Вісники НТУ "ХПІ"

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/2494


З 1961 р. у ХПІ видається збірник наукових праць "Вісник Харківського політехнічного інституту".
Згідно до наказу ректора № 158-1 від 07.05.2001 року "Про упорядкування видання вісника НТУ "ХПІ", збірник був перейменований у Вісник Національного Технічного Університету "ХПІ".
Вісник Національного технічного університету "Харківський політехнічний інститут" включено до переліку спеціалізованих видань ВАК України і виходить по серіях, що відображають наукові напрямки діяльності вчених університету та потенційних здобувачів вчених ступенів та звань.
Зараз налічується 30 діючих тематичних редколегій. Вісник друкує статті як співробітників НТУ "ХПІ", так і статті авторів інших наукових закладів України та зарубіжжя, які представлені у даному розділі.

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 9 з 9
  • Ескіз
    Документ
    Аналіз течії в шарошковому долоті при бурінні з використанням бурових розчинів на водній та вуглеводневій основі
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2024) Шудрик, Олександр Леонідович; Шевченко, Наталія Григорівна; Рєзва, Ксенія Сергіївна; Петруняк, Марина Валентинівна; Бовкун, Віктор Олександрович
    Буріння є основним видом збільшення кількості видобування вуглеводнів. В якості породоруйнівного інструменту при бурінні використовуються долота різних типів. При бурінні будь-яких свердловин на нафту та газ в якості робочої рідини використовуються бурові розчини. Течія даних типів рідин відрізняється від течії води, яка є нестисливим середовищем. Метою даної роботи є дослідження течії ньютонівської рідини води та двох типів бурових розчинів на водній основі, що описується степеневою моделлю неньютонівської рідини та на вуглеводневій основі – рідини типу Гершеля-Балклі. В роботі виконано побудову геометричної моделі шарошкового долота, побудовано розрахункову неструктуровану сітку об'єму рідини, що заповнює внутрішню область долота та задолотного простору. Проведено розрахунки тривимірної течії води, бурових розчинів на водній та вуглеводневих основах з допомогою відкритої платформи OpenFOAM. Виявлено, що під час течії рідин, що описуються неньютонівськими моделями, змінюється кінематична в'язкість рідини в залежності від швидкостей та напруг зсуву. Ще один важливим фактором використання неньютонівських рідин при бурінні свердловин є зменшення гідравлічних втрат під час їх течії. Це досягається за рахунок наявності певної структури рідини, ненульових значень напруг зсуву, змащуючих властивостей навіть при їх в'язкості, що в десятки разів перевищує в'язкість води. Представлено візуалізацію течії трьох типів рідин ньютонівської, неньютонівської степеневої та неньютонівської типу Гершеля-Балклі. Саме використання неньютонівських рідин дає зменшити вихороутворення і, як наслідок, також впливає на величину гідравлічних втрат в сторону їх зменшення.
  • Ескіз
    Документ
    Плівкове охолодження на пласкій поверхні за одним рядом трикутних заглиблень з виїмкою при зовнішній турбулентності
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Доник, Тетяна Василівна; Ступак, Олег Станіславович; Потапов, Семен Володимирович; Ланьков, Богдан Сергійович
    Стаття присвячена вивченню ефективності плівкового охолодження на пласкій адіабатній поверхні з однорядною системою "дрібних" заглиблень (h/d = 0,75) трикутної форми різної конфігурації та подачею охолоджувача через похилі отвори, що розташовані в них. В роботі представлені результати комп'ютерного моделювання ефективності плівкового охолодження на пласкій поверхні при подачі охолоджувача через похилі отвори в трикутні заглиблення. Розрахунки виконані при зміні параметру вдуву 0,5 – 2,0 з використанням SST моделі турбулентності. На охолоджуючій поверхні спостерігається симетрія адіабатної ефективності плівкового охолодження відносно повздовжньої вісі, що свідчить про стійкість охолоджувача поблизу стінки. Локальна ефективність плівкового охолодження має нерівномірний характер з максимумами локальної ефективності охолодження за заглибленнями при малих параметрах вдуву. Зі збільшенням параметру вдуву спостерігається зниження поперечної нерівномірності після ряду трикутних заглиблень. Порівняльний аналіз трикутних заглиблень різної конфігурації показав суттєву перевагу середньої ефективності плівкового охолодження у трикутника з виїмкою на передній стінці в порівнянні з класичним трикутником та тангенціальним отвором, яка складає до 70 %. При досліджені впливу зовнішньої турбулентності (Tu = 1 %, 5 %, 10 %) на ефективність плівкового охолодження визначено, що зі збільшенням турбулентності основного потоку виникає зменшення ефективності охолодження до 24 %. Однак на ділянці x/d < 20 вплив зовнішньої турбулентності практично відсутній, що пов’язано зі складною вихровою структурою, яка подавляється зовнішньою турбулентністю основного потоку.
  • Ескіз
    Документ
    Аэродинамические характеристики несущего винта вертолёта в спутном следе другого вертолёта
    (НТУ "ХПИ", 2019) Удовенко, Владимир Алексеевич; Гладышев, Андрей Иванович
    Исследовано влияние спутного вихревого следа вертолёта на аэродинамические характеристики несущего винта другого вертолёта. Использованы математические модели ближнего и дальнего следа. Для ближнего следа проводится численное моделирование обтекания несущих винтов вертолётов методом дискретных вихрей. Модель дальнего следа учитывает затухание и разрушение следа вследствие турбулентности атмосферы, силы вязкого трения и выталкивающей силы Архимеда. Приращения аэродинамических характеристик винта вертолёта в следе по сравнению с полётом вне следа вычисляются с использованием результатов расчётов по обеим моделям.
