump installation are developed. Results that confirms efficiency of its work for heat and water supply simultaneously are shown on concrete example.
  • Ескіз
    Документ
    Узгодження виробництва та споживання енергії у складі когенераційної системи
    (НТУ "ХПІ", 2015) Чайковська, Є. Є.; Стефанюк, В. В.; Абросимов, І. В.
    Запропоновано системи контролю та ідентифікації стану теплообмінника системи охолодження двигуна у складі когенераційної системи на біогазовому паливі, що дозволяють узгоджувати виробництво та споживання енергії на основі прогнозування зміни температури місцевої води при вимірюванні температури зворотної води та температури теплоносія, що гріє, на вході в теплообмінник та на виході з теплообмінника. Розряд — заряд біогазової установки, відвантаження збродженого сусла та завантаження свіжого матеріалу з використанням теплового насоса, для якого низькопотенційним джерелом енергії є зброджене сусло, підтримують заряд — розряд когенераційної системи на основі прийняття рішень на зміну кількості пластин теплообмінника для забезпечення постійної витрати теплоносіїв.
  • Ескіз
    Документ
    Комплексне моделювання біогазової установки у складі когенераційної системи
    (НТУ "ХПІ", 2015) Чайковська, Є. Є.; Молодковець, Б. І.
    Запропоновано комплексне моделювання біогазової установки, що дозволяє встановлювати температуру теплоносія, що гріє, на вході в теплообмінник, вбудований в метантенк, при зміні температури теплоносія, що гріє, на виході із теплообмінника для підтримки функціонування біогазової установки на основі теплового насоса, що використовує зброджене сусло у якості низькопотенційного джерела енергії. Це дозволяє, наприклад, при виробництві 352,5 м3/добу біогазу здобути економію біогазу 25,4 тис. м3/рік, що при підвищенні товарності біогазової установки на 13,94 %, надає можливість знизити собівартість виробництва електроенергії та теплоти в межах (20–30) %.
  • Ескіз
    Документ
    Вплив кроку між трубами колектора на ефективність горизонтального ґрунтового теплообмінника
    (НТУ "ХПІ", 2011) Тарасов, Олександр Іванович; Тарасова, В. О.; Добрянська, І. В.
    Представлена двовимірна нестаціонарна математична модель ґрунтового теплообмінника горизонтального типу. Виконано аналіз впливу кроку розташування труб на величину теплового потоку від ґрунту до розсолу через стінку труби.