Кафедри

Постійне посилання на розділhttps://repository.kpi.kharkov.ua/handle/KhPI-Press/35393

Переглянути

Результати пошуку

Зараз показуємо 1 - 3 з 3
  • Ескіз
    Документ
    Ефективність використання сільськогосподарських земель при виробництві окремих культур
    (2022) Малярець, Людмила Михайлівна; Ульянченко, Наталія Володимирівна
    Досліджуються проблеми ефективності використання сільськогосподарських земель при виробництві соняшнику, кукурудзи на зерно та пшениці в підприємствах Харківської області. Метою дослідження є оцінка процесу формування рівня прибутковості виробництва соняшнику, пшениці та кукурудзи на зерно та виділення окремих факторів впливу на її величину. Було встановлено, що між величиною витрат та прибутку не виявлено чітких залежностей. Констатується чітка залежність між величиною урожайності та величиною прибутку на 1 га посівної площі. Побудована регресійна модель залежності величини прибутку на 1 га посівної площі від окремих факторів. Всі побудовані моделі були надійними та мали середній рівень зв’язку. Встановлено від’ємний характер зв’язку між рівнем витрат на 1 га посівної площі та рівнем прибутку. Робиться висновок про чіткий прояв закону спадної віддачі, який характеризує поступове падіння величини прибутку в процес нарощування витрат.
  • Ескіз
    Документ
    Стратегічні напрями підвищення ефективності використання сільськогосподарських земель в умовах повоєнного відновлення
    (Хмельницький національний університет, 2023) Єрмоленко, Олексій; Селезньова, Галина; Ковальова, Олена; Ульянченко, Наталія Володимирівна
    Стаття присвячена дослідженню стратегічних напрямів розвитку землекористування за умов сталості розвитку та ефективності в сільськогосподарських підприємствах з різною структурою виробництва. В якості методів дослідження використовувалися групування, кореляційний метод, перевірка надійності розбіжностей середніх методом t-Стьюдента. Оцінка структури сівозмін підприємств здійснювалась через розрахунок коефіцієнта спеціалізації по структурі посівних площ. Досліджувана сукупність дорівнювала 515 підприємствам Харківської області за даними 2020 року. Було встановлено, що при значенні коефіцієнту спеціалізації до 0,25 на 100 га сільськогосподарських угідь припадало 2482 тис. грн товарної продукції, а при його вилученні більше 0,85 – 2120 тис. грн. Відмічається також, що у підприємств, які мали більшу кількість культур у сівозміні, була більшою і середня площа сільськогосподарських угідь. За показником прибутку на одиницю земельної площі та рівня рентабельності найбільш ефективними виявились підприємства, у яких був середній та високий коефіцієнт спеціалізації.
  • Ескіз
    Документ
    Особливості формування ефективності землекористування сільськогосподарських підприємств в умовах воєнного стану
    (2023) Малярець, Людмила Михайлівна; Ульянченко, Наталія Володимирівна
    Метою дослідження є оцінка особливостей формування ефективності використання землі в сільськогосподарських підприємствах Харківської області в умовах воєнного стану. Результати. За даними 2020 та 2022 рр. побудовано регресійні моделі залежності між величиною доходу, витрат та прибутку з розрахунку на 100 га сільськогосподарських угідь. Установлено, що у 2020 р. зростання величини чистого доходу на 1 млн грн сприяло в середньому збільшенню величини прибутку на 146,2 тис. грн, у 2022 р. – на 204,1 тис. грн. Визначено, що зростання загальної величини витрат на 1 млн грн на 100 га сільськогосподарських угідь приводило в середньому у 2020 р. до збільшення чистого доходу на 1301,8 тис. грн, у 2022 р. – на 698,1 тис. грн. Порівняння середніх значень величини прибутку з розрахунку на 100 га сільськогосподарських угідь за даними за 2020 р. та 2022 р. за допомогою методу t-Стьюдента дозволило встановити, що середня величина прибутку у 2020 р. дорівнювала 546,2 тис. грн, тоді як у 2022 р. вона дорівнювала 44,1 тис. грн. Подібна різниця робить надійність розбіжностей середніх майже 100 %. Доказом цього є як значення t-Стьюдента (5,067), так і рівень надійності розбіжності середніх (p = 0,000). Установлено суттєву різницю величини витрат на одиницю земельної площі у 2020 р. та 2022 р. Надійність цієї різниці підтверджено через використання критерію t-Стьюдента. Наукова новизна. Проведене дослідження дало можливість установити, що збройна агресія рф мала суттєвий вплив на економічну ефективність використання землі. Установлено, що в сільськогосподарських підприємствах Харківської області у 2022 р. істотно скоротилася величина прибутку та витрат на одиницю земельної площі. Величина чистого доходу в номінальному розмірі суттєво не змінилася. Практична цінність. На базі проведеного дослідження робиться висновок, що головним завданням підприємств аграрного сектора в умовах воєнного стану повинно залишатися збереження людського капіталу, системи землеробства з метою підтримання родючості ґрунтів, матеріальної бази для подальшого розвитку. Це дасть можливість у період після закінчення воєнних дій швидко відновити обсяги виробництва та запровадити нові технології.