Вісники НТУ "ХПІ"

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/2494


З 1961 р. у ХПІ видається збірник наукових праць "Вісник Харківського політехнічного інституту".
Згідно до наказу ректора № 158-1 від 07.05.2001 року "Про упорядкування видання вісника НТУ "ХПІ", збірник був перейменований у Вісник Національного Технічного Університету "ХПІ".
Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" включено до переліку спеціалізованих видань ВАК України і виходить по серіях, що відображають наукові напрямки діяльності вчених університету та потенційних здобувачів вчених ступенів та звань.
Зараз налічується 30 діючих тематичних редколегій. Вісник друкує статті як співробітників НТУ "ХПІ", так і статті авторів інших наукових закладів України та зарубіжжя, які представлені у даному розділі.

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 4 з 4
  • Ескіз
    Документ
    Дослідження зміни струмів витоку за забрудненої і зволоженої поверхні ізоляторів типу ПС-6Б, ПС-120А, ПСД-70Е повітряних ліній електропередавання
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Шевченко, Сергій Юрійович; Борзенков, Ігор Іванович
    В процесі експлуатації ізолятори піддаються багаторазовим забрудненням та атмосферним впливам. Це обумовлюється винесенням забруднень з промислових металургійних підприємств, хімічних комбінатів тощо та осадженням їх на поверхні ізоляторів поблизу ліній електропередачі. У нормальному режимі роботи, коли ізолятори забруднені, але їхня поверхня не піддається зволоженню, активною складовою повного струму витоку можна знехтувати. Інша справа, коли поверхня забрудненого ізолятора інтенсивно зволожується від атмосферних впливів, наприклад, дощ, туман, роса, відповідно і величина активної складової струму витоку також збільшується пропорційно провідності утвореного електроліту, шару забруднення на поверхні ізолюючої поверхні ізолятора. У статті розглянуто спосіб вимірювання струмів витоку по забрудненій поверхні різних типів скляних тарілчастих ізоляторів в лабораторних умовах зі штучним та природним забрудненням. У сухому стані забрудненими ізоляторами протікає струм витоку, який в основному залежить від електричної ємності ізолятора. Запропоновано метод обчислення активної складової струму витоку, оскільки активна складова струму витоку є основним параметром визначення втрат енергії за рахунок її розсіяння в довкілля. Наведено результати зміни величини струмів витоку в часових характеристиках після зволоження поверхневого шару забруднення до струму витоку в сухому стані поверхні ізолятора. Наведено спостереження процесів підсушування забрудненої та зволоженої поверхні від впливу струмів витоку. Досліджено утворення підсушених зон на поверхні забрудненої ізоляції тарілчастих ізоляторів повітряних ліній електропередачі за дії струмів витоку. Проведено аналіз отриманих результатів, зроблено висновки.
  • Ескіз
    Документ
    Перспективи створення уточненої моделі втрат на струми витоку по забрудненням на поверхнях ізоляторів
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Шевченко, Сергій Юрійович; Ганус, Роман Олексійович
    Робота присвячена виявленню перспектив створення моделі втрат на струми витоку по забрудненням на поверхнях ізолятору. Метою був пошук математичних моделей, що достатньо точно опишуть втрати на струми витоку для оцінки їх значення для об’єднаної енергетичної системи України. Оцінено існуючу широко застосовану методику розрахунку втрат на струми витоку. Встановлено, що вона не є доречною, оскільки в її основі закладено використання виключно опору ізолятора з незмінним його значенням, що не відображає дійсної картини. Тому з метою покращення існуючої моделі, запропоновано іншу, в якій враховуються усі атмосферні явища, що впливають на провідність по поверхні ізолятору, серед яких тумани, мряка, дощі та роса, що фіксуються за допомогою градацій. Встановлено, що значний вплив зумовлює швидкість вітру та вологість шару забруднення на поверхні ізолятора. Наведено графіки середньої за одноразове зволоження потужності втрат електроенергії у гірлянді ізоляторів за різних кліматичних умов. Методику використано для розрахунку потужності втрат в мережі змінного струму напругою 35 кВ та наведено в таблиці. За результатами дослідження встановлено, що таким чином можна динамічно визначати втрати залежно від кліматичних умов на ізоляторах в будь-якій точці, залежно від наявних метеорологічних даних. Переглянуто методику визначення провідності шару забруднення на поверхні ізолятору. Показано яким чином представляється опір забруднення та методику його розрахунку, що дозволяє в подальшому визначити провідність забруднення, розглянуто вплив опадів на очищення поверхні ізолятора від забруднень. Встановлено, що під прямими опадами очищення ізоляторів є незначним, а вологість шару забруднення збільшується, що збільшує і його провідність. У висновках встановлено, що модель має високий потенціал та необхідність урахування діелектричних втрат.
