Кафедри

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/35393

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 7 з 7
  • Ескіз
    Документ
    М. І. Корсунський та розвиток фізики в Україні
    (Центр пам'яткознавства НАН України і УТОПІК, 2020) Тверитникова, Олена Євгенівна; Мельник, Тамара Василівна
  • Ескіз
    Документ
    Використання сучасних технологій навчання у процесі підготовки бакалаврів з машинобудування
    (Полтавський національний педагогічний університет імені В. Г. Короленка, 2018) Асєєва, Ірина Володимирівна; Волобуєв, Максим Миколайович; Мельник, Тамара Василівна
    Розглянуто вплив сучасної інноваційної навчальної діяльності в технічному університеті на ефективність підготовки майбутніх бакалаврів машинобудівних спеціальностей. Висвітлено види та класифікацію педагогічних інноваційних технологій, які набули поширення в практиці викладання загальної хімії. Обґрунтовано, що використання інноваційних педагогічних технологій у навчальному процесі сприяє розвитку творчих здібностей студенті. Доведено, що формування базової професійної компетентності бакалаврів у процесі вивчення природничо-наукових дисциплін є обґрунтованою потребою суспільства в забезпеченні якісної підготовки конкурентоспроможних фахівців.
  • Ескіз
    Документ
    Моделювання процесу екстрагування речовини у системі: тверде тіло–рідина
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2020) Горбунов, Костянтин Олександрович; Пономаренко, Ганна Володимирівна; Миронов, Антон Миколайович; Ільченко, Марія Володимирівна; Школьнікова, Тетяна Василівна; Мельник, Тамара Василівна
    Розглянуто принципи моделювання процесу екстрагування речовини через клітинні стінки. Прийнято, що тверде тіло є агрегатом частинок, що деформуються, усередині яких знаходиться речовина, що витягується. Процес екстрагування розглянуто як суму двох стадій – дифузійної і гідродинамічної. Дифузійний характер носить стадія масообміну усередині твердого тіла в силу відсутностіу останнього плинності. Для дифузійної стадії запропоновано розглядати процес внутрішнього перенесення, як сукупність псевдокаталітичних реакцій між молекулами екстрагента і речовини, що витягується. Такий підхід дозволяє застосувати для моделювання процесу кінетичні апарат хімічної кінетики, розроблений для реакцій каталізу. У рамках цього підходу показаний зв’язок між коефіцієнтом дифузії і структурою частинок для випадку їх клітинної будови з урахуванням селективного відбору однієї з декількох певних речовин. Наведено рівняння опису зміни у часі середніх концентрацій речовини з урахуванням впливу умови зовнішньої масовіддачи на міжфазних межах. Доведено, що застосований підхід здійснює можливість знаходження достатнього числа параметрів для опису різних ефектів екстрагування і надає фізичний сенс інтерпретаціям кінетичних кривих екстрагування. Для гідродинамічної стадії сформульована рамкова модель порового простору, яка є детермінованою і двохмасштабною та враховує можливі зсувні і об’ємні деформації частинок. Таке двофазне середовище розглянуто як сукупність джерел змінної інтенсивності, в ролі яких виступають частки. Наведено рівняння для розрахунку коефіцієнту масопередачі для системи тверді частинки–рідина з урахуванням поведінки реології рідкої фази як суміші екстрагента і речовини, що витягується. Обґрунтовано доведено, що запропоновані моделі мають достатню універсальність для того, щоб витримати адаптацію до різних конкретних ситуацій.
  • Ескіз
    Документ
    Загальна хімія
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2019) Булавін, Віктор Іванович; Школьнікова, Тетяна Василівна; Ведь, Марина Віталіївна; Ярошок, Тамара Петрівна; Крамаренко, Андрій Вікторович; Волобуєв, Максим Миколайович; Степанова, Ірина Ігорівна; Рищенко, Ігор Михайлович; Русінов, Олександр Іванович; Мельник, Тамара Василівна; Асєєва, Ірина Володимирівна
    У навчальному посібнику на основі системного підходу викладено основні роз-діли сучасної загальної хімії: номенклатура та властивості неорганічних речовин, осно-вні поняття та закони хімії, енергетика та кінетика хімічних процесів, будова атомів та хімічний зв’язок, розчини, окисно-відновні реакції, комплексні сполуки, основи елект-рохімії та корозія металів. Після кожної глави наведено запитання та завдання для са-мостійної роботи студентів, які дозволяють об’єктивно визначити рівень підготовки студентів з хімії. Призначено для студентів хіміко-технологічних та нехімічних спеціальностей денної та заочної форми навчання.
  • Ескіз
    Документ
    Науково-технічна еліта Харківського політехнічного інституту в цивілізаційному поступі українства (кінець ХІХ – 30-ті рр. ХХ ст.)
    (Київський національний університет ім. Т. Г. Шевченка, 2012) Тверитникова, Олена Євгенівна; Мельник, Тамара Василівна
    У статті розглянуто становлення науково-технічної еліти Харкова наприкінці ХІХ – на початку ХХ ст. Розкрито процес зародження наукових шкіл в галузі електротехніки та промислової хімії в Харківському технологічному інституті.
  • Ескіз
    Документ
    Нариси історії розвитку прикладних технічних наук в Україні. З досвіду Харківського політехнічного інституту
    (НТУ "ХПІ", 2015) Тверитникова, Олена Євгенівна; Посвятенко, Наталія Іванівна; Мельник, Тамара Василівна
    Монографія присвячена дослідженню розвитку прикладних технічних наук в Україні в першій половині ХХ ст. Висвітлено внесок та уточнено історичні факти діяльності окремих фахівців, які працювали в Харківському технологічному та політехнічному інститутах. Розраховано на викладачів, студентів та всіх, хто цікавиться історією науки і техніки.
  • Ескіз
    Документ
    Історична спорідненість розвитку прикладних технічних наук
    (НТУ "ХПІ", 2017) Посвятенко, Едуард Карпович; Тверитникова, Олена Євгенівна; Посвятенко, Наталія Іванівна; Мельник, Тамара Василівна
    У монографії розглянуто еволюцію становлення і розвитку класичних технічних наук механічного, електротехнічного та хімічного циклів. Вияв-лено основні тенденції та особливості їх формування, проведено зіставлен-ня процесів розвитку з найдавніших часів до сучасності. Призначено для науковців, викладачів природничих і технічних дисциплін, істориків науки і техніки, студентів вищих навчальних закладів.