Кафедри

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/35393

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 8 з 8
  • Ескіз
    Документ
    Формування теоретичної електротехніки як фундаментальної наукової та навчальної дисципліни в Україні на початку ХХ ст.
    (Центр пам'яткознавства Національної Академії Наук України і Українського товариства охорони пам'яток історії та культури, 2019) Лавріненко, Ольга Валеріївна
    На початку ХХ ст. в Україні відбувся первісний етап формування теоретичної електротехніки як фундаментальної наукової та навчальної дисципліни. Основними характеристиками цього етапу слід вважати формування мережі електротехнічних кафедр на базі вищих навчальних закладів політехнічної освіти та перші спроби систематизації теоретичних знань, накопичених внаслідок плідної методичної та практичної роботи вчених-електротехніків.
  • Ескіз
    Документ
    Діяльність науково-педагогічних шкіл з теоретичної електротехніки в системі вищої професійної технічної освіти України 1991–2017 рр.
    (Інститут досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г. М. Доброва НАН України, 2019) Лавріненко, Ольга Валеріївна
    Історичний розвиток теоретичної електротехніки на сучасному етапі слід розглядати в контексті розвитку двох основних наукових рівнів: перший рівень – це діяльність академічних наукових шкіл в системі Національної Академії Наук (НАН) України, другий рівень – це діяльність науково – педагогічних шкіл в системі вищої професійної технічної освіти, які представлені фундаментальними роботами науковців спеціалізованих вищий навчальних закладів країни: НТУ "Київський політехнічний інститут", НУ "Львівська Політехніка" та НТУ "Харківський політехнічний інститут" на сучасному етапі їх наукового шляху та розвитку.
  • Ескіз
    Документ
    А. Д. Нестеренко – видатний вчений у галузі приладобудування та електровимірювальної техніки
    (ФОП Панов А. М., 2020) Лавріненко, Ольга Валеріївна
    Аналіз наукової, організаційної та методичної діяльності професора А. Д. Нестеренка дає змогу вважати його одним із організаторів напряму електроприладобудування в Україні. Доробок вченого складається із понад 80 наукових праць, присвячених електричним та магнітним вимірюванням, теоретичним основам електротехніки, розробці теорії фазометрів та систем автоматичного врівноважування. Під його плідним керівництвом захистили свої наукові роботи 19 кандидатів та 4 доктори наук.
  • Ескіз
    Документ
    Характеристика джерельної бази розвитку теоретичної електротехніки в Україні
    (Центр пам'яткознавства НАН України, 2019) Лавріненко, Ольга Валеріївна
    У статті на основі залучення наукових праць з джерелознавства проведено студіювання джерельної бази з проблеми розвитку теоретичної електротехніки в Україні впродовж ХХ ст. – початку ХХІ ст. Проаналізовано джерельне підґрунтя напряму теоретичної електротехніки, з урахуванням сучасних методологічних підходів, здійснено класифікацію залучених джерел, визначено їх інформаційний потенціал, надано характеристику різних груп джерел. Зокрема, виокремлено такі групи: внутрішні документи наукових центрів електротехнічної науки та звіти з науково-дослідної роботи; монографії, підручники, навчальні посібники, матеріали науково-практичних конференцій з питань теоретичної електротехніки; періодичної видання; довідково-енциклопедичні видання; наративні джерела, зображувальні джерела.
  • Ескіз
    Документ
    Напрями розвитку теоретичної електротехніки в Україні у 60-ті рр. ХХ ст.
    (Гілея, 2020) Лавріненко, Ольга Валеріївна
    У статті аналізується розвиток теоретичної електротехніки в Україні у 60-ті роки ХХ ст. Автором проведено послідовний проблемно-хронологічний аналіз наукових джерел та архівних матеріалів з метою висвітлення розвитку галузевої науки в профільних академічних інститутах та спеціалізованих кафедрах ВТНЗ. Також розглядається питання поетапного реформування базового навчального курсу "Теоретичні основи електротехніки", у зв'язку із нагальною потребою у підготовці висококваліфікованих інженерів для різних електротехнічних напрямів зростаючого промислового комплексу УРСР.
  • Ескіз
    Документ
    Розвиток теоретичної електротехніки в Інституті електродинаміки НАН України (1991–2017 рр.)
