Енергозбереження. Енергетика. Енергоаудит

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/62920

Офіційний сайт http://eee.khpi.edu.ua/

Журнал "Енергозбереження. Енергетика. Енергоаудит" створений з метою всебічної підтримки державної політики в галузі енергозбереження, та інформування широких верств населення про нові наукові досслідження, актуальні проблеми та шляхи їх реалізації. Наукові статті журналу відображають дослідження вчених та фахівців в галузі економіки та енергетики направлених на підвищення енергоефективності.

Рік заснування: 2002. Періодичність: 12 раз на рік. ISSN 2313-8890 (Online), ISSN 2218-1849 (Print)

Новини

Журнал включено до категорії Б «Переліку наукових фахових видань України, в яких можуть публікуватися результати дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів доктора наук, кандидата наук та ступеня доктора філософії» (накази МОН України № 886 від 02.07.2020 та № 1188 від 24.09.2020)

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 4 з 4
  • Ескіз
    Документ
    Прогнозна модель оцінювання рівня фінансово-економічного потенціалу промислового підприємства
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2024) Заїка, Катерина Олегівна
    Стаття присвячена проблематиці прогнозування рівня фінансово-економічного потенціалу промислових підприємств як стратегічно важливого інструменту управління за необхідності пристосування до внутрішніх та зовнішніх ринкових змін. Запропоновано реалізацію прогнозної моделі з використанням адаптивного методу прогнозування економічних часових рядів, зокрема: моделі експоненціального згладжування часового ряду. У ході реалізації розраховано інтегральний показник рівня фінансово-економічного потенціалу, обґрунтовано вибір методу прогнозування, здійснено оцінку якості моделі згладжування та надійності отриманих прогнозних значень, а також наведено інтерпретацію результатів прогнозування. Дослідження проведено на основі комплексної оцінка за допомогою інтегральних показників рівня забезпечення фінансово-економічного потенціалу, а саме його компонент (бюджетно-ресурсної, фінансово-інвестиційної, безпеко-орієнтованої, позикової, (корпоративної, кредитно-ринкової, інвестиційної, інноваційно-технологічної та (ризико-адаптивної) за критерієм встановлених еталонів та застосування адаптивної моделі прогнозування економічних часових рядів, експотенціального згладжування ряду Хольта, що дозволило встановити тенденції зміни показника (зниження, зростання або значні коливання). На основі цього для кожного об’єкта дослідження систематизовано отримані параметри моделі прогнозування і значення величини середньої абсолютної відсоткової помилки з наданням відповідних рекомендації щодо забезпечення стабільності та збільшення їх фінансово-економічного потенціалу у довгостроковій перспективі. Практична цінність запропонованого теоретико-методичного підходу полягає у можливості використання розрахунків інтегрального показника рівня фінансово-економічного потенціалу промислових підприємств як інформаційної бази для формування механізму адаптивного управління, що дозволить господарюючим суб’єктам успішно протистояти зовнішнім викликам та внутрішнім загрозам, забезпечить їхню стійкість та конкурентоспроможність на ринку.
  • Ескіз
    Документ
    Теоретико-методичні підходи до визначення місця форсайт-технологій в інноваційному процесі
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Дюжев, Віктор Геннадійович; Мехович, Катерина Сергіївна; Мехович, Єлізавета Сергіївна
    В статті розглянуто підходи до підвищення ефективності стратегічного планування, що пов'язано із використанням маркетингової, комунікаційної та рекламної стратегії на підприємствах. Зазначено, що стратегії мають складну ієрархічну, взаємопов'язану структуру, яка включає корпоративні, конкурентні, технологічні, функціональні, ресурсні, товарні та інші стратегії. Формування такої складної структури залежить від існуючих та перспективних виробничих технологій, які з появою цифровізації стрімко змінюються, тому вона повинна спиратись на науково обґрунтоване бачення майбутнього та можливі його трансформації. Отже, для ефективної діяльності промислового підприємства потрібна взаємодія всіх рівнів на основі системної методології. Такою методологією є форсайт технології. Основними причинами застосування форсайту є потреба у більш детальному та точному прогнозуванні перспектив розвитку технологій, техніки і територій, взаємодія учасників процесу з урахуванням їх інтересів, покращення процесу прийняття рішень. Форсайт надає можливість вибору варіанта дій залежно від “бачення” майбутнього. За допомогою форсайту можуть бути визначені технологічні галузі можливих ефективних проривів, що має, по-перше, рішуче значення для визначення бюджетів різного рівня, та, по-друге - принципове значення в утриманні та створенні конкурентних переваг підприємства. Виділено ряд основних ознак, властивих форсайт-технологіям. На основі аналізу зарубіжної теорії і практики застосування форсайту надано низку визначень сутності методики форсайт. Розглянуто різні підходи щодо організаційної підтримки реалізації проекту форсайт, визначено області застосування форсайту.
