Кафедри

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/35393

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 7 з 7
  • Ескіз
    Документ
    Історія розвитку обчислювальної техніки
    (2023) Ларін, Андрій Олексійович
    Навчальний посібник присвячено історії розвитку обчислювальної техніки, що стала найважливішою галуззю техніки в XX – XXI століттях. Даний навчальний посібник призначений, перш за все, для студентів комп'ютерних спеціальностей, чия діяльність в майбутньому буде пов'язана з IT-технологіями, але буде корисним також і для студентів інших спеціальностей.
  • Ескіз
    Документ
    Коротка історія математики з найдавніших часів до XIX століття
    (2023) Ларін, Андрій Олексійович
    Навчальний посібник призначений в першу чергу для студентів, що вивчають математику в обсязі курсів машинобудівних спеціальностей. Проте воно може бути цікаво студентам інших спеціальностей технічних вузів, які вивчають курс історії науки і техніки, а також науковим співробітникам, аспірантам, і всім тим, хто цікавиться історією розвитку науки і техніки.
  • Ескіз
    Документ
    Діяльність Харківського політехнічного інституту під час німецької окупації
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2021) Журило, Дмитро Юрійович; Ларін, Андрій Олексійович
    Розглядається діяльність співробітників Харківського політехнічного інституту, які залишилися в Харкові під час окупації у роки Великої Вітчизняної війни.. Ці співробітники не змогли вчасно покинути місто через неналежну організацію евакуації інституту. інституту. Важкі обставини змусили багатьох співробітників інституту співпрацювати з окупаційною владою, однак це співробітництво не дуже багато дало загарбникам, проте допомогло вижити більшості науковців ХПІ та зберегти будівлі інституту, бібліотечні фонди та лабораторне обладнання. Наведено прізвища видатних науковців та викладачів, які були в окупації. Показані жахи нової влади: голод, холод, загибель мирного населення. Більшість викладачів і співробітників Харківського політехнічного інституту змушені були міняти на продукти харчування власні речі, прикраси, будівельні матеріали. Наведено факти порушення німецькими військами міжнародного права. Показано, що німецька влада сприяла дрібному кустарництву, роздрібній торгівлі, наданню побутових послуг. Однак, основною метою німецьких військ було забезпечення німецької армії продуктами харчування, спорядженням, транспортом, житлом, а також відправка молоді та працездатного населення на примусові роботи до Німеччини. Німецька преса займалася дезінформацією, поширюючи брехливі запевнення про щасливе життя східних робітників у Німеччині, про залучення їх до європейської культури, про їх відпочинок і дозвілля. Описано, що завдяки діяльності видатного хіміка, професора Павла Дідусенка, вдалося налагодити випуск сірників і мила. Завдяки реалізації цих дефіцитних у воєнний час предметів першої необхідності, вдалося зберегти життя великій кількості співробітників Харківського політехнічного інституту.
  • Ескіз
    Документ
    Методичні вказівки для виконання реферату
    (2021) Балишев, Марат Артурович; Журило, Дмитро Юрійович; Ларін, Андрій Олексійович; Радогуз, Сергій Анатолійович
    Наша країна, на жаль, з тих, де часто готовлять фахівців, які майже не знають історії своєї спеціальності й не володіють науковими методами, що розроблені істориками природознавства й техніки. Не дивно, що за кордоном майже не визнають за Україною якого-небудь внеску в розвиток цивілізації. Таким чином, одним з важливіших завдань історичної науки є дослідити й вписати історію розвитку науки й техніки в Україні в контекст світової історії. Відсутність таких знань у державних діячів і керівників (якими, згодом, стануть сьогоднішні студенти) веде до помилок у політиці держави в галузі науки й виробництва, втраті національних досягнень, відставанні країни у розвитку економіки, втраті ресурсів, насамперед, людських. Метою навчальної дисципліни є формування теоретичних знань і компетенцій стосовно закономірностей розвитку науки і техніки як унікального історико-культурного феномену.
  • Ескіз
    Документ
    Методичні вказівки для виконання наукової роботи студента з навчальної дисципліни "Історія науки і техніки"
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2018) Балишев, Марат Артурович; Журило, Дмитро Юрійович; Ларін, Андрій Олексійович
  • Ескіз
    Документ
    Доля інженера Іона Деречинського
    (НТУ "ХПІ", 2018) Журило, Дмитро Юрійович; Ларін, Андрій Олексійович
  • Ескіз
    Документ
    Доля інженера Деречинського
    (НТУ "ХПІ", 2018) Журило, Дмитро Юрійович; Ларін, Андрій Олексійович
    У даній статті описуються дані по репресіям вчених в СРСР. З даного дослідження можна зробити висновок, що репресії в середовищі вчених вплинули на розвиток науки і техніки в СРСР. Зроблено деякі висновки щодо фальсифікації судових справ. В кінці розглядаються різні книги з проблем металургії, написані І. Деречинським, які головним чином стосуються ливарної справи. Наведено дані щодо реабілітації видатного вченого і педагога. Архівні дані свідчать про повну невинність інженера Деречинського.