    (Гілея, 2019) Лавріненко, Ольга Валеріївна
    Робота присвячена дослідженню розвитку важливої галузевої науки – теоретичної електротехніки в провідному науковому інституті НАН України Інституті електродинаміки у період з 1991 по 2017 рік. Автором проведено послідовний проблемно-хронологічний аналіз залучених архівних матеріалів та наукових джерел з метою історичної реконструкції розвитку теоретичної електротехніки в ІЕ НАН на етапах формування свого наукового шляху, пошуку нових ідей та їх практичної реалізації в сучасному історичному періоді розвитку академічної науки в Україні. Для порівняльного аналізу науково-дослідної тематики монографій та авторефератів дисертаційних робіт, захищених науковцями інституту, було використано статистичний метод дослідження.
  • Ескіз
    Документ
    Вчений у галузі електротехніки – професор В. Л. Бенін (до 100-річчя від дня народження)
    (Державний університет інфраструктури та технологій, 2018) Лавріненко, Ольга Валеріївна
    Робота присвячена дослідженню життєвого шляху, наукової, методичної та педагогічної діяльності професора Харківського політехнічного інституту Володимира Львовича Беніна. При підготовці статті було використано історичний та біографічний методи, з метою поступового розгляду етапів життя та оцінки результатів діяльності вченого, а також історіографічний аналіз публікацій В. Л. Беніна в контексті динаміки його наукової роботи. Аналіз джерел та залучені архівні матеріали дали змогу об’єктивно оцінити вклад вченого в розвиток галузі автоматичного регулювання, управляння та статистичного перетворення потужності великих енергетичних установок, створенні нових вимірювальних схем та приладів при регулюванні швидкості оберту турбін гідроелектростанцій. Показано, що в перші післявоєнні роки його робота під керівництвом професора А. Л. Матвєєва в Харківській електролабораторії, яка на той час була в складі інституту електротехніки АН УРСР, мала велике значення для відновлення енергетичного потенціалу країни та призвела до низки технологічних розробок в енергетичній галузі. Результатом цієї роботи став захист В. Л. Беніним кандидатської дисертації під керівництвом видатного вченого-новатора С. О. Лебедєва. Поетапно розглянута подальша наукова діяльність В. Л. Беніна вже у ХПІ, спочатку, як доцента кафедри електричних станцій, а потім як керівника декількох важливих тематик та розробок в галузі діагностування та управляння дизель-генераторними установками, вже на етапі роботи над докторською дисертацією. Розкрито талант В. Л. Беніна як педагога та керівника, на прикладі його учнів та колег, які продовжили свої наукові дослідження, розпочаті під його керівництвом. Вже в статусі завідувача кафедри теоретичних основ електротехніки, розглянуто методичний та педагогічний вклад Володимира Львовича в розвиток та становлення базової дисципліни для усіх електротехнічних спеціальностей ХПІ - теоретичних основ електротехніки. Його багаторічний досвід викладання дав змогу поступово розвити цей курс, удосконалити окремі розділи, доповнити індивідуальні завдання та розширити лабораторний практикум кафедри. Також встановлено, що завдяки багаторічній наполегливій праці В.Л. Беніна в складі науково-методичної комісії Мінвузу УРСР, з 1975 року кафедра ТОЕ ХПІ стала опорною кафедрою Харківського вузівського центру з теоретичної електротехніки.
  • Ескіз
    Документ
    Періодизація розвитку теоретичної електротехніки в Україні 1930 р. – початок ХХІ ст.
    (2019) Лавріненко, Ольга Валеріївна
    У статті висвітлено становлення та розвиток теоретичної електротехніки в України впродовж ХХ ст. – початку ХХІ ст. З'ясовано, що початкові дослідження в галузі теоретичної електротехніки розгорнулися на базі технічних вишів України ще на початку ХХ ст. і стали передумовами для становлення цього напряму. Однак системного характеру вони набули зі створенням спеціалізованих кафедр, що визначило початок першого етапу. Організація Інституту електротехніки Академії наук УРСР дало змогу значно розширити наукові дослідження з теоретичної електротехніки. Характерною ознакою першого етапу стало формування теоретичної електротехніки як навчальної дисципліни, розроблення термінологічного апарату та виникнення наукових шкіл в галузі теоретичної електротехніки. Другий етап розвитку теоретичної електротехніки в Україні припадає на початок 1960-х рр.–1990 р. і характеризується диференціацією і формуванням нових наукових напрямів теоретичної електротехніки. У третьому етапі можна виділити два основні періоди: перший тривав впродовж 1991–2005 рр. і характеризувався освоєнням нових наукових напрямів та практичних задач теоретичної електротехніки в умовах розриву тісних економічних та технічних зв'язків з республіками колишнього Радянського Союзу та другий період 2006–2017 рр., якому притаманне поступове формування та розвиток новітніх теоретичних та технічних напрямків й задач, спрямованих на забезпечення потреб держави у високотехнологічній електротехнічній продукції.