Кафедри

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/35393

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 14
  • Ескіз
    Документ
    Діагностика і надійність електромеханічного обладнання промислових підприємств і електростанцій
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2024-10-24) Шевченко, Валентина Володимирівна
    Дисципліна «Надійність і діагностика електрообладнання» знайомить студентів з головним електрообладнанням, що встановлено на електростанціях та на промислових підприємствах, формує знання щодо організації робіт по монтажу, обслуговуванню, ремонту та діагностиці електричних машин (ЕМ) і трансформаторів.
  • Ескіз
    Документ
    Текст лекцій з дисципліни "Надійність і діагностика електрообладнання"
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023-02-16) Шевченко, Валентина Володимирівна
  • Ескіз
    Публікація
    Оцінювання показників ділової активності сільськогосподарських підприємств в умовах воєнного стану
    (Білоцерківський національний аграрний університет, 2023) Шиян, Наталія Іванівна
    Стаття присвячена аналізу ефективності діяльності сільськогосподарських підприємств в умовах воєнного стану. Проаналізовано показники ділової активності сільськогосподарських підприємств Харківської області у 2018, 2020 та 2022 рр. Встановлено зменшення значень усієї сукупності проаналізованих показників (коефіцієнти оборотності: активів, оборотних засобів, основних засобів, дебіторської та кредиторської заборгованостей, власного капіталу) у 2022 р., порівняно із їх значеннями у 2018 і 2020 рр. Отримані результати дослідження дозволили підтвердити погіршення показників ефективної діяльності сільськогосподарських підприємств в умовах воєнного стану. Оцінено надійність розбіжностей між середніми величинами аналізованих показників у групах в 2020 і 2022 рр. із використанням t-критерію Стьюдента. Встановлено, що ймовірність того, що значення середніх можуть бути випадковими, дорівнює майже 0. Тобто, отримані середні значення показників ділової активності сільськогосподарських підприємств у 2020 і 2022 рр. надійні і невипадкові. Встановлено взаємозв’язок між досліджуваними ознаками (змінними) з використанням факторного аналізу. Зокрема, визначено високий ступінь взаємозв’язку у 2020 р. між коефіцієнтом оборотності активів і коефіцієнтом оборотності оборотних засобів, та між коефіцієнтом оборотності дебіторської заборгованості і коефіцієнтом оборотності кредиторської заборгованості. У 2022 р. високий ступінь взаємозв’язку залишився лише між коефіцієнтами оборотності активів і коефіцієнтом оборотності оборотних засобів. Це може свідчити про значно більшу диференціацію коефіцієнтів оборотності дебіторської та кредиторської заборгованості в середині сукупності, що, своєю чергою, може бути обумовлено факторами зовнішнього впливу, зокрема, воєнними діями. Поставлено питання щодо необхідності проведення окремого дослідження впливу факторів на ступінь взаємозв’язку між коефіцієнтами оборотності дебіторської та кредиторської заборгованості в сільськогосподарських підприємствах.
  • Ескіз
    Документ
    Методика оцінки ефективності надійності функціонування автоматизованої системи військового призначення, як складної організаційно-технічної системи
    (Харківський національний університет Повітряних Сил імені І. Кожедуба, 2020) Кучеренко, Юрій Федорович; Носик, Андрій Михайлович; Сімонов, С. І.; Шубін, Є. В.
    У статті показано зростання ваги застосування автоматизованих систем військового призначення при веденні сучасних воєнних конфліктів збройними силами, що направлене на отримання інформаційної переваги над противником за рахунок використання можливостей єдиного командно-інформаційного простору всіма його користувачами. При застосуванні автоматизованих систем військового призначення як у повсякденній діяльності військ, так і при виконанні ними бойових завдань дуже часто у органів управління є потреба здійснювати поточну оцінку ефективності їх функціонування за основними властивостями, в тому числі і за надійністю функціонування, з метою прийняття ними обґрунтованих рішень щодо необхідності виконання певних заходів для відновлення їх функціонування або порівняння їх між собою для визначення можливостей з автоматизованого управління підпорядкованими об’єктами управління. Представлена методика оцінки ефективності надійності функціонування автоматизованої системи військового призначення, дає можливість органам управління у стислі терміни, застосовуючи простий математичний апарат, здійснювати поточну оцінку надійності її функціонування. Головна відмінність даної методики оцінки ефективності надійності функціонування автоматизованої системи військового призначення від інших полягає в тому, що вона дозволяє відповідним органам управління визначити її ефективність синхронізовано з термінами циклів управління військами та засобами з врахуванням обраного в неї способу управління об’єктами управління. Даний матеріал доцільно використовувати органам управління при здійсненні поточної оцінки надійності функціонування автоматизованих систем військового призначення для вибору шляхів з виконання необхідних заходів щодо поліпшення її надійності функціонування при плануванні застосування відповідних сил та засобів в операції або для здійснення порівняння різних систем між собою за основними їх властивостями.