  • Ескіз
    Документ
    Застосування штучних нейронних мереж та технологій форсайту у здійсненні технологічного реінжинірингу сучасного промислового виробництва
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2022) Мехович, Сергій Анатолійович; Попов, Олександр Вікторович; Клепікова, Світлана Володимирівна
    У статті розглянуто питання щодо механізму обґрунтування вибору напрямів технологічного реінжинірингу. Визначено, що ефективність перетворень у першу чергу залежить від методів, інструментів вибору напрямів радикального перетворення технологічної основи виробничого підприємства та взагалі від технологічної політики. Обґрунтування напрямів технологічного реінжинірингу пов’язано із великим обсягом взаємозалежних змінних інноваційних перетворень і потребує фундаментального аналізу їх поведінки і впливу на виробничий процес. На сьогодні нейронні мережі є одним з найвідоміших і ефективних інструментів інтелектуального аналізу даних, який розвивається завдяки досягненням в області теорії штучного інтелекту та інформатики. Інтелектуальні системи на основі штучних нейронних мереж, нечіткої логіки дозволяють вирішувати завдання виконання прогнозів, оптимізації, розпізнавання образів і управління. Для навчання мережі необхідно мати набір значень вхідних величин (чинників) і відповідних кожному окремому набору значень потрібної вихідної величини. Такий підхід цілком збігається із задачами вибору напрямів технологічного реінжинірингу на підприємствах інноваційного кластеру. З цією метою визначено суттєві зовнішні иа внутрішні фактори, що здійснюють вплив на ефективність кластерної політики. На відміну від внутрішніх, зовнішні у найбільшій міри дозволяють вирішувати завдання виконання прогнозів, оптимізації, розпізнавання образів і управління. В умовах недосконалої регіональної інноваційної системи та враховуючи цей фактор, для ефективності вирішення задач здійснення технологічного реінжинірингу промислового виробництва запропоновано методику, яка поєднує форсайт-прогнозування перспектив технологічного реінжинірингу підприємств з теорією штучних нейронних мереж. Запропоновано механізм взаємодії штучних нейронних мереж і форсайт методу у визначенні напрямів технологічного реінжинірингу на основі регіональної кластерної політики.
  • Ескіз
    Документ
    Підходи до прогнозування вірогідних наслідків інноваційних перетворень
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2022) Попов, Олександр Вікторович; Мехович, Сергій Анатолійович
    У статті розглянуто вірогідні наслідки інноваційного реінжинірингу та підходи щодо їх прогнозування. Серед різних змінних виділено змінні стани, які характеризують поточний, минулий чи майбутній стан виробничо-технологічної системи і які дуже важливі для оцінки ефективності інноваційних перетворень. Обґрунтовано, що для прогнозування поведінки змінних інтенсивності часто використовують нормальний закон розподілу похибок. Це обумовлює простоту і зручність обчислень. Вихідні змінні визначаються моделлю прогнозу і ступенем її обмежень. Для побудови ефективних моделей прогнозування інноваційних перетворень необхідні вихідні дані, які становлять вибірку результатів спостережень або апостеріорних даних інших успішних підприємств за деякі періоди часу (часові ряди). Розглянуто підходи до прогнозування рішень щодо фінансування загального проекту технологічного реінжинірингу виробництва на основі врахування ризиків. Виділено критичний та катастрофічний фінансові ризики. Зазначено, що ризики для інвесторів і менеджменту підприємства можуть виникати при зміні організаційних форм взаємодії партнерів, які відбуваються з передачею нематеріальних активів тимчасова або постійна поступка прав на інтелектуальну власність інвесторам взамін на інвестиції та повернення прав власникам підприємства після виплати інвесторам основного боргу й прибутку. Одним з основних видів ризику після проведення технологічного реінжинірингу виробництва на основі інноваційних перетворень, є ризик просування інноваційних продуктів, створених на новій технологічній базі й непередбачувана реакція потенційних споживачів. Наведено структура резерву на покриття непередбачених витрат.