Геотехнології

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/65935

Офіційний сайт http://library.kpi.kharkov.ua/uk/ntu_geotechn

«Геотехнології» — науковий журнал про результати наукових досліджень у галузі свердловинних, шахтних та інших гірничих геотехнологій. Видається Національним технічним університетом «Харківський політехнічний інститут» за участі редакції Гірничої енциклопедії.

Рік заснування: 2018. Періодичність: 1 раз на рік. ISSN 2616-8839

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 21
  • Ескіз
    Документ
    Застосування програми Petrel для геологічного моделювання
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2022) Левонюк, Сергій
    Petrel –програмна платформа фірми Schlumberger, що використовується у секторі розвідки та видобутку у нафтовій промисловості. Програмне забезпечення Petrel для геологічного моделювання об'єднує в єдиний технологічний ланцюжок геофізику, геологію і розробку родовищ. У статті розглянуті практичні питання застосування програмного продукту Petrel для геологічного моделювання покладу вуглеводневого флюїду, зокрема, детальної кореляції розрізів свердловин, використання результатів сейсморозвідувальних робіт, створення структурного каркасу моделі, літолого-фаціальне моделювання, петрофізичне моделювання, оцінка запасів флюїду.
  • Ескіз
    Документ
    Роль рідкісних і рідкісноземельних металів у 5-6 технологічних устроях: перспективи України
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2022) Шпильовий, Леонід Вікторович; Білецький, Володимир Стефанович
    Показана роль рідкісних і рідкісноземельних металів у сукупності сучасних і майбутніх зв'язаних виробництв, що мають єдиний технічний рівень і розвиваються синхронно. Сьогодні стрижневими технологічними устроями, які визначають хід науково-технічного прогресу, є 5-й (епоха комп'ютерів і телекомунікацій) та 6-й (нанотехнології) технологічні устрої. Автори акцентують увагу на виключній важливості рідкісних і рідкісноземельних металів у сучасному і подальшому розвитку економіки країн світу. Зокрема, в цьому контексті розглянуті перспективи України.
  • Ескіз
    Документ
    Підвищення фонтанобезпечності буріння свердловин шляхом впровадження ультразвукових датчиків рівня в систему автоматизації технологічних процесів
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2022) Микола, Ткаченко
    У статті показані основні фактори забезпечення фонтанобезпечності буріння свердловин. Проведено аналіз конструкцій рівнемірів, що встановлюються на приймальних ємностях циркуляційних систем бурових установок. Проведений порівняльний аналіз поплавкових та ультразвукових рівнемірів, наведені їх недоліки та переваги. Розглянуте питання про актуальність і ефективність застосування ультразвукових датчиків рівня. Зроблений висновок про великі перспективи впровадження ультразвукових рівнемірів з метою підвищення фонтанобезпечності буріння свердловин та та відповідності сучасному рівню цифровізації, діджиталізації й автоматизації технологічних процесів.
  • Ескіз
    Документ
    Енергозбереження при переробці залізних руд
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2022) Сокур, М. І.; Равінська, В. О.
    Описані енергозберігаючі методи подрібнення залізних руд з використанням магнітних полів. Викладені технологічні принципи економії ресурсів при збагаченні магнетитових руд та нова технологія комбінованого подрібнення руд на Інгулецькому ГЗК. Показано, що ресурсозберігаюча технологія дозволяє суттєво підвищити якість залізорудного концентрату і зменшити питомі витрати електроенергії при рудопідготовці.
  • Ескіз
    Документ
    Метанол у нафтогазовій промисловості та зеленому переході
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2022) Закревський, Андрій; Родін, Леонід
    У оглядовому матеріалі подана експертна оцінка стану і перспектив використання метанолу в нафтогазовій промисловості в контексті "зеленого переходу". Виокремлено ряд перспективних технологічних напрямків одержання і застосувань метанолу. Показано проблемні «вузькі місця» нафтогазової промисловості, де застосування інноваційних метанолових технологій дасть суттєвий позитивний результат.
  • Ескіз
    Документ
    Фізико-хімічні особливості формування скупчень газу щільних колекторів у палеозойських породах західного донбасу
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2022) Толстов, Владислав
    Актуальність дослідження: сьогодні Україна має всі передумови, щоб проводити більш детальні дослідження нафтогазоносних об’єктів. Зокрема, в районі: Донецьк – Павлоград – Краматорськ – Лисичанськ. В межах вивчаємої площі розміщуються вугільні товщі, що генерують вуглеводневий газ до пластів дрібнозернистих пісковиків палеозойського віку і потребують більш детального розгляду. Мета: вивчити геологічну будову та газоносність в палеозойських породах західної частини Донецької складчастої споруди. Об'єкт дослідження – газоносність палеозойської товщі Донецької складчастої споруди. Предмет дослідження – особливості формування газу щільних колекторів в палеозойських породах Донецької складчастої споруди. Зокрема, ставляться такі задачі досліджень: •перетворення первинної органічної речовини на газ ; • роль вугільних пластів в генерації вуглеводневих газів ; • роль глибинних розломів; • гідравлічний розрив пласта; • скласти схематичну модель газогенерації вугленосних товщ по тріщинах в пласти дрібнозернистих пісковиків.
  • Ескіз
    Документ
    Історія нафтогазовидобування в Україні
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2022) Орловський, В. М.
