Кафедри

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/35393

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 10
  • Ескіз
    Документ
    Економічна відбудова України: моделі політики реформування господарства
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Мехович, Сергій Анатолійович; Дорошенко, Володимир Сергійович; Другова, Олена Сергіївна; Геворкян, Артем Юрієвич
    У статті розвинуто ідею відродження економіки України через її індустріальний розвиток. Обґрунтовано, що найбільш процвітаючі країни свого часу розвивали виробничі структури у тих областях, де було сконцентровано технологічний прогрес, тому прорахунки політики, насамперед у питаннях розбудови промисловості, мають бути ураховані при формуванні напрямів повоєнного відновлення. Який шлях вибирає країна - залежить від політичного устрою та економічної політики. Від цього також залежать інституційні зміни, які або прискорюють інноваційний процес, або його стримують. В останні десятиліття Україна здійснила регрес від індустріальної до аграрної країни. На основі офіційних статистичних даних показано, що економіка Україна практично вся знаходиться на низькотехнологічному рівні за світовими критеріями. Як результат, основою ВВП є низькотехнологічні види діяльності із оптової і роздрібної торгівлі, сільського господарства, операцій із нерухомим майном, транспорту, складського господарства, добувної промисловості. Виробництво високотехнологічної продукції зростає за рахунок послуг, але їхня загальна частка у виробничій діяльності України становить менше 10 %. Запропоновано методологію, яка передбачає створення нового змісту промислової політики та розробку нових моделей у контексті формування міжгалузевої кооперації, що слід розглядати як альтернативу галузевому принципу управління. Наголошено на необхідності створення ефективного законодавчого середовища інноваційної та інвестиційної діяльності. Таким визнаним середовищем є інноваційно – промислові кластери, а їх підґрунтям – інститут кластерної політики, який потрібен для створення законодавчої та нормативної бази підтримки реінжинірингу і розвитку кластерних мереж, де формуються партнерські відносини між бізнесом, владою, наукою і громадою за моделлю "потрійної спіралі". Розкрито його сутність та основні підходи у забезпеченні реалізації.
  • Ескіз
    Документ
  • Ескіз
    Документ
    Світовий досвід реалізації моделей промислової політики
    (ДВНЗ "Ужгородський національний університет", 2017) Носирєв, Олександр Олександрович
    В статті узагальнено досвід реалізації моделей промислової політики окремих провідних держав світу (США, Великобританії, Франції, Німеччини, Австрії, Японії). Досліджено вплив обраних моделей на соціально-економічний стан досліджуваних країн. Результати узагальнення може бути використано при адаптації закордонного досвіду до умов впровадження промислової політики до пріоритетів розвитку вітчизняної економіки. Підкреслено, що розробка національної промислової політики має спиратися на багатий історичний досвід високорозвинутих країн та одночасно виходити з власного минулого й сучасного соціально-економічного і політичного розвитку країни. Виявлено основні проблеми у впровадженні державного регулювання розвитку економіки та промислового сектору в провідних країнах світу з метою використання світового досвіду при можливій інтенсифікації державної промислової політики в Україні.
  • Ескіз
    Документ
    Структурні перебудови промислової політики повоєнного відновлення економіки
    (Видавничий дім "Гельветика", 2022) Носирєв, Олександр Олександрович
    Метою дослідження є виокремлення перспективних напрямів інвестиційного забезпечення промислового відродження економіки, ідентифікація етапів та заходів структурних трансформаційних та регулювання економічного та промислового розвитку, векторів підвищення ефективності промислової політики та стратегічних концепцій структурної перебудови промислової політики у площині повоєнного відновлення економіки держави. Запропоновано пріоритетні напрями підвищення ефективності промислової політики, яка поєднує пріоритети інноваційної, зовнішньоекономічної та інших політик. Державна політика промислово-технологічного розвитку повинна бути скерована на стимулювання інноваційної діяльності підприємців в ІТ-сфері, розвиток державно-приватного партнерства, реформування системи оподаткування, стимулювання впровадження екологічних технологій в промисловості та залучення країн до міжнародного стратегічного партнерства.