  • Ескіз
    Документ
    Конспект лекцій з навчальної дисципліни "Надійність та діагностика"
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2024) Ковальов, Віктор Миколайович
    Навчальна дисципліна "Надійність та діагностика" спрямована на оволодіння теоретичними знаннями та на отримання практичних навичок студентами з розрахунку надійності сучасних автоматизованих електроприводів з напівпровідниковими перетворювачами електроенергії та методами діагностики ймовірних несправностей. Конспект лекцій являє собою частину учбово-методичного комплексу для забезпечення підготовки магістрів на кафедрі "Автоматизовані електромеханічні системи" та відповідає новим освітньо-професійним програмам. Структура навчальної дисципліни передбачає виконання розрахункової роботи з розрахунку показників надійності сучасних напівпровідникових силових схем електроприводів та систем їх керування. В конспекті лекцій послідовно і ґрунтовно викладено загальні теоретичні положення з теорії надійності, наведені докладні пояснення щодо розрахунку показників надійності та складання алгоритмів діагностики несправностей сучасних систем електроприводів. Конспект лекцій містить основні базові відомості про надійність електроприводів, а також про діагностування у сполученні з прогнозуванням їх технічного стану. Наведені приклади діагностування сучасних електроприводів з напівпровідниковими перетворювачами електроенергії.
  • Ескіз
    Документ
    Аналіз та пропозиції щодо захисту цивільного населення під час війни
    (International Economic Institute s.r.o., Praha, 2023) Березуцький, Вячеслав Володимирович
    Україна з 2014 року виборює свою незалежність зі зброєю в руках. З лютого 2023 року ця боротьба перейшла у новий формат, який визначається відкритою агресією росії проти України, постійними бомбардуваннями та обстрілами її територій. Під час цих обстрілів гинуть та травмуються мирні люди і насамперед цивільне населення, зокрема жінки та діти. Проведено аналіз готовності до таких подій держави та населення, підготовка притулків та транспорту для евакуації, показує, що вони були не готові. Більшість сховищ і укриттів перебували в покинутому і непридатному для знаходження в них живих людей. До якогось часу цим питанням займалося МНС і проводила періодичні перевірки стану сховищ на підприємствах, але десь із 2018 року і вони перестали це робити. Місцева влада також не дуже турбувалася про те, куди ховатимуться люди під час обстрілів міст, селищ та населених пунктів. Внаслідок цього велика кількість людей постраждала і продовжує страждати від неможливості захистити себе та своїх родичів від обстрілів, тих хто залишився на території України та вірить у перемогу ЗСУ. У цій статті проаналізувано існуючи у світі підходи до захисту населення від обстрілів та бомбардувань на прикладі досвіду 2 світової війни та країн, де війна є щоденною подією вже багато років (Ізраїль). Розглянуто новий проєкт, який вносено народними депутатами України. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення безпекових заходів під час планування будівництва житлових будинків». Запропановано підходи щодо проєктування та розміщення у квартирах сховищ типу Моріссона, із урахуванням напряму обстрілів та можливих вибухів. Також звернуто увагу на якість виробів сховищ у квартирах, від надійності яких залежать життя людей. Показано, що необхідно робити наукові розрахунки щодо вибору матеріалів, міцності та надійності конструкцій, які забезпечують безпеку цивільного населення під час війни.
  • Ескіз
    Документ
    Підвищення надійності електроенергетичних об'єктів за рахунок використання безпілотних літальних апаратів
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Гриб, Олег Герасимович; Карпалюк, Ігор Тимофійович; Лука, Олексій Володимирович; Кауркін, Євген Олексійович
    Розглядається питання щодо підвищення надійності роботи об'єктів в енергетичній системі України. Показано, що електроенергетичний комплекс України має значні рівні зносів, що в свою чергу призводить до зростання кількості аварійних станів, збільшення часу післяаварійних відновлень, і, як наслідок, зменшення надійності електропостачання в цілому. Відповідно і втрати електричної енергії будуть тим більше, чим вище знос систем і обладнання. Для підтримання електроенергетичної системи в межах нормативних вимог для обладнання із більшим зносом витрати на обслуговування також мають збільшуватися. Застаріле і зношене обладнання призводить до зростання втрат енергії, зростання витрат на підтримання стану працездатності і, як наслідок, втрат фінансових. Зменшення втрат електроенергії на зношеному обладнанні не може бути виконано одномоментно і кардинально, в силу неможливості економіки України оновити енергетичне обладнання за короткий строк. Автори пропонують зменшення фінансових втрат провести за рахунок зменшення витрат на обслуговування існуючого обладнання. І зробити це пропонується за умови використання сучасних технологій, а саме використання БПЛА для моніторингу енергетичного обладнання. Пропонується звернути увагу тільки на один параметр, а саме на безперебійність функціонування енергооб'єктів. Так для мережевих компаній моніторинг технічного стану ліній і контроль засобів ізоляції є основним типом моніторингу. Щільність відмов побудована в графічному вигляді, де представлена нормована кількість оглядів, яка виходить із вимог надійності. Розрахунок кількості оглядів виконують за нормативними документами. В роботі показано, що графік зміни ймовірності безвідмовної роботи не є прямою. Тому регулярність оглядів не може використовувати періодичність не пов'язану із зносом обладнання. І для підтримання рівня надійності необхідно збільшувати кількість оглядів для забезпечення нормативного рівня надійності. Зменшення витрат на збільшену кількість оглядів автори пропонують виконати за допомогою БПЛА. Наведені економічні розрахунки показують високу економічну ефективність такої пропозиції.
