Кафедри

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/35393

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 5 з 5
  • Ескіз
    Публікація
    Собівартість як економічна категорія
    (Національний університет "Одеська політехніка", 2024) Чернишенко, Олена Іванівна
    В статті визначено, що науково-теоретична сутність собівартості як економічної категорії багато в чому залежить від сфери використання цього терміну, серед яких виділено економічну теорію, бухгалтерський облік, фінансовий менеджмент та міжнародні стандарти фінансової звітності. Запропоновано визначати собівартість як виражені в фінансовій (грошовій) формі загальні матеріально-фінансові та інтелектуальні затрати підприємства на створення, виробництво та збут продукції з урахування соціально-інституціональних витрат. Виявлено ряд виробничих функцій собівартості продукції та об'єднано їх у блоки за типом розв'язуваних завдань. Визначено, що виконання виробничих функцій є умовою нормального перебігу індивідуального відтворення в межах окремих підприємств. Запропоновано та обґрунтовано виробничі функції собівартості, які в свої більшості проявляються у внутрішньому середовищі підприємства, та функції, що забезпечують ринкові завдання підприємства.
  • Ескіз
    Документ
    Економічна сутність стратегічного контролінгу, його місце в управлінні промисловим підприємством
    (ТОВ "Центр учбової літератури", 2021) Ходирєва, Оксана Олегівна
    У статті досліджено теоретичні концепції до трактування сутності економічної категорії "стратегічний контролінг", що нині є дуже актуальним для управління великими промисловими підприємствами. Основна мета концепції контролінгу полягає в підвищенні ефективності оперативного і стратегічного управління підприємством. Вказано, контролінг дозволяє здійснювати постійний контроль над досягненнями як стратегічних, так і оперативних цілей підприємства, згідно з цим принципом розрізняють стратегічний контролінг та оперативний контролінг. Виділено та порівняно основні характеристики стратегічного та оперативного контролінгу. Вказані основні інструменти, які використовуються при впровадженні стратегічного або оперативного контролінгу. Аналіз існуючих поглядів на поняття "стратегічного контролінгу" показує, що на сучасному етапі відсутній єдиний методологічний підхід до визначення поняття "стратегічний контролінг". Проаналізовано роботи вчених, які досліджували проблеми визначення та ключові характеристики контролінгу. Досліджено походження, еволюцію та сучасні інтерпритації поняття "стратегічний контролінг". Виявлено та узагальнено групи підходів до визначення поняття "стратегічний контролінг", визначено та наведено причини різноманіття поглядів до даного поняття. Розкрито переваги та недоліки кожного підходу до визначення економічної категорії. Згруповано та проаналізовано існуючі визначення терміну "стратегічний контролінг". Розроблено авторське визначання поняття "стратегічний контролінг". Визначено задачі стратегічного контролінгу у системі стратегічного управління промисловим підприємством. Зроблено висновок, що контролінг перебуває у постійному розвитку, оскільки сучасна ринкова та економічна ситуація доволі швидко змінюється, а підприємства має пристосовуватися до неї і прогнозувати свої дії з урахуванням майбутніх змін. Його розвиток тісно пов’язаний з розвитком теорії управління підприємством. Структура контролінгу на окремому промисловому підприємстві може змінюватись в залежності від його можливостей та потреб.
  • Ескіз
    Документ
    Контролінг: економічна сутність та категорії
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2021) Ходирєва, Оксана Олегівна
    У статті досліджено теоретичні концепції до трактування сутності економічної категорії "контролінг", що нині є дуже актуальною для управління великими промисловими підприємствами. Проаналізовано роботи вчених, які досліджували проблеми визначення та ключові характеристики контролінгу. Досліджено походження, еволюцію та сучасні інтерпритації поняття "контролінг". Виявлено та узагальнено групи підходів до визначення поняття "контролінг", визначено та наведено причини різноманіття поглядів до даного поняття. Розкрито переваги та недоліки кожного підходу до визначення економічної категорії. Згруповано та проаналізовано існуючі визначення терміну "контролінг". Дане дослідження доводить, що через розвиток теоретичної бази та практичного застосування контролінгу, його предметна галузь суттєво розширилася, що призвело до зміни поглядів на його сутність. З аналізу концепцій контролінгу випливає, що в часових рамках існування кожної концепції у поняття "контролінг" вкладалося різне значення. Проте кожна наступна концепція розвиває попередню, акцентуючи увагу, на актуальних для сьогодення моментах. Основна мета концепції контролінгу полягає в підвищенні ефективності оперативного і стратегічного управління підприємством. Аналіз існуючих поглядів на поняття "контролінгу" показує, що на сучасному етапі відсутній єдиний методологічний підхід до визначення поняття "контролінг". Розроблено авторське визначання поняття "контролінг". Кожна з сучасних концепцій має раціональний підхід, але робить акцент на окремих теоретичних або практичних аспектах контролінгу. Досліджено зміну тлумачення категорії контролінгу залежно від впливу факторів функціонування ринкового середовища. Зроблено висновок, що контролінг перебуває у постійному розвитку, його розвиток тісно пов’язаний з розвитком теорії управління підприємством.
  • Ескіз
    Документ
    Теоретичні та методичні підходи до визначення економічної сутності ринку як економічної категорії
    (Науково-дослідний центр індустріальних проблем розвитку НАН України, 2017) Мардус, Наталія Юріївна
    Метою статті є дослідження теоретичних і методичних підходів до визначення економічної сутності та змісту поняття "ринок" з подальшим уточненням і доповненням його тлумачення. Для досягнення мети дослідження було вирішено такі завдання: досліджено передумови виникнення ринку, його еволюція, що порівняно з існуючими тлумаченнями розглядаються автором комплексно з позиції системного й еволюційного підходів. У статті комплексно та всебічно досліджено поняття "ринок" з позиції існування суспільного господарства, розглянуто теоретичні та методичні підходи до визначення поняття "ринок" як економічної категорії. Результати дослідження показали, що поняття "ринок" є однією з найбільш розповсюджених і складних категорій в економічній теорії, одним із найпоширеніших термінів у суспільстві і є основою ринкового господарства.
  • Ескіз
    Документ
    Compliance as an economic category
    (Київський національний університет культури і мистецтв, 2018) Sikorska, Małgorzata; Veres Somosi, Mariann; Pererva, P. G.
    Compliance with laws, regulations and standards in the field of compliance usually refers to issues such as compliance with appropriate standards of market conduct, management of conflicts of interest, fair treatment of clients and ensuring a fair approach in advising clients.