Кафедри

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/35393

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 10 з 17
  • Ескіз
    Документ
    Аналіз течії в шарошковому долоті при бурінні з використанням бурових розчинів на водній та вуглеводневій основі
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2024) Шудрик, Олександр Леонідович; Шевченко, Наталія Григорівна; Рєзва, Ксенія Сергіївна; Петруняк, Марина Валентинівна; Бовкун, Віктор Олександрович
    Буріння є основним видом збільшення кількості видобування вуглеводнів. В якості породоруйнівного інструменту при бурінні використовуються долота різних типів. При бурінні будь-яких свердловин на нафту та газ в якості робочої рідини використовуються бурові розчини. Течія даних типів рідин відрізняється від течії води, яка є нестисливим середовищем. Метою даної роботи є дослідження течії ньютонівської рідини води та двох типів бурових розчинів на водній основі, що описується степеневою моделлю неньютонівської рідини та на вуглеводневій основі – рідини типу Гершеля-Балклі. В роботі виконано побудову геометричної моделі шарошкового долота, побудовано розрахункову неструктуровану сітку об'єму рідини, що заповнює внутрішню область долота та задолотного простору. Проведено розрахунки тривимірної течії води, бурових розчинів на водній та вуглеводневих основах з допомогою відкритої платформи OpenFOAM. Виявлено, що під час течії рідин, що описуються неньютонівськими моделями, змінюється кінематична в'язкість рідини в залежності від швидкостей та напруг зсуву. Ще один важливим фактором використання неньютонівських рідин при бурінні свердловин є зменшення гідравлічних втрат під час їх течії. Це досягається за рахунок наявності певної структури рідини, ненульових значень напруг зсуву, змащуючих властивостей навіть при їх в'язкості, що в десятки разів перевищує в'язкість води. Представлено візуалізацію течії трьох типів рідин ньютонівської, неньютонівської степеневої та неньютонівської типу Гершеля-Балклі. Саме використання неньютонівських рідин дає зменшити вихороутворення і, як наслідок, також впливає на величину гідравлічних втрат в сторону їх зменшення.
  • Ескіз
    Документ
    Забезпечення герметичності газових свердловин, облаштованих хвостовиками
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2024) Римчук, Данило Васильович; Цибулько, Сергій Володимирович; Рєзва, Ксенія Сергіївна
    Розглянуто актуальну проблему фонтанної безпеки, що впливає на подальшу експлуатацію свердловин, а саме проблему їх негерметичності. Проаналізовано традиційні та сучасні технології, які використовуються для забезпечення герметичності газових свердловин (у тому числі і на морському шельфі), облаштованих хвостовиками, що одночасно перекривають газонапірні і водонапірні пласти. Детальніше розглянуто питання обов'язкового випробування обсадних колон двома способами: опресування після спуску і наступного цементування хвостовика та зниження рівня робочої рідини у стволі свердловини. Дані випробування призначені виявити факт герметичності свердловини і придатності її до подальшої експлуатації, або виявити факт негерметичності і одночасно зібрати данні для аналізу подальшого плану дій з подолання наслідків такої негерметичності. Розглянуто послідовність проведення випробувань обсадних колон з використанням колтюбінгової установки вапарайзерного типу, що споживають зріджений азот. Представлено схеми обв'язки свердловини при проведенні випробувань експлуатаційної колони. Відмічено особливості процесів опресування при закачування азоту в затрубний простір та в насосно-компресорну трубу. В результаті проведення розрахунку тиску закачування азоту (допустиме значення якого складало 80 % від тиску опресування експлуатаційної колони) та допустимого тиску в обсадних трубах, було побудовано порівняльний графік. Аналіз отриманих даних підтвердив доцільність проведення опресування за допомогою колтюбінгової установки при закачуванні рідини в насосно-компресорні труби, в наслідок перевищення допустимого значення на глибині 3500 м. Визначено необхідність використання експлуатаційного пакеру, який було встановлено в насосно-компресорну трубу на рівні між головою хвостовика і продуктивним горизонтом, та проведення перфорування хвостовика через внутрішній простір насосно-компресорної труби з використанням гідропіскоструминного перфоратора.
