Кафедри

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/35393

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 11
  • Ескіз
    Документ
    Особливості професійного розвитку майбутніх молодших спеціалістів електромеханіків на засадах дуальної системи навчання в умовах Харківського комп'ютерно-технологічного коледжу НТУ "ХПІ"
    (Національний технічний інститут "Харківський політехнічний інститут", 2019) Бенгард, Олександр Олегович; Ігнатюк, Ольга Анатоліївна
  • Ескіз
    Документ
    Спільнота практики у дистанційному навчанні
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2018) Кухаренко, Володимир Миколайович
  • Ескіз
    Документ
    Шляхи підвищення якості процесу розробки програмного забезпечення на основі моделей зрілості
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2019) Годлевський, Михайло Дмитрович; Гончаренко, Тетяна Євгенівна; Бурлаков, Георгій Олександрович; Малець, Дмитро Костянтинович
    Стисло розглянуті основні етапи еволюції поняття якості виробу та послуги, починаючи з системи Тейлора до концепції тотального менеджменту якості TQM (Total Quality Management). Зважаючи на універсальний характер стандартів серії ISO-9000, вони були застосовані в області програмної інженерії. Шляхи підвищення якості процесу розробки програмного забезпечення (ПР ПЗ) розглядаються на основі моделей зрілості. Основними моделями зрілості є: CMMI (Capability Maturity Model Integration) та SPICE (Software Process Improvement and Capability dEtermination). CMMI реалізована у двох варіантах – дискретному і безперервному. Першому відповідає поняття «рівень зрілості», а другому – «рівень можливості». З цими поняттями пов’язана оцінка поточного стану ПР ПЗ організації та окремих фокусних областей. На відміну від моделі CMMI модель зрілості SPICE реалізована тільки в одному варіанті – безперервне подання. Ця модель визначає тільки поняття «рівень можливості» окремо взятих процесів. Аналогом фокусної області моделі CMMI є поняття процесу моделі SPICE, який складається з практик. Основним недоліком моделі CMMI є те, що вона не ураховує особливості організації розробника ПЗ. З іншого боку, при використанні моделі SPICE по відношенню до окремого процесу експерти можуть використовувати наступну інформацію: методологію управління проектом; модель життєвого циклу ПР ПЗ; особливості предметної області; цілі організації. На основі розглянутої структури та проведеного порівняльного аналізу цих моделей виявлені окремі їх властивості, які дозволили сформулювати шляхи підвищення зрілості ПР З. Основними з них є: формалізація моделей зрілості; розробка математичних моделей підвищення рівня зрілості як окремих процесів, так і всього ПР ПЗ; формування дискретної моделі зрілості на основі SPICE; використання методології колективного експертного оцінювання вихідного стану окремих фокусних областей моделі СММІ і процесів моделі SPICE.
  • Ескіз
    Публікація
    Методичні рекомендації з організації та проведення практик магістрів спеціальності 8.03050201 "Економічна кібернетика"
    (НТУ "ХПІ", 2015) Конохова, Зоя Петрівна
    Методичні рекомендації з організації та проведення практик магістрів спеціальності 8.03050201 "Економічна кібернетика". Практика, будучи складовою навчального процесу, складається з виробничої та переддипломної, проводиться з метою забезпечення практичного використання знань, отриманих студентом за весь попередній період навчання, формування професійних навичок, збору матеріалів для написання дипломної роботи, а також підготовки бази для самостійної трудової діяльності.
  • Ескіз
    Публікація
    Методичні рекомендації з організації та проведення практик спеціалістів спеціальності 7.03050201 "Економічна кібернетика"
    (НТУ "ХПІ", 2015) Конохова, Зоя Петрівна
    Методичні рекомендації з організації та проведення практик спеціалістів спеціальності 7.03050201 "Економічна кібернетика". Практика, будучи складовою навчального процесу, складається з виробничої та переддипломної, проводиться з метою забезпечення практичного використання знань, отриманих студентом за весь попередній період навчання, формування професійних навичок, збору матеріалів для написання дипломної роботи, а також підготовки бази для самостійної трудової діяльності.
  • Ескіз
    Публікація
    Методичні рекомендації з організації та проведення практик бакалаврів спеціальності 6.030502 "Економічна кібернетика"
    (НТУ "ХПІ", 2015) Конохова, Зоя Петрівна
    Методичні рекомендації з організації та проведення практик бакалаврів спеціальності 6.030502 "Економічна кібернетика". Практика, будучи складовою навчального процесу, складається з виробничої та переддипломної, проводиться з метою забезпечення практичного використання знань, отриманих студентом за весь попередній період навчання, формування професійних навичок, збору матеріалів для написання дипломної роботи, а також підготовки бази для самостійної трудової діяльності.
  • Ескіз
    Документ
    Дослідницька компетентність студентів спеціальності фізична культура і спорт
    (НТУ "ХПІ", 2017) Борейко, Наталя Юріївна; Азаренкова, Любов Леонідівна
    У статті досліджуються основи формування дослідницької компетентності, визначався рівень сформованості дослідницької компетентності у студентів спеціальності «Фізична культура і спорт». Дослідницька компетентність студентів визначалась за трьома компонентами ціннісно-мотиваційного, когнітивного й операційного. Для покращення рівня дослідницької компетентності розроблено технологію її формування у студентів спеціальності «Фізична культура і спорт». Технологія включає три етапи: мотиваційний, когнітивно-орієнтований, діяльнісно-процесуальний.
  • Ескіз
    Документ
    Методичні вказівки з науково-дослідної роботи та науково-дослідної практики
    (НТУ "ХПІ", 2016) Матросов, Олександр Дмитрович; Матросова, Вікторія Олександрівна
  • Ескіз
    Документ
    Опосредованность интуитивного синтетического суждения
    (НТУ "ХПИ", 2016) Бардин, Александр Николаевич
    Для познания мира – и физического и духовного – совершенно необходимы два существенно различных метода: с одной стороны, дискурсивный, логический, с другой – интуитивный, т.е. непосредственное синтетическое суждение, не опирающееся на доказательство, причем этот второй метод, с точки зрения гносеологической, в основе своей один и то же в науке и в искусстве, в вопросах физики и этики. Опыт всегда ограничен, и суждение о его достаточности, о доказательности – есть внелогический акт, в полной мере интуитивный, не сводимый логически к другим положениям, принятым за основные и безусловно верные. Подтверждение предсказаний укрепляет убедительность суждения.
  • Ескіз
    Документ
    Сучасні чинники формування професійно-практичних умінь і навичок майбутніх інженерів-педагогів машинобудівного профілю
    (НТУ "ХПІ", 2013) Марковська, Оксана Євгенівна
    В статті обґрунтовано чинники, що позитивно впливають на ефективність формування професійно-практичних умінь і навичок з робітничої професії у майбутніх інженерів-педагогів машинобудівного профілю в процесі виробничого навчання і практики, враховують особливості інженерно-педагогічної освіти і спрямовані на індивідуалізацію і диференціацію процесу виробничого навчання, розвиток особистості студентів.