    Актуальність проблеми. Стаття присвячена історії становлення вітчизняної нафтогазової промисловості. Нафта і природний газ є сировиною для хімічної галузі та паливно-енергетичного комплексу. Мета. Простеження і введення у науковий обіг основних подій, фактів, технічних та технологічних рішень, які визначили розвиток нафтової і газової промисловості на теренах України у ХVІІІ–ХХ ст. Методи і апаратура. Літературний огляд, залучення архівних матеріалів, опис техніки і технології видобування нафти і природного газу в Україні. Результати. Простежено послідовність подій, які розкривають технологічний та технічний розвиток видобутку нафти і природного газу в Україні, зокрема в Західному, Східному і Південному нафтогазовидобувних регіонах України. Наукова цінність розробки. Введення у науковий обіг основних подій, фактів, технічних та технологічних рішень, які визначили розвиток нафтової і газової промисловості на теренах України у ХVІІІ – ХХ ст. Практичне значення. В Україні виявлені родовища зі значними прогнозними ресурсами нафти, природного газу та газоконденсату. Їх запаси дають можливість Україні забезпечувати власні потреби паливно-енергетичного комплексу і хімічної промисловості та експортувати вуглеводневу продукцію європейським споживачам.
  • Ескіз
    Документ
    Частотний аналізатор та генератор коливальної частоти
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Сосєдка, Вілій Лукич
    Обґрунтовано структуру генератора коливальної частоти (ГКЧ) та частотного аналізатора, що дозволяє проводити частотний аналіз за будь-якою повною ортогональною системою функцій. Причому частотний аналіз можна проводити паралельно на n інтервалах (де n довільне число) і одночасно, якщо доцільно, у різних повних ортогональних системах функцій.
  • Ескіз
    Документ
    Історія розвитку процесу самоподрібнення
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Сокур, Микола Іванович
    Простежена історія техніки та технології, а також впровадження само подрібнення руд у світі та Україні. Огляд та аналіз охоплює ХХ і початок ХХІ ст. Показано, що самоподрібнення почало впроваджуватися в схеми рудопідготовки в 1950–62 рр. і набуло поширення в США, Канаді, Швеції, Австралії, Норвегії, ПАР, ФРН, Фінляндії, Туреччині та інш. країнах. Станом на 2010 рік в зарубіжній гірничій промисловості знаходилось в експлуатації близько 160 великих млинів повного чи часткового самоподрібнення, у тому числі 65 з них працювали в залізорудній промисловості, 28 – у мідній, а інші – при збагаченні руди рідкісних і благородних металів.
  • Ескіз
    Документ
    Вибір схем та оцінки трансформації свердловин Єфремівського родовища в геотермальні сайти енергогенерації
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2023) Михайленко, Аліна; Фик, Михайло Ілліч
    The paper analyzes the key issues and aspects of the conversion and use of an old high-rate well as a geothermal well for the conditions of the massive deposit of the Yefremivske field of Ukraine, proposes a formula for preliminary assessment of geothermal resources of oil and gas deposits on the specific example of an oil and gas well of this field, the adequate estimated resource potential of the discovered massive productive reservoir is confirmed, it is proved that in the conditions of geological productive deposits of the field, the most profitable is the direct and binary scheme of heat and electricity utilization by local energy consumers. The urgency of the problem. The use of geothermal sources in gas and gas condensate fields can ensure stable and sustainable energy production. Objective. The aim of this work is to assess the prospects for the extraction of geothermal energy from the productive reservoir of the Yefremivske field, to quantify the heat production of the selected high-rate well in units of natural gas production, and to predict the adaptation of the technological scheme of the process of extracting geothermal energy from the opened massive reservoir. Methods and equipment. Modern scientific researches in the field of geothermal energy are analyzed, mathematical and geological methods are used to assess the potential of geothermal reserves, data and results of gas condensate field development projects are used. Results. The conversion of a high-flow well to a geothermal fund can be accomplished by using additional geothermal heat exchangers in the separation system and a closed circulation circuit of produced water. According to the capacity calculations, a potential well can be converted to the geothermal fund and provide relatively high heat output in the direct and binary scheme of the formed power generation site. In particular, it is shown that the closed circulation of geothermal waters through a duplet of high-rate wells that have uncovered a massive productive gas condensate deposit of the Yefremivske field provides thermal energy productivity of about 15 MW, which is equivalent to the production of 32 thousand m3/day of natural gas of standard caloric content. Scientific value of the development. Introduction of information about the Yefremivske field and parameters of its massive productive reservoir into scientific circulation. The obtained data contribute to the understanding of transformation processes and improve the technical capabilities of converting gas wells into stable geothermal energy sources. Practical significance. The use of old gas condensate wells in geothermal energy will help reduce greenhouse gas emissions, as well as ensure the sustainability of energy supply in the region, and provide tens of megawatts of thermal power. This can serve as an example for other regions with large gas and gas condensate fields.