  • Ескіз
    Документ
    Фонтанна та газова безпека в нафтогазовій галузі
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2024) Редька, Євгеній Павлович; Рєзва, Ксенія Сергіївна; Римчук, Данило Васильович; Тульська, Альона Геннадіївна; Хрущов, Данило Юрійович; Цибулько, Сергій Володимирович
    Розглянуто основні питання забезпечення фонтанної та газової безпеки при бурінні, капітальному ремонті і експлуатації нафтових і газових свердловин, які забезпечуються за допомогою різних практичних методів із використанням спеціального обладнання та приладів – газосигналізаторів. Викладено основні підходи до реалізації попередження відкритого фонтанування та аварійних витоків нафти і газу. Призначено для студентів спеціальності «Нафтогазова інженерія та технології» денної та заочної форм навчання при курсовому проектуванні, проведенні практичних та лабораторних занять.
  • Ескіз
    Документ
    Methodological instructions for the calculation and graphic works on the educational subject: "Machines and equipment for wells drilling, equipment for oil and gas production"
    (National Technical University "Kharkiv polytechnic institute", 2023) Rymchuk, D. V.; Rezvaya, K. S.; Minchukova, N. F.; Tsibulko, S. V.
    The methodological instructions were developed in accordance with the curricula and work program of the educational subject "Machines and equipment for wells drilling, equipment for oil and gas production" in the specialty 185 "Oil and gas engineering and technologies", which are in effect at the National Technical University "Kharkiv Polytechnic Institute", for students of full-time education. Methodological instructions include a set of tasks; order of tasks; samples of tasks; criteria for evaluating performance results and a list of recommended literature for preparing students for calculation and graphic works.
  • Ескіз
    Документ
    Методичні вказівки до виконання практичних та лабораторних робіт "Робота з комп’ютерною програмою "PVT-Well-Pump"
    (Видавничий центр НТУ "ХПІ", 2023) Шевченко, Наталія Григорівна; Рєзва, Ксенія Сергіївна
    В останні роки значно ускладнилися умови видобутку нафтогазової продукції за допомогою експлуатації заглибного насосного обладнання – збільшилася глибина установки насоса до 3000 м, розширився діапазон в’язкості пластової рідини до 100 мПа·с, збільшилися об’ємні частки води, газу в продукції. Правильний вибір режиму роботи насоса до умов експлуатації свердловини гарантує надійність і ефективність роботи усієї установки. Тому рішення задачі прогнозування енергетичних характеристик заглибного відцентрового насоса з урахуванням сумісної роботи насоса та свердловини на основі методів математичного моделювання, є актуальною. Авторська програма «PVT-Well-Pump» призначена для підвищення ефективності проектних робіт з вибору оптимального режиму роботи насосного обладнання у свердловині з урахуванням реальних фізичних властивостей газорідинної суміші. Програма застосовується в учбовому процесі з курсів «Машини та обладнання для видобутку нафти та інших видів вуглеводної сировини», «Підвищення ефективності видобутку нафти та газу», а також в науково-дослідній роботі магістрів для моделювання сумісної роботи заглибного відцентрового насоса та свердловини при видобутку нафтогазової продукції у реальних умовах експлуатації. Методичні вказівки містять двадцять п’ять варіантів завдань та контрольних питань, які можуть бути використані як для проведення практичних занять, так і для самостійної роботи студентів.
  • Ескіз
    Документ
    Analysis of research results of the flow in the water passage of the reversible hydraulic machine in the pumping operation mode
    (ТОВ "Планета-Прінт", 2021) Drankovskiy, Viktor Eduardovich; Rezvaya, Kseniya Sergeevna; Dubovitskaya, M. S.
  • Ескіз
    Документ
    To the selection of the calculation parameters of high-head reversible hydraulic machines
    (ТОВ "Планета-Прінт", 2020) Drankovskiy, Viktor Eduardovich; Rezvaya, Kseniya Sergeevna; Dubovitskaya, M. S.
  • Ескіз
    Документ
    Дослідження просторової течії в елементах проточної частини високонапірної оборотної гідромашини
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2019) Рєзва, Ксенія Сергіївна; Дранковський, Віктор Едуардович; Ковальова, К. В.
  • Ескіз
    Документ
    Підходи до чисельного дослідження гідродинамічних параметрів оборотних гідравлічних машин
    (Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут" імені Ігоря Сікорського, 2017) Дранковський, Віктор Едуардович; Рєзва, Ксенія Сергіївна
  • Ескіз
    Документ
    Баланс енергії високонапірних оборотних гідромашин у насосному режимі роботи
    (Національний технічний університет "Харківський політехнічний інститут", 2018) Дранковський, Віктор Едуардович; Рєзва, Ксенія Сергіївна; Нікітін, В. В.