  • Ескіз
    Документ
    Дослідження моделей взаємодії процесів в ІТ-проектах на основі проактивного підходу
    (НТУ "ХПІ", 2019) Морозов, Віктор Володимирович; Кальніченко, Олена Володимирівна
    Авторами статті окреслені основні проблемні аспекти, характерні для реалізації ІТ-проектів, які визначаються сучасними тенденціями середовища, в якому виконуються проекти. Зазначена актуальність пошуку дієвих механізмів реагування на неконтрольовані позитивні/негативні впливи з боку зовнішнього середовища. В якості вирішення значного спектру проблем, в статті пропонується використання комплексного проактивного підходу до управління ІТ-проектами в існуючому турбулентному оточенні, яке характеризується надскладними впливами різного роду факторів зовнішнього середовища. В основу даного підходу покладено цілісне сприйняття процесів взаємодії системи "продукт-проект-організація", яке утворюється під час реалізації проекту та є тимчасовим фактором взаємодії із зовнішнім оточенням. Така взаємодія показана через інформаційні впливи, які реалізуються завдяки чотирьом категоріям процесів: процесам управління проектами, процесам управління створенням продукту, процесам управління зацікавленими сторонами та процесам управління взаємодією з зовнішнім середовищем. При цьому запропонований підхід акцентує увагу на можливостях формування бажаних дій щодо управління змінами завдяки проактивним заходам. Запропонована багатошарова модель зовнішнього середовища, яка є основним джерелом інформаційних впливів в системі "продукт-проект-організація". Така модель побудована на основі розгляду зовнішнього середовища організації та окремого проекту через процеси обміну інформацією. Визначені "точки входу" системи "продукт-проект-організація", через які впливи зовнішнього середовища, у вигляді інформації, потрапляють до системи та змінюють її параметри та поведінку. На підставі проведених досліджень запропоновані базові аспекти концепції проактивного управління, які дозволили визначити та дослідити процеси проактивного управління.
  • Ескіз
    Документ
    Особенности рабочего процесса и структуры потока в межлопастных каналах рабочего колеса и в других элементах проточной части радиально-осевых гидротурбин на напоры 400-600 м
    (НТУ "ХПИ", 2016) Потетенко, Олег Васильевич; Яковлева, Людмила Константиновна; Самба Битори, Трезор Дес Бекет
    Работа посвящена всестороннему комплексному исследованию структуры потока в проточной части, включая межлопастные каналы рабочего колеса и подводящие органы гидротурбины на напоры 500 м. Показано, что возникновение мелко, средне и крупномасштабной завихренности деформирует поток в каналах гидротурбины, вызывая повышенные потери энергии. Предлагается современный метод экспериментального исследования движения жидкости в межлопастных каналах рабочего колеса путем определения распределения давления по поверхностям вращающихся лопастей рабочего колеса. На основе глубокого анализа структуры потока показаны недостатки проточных частей гидротурбин на напоры 400, 500 и 600 м.
  • Ескіз
    Документ
    Дослідження гідродинаміки потоку повітря в струменево-нішевій системі спалювання палива
    (НТУ "ХПІ", 2016) Сірий, Олександр Анатолійович; Абдулін, Михайло Загретдинович; Баранюк, Олександр Володимирович
    Проведено дослідження структури потоку повітря в нішевій порожнині трапецієвидної форми із плоским козирком на передній стінці в умовах струменево-нішевої системи стабілізації і спалювання газоподібного палива. Представлено методику проведення та опис експериментальної установки для виконання термоанемометричних досліджень. Виконано порівняння експериментальних даних профілю турбулентності для прямокутної та трапецієвидної ніші. Проаналізовано структуру течії в нішевій порожнині та її вплив на стабілізаційні якості струменево-нішевої системи.
  • Ескіз
    Документ
    Математическая модель процесса идентификации конфигурации проекта в турбулентном окружении
    (НТУ "ХПИ", 2015) Рудницкий, С. И.
    В статье получила развитие ранее разработанная математическая модель процесса идентификации конфигурации проекта путем учета фактора турбулентности проектного окружения, для чего был применен метод динамического программирования. Сделан вывод о практической применимости этой модели для стабильных по своей конфигурации проектов.
  • Ескіз
    Документ
    Факторы интенсификации теплообмена в трубе с завихрителем частичной закрутки потока
    (НТУ "ХПИ", 2014) Доник, Т. В.; Шихабутинова, О. В.
    Определены факторы, влияющие на интенсификацию теплообмена в трубе с завихрителем частичной закрутки потока, которые включают скорость и угол закрутки потока в пристеночной области, интенсивность турбулентности и вихревое перемешивание. Результаты исследования показали, что основной вклад в интенсификацию теплообмена оказывает вихревое перемешивание, величина которого превышает фактор 2,0. Факторы закрутки потока и турбулентности соизмеримы между собой и составляют около 1,2. Фактор снижения скорости около поверхности канала составляет около 0,6.
  • Ескіз
    Документ
    Возможности повышения коэффициента использования энергии ветра в ветроэнергетических установках с горизонтальной осью вращения ветроколеса
    (НТУ "ХПИ", 2013) Мисайлов, В. Л.; Ульянов, Юрий Николаевич
    Показана возможность увеличения количества энергии, отбираемой ветроэнергетической установкой с горизонтальной осью вращения от набегающего ветрового потока за счет учета заблаговременно получаемой информации о параметрах поля скорости ветра. Обоснованы требования к дистанционному измерителю скорости ветра для ветроэнергетической установкой с горизонтальной осью вращения.