  • Ескіз
    Документ
    Оцінка процесу економічного реформування України
    (НТУ "ХПІ", 2018) Назаренко, Олена Василівна; Решетняк, Наталя Борисівна; Єгорова, Юлія Валеріївна
    Динаміка оцінок міжнародних рейтингових агентств процесу проведення економічних реформ в Україні за щорічними звітами свідчить про те, що за останні десять років Україна не досягла помітного прогресу в реформуванні економіки. За визначенням експертів Європейської бізнес-асоціації лише в 2017 році позиція України вийшла з негативної площини. За даними рейтингу легкості ведення бізнесу згідно з докладом "Doing Business-2018" Всесвітнього банку, Україна знаходиться на 76 місці. У рейтингу глобальної конкурентоспроможності Всесвітнього економічного форуму, який оцінює потенціал росту економіки країн у середньо- та довгостроковій перспективах, на теперішній час Україна займає 81 місце зі 137 країн. Серед найбільш проблемних факторів, що впливають на бізнес в Україні, виділяються корупція, політична нестабільність, інфляція, неефективність управління, складний доступ до фінансування. Внутрішньою реакцією бізнес-середовища країни на соціально-економічні процеси всередині країни є масова трудова міграція за кордон, яка зростає і наближається до критичної межі. Серед потенційних трудових мігрантів майже половина – віком від 18 до 29 років. Додатковим ризиком для українського ринку праці є збільшення кількості студентів, що навчаються за кордоном. Головною причиною, через яку українці продовжують їхати на заробітки і на постійне проживання за кордон, є різниця в оплаті праці. Необхідно проводити реформи з перетворення України на дійсно динамічну економіку з високим попитом на робочу силу з адекватною зарплатою. Найкраще можливе рішення накопичених проблем – це залучення до органів державного управління нових молодих спеціалістів. Стверджується, що покращення результатів запроваджуваних реформ, яке відобразиться у підвищенні рейтингових оцінок міжна родних агентств, може бути пов'язаним тільки з інноваційно-інвестиційним розвитком та проведенням промислової політики, спрямованої на пріоритетні кластери економіки. Одним із показових прикладів кластерної регіональної економіки є економіка Європейського Союзу. Пропонується формувати кластери в Україні у високотехнологічних галузях економіки: авіакосмічній, машинобудівній, виробництві сільськогосподарської техніки. В процесі економічних реформ Україна має в першу чергу покладатися на себе. Реформи мають доповнювати одна одну і сприяти якісним змінам.
  • Ескіз
    Документ
    Напрями вдосконалення механізмів управління промисловими комплексами
    (Запорізька державна інженерна академія, 2016) Носирєв, Олександр Олександрович
    У статті розглянуто сутність та особливості управління промисловими комплексами та заходи щодо вдосконалення системи управління виробничими підприємствами в рамках державної промислової політики. Досліджено сучасний стан інтеграційних процесів у промисловому комплексі України в аспекті взаємозв'язку розвитку промисловості із соціально-економічним розвитком регіонів. Окреслено концептуальні засади стратегії розвитку вітчизняної промисловості. Досліджено концепцію активізації інноваційно-інвестиційних процесів у регіональних промислових комплексах. Запропоновано заходи щодо інноваційно-інвестиційної підтримки промислових комплексів.
  • Ескіз
    Документ
    Методичні підходи до формування та стратегій реалізації неоіндустріальної промислової політики
    (Причорноморський науково-дослідний інститут економіки та інновацій, 2017) Носирєв, Олександр Олександрович
    У статті узагальнено методичні підходи та концепції стратегій реалізації неоіндустріальної промислової політики. Розглянуто методи та механізми впровадження державного регулювання промислового розвитку з урахуванням активізації інноваційно-інвестиційних процесів в економіці держави. Запропоновано концептуальні орієнтири розвитку механізмів неоіндустріальної промислової політики як складової частини соціально-економічної політики держави через систему заходів прямого (адміністративного) й непрямого (фінансово-економічного) державного регулювання економіки, спрямованих на стимулювання розвитку промисловості, підвищення національної конкурентоспроможності й ефективності виробництва.
  • Ескіз
    Документ
    Концептуальні орієнтири промислової політики України
    (Причорноморський науково-дослідний інститут економіки та інновацій, 2017) Носирєв, Олександр Олександрович
    Статтю присвячено дослідженню особливостей формування та реалізації промислової політики України. Запропоновано заходи щодо раціоналізації структури регіонального промислового виробництва та вдосконалення організаційних і господарських форм його функціонування в контексті підвищення науково-технічного рівня національної промисловості. Досліджено сучасні складники механізму реалізації державної промислової політики в Україні. Узагальнено мехaнізми реaлізaції промислової політики в контексті концептуальних орієнтирів економічного розвитку України на середньо-строкову перспективу. Окреслено концепцію спрямовaності дій щодо стимулювaння розвитку промисловості як першорядного зaвдaння органів державної влади, що впроваджують промислову політику.
  • Ескіз
    Документ
    Редеіндустріалізація Донбасу: промислова політика відновлення економічного потенціалу
    (Міжнародний університет бізнесу і права, 2017) Носирєв, Олександр Олександрович
    У статті розглянуто напрями розвитку промислової політики щодо процесів редеіндустріалізації Донбасу та його інтеграції до розвитку економіки України. Доведено необхідність розробки загальнодержавної стратегії відновлення промислового та інфраструктурного потенціалів. Окреслено світовий досвід модернізації економічного потенціалу старопромислових регіонів. Наголошено на необхідності впровадження до стратегії промислової політики напрямів інтенсифікації інноваційного розвитку промислового сектору. Запропоновано основні пріоритети удосконалення промислової політики в контексті редеіндустріалізації Донбасу з метою забезпечення національних інтересів України.
  • Ескіз
    Документ
    Вектори розвитку державної промислової політики в контексті національних інтересів України
    (Міжнародний університет бізнесу і права, 2017) Носирєв, Олександр Олександрович
    У статті досліджено напрями розвитку промислової політики на сучасному етапі розвитку економіки України. Підкреслено необхідність удосконалення структури загальної економічної політики. Розглянуто вплив промислової політики на загальноекономічний потенціал держави. Наголошено на необхідності інтенсифікації інноваційного розвитку промислового сектору та активізації кластерних утворень. Запропоновано основні напрями вдосконалення промислової політики в контексті проактивного управління промисловим розвитком та підвищення рівня економічної безпеки та обороноздатності держави.