  • Ескіз
    Документ
    Reliability of hydropneumodrives for metal cutting equipment
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Fatieieva, N. M.; Fatyeyev, O. M.; Poliakov, V. V.
    The reliability of hydropneumodrives largely determines the safety of machine tools, metal cutting equipment, the movement of transport vehicles, and the flight of modern passenger aircraft, and their failures can in some cases lead to accidents. The design stage is crucial in ensuring reliability. The main tasks of reliability research and calculation at this stage can be divided into three groups. First, it is a justification of reliability requirements for the main elements of the hydraulic pneumatic actuator (the task of reliability norming). This task is solved at an early stage of design and involves the preliminary development of the unit structure and justification of design principles. Secondly, it is to ensure the reliability of the elements and the unit as a whole. This group of tasks includes research and quantitative assessment of the efficiency of possible ways to ensure reliability; selection of basic design characteristics, statistical reserves of durability and longevity, stability reserves and other indicators; comparative analysis of options and selection of optimal designs. Thirdly, these are control calculations of the unit's reliability according to the design documentation. Algorithms for the distribution of normalised reliability indices at the design stage for hydropneumodrives implemented by the standard positional structure method and the minimisation method are obtained. Algorithms allow already at the early stages of hydropneumodrive design to normalise reliability indices, which makes it possible to obtain optimal solutions of reliability issues at the subsequent stages of development of the drive life cycle. The methods of calculation and determination of design relations for finding quantitative characteristics of failure-free indices of designed hydropneumodrives, implemented by the method of standard positional structure and the method of minimisation, are selected, which allows designing highly reliable hydropneumodrives for new metal cutting equipment. Evaluation of reliability indicators of hydropneumodrives at the stage of preliminary design allows to make a rational choice of structural scheme and parameters, to select appropriate materials and elements of scheme realisations.
  • Ескіз
    Публікація
    Методика визначення порогу повзучості матеріалу поршня для оцінки параметричної надійності його бічної поверхні
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2022) Ліньков, Олег Юрійович; Пильов, Вячеслав Володимирович; Ликов, Сергій Валентинович; Пильов, Володимир Олександрович
    Постійне підвищення питомої потужності двигунів призводить до роботи матеріалів, що утворюють камеру згоряння, на межі їх міцності та зменшення надійності конструкцій двигунів. Передбачення надійної роботи елементів конструкції двигуна стає все більш актуальним і вимагає наявності відповідних методик для такої оцінки. За найбільш показовий елемент камери згоряння взято поршень. Він працює при значних термічних навантаженнях і саме його поверхні можуть працювати на межі призначених показників надійності. Аналіз публікацій показав актуальність поставленої задачі через зафіксовані випадки втрати параметричної надійності поршня з цілого ряду причин. Для забезпечення параметричної надійності бічної поверхні поршня під час проектування необхідно застосовувати додатковий критерій, якій повинен враховувати значення порогу повзучості матеріалу в продовж експлуатації. В роботі відмічена специфічність багатьох матеріалів – незначна тривалість першої стадії повзучості – їх зміцнення. В дослідженні розглянуто схему деформування критичної зони юбки поршня при визначенні порогу повзучості матеріалу за традиційною методикою та при врахуванні факту наявності стадії повзучості початкового зміцнення матеріалу. Встановлено відмінності результатів при врахуванні властивостей незміцненого та зміцненого поршневого алюмінієвого сплаву АК12М2МгН внаслідок повзучості. Показано, що результати досліджень щодо порогу повзучості незміцненого алюмінієвого сплаву слід враховувати в оцінках параметричної надійності бокової поверхні поршнів форсованих за потужністю двигунів. Саме для цієї зони межа повзучості матеріалу найбільше відрізняється для зміцненого і незміцненого матеріалу. Наступний напрям робіт пов'язано з визначенням порогу повзучості інших матеріалів та застосування отриманих даних в критерії параметричної надійності.
  • Ескіз
    Документ
    Оцінка ефективності застосування систем накопичення енергії для підвищення ефективності роботи розподільчих електричних мереж
    (ТОВ "Друкарня Мадрид", 2020) Бондаренко, Роман Вікторович; Довгалюк, Оксана Миколаївна; Мірошник, К. А.; Яковенко, Іван Сергійович