  • Ескіз
    Документ
    Напряжение как параметр диагностики состояния ОПН
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2021) Ким, Ен Дар; Коростелев, Ян Евгеньевич
    Рассматривается альтернативный метод диагностики ограничителей перенапряжений (ОПН) на основе оксида цинка – варистора в полевых условиях, параметром контроля которого принимается напряжение на разряднике. В качестве датчика измерения напряжения предложен конденсатор, присоединяемый последовательно к разряднику. Электрическое старение активных элементов – варисторов, ухудшение изоляции покрышки разрядника и другие виды электрического повреждения приведут к увеличению напряжения на конденсаторе, величина которого может быть измерено непосредственно или запасенная на конденсаторе энергия, преобразованная в электромагнитное излучение, зарегистрировано дистанционно соответствующими радиоволновыми приемниками. Последовательно присоединенный к ОПН конденсатор также служит элементом ограничения тока утечки в рабочем режиме в течение всего периода эксплуатации разрядника. Простейшим, вместе с тем надежным индикатором может служить стандартный стеклянный (керамический) изолятор тарельчатого типа, зашунтированный искровым промежутком, таким образом, представляющий собой слаботочный искровой разрядник с наперед заданным пороговым напряжением срабатывания. С использованием современных технологий может быть разработана система непрерывного отслеживания за состоянием разрядников и определения месторасположения повреждаемого разрядника, что особенно актуально при обслуживании отдаленных электрических сетей, оснащенных такого рода защитными от перенапряжений аппаратами.
  • Ескіз
    Документ
    Обзор методов диагностики электрических характеристик изоляционных конструкций воздушных линий електропередач
    (Национальный технический универститет "Харьковский политехнический институт", 2019) Борзенков, Игорь Игоревич; Данильченко, Дмитрий Алексеевич; Лебединский, Игорь Леонидович; Обухов, Валерий Романович; Собченко, Олег Викторович; Шевченко, Сергей Юрьевич
    Изоляторы воздушных линий электропередач играют важную роль в обеспечении транзита электрической энергии к потребителям. Правильный выбор и грамотный подход к диагностике и контроля электрических параметров изоляционных конструкций воздушных линий электропередач это залог эффективной и безаварийной работе сети. В данной статье проанализированы работы зарубежных авторов [1, 2] по методу косвенного измерения длинны пути утечки в изоляторах воздушных линий электропередач, а также разработанного алгоритма по диагностике распределения напряжения и сопротивления гирлянд изоляторов, в средах с высоким уровнем загрязнения атмосферы, для дальнейшего обнаружения неисправных изоляторов. В работе рассмотрены методы диагностики изоляционных конструкций воздушных линий электропередач. Данные методы направлены на обеспечение повышения эффективного использования линий электропередач. Применяя метод оценки состояния изоляции согласно [2], можно на ранних стадиях развития дефекта изоляции предотвратить аварийное отключение линий электропередач. Полученные коллегами их Китая результаты измерений распределения напряжения по длине гирлянды изоляторов, вызывают интерес, поскольку все исследования подобных распределений дают несколько иные результаты. Определить достоверность данных приведённых в статье по ее материалам практически невозможно. По нашему мнению, такие результаты могут быть обусловлены методом измерения распределения напряжения по длине гирлянды изоляторов и сложностью определения момента определения приложенного напряжения. Если принять полученные в статье результаты за истину, то применяя методы диагностики [1, 2] к расчетам потерь энергии в изоляционных конструкциях, можно более точно произвести вычисления токов утечки по поверхности изоляторов в зависимости от степени загрязненности атмосферы и погодных условий при достоверном распределения напряжения и сопротивления изоляции гирлянд изоляторов.